20:44   MTOSB TARIHI REKORLARA IMZA ATıYOR   20:18   ERDEMLI BELEDIYESPOR BAL LIGI’NDE   19:37   SEÇER: KAN KUSUYORUM, KıZıLCıK ŞERBETI İÇTIM DIYORUM   19:20   ÜNIVERSITE ÖĞRENCILERINE EĞITIM YARDıMı 1400 TL’YE ÇıKARıLDı   21:48   MERSIN BÜYÜKŞEHIR GSK KADıNLAR BASKETBOL TAKıMıNA YENI TRANSFERLER   17:41   VATAN CADDESI’NIN YAĞMURSUYU SORUNU SON BULUYOR   17:11   MEZITLI’DEN 450 KILOMETRE UZAKTAKI BAHADıN’A TEKNIK DESTEK    12:10   BÜYÜKŞEHIR VE ÇUKUROVA KALKıNMA AJANSı’NDAN KENT ULAŞıMı İÇIN ÖNEMLI EĞITIM   07:10   YEŞILBOĞAZ: BIZI BÖLDÜĞÜNÜZ SÜRECE ÇOĞALACAĞıZ   03:12   BAŞKAN SEÇER: KADıN İSTIHDAMı BIZIM İÇIN ÇOK ÖNEMLI   02:54   BAŞKAN YıLMAZ’DAN KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT VURGUSU,ÖNCELIĞIMIZ TOPLUM SAĞLıĞı   00:06   ERCIK: TEK VAZIFEMIZ HALKA HIZMET   21:27   60 BARODAN KAMU DENETÇILIĞI KURUMUNA “İSTANBUL SÖZLEŞMESI FESHI DILEKÇELERINI DIKKATE ALMAYıN” UYARıSı   21:14   TARSUS TSO’DAN ÜYELERINE KUTLAMA ZIYARETI   20:05   DAĞDELEN, KAHVECI ESNAFı CAN ÇEKIŞIYOR   19:56   CHP GENEL MERKEZINDEN MUHARREM İNCE’NIN IDDIALARıNA YANıT   19:44   DENIZCILIK FAKÜLTESI İNŞAATıNDA İHALE SÜRECI TAMAMLANDı    17:23   BÜYÜKŞEHIR’IN EMEKLI EVLERI YENIDEN HIZMETTE   17:05   GELECEĞI İNŞA ETMEK İÇIN ÇALıŞıYORUZ   16:48   TOROSLAR’DA ÜRETEN BELEDIYECILIK MODELI  
 
     
 
 

Berlin’de Türkiye Rüzgarı Esti AKİB, FRUIT LOGISTICA’YA Damga Vurdu


Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Uluslararası Meyve, Sebze Ticaret Fuarı’nda (FRUIT LOGISTICA 2020) milli katılım organizasyonu ile Türkiye rüzgarı estirdi.

 

Tarih : 11 Şubat 2020 Salı 19:40   Okunma : 910

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Uluslararası Meyve, Sebze Ticaret Fuarı’nda (FRUIT LOGISTICA 2020) milli katılım organizasyonu ile Türkiye rüzgarı estirdi.  Avrupa’nın en büyük yaş meyve sebze fuarı olan ve 93 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen FRUIT LOGISTICA’da AKİB’in organizasyonuyla boy gösteren 35 Türk firması, narenciye, kayısı, nektarin, şeftali ve kiraz ihracatında Çin, Malezya, Endonezya, Singapur ve Vietnam pazarlarına yoğunlaştı. Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkan Nejdat Sin, Asya kıtasındaki hedef pazarlarda etkin olma gayretinin yanı sıra Rusya’nın, yeni tip coronavirüs salgını nedeniyle Çin’le sınırını kapatmasının, Türk ihracatına olumlu yansıyacağını belirtti.

Yaş meyve sebze sektörünün lideri olarak Türkiye’de koordinatörlük ve sekretarya hizmetlerini yürüten Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), yıllık ortalama 54 milyon tonluk ülke üretimini ihracata daha fazla yansıtmak ve yeni fırsatlar yakalamak amacıyla sektörün kalbinin attığı FRUIT LOGISTICA 2020 Fuarı’nda milli katılım düzeyinde yer aldı. Almanya’nın başkenti Berlin’deki fuarın ilk gününde Türkiye standını ziyaret eden Berlin Büyükelçiliği Müsteşarı Ali İhsan İzbul, Ticaret Müşavirleri Berrak Bilgen Beşergil ve Abdullah Soylu da AKİB yöneticilerine ile ihracatçılara diplomatik destek verdi.

Sektörün tüm paydaşları buluştu
Yaş meyve sebze ürünlerinin yoğun olarak sergilendiği fuara AKİB’in milli katılım organizasyonuyla 35 firma katılım sağladı. Yeni iş bağlantıları gerçekleştirmek, yeni tedarikçiler bulmak, yeni ürünleri görmek ve piyasaya ilişkin bilgi toplamak amacıyla dünyanın dört bir yanından Berlin’e akın eden sektör temsilcileri, bin 42 metrekarelik Türkiye pavilyonunda AKİB üyeleriyle verimli görüşmeler yaptı.

‘2019’da 4 milyon ton ürün ihraç ettik, 2,26 milyar dolar gelir sağladık’
Türkiye’nin 2019’da 4 milyon ton yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirerek, 2,26 milyar dolar gelir sağladığını belirten Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin, “Ülkemizin en çok yaş meyve sebze ihraç ettiği ülkelerin başında Rusya geliyor. Bu pazarımız 746 milyon dolar ile sektör ihracatında yüzde 33’lük paya sahip. Almanya ise 215 milyon dolar değer ve yüzde 10’luk pay ile ikinci önemli pazarımız. Bu ülkeleri Irak, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan ve Suudi Arabistan izliyor” dedi.

AKİB yaş meyve sebze ihracatının lokomotifi
Ocak ayı ihracat verilerini değerlendiren Başkan Sin, Türkiye genelinde 2020 yılının ilk ayında yüzde 29 artışla toplam 256 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatı yapıldığını, ocak ayında AKİB olarak yüzde 25’lik artışla 138 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı.  Ülke geneli yaş meyve sebze ihracatından Birliğin yüzde 54’lük pay aldığını belirten Başkan Sin, “2019’da 1 milyar 94 milyon dolarlık ihracatla toplam yaş meyve sebze ihracatından yüzde 48’lik pay alan Birliğimiz, 2020’ye de hızlı giriş yaptı. En çok ihracat yapan iller sıralamasında Mersin 76,5 milyon dolar ile ilk sırada yer aldı. Hatay 49 milyon dolar ile ikinciliği elde etti. 4’üncü sıradaki Adana’nın ihracat rakamı 16,3 milyon dolar, 17’nci Karaman’ın 1,19 milyon dolar oldu. Birlik olarak ana pazarımızı oluşturan Rusya Federasyonu’na ocak ayında 85,8 milyon dolarlık yaş sebze meyve ihraç ettik. Bu ülkeyi, 25,6 milyon dolar ile Ukrayna, 19,7 milyon dolar ile Romanya takip etti. Yılın ilk ayında ihracatımızı en çok artırdığımız ülkeler yüzde 140 artış ile Hindistan, yüzde 106 artış ile Gürcistan, yüzde 76 artış ile Polonya oldu” diye konuştu.

Asya ülkelerine narenciye ve sert çekirdekli meyve ihracatı  
FRUIT LOGISTICA 2020’de Türk ürünlerine yoğun ilgi olduğunu kaydeden Başkan Nejdat Sin, “Alternatif pazarlara bakıyoruz, ağırlıklı görüştüğümüz, Asya ülkeleri. Bu ülkeler Çin, Malezya, Endonezya, Singapur, Vietnam. Narenciye ağırlıklı olarak ihracat planlıyoruz. Sert çekirdekli meyvelerden kayısı, nektarin, şeftali, kiraz ihracatına yoğunlaşıyoruz. Bu pazarlara kısmen girmiş durumdayız, geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu. Başkan Sin, narenciye ürün grubu ihracatında ise Doğu Akdeniz illerinin zirvedeki yerini koruduğunu, ocak ayında Mersin’in 61,2 milyon dolar, Hatay’ın 31,6 milyon dolar, Adana’nın 14 milyon dolar narenciye ihracatı gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi. 

‘Rusya’nın artan talebini karşılamaya hazırız’
Bu yıl Ekvator’un resmi partner ülke olduğu fuara, yeni tip coronavirüs salgını nedeniyle Çinli şirketlerin yüzde 50’sinin katılımını iptal ettiğine dikkat çeken Başkan Sin, Rusya'nın Çin sınırını kapatmasının Türk meyve ve sebze ihracatına olumlu yansımaları olacağını vurguladı. Başkan Sin, “Rusya’nın Çin’le sınırını kapatması bize artı olarak dönecek. Net gözle görülür bir ihracat artışımız var. Biz artan talebi karşılamaya hazırız” değerlendirmesinde bulundu.

 

Paylaş :
Etiketler :  AKİB, FRUIT LOGISTICA, BERLİN’DE TÜRKİYE RÜZGARI ESTİ

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!







 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

 



 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA