23:54   TOROSLAR’DA ATA’Yı ANMA ETKINLIKLERI   23:40   MERSIN BÜYÜKŞEHIR FIDANLARıYLA GELECEĞE NEFES OLDU   23:17   MTOSB’YE 2 BIN 500 FIDAN DIKILDI   22:50   2020’DEN İTIBAREN E-BELEDIYE EBYS SISTEMINE GEÇIŞ PLANLANıYOR   22:30   TOROSLAR’DAN AĞAÇLANDıRMA SEFERBERLIĞINE KATKı   22:18   BÜYÜKŞEHIR’DEN ÜRETICILERE UYGULAMALı TARıMSAL EĞITIM   22:41   MESKİ’DEN SAHTE VEZNE UYARıSı   22:22   TOROSLAR, ATASıNı DUALARLA ANDı   22:05   TARSUS HAYVAN PARKı’NıN YENI MISAFIRLERI: ALPAKA VE KOATI   21:47   TOROSLAR’DAN DÜNYA BOCCE ŞAMPIYONASıNDA SES GETIREN BAŞARı   21:32   BÜYÜKŞEHIR, ÖĞRENIM YARDıMıNıN İLK TAKSIDINI ÖDEDI   21:34   GDO’SUZ TÜRK PAMUĞU, EU GDO FREE COTTON LOGOSUYLA FARK YARATıR   21:23   MERAL SEÇER, GIRIŞIMCILERE DESTEK VERDI   21:06   ATATÜRK, TÖRENLE ANıLDı   20:26   MGC’NIN YENI BAŞKANı KAYA TEPE OLDU   20:09   BAŞKAN SEÇER’DEN 10 KASıM MESAJı   17:39   VALI ALI İHSAN SU’DAN 10 KASıM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ MESAJı   16:58   BAŞKAN YıLMAZ, “TÜRK ULUSU BÜYÜK ÖNDERINI ASLA UNUTMAYACAK”   15:37   KOCABıYıK’DAN 10 KASıM MESAJı   15:23   ARIF TAŞKıN’DAN 10 KASıM ANMA MESAJı  
 
     
 
 


Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, 10 Temmuz Dünya Hukuk Günü nedeniyle TRT Çukurova Radyosu’nun canlı yayın konuğu olarak, ülkemizdeki hukuk sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Tarih : 11 Temmuz 2019 Perşembe 09:57   Okunma : 256

Yeşilboğaz açıklamasında, “Hukuk canlıdır, toplumun ihtiyacına göre güncellenmeli, toplumun ihtiyacına cevap verebilmelidir. Ancak hukuk, toplumsal baskılara yenik düşüyor. Hukukumuzu dünya sıralamasında, Atatürk’ün muasır medeniyetler seviyesine çıkarmalıyız. Ülkemiz, dünya hukuk sıralamasında 129 ülke arasında 109. sırada olmamalı” dedi.

“BATI DEVLETLERİ EYLEME GEÇERKEN, BİZ KUTLAMALARLA GEÇİŞTİRİYORUZ”

Hukuk Yoluyla Dünya Barışı konulu konferansların üçüncüsünün 10 Temmuz 1967 günü Cenevre'de yapılarak; hem barışı, hem de hukukun üstünlüğünü perçinlemek adına, Bakanlar Kurulu kararıyla 10 Temmuz gününün Dünya Hukuk Günü olarak ilan edildiğini belirten Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Dünya Hukuk Günü’nün ilan edilmesinin ardından bu güne baktığımız zaman batı devletleri eyleme geçip toplumsal uzlaşıyı,  insanların ve ülkenin refahını, demokrasiyi, hak ve özgürlükleri sağlamak adına evrensel hukuk kurallarını uygulamaya geçirmiştir. Ülkemizde ise Dünya Hukuk Günü’nü sadece kutlamalarla geçiştiriyoruz. Ülke olarak günümüzde en çok ihtiyaç duyulan konunun hukuk olduğunu hiç kimse inkâr edemez.

 “EKONOMİK VE SOSYAL İSTİKRARIN TEMELİ, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜDÜR”

Hukukun üstün olmadığı bir ülkenin sosyal ve ekonomik anlamda gelişmesi, insan ilişkilerinin düzgün olması mümkün değildir. Ekonomik ve sosyal istikrarın temelini, hukukun üstünlüğü oluşturmaktadır. Hukukun altyapısı yoksa hukuk bağımsız, tarafsız ve eşit uygulanacak şekilde inşa edilmezse, toplumsal kalkınma sağlanamaz. Rekabetin, ticari ilişkilerin, yatırımların önü kapanır. Yatırımcılar, hukuk sistemimize güvenmediği için ülkemizde yatırım yapmıyor. Hukuki güvencesi olmayan insanların, geleceği de güvence altında olmaz, o ülkede insan hakları da olmaz. Hukukun olmadığı yerde her zaman sorun vardır. İnsanlar hukuka inanmak, güvenmek istiyor. Hukuk; toplumda eşitliği, umudu, geleceğe olan inancı sağlar” diye konuştu.

FETÖ darbesiyle birlikte ülkenin en büyük çektiği sıkıntıların temelinde hukuk olduğunu vurgulayan Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz “Darbeciler silahlı gücü hep kullandılar ama bu kez hukuku kulandılar. En tehlikesi de buydu. Hukuk toplumun temeli olduğu için, toplumun temelini de bu tür zihniyetler bozdu. Hala hukukumuzu yerine oturtmaya çalışıyoruz ve acısını da toplum olarak hep beraber çekiyoruz” dedi.

“HUKUK, TOPLUMUN İHTİYACINA GÖRE GÜNCELLENMELİDİR”

Hukukta liyakatin önemine vurgu yapan Yeşilboğaz, “Hukukta önceliğimiz liyakattir. Bilgili, deneyimli, toplumun sorunlarını çözebilecek, hukuk ve adaleti eşit bir şekilde dağıtabilecek hukukçular var olursa, toplumun hukuka olan güveni sağlanır.  Hukuk canlıdır, toplumun ihtiyacına göre değişmeli, güncellenmeli, toplumun ihtiyacına cevap verebilmelidir. Ancak hukuk, toplumsal baskılara yenik düşüyor. Hukukta ceza sistemimiz yerine oturtulamadı. Kişisel ve siyasal nedenlerle ya da toplumsal baskılarla ceza sistemimiz sürekli değişime uğruyor. Hukuki kararlar, toplumun getirdiği baskıyla verilebiliyor. Adalette bir dengesizlik var. Önemli olan cezaların miktarı değil, uygulanabilirliğidir” ifadesini kullandı.

“ÜLKEMİZ DÜNYA HUKUK SIRALAMASINDA 129 ÜLKE ARASINDA 109. SIRADA OLMAMALI”

Ülkemizin dünyada hukuk sıralamasındaki yerini, batı medeniyetler içerisinde Atatürk’ün göstermiş olduğu muasır medeniyetler seviyesine çıkarmamız gerektiğini vurgulayan Yeşilboğaz,  “Artık hukukumuz 129 ülke arasında 109. sırada olmamalı. Kıyaslanacağımız ülkeler orta Asya ülkeleri, Latin Amerika, Afrika ülkeleri olmamalı. Hukukumuzu; demokrasi, özgürlük alanında muasır medeniyet seviyesine ulaşmış ülkeler statüsüne çıkmamız gerekiyor. Bunun için de erklerin elinden geleni yapması gerekiyor. Hukukun üstünlüğüne ulaştığımız andan itibaren toplumsal refaha, barışa, huzura, istikrara kavuşacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Devletin hukuk fakültelerine bir standart getirmesi gerektiğini de dile getiren Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Türkiye’de yaklaşık 100 tane hukuk fakültesi var ancak yeterli akademik kadro yok. Yani yeteri kadar doçent, profesör yok. Dolayısıyla eğitimlerin kalitesi de düştü. Hukuk fakültelerine standart getirilirse, hukuk fakültelerinin yüzde 80’inin kapanacağına, böylece eğitimde kalitenin yükseleceğine inanıyoruz. Tüm meslektaşlarımızın ve halkımızın Dünya Hukuk Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA