11:32   CHP’LI DOĞAN ŞANLı’DAN BAYRAM MESAJı   10:47   CHP’LI AKAR’DAN BAYRAM MESAJı   10:16   CHP’LI İNAN KOÇ’TAN BAYRAM MESAJı   10:02   CHP’LI GÜLŞAH YıLDıRıM GENÇ’TEN BAYRAM MESAJı   09:30   CHP’LI MECLIS ÜYESI TOKEL’DEN BAYRAM MESAJı   05:22   CHP’LI VEKIL ALPAY ANTMEN’DEN BAYRAM MESAJı   05:01   CHP’LI SERVET GÜLENAY’DAN BAYRAM MESAJı   02:57   CHP’LI ALPTEKIN ESER’DEN BAYRAM MESAJı   02:29   CHP’LI ÖNAL ÖZDEMIR’DEN BAYRAM MESAJı   01:24   CHP’LI HASAN ÖNAL KURBAN BAYRAMıNı KUTLADı   22:57   CHP’LI DÖNDAŞ’DAN BAYRAM MESAJı   21:07   ŞEFTALI ÜRETICILERI HAREKETE GEÇTI   10:04   ASLAN GÜR’DEN BAYRAM MESAJı    09:55   CHP’LI ALI GALIP ÖZKAN’DAN BAYRAM MESAJı    09:43   VAHAP SEÇER’DEN KURBAN BAYRAMı MESAJı    07:48   BARO BŞK. BILGIN YEŞILBOĞAZ: “DOĞA SOYKıRıMıNA SON VERILMELI”   10:59   SABRI TEKLI KURBAN BAYRAMı’Nı KUTLADı   10:46   ADNAN AKBAŞ KURBAN BAYRAMı’Nı KUTLADı   10:16   MEHMET İZOL KURBAN BAYRAMı’Nı KUTLADı   09:40   FENERBAHÇE, MALATYA’DA YıKıLDı  
 
     
 
 

Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz: Çocuklar Da Susmasın, Sen De Susma


Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Cezalar değil, alınması gereken önlemler tartışılmalı. Toplumumuzdaki, ‘Çocuklar susar, sen susma’ söylemi değişmelidir. ‘Çocuklar da susmasın, sen de susma!’ İstismara uğrayan bir çocuk sessizliğe gömülmemeli. Suskun ve tepkisiz toplum her kötülüğe maruz kalmaya mahkûmdur. Çocukları koruyucu ve önleyici çalışmalarla her türlü istismardan korumak devletin birincil görevidir. Ülkemizdeki bu utanç verici cinsel istismar olaylarından arınmak hepimizin insanlık görevidi

 

Tarih : 10 Ağustos 2018 Cuma 01:24   Okunma : 189

Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Ankara'da Telekom'un isim hakkını kullanan özel bir kulübe bağlı çocuk basketbol takımında oynayan 11-14 yaş arasındaki çocukların otel odasında taciz edilmesine yönelik yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de uygulanan yanlış politikaların çocuk haklarını ihlal ettiğini, bunun da çocukların fiziksel ve duygusal istismara uğramasına neden olduğunu ifade etti. Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Cezalar değil, alınması gereken önlemler tartışılmalı. Toplumumuzdaki, ‘Çocuklar susar, sen susma’ söylemi değişmelidir. ‘Çocuklar da susmasın, sen de susma!’ İstismara uğrayan bir çocuk sessizliğe gömülmemeli. Suskun ve tepkisiz toplum her kötülüğe maruz kalmaya mahkûmdur. Çocukları koruyucu ve önleyici çalışmalarla her türlü istismardan korumak devletin birincil görevidir. Ülkemizdeki bu utanç verici cinsel istismar olaylarından arınmak hepimizin insanlık görevidir” dedi.

“SUSKUN VE TEPKİSİZ TOPLUM HER KÖTÜLÜĞE MARUZ KALMAYA MAHKÛMDUR”

Açıklamasında, çocuğa yönelik cinsel istismarın her geçen gün arttığı ülkemizde cezaların değil, alınması gereken önlemlerin tartışılması gerektiğini vurgulayan Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Cinsel istismar olaylarında tartışmaların çoğu suçluların nasıl cezalandırılması üzerine yoğunlaşmaktadır. Verilecek ceza tabi ki çok önemli fakat çocukları istismardan nasıl koruyacağımızla ilgili farkındalığın artması da çok önemli bir konudur. Ceza değil, alınacak önlem tartışılmalıdır” dedi.

Birçok çocuğun, istismara uğradığı halde suçlanacağı ya da kendisine zarar geleceği düşüncesi ile uzun yıllar bu duruma boyun eğip sesini çıkaramadığını, bu nedenle ‘Çocuklar Susar, Sen Susma’ söyleminin toplumda mutlaka değişmesi gerektiğine vurgu yapan Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Çocuklar da susmasın, ses de susma !” İstismara uğrayan bir çocuk sessizliğe gömülmemeli. Böyle bir durumda çocuğun olayı ailesi ile paylaşabilmesi çok önemli. Suskun ve tepkisiz bir toplum her türlü kötülüğe maruz kalmaya mahkûmdur. Bu nedenle çocuklarımızı suskunluğa mahkûm etmeyelim. Bu ancak, ailelerin çocuklarıyla sağlam bir iletişim kurması ve çocuklarına gerekli eğitimi vermesi ile mümkündür. Bunun için ailelerin de ciddi bir şekilde bilinçlendirilmesi, kısacası toplumsal eğitim gerekmektedir. Bu konuda hukukçular, sağlıkçılar, sosyal hizmet uzmanları, psikolojik danışmanlar ve eğitimciler hep birlikte çalışmalıdır. Ülkemizdeki bu utanç verici cinsel istismar olaylardan arınmak hepimizin insanlık görevidir” diye konuştu.

“TOPLUMSAL SORUMLULUKLAR YERİNE GETİRİLMELİ”

Çocuk istismarının mevcut düzenlemeyle önlenemeyeceğini belirten Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Çocukları koruyucu ve önleyici çalışmalarla her türlü istismardan korumak devletin birincil görevidir. Çocuk istismarı vakaları minimum düzeye indirilmek isteniyorsa öncelikle önlemeye yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi gerekmektedir. Devletin yetkili kurumları, çocuk ihmalini ve istismarını, ulusal eylem planları hazırlayarak engelleyebilir. Ülkemizde çocukları koruyan kanunlar, çocuklarımızı daha çok koruyabilecek şekilde düzenlenmelidir. Medya kurumları şiddetin ve toplumsal cinsiyet rollerinin yoğun olduğu programlara, reklamlara, dizilere, filmlere ve yarışmalara yer vermemeli, toplumsal sorumluluklar yerine getirilmelidir” ifadesini kullandı.

“ARTIK ELLERİNİZİ ÇOCUKLARIMIZIN ÜSTÜNDEN ÇEKİN”

Çocuk istismarının bir insanlık suçu olduğunu ifade eden Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Artık ellerinizi çocuklarımızın üstünden çekin. Çocuklarımızın hayatlarının çalınmadığı bir dünya istiyoruz. Ankara’da çocuk basketbol takımında oynayan 11-14 yaş arasındaki çocuklarımıza yapılan toplu cinsel istismarın üstü örtülmemeli, tüm ayrıntıları ile açığı çıkarılmalı, suçlular gerekli cezaya çarptırılmalı, ilgili kurumlar çocuklarımızı derhal koruma altına almalıdır. Mersin Barosu olarak; kabul edilemez, utanç verici bu konunun takipçisi olacağız” dedi.


Paylaş :
Etiketler :  mersin barosu, bilgin yeşilboğaz, barolar birliği, çocuk istismarı

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
 
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
mersinerji.com © Copyright 2017-2018 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA