19:51   MEZITLI’DE ELAZıĞ VE MALATYA IÇIN SEFERBERLIK   19:29   YENIŞEHIR BELEDIYESI ELAZıĞ’A YARDıM IÇIN HAREKETE GEÇTI    06:54   ELAZıĞ MERKEZLI 6.8’LIK DEPREM, YURDUN DOĞUSUNU SALLADı   06:08   MEZITLI’DE DEMOKRATIK DÖNÜŞÜMDE YEREL YÖNETIMLERIN ÖNEMI KONUŞULACAK   22:57   YENIŞEHIR BELEDIYESI PERSONELINI TSE STANDARDıNDA EĞITIYOR   21:26   ÇILEĞIN MERKEZI ATAYURT, İHRACATıN MERKEZI OLACAK   21:08   BAŞKAN SEÇER: “DÜNYA MERSIN’I KONUŞUYOR”   09:14   HAYVAN HAKLARı YASASıNA GERI SAYıM   09:07   MERSIN’DEKI KADıN KOOPERATIFLERININ SORUNLARı ELE ALıNDı   08:53   DOĞA SAVAŞÇıSı MUHTARıN BAHÇESINI KATLETTILER   10:42   HILELI GıDA İHRACATA DARBE VURUYOR   10:38   BAŞKAN DINÇER’DEN MGC’YE ZIYARET   10:29   GENÇLER, BÜYÜKŞEHIR’IN SERAMIK ATÖLYESI İLE SOSYALLEŞIYOR   10:02   BAŞKAN YıLMAZ, ESNAF VE VATANDAŞLARLA BULUŞUYOR   09:51   FORUM MERSIN’DE SÖMESTR TATILI BIR BAŞKA   09:32    MERSIN ÜNIVERSITESI’NDEN KıZKALESI ATıKSU ARıTMA TESISI’NE TEKNIK GEZI    09:20   BAŞKAN ÖZYIĞIT; “KIMSE BIZI CAMIAMıZLA TERS DÜŞÜREMEZ”   23:36   YEŞILBOĞAZ: “AYDıNLıK BIR TÜRKIYE İÇIN MÜCADELE EDECEĞIZ”    23:23   KARIYER MERKEZI MESLEK LISESI ÖĞRENCILERININ YANıNDA   23:14   EKREM İMAMOĞLU’NDAN İSTANBULLULARA ÇAĞRı: BU AYıN SONU SON GÜN  
 
     
 
 


40. Baro Başkanları Toplantısı, 11 Ocak 2019 tarihinde Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile birlikte 66 baro başkanı, TBB Yönetim ve Disiplin Kurullarının katılımıyla Türkiye Barolar Birliği’nde gerçekleştirildi.

 

Tarih : 14 Ocak 2020 Salı 11:01   Okunma : 352

40. Baro Başkanları Toplantısı, 11 Ocak 2019 tarihinde Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile birlikte 66 baro başkanı, TBB Yönetim ve Disiplin Kurullarının katılımıyla Türkiye Barolar Birliği'nde gerçekleştirildi. Toplantıda baro başkanları, toplumsal şiddetle mücadele konusunda başlatılan seferberlik kapsamında acil eylem planı ve izlenecek yol haritası hakkında öneriler sundu. Yeşilboğaz konuşmasında, “Zihniyet dönüşümünün sağlanıp şiddetin önlenmesi için, öncelikle toplumsal huzuru kemiren olguların, hukuksuzlukların ve adaletsizliklerin ortadan kaldırılması gerekmektedir” dedi.

TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun açılışını yaptığı toplantının gündem maddeleri kapsamında;Yargı Reformu Strateji Belgesinin birinci paketinin değerlendirilmesi, takip eden paketler için yapılacak çalışmalar, toplumsal şiddetle mücadele konusunda başlatılan seferberlik kapsamında acil eylem planı ve izlenecek yol haritası hakkında öneriler, Adalet Bakanlığı tarafından yapılan arabuluculuk sınavı, arabulucuların sicili ile özlük iş ve işlemlerinin TBB ve barolar tarafından yürütülmesi konusunda değerlendirme, karşı yan vekalet ücretlerinin yatırılması sırasında gelir tevkifatı yapılması, ücretli avukatların haklarının korunması bakımından meslek kurallarında değişiklik yapılması ve avukatlara ek sosyal güvenlik hizmetleri sağlanması konusunda kaynak yaratılması, Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında, baroların yapması gerekenler ve avukatların bu konudaki sorumlulukları ele alındı.

“LAİK HUKUK DEVLETİ İLKELERİNDEN VAZGEÇİLMEYE YÖNELİK GİRİŞİMLERİN KARŞISINDAYIZ”

Toplantıyı değerlendiren Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Toplantıda, baroların ve avukatların meslek meseleleri kadar, ülke meselelerinde de etkin rol alması ve karşı duruş göstermesi gerektiğini vurguladık. Özellikle son dönemde Cumhuriyetin ilke ve yöntemlerinden uzaklaşılarak, âdeta İslam Devleti yaratılmaya yönelik eylemler başlatılmıştır.  İslam Anayasası yazılması, faizsiz bankacılık sistemi adı altında Resmi Gazete’de yayınlanan kurallar, laik demokratik hukuk devleti ilkelerinden vazgeçilmeye yönelik girişimlerdir. Bunlara da baroların karşı duruş göstermesi gerekiyor” dedi.

Toplumsal şiddetle mücadele konusunda başlattıkları seferberliğe, tüm baroların ve avukatların tam destek vermesi gerektiğini belirten Yeşilboğaz, “Toplumumuzda kadın, erkek, çocuk ve hatta hayvanlar bile şiddetin hedefi haline geldi. Zihniyet dönüşümünün sağlanıp şiddetin önlenmesi için, öncelikle toplumsal huzuru kemiren olguların, hukuksuzlukların ve adaletsizliklerin ortadan kaldırılması gerekmektedir” ifadesini kullandı.

Toplantıda özellikle, sigorta ve aracılık hizmeti verdiği iddia edilen aracı firmalarla hukuki mücadelenin kapsamı ve yöntemleri konuşularak, onlarla işbirliği yapan avukatların hukuki ve disiplin durumları değerlendirildi.  Vatandaşın mağdur olmaması için bu tür firmalarla mutlaka mücadele edilmesi için çözüm önerileri masaya yatırıldı. Avukatların hakkaniyetli ve düzenli bir sosyal güvencelerinin hiçbir zaman olmadığı daha önceden topluluk sigortasına bağlıyken, yaşadıkları mağduriyetin sonradan 4b'li olarak daha da arttığını gözlemledikleri belirtilerek, daha çok prim ödeyip daha az maaş aldıkları ve bunun bir an önce yasal mevzuatla giderilmesi, emeklilik haklarının hâkimlik savcılık sosyal güvencesi ile eşitlenmesi gerektiği ifade edildi.


Paylaş :
Etiketler :  TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ, MERSİN BAROSU, 40.BARO BAŞKANLARI TOPLANTISI

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA