17:11   İBRAHIM GÜL PROJELERINI ANLATTı "TARSUS’U 1923 RUHUYLA 2023 HEDEFINE TAŞıYACAĞıZ"   14:22   TACIZCI ÖĞRETMENIN GÖREVINE DEVAM ETMESINI PROTESTO EDEN ÖĞRENCILERE UZAKLAŞTıRMA CEZASı   14:07   KODLAMA İLE ÖĞRENCILERIN FARKıNDALıK DÜZEYLERI ARTıRıLıYOR   14:04   İHRACATıN LIDERLIK KOLTUĞUNDA PASTACıLıK ÜRÜNLERI VE IRAK VAR   13:59   AİHM TOPU TÜRK UKUKÇULARıNA ATTı: İNSAN HAKLARı SÖZLEŞMESINI KORUYUN   16:36   MEZITLI BELEDIYESI’NIN ÇIN’DE FINAL HEYECANı   16:28   ‘BIRLIK VE BERABERLIK İÇERISINDE BAŞARıLı HIZMETLER YAPMAYA DEVAM EDECEĞIZ’   16:24   ANKARA’YA ULAŞıLABILIR VE TEK ADLIYE İÇIN SOMUT ADıM   16:21   CHP YENIŞEHIR BELEDIYE BAŞKAN ADAY ADAYıNDAN SERT UYARı   16:16   ERDEMLI BELEDIYESI’NDEN BÜYÜK SEL TEDBIRI   16:07   HDP ADAY ADAYı BAŞVURUSU UZATıLDı   15:30   TARSUS’UN GÖNÜL ELÇISI BAŞKANı VEDAT GÜNYAR   17:27   TARSUS BELEDIYE BAŞKAN ADAY ADAYı ŞEVKET CAN "BIR BELEDIYEDEN ÇOK DAHA FAZLASıYıZ"   12:47   CHP’LI HAKAN ÇELIK : AKDENIZ’I KAZANACAĞıZ   21:31   ANAMUR’UN GÜNDEMINDEKI BAŞKAN ADAYı CENK CENKÇIMENOĞLU: "BIZ DAĞDA BITTIK GÜL BITTIK"   23:32   BAŞKAN KOCAMAZ ‘BUGÜN KADıNLARıN DEĞERININ VE ÖNEMININ ANLAŞıLMASı İÇIN BIR FıRSAT OLMALıDıR’   23:24   YEŞILBOĞAZ: “YETKILILER ÇıĞLıĞıMıZA SES VERSIN !”    21:58   ATATÜRK KÖPRÜSÜ GECELERI ıŞıL ıŞıL   10:49    YENIŞEHIR BELEDIYESI KURSLARıNA BÜYÜK İLGI   10:43   İYI PARTI YÖNETIMINDEN BAŞKAN TURGUT’A ZIYARET  
 
     
 
 

Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz: Çocuklar Da Susmasın, Sen De Susma


Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Cezalar değil, alınması gereken önlemler tartışılmalı. Toplumumuzdaki, ‘Çocuklar susar, sen susma’ söylemi değişmelidir. ‘Çocuklar da susmasın, sen de susma!’ İstismara uğrayan bir çocuk sessizliğe gömülmemeli. Suskun ve tepkisiz toplum her kötülüğe maruz kalmaya mahkûmdur. Çocukları koruyucu ve önleyici çalışmalarla her türlü istismardan korumak devletin birincil görevidir. Ülkemizdeki bu utanç verici cinsel istismar olaylarından arınmak hepimizin insanlık görevidi

 

Tarih : 10 Ağustos 2018 Cuma 01:24   Okunma : 276

Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Ankara'da Telekom'un isim hakkını kullanan özel bir kulübe bağlı çocuk basketbol takımında oynayan 11-14 yaş arasındaki çocukların otel odasında taciz edilmesine yönelik yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de uygulanan yanlış politikaların çocuk haklarını ihlal ettiğini, bunun da çocukların fiziksel ve duygusal istismara uğramasına neden olduğunu ifade etti. Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Cezalar değil, alınması gereken önlemler tartışılmalı. Toplumumuzdaki, ‘Çocuklar susar, sen susma’ söylemi değişmelidir. ‘Çocuklar da susmasın, sen de susma!’ İstismara uğrayan bir çocuk sessizliğe gömülmemeli. Suskun ve tepkisiz toplum her kötülüğe maruz kalmaya mahkûmdur. Çocukları koruyucu ve önleyici çalışmalarla her türlü istismardan korumak devletin birincil görevidir. Ülkemizdeki bu utanç verici cinsel istismar olaylarından arınmak hepimizin insanlık görevidir” dedi.

“SUSKUN VE TEPKİSİZ TOPLUM HER KÖTÜLÜĞE MARUZ KALMAYA MAHKÛMDUR”

Açıklamasında, çocuğa yönelik cinsel istismarın her geçen gün arttığı ülkemizde cezaların değil, alınması gereken önlemlerin tartışılması gerektiğini vurgulayan Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Cinsel istismar olaylarında tartışmaların çoğu suçluların nasıl cezalandırılması üzerine yoğunlaşmaktadır. Verilecek ceza tabi ki çok önemli fakat çocukları istismardan nasıl koruyacağımızla ilgili farkındalığın artması da çok önemli bir konudur. Ceza değil, alınacak önlem tartışılmalıdır” dedi.

Birçok çocuğun, istismara uğradığı halde suçlanacağı ya da kendisine zarar geleceği düşüncesi ile uzun yıllar bu duruma boyun eğip sesini çıkaramadığını, bu nedenle ‘Çocuklar Susar, Sen Susma’ söyleminin toplumda mutlaka değişmesi gerektiğine vurgu yapan Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Çocuklar da susmasın, ses de susma !” İstismara uğrayan bir çocuk sessizliğe gömülmemeli. Böyle bir durumda çocuğun olayı ailesi ile paylaşabilmesi çok önemli. Suskun ve tepkisiz bir toplum her türlü kötülüğe maruz kalmaya mahkûmdur. Bu nedenle çocuklarımızı suskunluğa mahkûm etmeyelim. Bu ancak, ailelerin çocuklarıyla sağlam bir iletişim kurması ve çocuklarına gerekli eğitimi vermesi ile mümkündür. Bunun için ailelerin de ciddi bir şekilde bilinçlendirilmesi, kısacası toplumsal eğitim gerekmektedir. Bu konuda hukukçular, sağlıkçılar, sosyal hizmet uzmanları, psikolojik danışmanlar ve eğitimciler hep birlikte çalışmalıdır. Ülkemizdeki bu utanç verici cinsel istismar olaylardan arınmak hepimizin insanlık görevidir” diye konuştu.

“TOPLUMSAL SORUMLULUKLAR YERİNE GETİRİLMELİ”

Çocuk istismarının mevcut düzenlemeyle önlenemeyeceğini belirten Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Çocukları koruyucu ve önleyici çalışmalarla her türlü istismardan korumak devletin birincil görevidir. Çocuk istismarı vakaları minimum düzeye indirilmek isteniyorsa öncelikle önlemeye yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi gerekmektedir. Devletin yetkili kurumları, çocuk ihmalini ve istismarını, ulusal eylem planları hazırlayarak engelleyebilir. Ülkemizde çocukları koruyan kanunlar, çocuklarımızı daha çok koruyabilecek şekilde düzenlenmelidir. Medya kurumları şiddetin ve toplumsal cinsiyet rollerinin yoğun olduğu programlara, reklamlara, dizilere, filmlere ve yarışmalara yer vermemeli, toplumsal sorumluluklar yerine getirilmelidir” ifadesini kullandı.

“ARTIK ELLERİNİZİ ÇOCUKLARIMIZIN ÜSTÜNDEN ÇEKİN”

Çocuk istismarının bir insanlık suçu olduğunu ifade eden Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Artık ellerinizi çocuklarımızın üstünden çekin. Çocuklarımızın hayatlarının çalınmadığı bir dünya istiyoruz. Ankara’da çocuk basketbol takımında oynayan 11-14 yaş arasındaki çocuklarımıza yapılan toplu cinsel istismarın üstü örtülmemeli, tüm ayrıntıları ile açığı çıkarılmalı, suçlular gerekli cezaya çarptırılmalı, ilgili kurumlar çocuklarımızı derhal koruma altına almalıdır. Mersin Barosu olarak; kabul edilemez, utanç verici bu konunun takipçisi olacağız” dedi.


Paylaş :
Etiketler :  mersin barosu, bilgin yeşilboğaz, barolar birliği, çocuk istismarı

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
 
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
mersinerji.com © Copyright 2017-2018 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA