11:14   KıLıÇDAROĞLU’NA LINÇ GIRIŞIMINDE YENI BULGULARA ULAŞıLDı   08:19   KADıN EMEKÇILER MERSIN ÇOCUK FESTIVALI’NDE    03:02   CHP ILÇE BAŞKANı ÖLDÜRÜLDÜ!    02:42   MEZITLI’NIN MINIKLERI, TÜRKIYE’NIN RENKLERINI SERGILEDI   01:58   MÜZIĞIN AMIRAL GEMISI MERSIN’E ÇıKARMA YAPACAK   01:21   BAŞKAN 23 NISANı KARAHACıLı KÖYÜNDE KUTLADı   00:28   MERSIN BAROSU 9 MAYıS’TA SURUÇ KATLIAMı DAVASıNA KATıLACAK “SURUÇ DAVASıNıN BEKÇISIYIZ”   00:21   BAŞKAN SEÇER SEVGI EVINDEKI ÇOCUKLARı UNUTMADı   00:15   YEŞILBOĞAZ: “ÇOCUĞUN ÜSTÜN YARARı İLKESI BIRINCIL ÖNCELIK OLMALıDıR”   00:06   MEZITLI’DE 23 NISAN ŞENLIĞI COŞKUSU    23:56   SOLOTÜRK’TEN NEFES KESEN GÖSTERI   23:38   BAŞKAN SEÇER KOLTUĞUNU MINIK İDIL’E DEVRETTI   16:41   BU UTANÇ TABLOSUNDAN KURTULMALIYIZ!   13:20   MINIK KADER BAŞKAN OLDU   10:38   BU FUARDA İŞ VAR   10:23   MINIK BAŞKANLARDAN ILK TALIMAT   09:47   CHP’DEN ALTERNATIF KUTLAMA; YAŞASıN 23 NISAN,YAŞASıN CUMHURIYET   06:01   MGC BAŞKANı DEMIRTAŞ’TAN 23 NISAN KUTLAMA MESAJı   05:46   YENIŞEHIR BELEDIYE BAŞKANı ABDULLAH ÖZYIĞIT’DEN 23 NISAN MESAJı   05:35   BAŞKAN TARHAN’A 23 NISAN ZIYARETI  
 
     
 
 

Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz:“Turizmdeki Kısırdöngü Kırılmalıdır”


Mersin Barosu Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, her yıl 15-22 Nisan’da kutlanan Turizm Haftası dolayısıyla yazılı mesaj yayımlayarak çevre sorunlarına ve kentimizde yıllardır yapılması planlanan, ancak bir türlü hayata geçemeyen projelere dikkat çekti.

 

Tarih : 14 Nisan 2019 Pazar 11:51   Okunma : 182

Mersin Barosu Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, her yıl 15-22 Nisan’da kutlanan Turizm Haftası dolayısıyla yazılı mesaj yayımlayarak çevre sorunlarına ve kentimizde yıllardır yapılması planlanan, ancak bir türlü hayata geçemeyen projelere dikkat çekti. Mersin’de yılan hikâyesine dönen projelerin hayat bulması gerektiğinin altını çizen Yeşilboğaz, “Kentimizde yıllardır planlanan projelerin bir türlü hayat bulmaması nedeniyle, turizm sektöründe içinden çıkılamayan bir kısırdöngü vardır. Mersin turizmine yeni bir ufuk açılmalı ve turizmdeki kısırdöngü kırılmalıdır” dedi.

“CİDDİ BOYUTTAKİ ÇEVRE SORUNLARIMIZ HAFİFE ALINIYOR”

Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak, halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak, turizm ve kültürel değerleri tanıtmak ve turizmi geliştirmek amacıyla kutlanan Turizm Haftası’nın, kentimizde maalesef geleceğimizi riske atan çevre felaketlerinin gölgesinde kutlandığını belirten Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Türkiye’nin enerji politikaları sosyal, ekonomik ve çevresel açıdan sürdürülebilir değildir. Nükleere dayalı çözümler pek çok tehlikeyi barındırmaktadır. Kentimizde çevre sorunları çok ciddi boyutlarda, ancak çok hafife alınıyor. Oysaki kentimizde turizmin gelişmesine engel olan çevre sorunlarımız acil çözüm bekliyor. Mersin halkının Akkuyu Nükleer Santral, balık çiftlikleri, hes projeleri ve taş ocağı isyanına kulak tıkayanlar, gelecekte kentimizin, insanlarımızın ve doğamızın başına gelecek olan felaketlerden sorumludur” diye konuştu.

“YILAN HİKÂYESİNE DÖNEN PROJELER HAYAT BULMALI”

Mersin’in Antalya’dan sonra en büyük kitle turizm merkezi olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı kayıtlarına geçtiğini hatırlatan Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Kentimizin bu potansiyeli fırsata çevrilmelidir. Kentimizin turizm kapasitesi artırılmalıdır ve Mersin’i dünyaya tanıtacak gerekli girişimlerde bulunulmalıdır. Kentimizde yıllardır planlanan projelerin bir türlü hayat bulmaması nedeniyle, turizm sektöründe içinden çıkılamayan bir kısırdöngü vardır. Yönetimler, kentimizde turizmi canlandırmak için vadettikleri ama bir türlü hayata geçiremedikleri projeleri, daha fazla askıya almamalıdır. Mersin turizmine yeni bir ufuk açılmalı ve turizmdeki kısırdöngü kırılmalıdır. Yılan hikâyesine dönen ve hayata geçirilemeyen Çukurova Bölgesel Hava Limanı Projesi ve Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi Projesi, Mersin turizmini canlandıracak en önemli projelerdir.  Bu projeler hayat bulmalı” ifadesini kullandı.

“KÖKLÜ TARİHİMİZİ GÜNÜMÜZE TAŞIYAN ZENGİNLİKLERİMİZ DÜNYAYA TANITILMALI”

Mersin’in tarihi değerler ve inanç turizmi açısından zengin bir kent olduğunu hatırlatan Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Turistlerin yoğun ilgisini çeken  arkeolojik miras, kültürel, tarihi ve  doğal güzellikleri ile bütünleşen,  her  dine hitap eden kutsal mekânlar,   Mersin’ de  turizm potansiyelinin oluşmasında en önemli etkendir.  Tarsus'ta bulunan, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan ve her yıl çok sayıda Hristiyan tarafından ziyaret edilen St. Paul Kilisesi, Kuyusu ve tarihi çevresi, kentin önemli inanç turizmi merkezlerinden birisidir. Mersin’in köklü tarihini günümüze taşıyan tarihi değerlerimiz, doğal güzelliklerimiz ve inanç turizmi zenginliğimiz değerlendirilmeli ve dünyaya tanıtımı yapılmalıdır. Mersin ilinin önemli turizm potansiyeline sahip olmasına rağmen, turizm kenti olamaması, yönetimlerin yeterince rol üstlenmemesinden kaynaklanmaktadır” şeklinde konuştu.

Bu vesile ile Turizm Haftası’nı kutluyor, Mersin’in turizmde önde ve öncü bir kent olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.


Paylaş :
Etiketler :  BİLGİN YEŞİLBOĞAZ, MERSİN BAROSU, TBB

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA