21:36   İKIZLER DIYABETLI ÇOCUKLAR YARARıNA KITAP YAZDı   21:17   BAŞKAN ÖZYIĞIT, BAKAN ZIYA SELÇUK’A ERKEN ÇOCUKLUK EĞITIMI PROJESI’NI ANLATTı   18:54   BÜYÜKŞEHIR’IN KONSERLERIYLE KARNAVAL HAVASıNDA BIR BAYRAM YAŞANDı   18:02   TOROSLAR BELEDIYESI’NDEN YAPıLANDıRMA ÇAĞRıSı SON BAŞVURU 31 AĞUSTOS   17:53   ÖZTRAK: TÜRKIYE AVRUPA’NıN GÖÇMEN GETTOSU DEĞILDIR   16:46   TÜRKIYE’NIN İLK AKıLLı YOLUNDA CHP’LI VEKILE İCRA GELDI   14:03   MESKİ SCADA KAYıP-KAÇAK ŞUBE MÜDÜRLÜĞܒNDEN ANAMUR’A DEV HIZMET   23:13   İYİ PARTI’LI AĞıRALIOGLU: AK PARTI, ÇÖZEMEDIĞI PROBLEMLERI MUHALEFETE CIRO EDEN, MAHARETSIZLIK PARTISI HALINE GELDI   22:40   SIVAS GÖKPıNAR GÖLܒNDEKI YAPıLAŞMAYA MAHKEME ENGELI   20:44   TABIAT VARLıKLARı KORUMA GENEL MÜDÜRÜ KARACA’DAN “SALDA GÖLܒNDE BALÇıK” AÇıKLAMASı: "BIR DEĞIŞIKLIK YOK, TEDBIRLER ESKISINDEN ÇOK DAHA İYI"   15:54   VAHAP SEÇER, DARıSEKISI, AYVAGEDIĞI VE GÖZNE’DE VATANDAŞLARLA BULUŞTU   14:38   CHP’LI AĞBABA: SON BIR AYDA İFLAS EDEN ESNAF SAYıSı YÜZDE 94, KAPANAN ŞIRKET SAYıSı YÜZDE 116 ARTTı   14:31   FILENIN SULTANLARı TOKYO OLIMPIYATLARı’NDA ÇIN’I 3-0 YENDI   13:36   SANATÇı ETEM ÇALıŞKAN’DAN TARSUS’UN KURTULUŞUNUN 100. YıLıNA ÖZEL SERGI   13:17   ’MASUM’UN YARALARıNı BÜYÜKŞEHIR SARDı   11:49   ÇUKUROVA SİFED’DEN TÜRK IŞ DÜNYASıNA BAŞSAĞLıĞı MESAJı   10:55   KıLıÇDAROĞLU: ŞEHITLERIMIZE ALLAH’TAN RAHMET, YARALıLARıMıZA ACIL ŞIFALAR DILIYORUM   10:25   MSB: FıRAT KALKANı BÖLGESINDE 2 ŞEHIT, 2 YARALı   10:15   BÜYÜKŞEHIR’IN ’HAYDI GEL KÖYÜMÜZE DESTEK VERELIM’ PROJESI YENI DOĞUMLARLA BEREKETLENIYOR   23:50   BABACAN’DAN LOZAN MESAJı: ’GAZI MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü VE TÜM KAHRAMANLARıMıZı SAYGıYLA ANıYORUM’  
 
     
 
 

Mersin Büyükşehir, Bayramın İlk Günü 4 Bin 279 Kurban Kesimi Gerçekleştirdi


Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 31 kesim noktasında bayramın ilk günü toplam 4 bin 279 kurban kesildi. Sabah saat 07.00’de başlayan kesimler 18.00’e kadar sürdü. 23 mobil kesim ünitesi yalnızca bayramın ilk günü hizmet verirken, 8 mezbahada ise bayram boyu kurban kesimleri sürecek.

 

Tarih : 21 Temmuz 2021 Çarşamba 12:34   Okunma : 893

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 31 kesim noktasında bayramın ilk günü toplam 4 bin 279 kurban kesildi. Sabah saat 07.00’de başlayan kesimler 18.00’e kadar sürdü. 23 mobil kesim ünitesi yalnızca bayramın ilk günü hizmet verirken, 8 mezbahada ise bayram boyu kurban kesimleri sürecek.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, bayramın ilk günü ilk günü itibariyle kent merkezinde 7, Tarsus’ta 5, Erdemli’de 4, Silifke’de 2, Mut, Aydıncık, Bozyazı, Gülnar ve Çamlıyayla’da da 1’er adet olmak üzere toplam 23 mobil kesim ünitesinin yanı sıra 8 mezbahayı da sabahın erken saatlerinde kesim işlemine hazır hale getirdi.

Büyükşehir Belediyesi, ilk gün 4 bin 119 küçükbaş ve 160 büyükbaş olmak üzere toplam 4 bin 279 adet kurban kesim işlemi gerçekleştirdi. Bayramın yalnızca ilk günü hizmet veren 23 mobil kesim ünitesinde sabah 07.00’de başlayan kesim işlemi, saat 18.00’de noktalandı.

Sabahın erken saatlerinde kurban ibadetini yerine getirmek için yola çıka vatandaşlar, Büyükşehir’in kesim noktalarında buluştu. Bayram boyu Yakaköy, Tarsus, Çamlıyayla, Erdemli, Mut, Gülnar, Silifke ve Anamur’da hizmet verecek olan mezbahalardan Yakaköy Mezbahası, donanımlı yapısı ve sunduğu olanaklarla bu yıl da vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

“ŞU ANDA MEVCUT 337 PERSONELİMİZ HİZMET VERİYOR”

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanı Salim Serdar Gökçek, Kurban Bayramı öncesi kesim noktalarındaki hazırlıklarını tamamladıklarını vurgulayarak, “Vatandaşlarımızın yoğun ilgisi var. Birçok kentte göze hoş gelmeyen, çevreyi kirleten görüntüler oluyordu. Biz de bu görüntüleri asgariye indirmek amacıyla mobil kesim ünitelerimizi devreye soktuk. Şu anda Mersinimizin 23 noktasında mobil kesim ünitelerimiz devrede. Şu anda mevcut 337 personelimiz hizmet veriyor. Bunlar arasında veteriner hekim, gıda mühendisi, veteriner sağlık teknikeri, kasaplar, kasap yardımcılar, şoförler ve teknisyenler yer alıyor. Vatandaşlarımıza daha iyi ve kaliteli hizmet vermek adına Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak seferber olmuş durumdayız” dedi.

Sabah 07.00’de kesimlere başladıklarını da sözlerine ekleyen Gökçek, “Mobil kesim ünitelerimiz bayramın sadece birinci günü hizmet veriyor. Sabit mezbahanelerimiz ise 3 gün daha vatandaşlarımızın hizmetinde olacak” diye konuştu.

“İÇERİYE GİRDİKTEN SONRA KESİMİ ANINDA YAPILIYOR”

Veteriner Hizmetleri ve Mezbahaneler Şube Müdürü Veteriner Hekim Mehmet Cücük ise sabah 04.00 sularında Yakaköy Mezabahası’nda göreve başladıklarını belirterek, “Binamızın uzunluğu 20 metre. Hayvanı binanın öteki ucundan içeriye sokuyoruz. İçeriye girdikten sonra kesimi anında yapılıyor. Yüzülüyor ve veteriner hekimlerin önüne geliyor. Dışarıdaki veteriner hekim arkadaş dış bakım kontrolünü yapıyor. İç bakımda da kontrollerini bizler yapıyoruz. Eğer ciğerinde herhangi bir leke var ise duruma göre kanun çerçevesinde lekenin yarısını ya da tamamını alıyoruz. Eğer herhangi bir leke yoksa olduğu gibi vatandaşa veriyoruz” dedi.

KURBANLIKLARIN KARIŞMAMASI İÇİN SİSTEM KURULDU

“Kesim esnasında hayvanlar birbirine karışır mı” yönünde gelen sorulara yanıt vererek, kesim işlemini de anlatan Mehmet Cücük, şunları söyledi:

“Başlangıçta kişinin ismini alıyoruz. Kendisine bir numara verdikten sonra kendisindeki numaranın aynısını hayvanın ayağına takıyoruz. Hayvan içeriye girip yüzülmeye başladıktan sonra o numarayla birlikte hayvanın yanında 4 poşet gidiyor. Başı konuyor, daha sonra derisi konuyor. İç organların muayenesini de yaptıktan sonra iç organları konuyor. Son aşamada dehlize attığımız işkembe kısmı aşağıda temizleniyor. Aşağıdaki işlemle yukarıdaki işlem aynı noktada buluşuyor. 4’üncü paketle birlikte gövdesini, başını, derisini ve iç organlarını vatandaşa teslim ediyoruz.”

“SAĞLIKLI OLDUĞUNU ANLAMAK İÇİN ÖNCE BURUN KISMINA BAKIYORUZ”

Yakaköy Mezabahası’nda görevli Veteriner Hekim Şaban Kalkan da hayvanların dış kontrollerini yaptıktan sonra kesim alanına aldıklarını belirtti. Büyükbaş bir hayvana muayene yaptığı sırada konuşan Kalkan, “Sağlıklı olduğunu anlamak için önce burun kısmına bakıyoruz. Hafif nemli olması gerekiyor. Gözleri parlak olması gerekiyor. Canlı ve diri olması gerekiyor. Bu hayvanın da herhangi bir aksaklığının olmadığını, yürürken sallanmadığını ve sağlıklı olduğunu görüyoruz” dedi.

“ARKADAŞLAR YARDIMCI OLDULAR, İÇERİYE ALDILAR, BAĞLADILAR”

Yenişehir ilçesinden “Tosun” adını koyduğu büyükbaş hayvanının kesimi için Yakaköy’e gelen vatandaşlardan Süleyman Çetin, hem hijyenik hem de ücretsiz olduğu için burayı tercih ettiğini kaydetti. Personel tarafından ilgiyle karşılandıklarını vurgulayan Çetin, “Getirdiğimiz anda arkadaşlar yardımcı oldular, içeriye aldılar, bağladılar. Kesimi yapıp bizlere teslim edecekler. Bu hizmetin kentin birçok yerinde olması iyi. Çünkü insanların dışarıda kesmemesi, dışarının pislik içerisinde olmaması en güzelidir. Belediyemiz bu imkanları ücretsiz sağlamış. İmkanı olan var, imkanı olmayan var. Çünkü kesim parası bayağı yüklü bir miktar.  Yardımcı oldukları için Vahap Başkan’a çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“HERHANGİ BİR ÜCRETLE KARŞILAŞMIYORUZ”

Küçükbaş hayvanının kesimi için Yakaköy’de bulunan vatandaşlardan Erdal Aslan ise aldığı hizmetten duyduğu memnuniyeti şu sözlerle dile getirdi:

“Büyükşehirimize teşekkür ediyoruz. Herhangi bir sorun yok. Geçiyorsun, veriyorsun hayvanını, vekaletini veriyorsun. Dini usullere göre kesimler yapılıyor. Biz de geliyoruz, oturuyoruz. Etimizi alıp gidiyoruz. Herhangi bir ücretle karşılaşmıyoruz. Sağ olsun personel de çok ilgili, alakadar. Hijyenik, temiz. Herkese teşekkür ederiz. Çok büyük biz hizmet. Çünkü biz bu işi yapamayız. Sağ olsunlar, yapıyorlar. Elimizi bile sürmedik.”

Paylaş :
Etiketler :  COVID-19, DEPREM, İZMİR, KORONAVİRÜS, PANDEMİ, MERSİN, BÜYÜKŞEHİR, BELEDİYESİ, BAŞKAN, SEÇER, KURBAN, BAYRAMI, MOBİL, KESİM, ÜNİTESİ

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA