10:34   13. ULUSLARARASı TARSUS MARATONU ÖNCESI AÇıLAN MARATON FUARı BÜYÜK İLGI GÖRDÜ   10:14   MEZITLI’NIN ÜRETICI KADıNLARı ATATÜRK’ÜN HUZURUNA ÇıKTı   10:06   BÜYÜKŞEHIR’IN KADıN VE ÇOCUK BILIM, TEKNOLOJI ATÖLYESI ÖĞRENCILERINDEN TÜRKIYE ÇAPıNDA DERECE   02:25   KıLıÇDAROĞLU: ’FAKIRLIĞIMIZI SATMAYA HAZıRLANAN BIR İKTIDARLA KARŞı KARŞıYAYıZ. BU ORGANIZE KÖTÜLÜKLE KAVGA EDECEĞIM’   18:01   6. MERSIN ULUSLARARASı TIYATRO FESTIVALI ’VAHŞET TANRıSı’ OYUNUYLA BAŞLADı   16:40   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN DESTEĞI İLE KADıN EMEĞI ÜRETICI KADıN STANTLARı’NDA   16:25   YENIŞEHIR BELEDIYESININ ÜCRETSIZ DIL KURSLARı DEVAM EDIYOR   16:05   KıLıÇDAROĞLU: MITINGIMIZI YAPACAĞıZ, VALI DE GÖRECEK, ERDOĞAN DA GÖRECEK   10:01   BÜYÜKŞEHIR’IN ’KARIYER MERSIN’ PROJESINE MTSO’DAN DA TAM DESTEK   20:40   BAŞARıR’DAN MERSIN VALISI SU’YA ’MITING’ TEPKISI: ’84 MILYONUN VALISI OLUN, AK PARTI’NIN DEĞIL’   18:10   13. ULUSLARARASı TARSUS MARATONU 28 KASıM’DA START ALACAK   17:59   MEZITLI’DE KADıN VE ÇOCUK DANıŞMA MERKEZI HIZMETE GIRDI   17:50   TOROSLAR’DA ’KADıNA YÖNELIK ŞIDDETLE MÜCADELE’ PANELI DÜZENLENDI   17:40   BAŞKAN ÖZYIĞIT, KEMAL KıLıÇDAROĞLU ILE BIR ARAYA GELDI   17:30   BÜLBÜL: ERDOĞAN’ıN MITINGLERI KALABALıK DEĞIL   17:20   YAZAR TURAN ALI ÇAĞLAR, “MERSIN VE TARSUS HALK KÜLTÜRܔ KITABıNı OKURLARı İÇIN İMZALADı   17:10   AZS UMCS LUBLIN - ÇBK MERSIN YENIŞEHIR BELEDIYESI: 60-72   16:59   HAMMADDESINI KENDI ÜRETEN KORUMA ŞIRKETLER GRUBU YATıRıMLARıNı SÜRDÜRÜYOR   16:50   AKDENIZ’DE YOL AÇMA VE ASFALT KAPLAMA ÇALıŞMALARı   16:40   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’DEN ERDEMLI VE TOROSLAR’DAKI ÜRETICILERE CEVIZ FIDANı  
 
     
 
 

‘Yaş Meyve Sebze İhracatında Demir Yolundan Daha Fazla Yararlanmalıyız’


Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı ve Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, pazar çeşitliliğini artırmaya yönelik hedeflere ulaşılabilmesi için Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatının yaklaşık yüzde45’ini gerçekleştiren Çukurova illerinde demiryolu altyapısının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Tarih : 22 Kasım 2021 Pazartesi 11:46   Okunma : 224

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı ve Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, pazar çeşitliliğini artırmaya yönelik hedeflere ulaşılabilmesi için Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatının yaklaşık yüzde45’ini gerçekleştiren Çukurova illerinde demiryolu altyapısının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Nejdat Sin, “Navlun maliyetlerinin katlanarak arttığı süreçte demir yolunu daha etkin kullanmamız lazım. Çin’den başlayıp Londra’ya kadar giden Demir İpek Yolu’nu fırsata çevirmemiz gerekiyor. Demir yolu ağımıza iklimlendirilmiş terminaller kazandırmalıyız. Bunu başardığımızda frigorifik konteynerler ile Avrupa başta olmak üzere hedef pazarlarımızdan Çin, Türki Cumhuriyetler ve Güney Asya pazarlarına daha uygun maliyetlerle ve hızlı şekilde yaş meyve sebze ihraç edebileceğiz.” dedi.

‘Uzak ülkelerle zirai karantina anlaşmalarını sonuçlandırmalıyız’

“Pandemi sürecinde küresel tedarik zincirinde yaşanan aksamalar nedeniyle navlun fiyatlarında 10 katına varan fiyat artışları oldu. Dünya genelinde navlun fiyatlarında 2023 yılından önce bir dengelenme öngörülmüyor. Oluşan piyasa koşullarında ihracat pazarlarımızı çeşitlendirebilmemiz için alternatif taşımacılıkta demiryolu en avantajlı seçenek olarak öne çıkıyor. Ancak yaş meyve sebze ihracatımızda demiryolundan daha fazla yararlanmamız için Mersin, Adana ve Hatay illerimizde iklimlendirilmişterminallere ihtiyaç var. Bu konuda Hükümetimizin ilgi ve desteğini bekliyoruz.” diye konuşan Başkan SİN, Ticaret Bakanlığı’nın ihracatın menzilini artırmak ve Türkiye’ye coğrafi olarak uzak, ihracat potansiyeli yüksek ülkelere yönelik Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında zirai karantina anlaşmalarının da ivedilikli hayata geçirilmesi konusunda diplomasi trafiğinin hızlandırılmasını talep edip, narenciye ürün grubunda, özellikle mandalina ihracatında Çin, Uzak Doğu, Güney Kore ve ABD’nin sektörün hedef pazarları olduğunu belirtti.

‘Ekim ayında sektör ihracatımız yüzde 11 artışla 292,3 milyon dolar’

Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatını da değerlendiren Başkan Sin, sektörün ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 292,3 milyon dolar dış satım değerine ulaştığını belirtti. Başkan Sin, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak aynı dönemde 135 milyon dolarlık ihracata imza attıklarını ve sektör ihracatına yüzde 46 oranında destek verdiklerini dile getirdi.Türk yaş meyve sebze sektörü olarak 566 bin 766 ton ürünü ihraç pazarlarında değerlendirdiklerinikaydeden Başkan Sin, “Ekim ayında en fazla ihraç ettiğimiz ürünlerin başında yüzde 32 artış ve 57,2 milyon dolar değer ile mandalina geldi. Bunu yüzde 63 artış ve 55,6 milyon dolar değer ile üzüm ve yüzde 27 azalış ve 39,3 milyon dolar değer ile limon takip etti. Ekim ayında ihracat hacminde en yüksek artışları kestane, şeftali, hurma, incir ve üzüm ihracatında elde ettik.” dedi. 

‘Yaş meyve sebze ihracatımızın yarısı Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine’

Sektör ihracatını ülkelere göre büyüteç altına alan Başkan Sin, şunları söyledi: “Ekim ayında yaş meyve sebze ihracatımızda ana pazarlarımızın başında yüzde 48 pay ile Bağımsız Devletler Topluluğu geldi. Yüzde 24 pay ile Avrupa Birliği ülkeleri ikinci, yüzde 17 pay ile Orta Doğu ülkeleri üçüncü sırada yer aldı. En fazla ihracat yaptığımız ülkelerde yüzde 41 artış ve 108,8 milyon dolar değer ile Rusya birinci, yüzde 34 artış ve 20,4 milyon dolar değer ile Ukrayna ikinci, yüzde 32 azalış ve 18,8 milyon dolar değer ile Irak ilk üçü oluşturdu. Ekim ayında ihracatımızda en yüksek artışları yakaladığımız ülkelerBeyaz Rusya, Dubai, Rusya, İsveç ve Ukrayna oldu.”Başkan Sin, Ocak-Ekim dönemindeki sektör ihracatının yüzde 18 artışla 2 milyar 306 milyon dolar düzeyine ulaştığını sözlerine ekledi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA