12:47   MERSIN CHP’DEN GÖVDE GÖSTERISI   19:28    SEÇER: " BIZIM DÖNEMIMIZDE BELEDIYE ARı GIBI ÇALıŞACAK"   19:23   MERSIN KADıN PLATFORMU’NDAN ŞEVKET CAN’A TEPKI   19:07   TARHAN ENGELLILER İÇIN ERIŞILEBILIR KENT PROTOKOLÜ’NÜ İMZALADı   19:01   CHP SILIFKE YENI BINASıNA KAVUŞTU   18:52    TUNA: "GECE UYUMAYACAĞıZ GÜNDÜZ OTURMAYACAĞıZ"   21:17   GIYIM MAĞAZASıNıN CAMıNı KıRıP, 80 BIN LIRALıK EŞYA ÇALDıLAR   21:15   GÖKSU DELTASı’NDAKI YANGıN KENDILIĞINDEN SÖNDÜ   21:12   BAŞKAN TARHAN VE MILLETVEKILI ANTMEN ENGELLI ÇOCUKLARLA ZUMBA YAPTı   21:11   MDOB GÖÇMEN ÇOCUKLARıNA ÇOCUK OYUNU İZLETTI    21:07   “AILE ARABULUCULUĞU UYGULAMASı KADıNA ŞIDDETI ARTıRıR”   21:02   CHP’DEN COŞKULU MUT MITINGI   20:27   KıR: “GÖREVIN SÖZÜ OLMAZ”   16:10   KAYSERI BAROSU’NDAN DEV ORGANIZASYON ÇANAKKALE ORATORYOSU’NU FEYZIOĞLU DA İZLEDI   17:34   CHP’DEN MITING HAVASıNDA AÇıLıŞ   13:45   MEZITLI, ÇANAKKALE RUHUYLA YÜRÜDÜ   23:23   DENIZ: TURIZM MERKEZI ANAMUR OLACAK   11:27   SEYIR TERASı AÇıLıŞı TEOMAN KONSERIYLE TAÇLANDıRıLDı   08:08   ‘BIZE ÜSTGEÇIT YAP VAHAP AMCA’   07:58   ÖZYIĞIT: ‘OTISTIK ÇOCUKLARıMıZ İÇIN HEP BIRLIKTE MÜCADELE EDECEĞIZ’  
 
     
 
 

Mersin Fukuşima Olmasın


Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Fukişima Nükleer Santral felaketinin 8. yılı dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi. Basın açıklamasında konuşan Mersin Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Osman Koçak, iktidarın ülkenin enerji sorununa, doğadan ve insandan yana çözümler ve programlar ile yaklaşması gerektiğini söyledi.

 

Tarih : 13 Mart 2019 Çarşamba 11:17   Okunma : 240

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Fukuşima Nükleer Santral felaketinin 8. yılı dolayısıyla Mersin Tabip Odası'nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

 Basın açıklamasına 8 yıl önce Fukuşima Nükleer Santrali'nin soğutma sistemlerinin çalışmadığını ve her nükleer santralde yaşanabilecek bir olay olduğunu hatırlatarak başlayan NKP dönem sözcüsü Osman Koçak, " Fukuşima Nükleer Santrali Felaketi 25 yıl içinde oluşan ikinci büyük nükleer santral felaketidir. Çernobil Nükleer Santrali patlamasının yaydığı radyasyon Türkiye’yi de etkilemişti. Doğu Karadeniz’de yetiştirilen çayların toprak altına gömüldüğü halen hafızalarda. Amerika, Avrupa, Rusya ve Japonya'da 50'yi aşkın küçük ve büyük kazalar yaşanmıştır" diye konuştu.

Nükleer santral inşasında ki ısrarın sebebinin nükleer santral için ekipman üreten ve inşasında yer alan şirketlere kar sağlamak olduğunu söyleyen Koçak, "İktidarlar hem sermaye sahiplerine alan sağlamak hem de nükleer santrallerin ürünü olan ve nükleer silah yapımında kullanılan plütonyum elde etmek için nükleer santral projelerine destek veriyorlar. Böylelikle ülkelerinin hem doğasını, hem insanını, hem de ekonomisini tehlikeye atıyorlar" diye konuştu.

Akkuyu Nükleer Santrali'nin proje maliyetinin 22 milyar dolar olduğunu açıklayan Koçak, "Sinop Nükleer Santral projesinin değeri ise 18 milyar dolar. Fukuşima Nükleer Santral Felaketi'nden sonra Japonya’da sıkılaştırılan güvenlik önlemlerine uymak zorunda kalan Mitsubishi maliyeti 44 Milyar dolara çıkan projeden çekilmek zorunda kalmıştır. Bu gelişme inşaatı süren Akkuyu Nükleer Santrali'nin güvenilirlik durumunu da yeniden sorgulatıyor." açıklamasında bulundu.


Paylaş :
Etiketler :  NKP, MERSİN, AKKUYU NÜKLEER SANTRAL

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA