09:11   TELEKONFERANS ILE MÜDÜRLER TOPLANTıSı   09:36   SABRI TEKLI: ÜRETIME DEVAM EDEN SANAYICILERIMIZE ŞÜKRAN BORÇLUYUZ   09:28   TOROSLAR BELEDIYESI, HALK SAĞLıĞıNı KORUMAK ADıNA DENETIMLERINI SıKLAŞTıRDı   08:02   MEZITLI BELEDIYESINDEN EVDEN ÇıKMAYAN VATANDAŞLARA PSIKOLOG DESTEĞI   07:34   BAROLARDAN İNFAZ YASASıNA TEPKI:EŞITSIZ VE AYRıMCı DÜZENLEME KABUL EDILEMEZ   07:23   BAŞKANTOLLU’DAN ‘SAĞLıK HAFTASı’ MESAJı   07:04   KORONAVIRÜS GÜNLERINDE’DE KÜLTÜR-SANATA ENGEL YOK   22:42   BAŞKAN GÜLTAK, ZORLU GÜNLERDE YENI BEBEK SAHIBI OLAN AILELERI DE UNUTMADı   11:08   CORONA GÜNLERINDE PSIKOLOJIK SAĞLıĞıMıZı NASıL DENGEDE TUTACAĞıZ   09:53   MESKI GENEL MÜDÜRÜ ALKAÇ: HIÇ KIMSE MAĞDUR EDILMEYECEK   08:13   BAŞKANTOLLU’DAN‘POLIS HAFTASı’MESAJı   07:41   BÜYÜKŞEHIR’DEN 6 YAVRULU KURTARMA OPERASYONU   07:29   TOROSLAR’DA KORONAVIRÜS ÖNLEMLERI EN ÜST SEVIYEDE   04:22   BÜYÜKŞEHIR,MESKI LABORATUVARı’NDA DEZENFEKTAN ÜRETIP, HALKA DAĞıTıYOR   04:01   BAŞKAN GÜLTAK, VATANDAŞLARA MASKE, ELDIVEN VE DEZENFEKTAN DAĞıTTı   03:28   VIRÜSÜN YAYıLMAMASı IÇIN MEZITLI BELEDIYESINE GELENLERE ATEŞ ÖLÇERLI TEDBIR    02:50   TARSUS BELEDIYESI’NDEN HER GÜN 3 MAHALLEYE GıDA, SEBZE, MASKE İLE DEZENFEKTE YARDıMı   11:25   YENIŞEHIR BELEDIYESI SEMT PAZARLARıNDA TEYAKKUZDA   11:15   SOSYAL BELEDIYECILIĞIN ÖNEMI, SALGıN DÖNEMINDE BIR KEZ DAHA ORTAYA ÇıKTı   08:45   BAKAN GÜL: 12 HAKIM VE SAVCı ILE 55 PERSONEL POZITIF ÇıKTı  
 
     
 
 

“Gelecek Mersin” Sloganıyla Kentin Paydaşları Bir Araya Geldi


Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, İNKA-İnsan Kaynakları ve Girişimci İnsan Kaynakları Derneği’nin işbirliğiyle “Gelecek Mersin” sloganıyla “4.0 İstihdam Teşvikleri Çalışma Hayatındaki Son Değişiklikler” programı düzenlendi.

 

Tarih : 15 Mart 2020 Pazar 11:40   Okunma : 3463

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, İNKA-İnsan Kaynakları ve Girişimci İnsan Kaynakları Derneği’nin işbirliğiyle “Gelecek Mersin” sloganıyla Ali Tezel ve Serdar Ay’ın konuşmacı olarak katıldığı “4.0 İstihdam Teşvikleri-Çalışma Hayatındaki Değişikler” programı düzenlendi.Programa katılan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Olcay Tok, Kariyer Merkezi projesinin gençlere iş arayışlarında önemli destekte bulunduğunu belirterek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak ülke gerçeklerinden hareketle gençlere, kadınlara ve dezavantajlı gruplara pozitif ayrımcılık uygulamalarımızla istihdama katkı sunarken, Kariyer Merkezi projemizle de özellikle gençlerimize, öğrencilerimize rehberlik hizmeti vererek, gelecek kariyer yolculuklarına destek sunuyoruz” dedi.

“İşsiz her hemşerimizin derdini kendi derdi gören bir Belediye Başkanı’na sahibiz”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen programa, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Olcay Tok, Genel Sekreter Yardımcıları Haydar Ali Ulusoy ve Ali Rıza Özdemir, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Fuat Budur, Kariyer Merkezi Müdürü Serkan Özada, Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Serdar Ay’ın yanı sıra iş dünyasından çok sayıda kişi katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Olcay Tok, Başkan Vahap Seçer’in selamlarını ileterek yaptığı konuşmada, Türkiye’deki işsizlik verilerini paylaştı. TÜİK’in verilerine göre Aralık 2019 itibariyle Türkiye’de açık işsizlik oranının yüzde 13.7 olduğunu, 4 milyon 394 bin kişinin iş aradığını ifade eden Tok, 15-24 yaş aralığındaki genç işsiz oranının yüzde 25’i bulduğunu, yani her 4 gençten birinin işsiz olduğunu söyledi. Türkiye’nin bir izdüşümü olan Mersin’in de benzer işsizlik oranlarına sahip olduğuna dikkat çeken Tok, şöyle devam etti:

Göç alan bir kent olarak Mersin’deki işsizlik oranlarının her zaman Türkiye ortalamasının üzerinde seyrettiğini de hatırlatmak isterim. İşte bu ürkütücü tablo toplumun temeli olan ailelerimizdeki huzursuzluğu artırdığı kadar, sosyal barışımızı da tehdit etmektedir ve bu ağır yükten en çok etkilenen kamu kurumlarının başında belediyeler gelmektedir. Sayın Başkanımız’ı ve bizi ziyaret eden her 10 hemşerimizin 9’u iş talebiyle gelmektedir. Bütün belediye hizmetlerini, Mersin’i geleceğe taşıyacak bütün yatırım ve projelerimizi durdurup, belediyenin tüm bütçesini işsizlere dağıtsak bile bu sorunun yarısını dahi çözemeyiz. Diğer yandan işsiz gezen her hemşerimizin derdini kendi derdi olarak gören bir Belediye Başkanı’na ve hizmet anlayışına sahibiz. Onun içindir ki Kariyer Merkezimiz’in çalışmalarını hiç olmazsa her aileden bir kişiyi ekmek sahibi yapmak gayesiyle iş arayanla işvereni doğru zeminlerde buluşturmak için Sayın Başkanımız bizzat kendisi takip etmektedir.”

En önemli unsurun uygun işe uygun kişiyi istihdam etmek olduğunun bilincindeyiz”

Başkan Vahap Seçer’in işsiz yurttaşların istihdama kazandırılması noktasındaki hassasiyetine vurgu yapan Olcay Tok, Başkan Seçer’in göreve geldiği ilk günden itibaren bu noktada güçlü adımlar attığını belirtti. Tok, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak firmalarımızın vizyonel gelişimlerine yardımcı olacak hizmet anlayışıyla hareket ediyoruz. İşverenin üzerindeki yükü azaltarak istihdamı artıracak her kararı ve teşviki şükranla karşılıyoruz. Başkanımız Sayın Vahap Seçer, ilimizden bir kişiyi bile işe alacak her firmamıza Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak mevzuatın izin verdiği her kolaylığı sağlama gayreti içinde olacağımızın ifade edilmesini özellikle belirttiler. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, hizmet kalitemizi en iyi seviyeye çıkarmanın arkasında yatan en önemli unsurun uygun işe uygun kişiyi istihdam etmek olduğunun bilincindeyiz. İşçi arayan işverenlerin yüzde 44’ünün doğru kişiyi bulamamaktan yakındıkları da bir gerçektir” diye konuştu.

“SGK açık vermek zorunda olan bir kurumdur”

Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel,“İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki Son Değişiklikler” konulu konuşmasına başlarken katılımcılara “Sosyal Güvenlik Kurumu açık vermeli mi yoksa vermemeli mi?” diye sordu. Katılımcıların çoğunun “vermemeli” yanıtını vermesi üzerine Tezel,“Türkiye’de SGK Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 1’i kadar açık veriyor. Açık oranının Avrupa ortalaması yüzde 16. İsveç, Norveç, Finlandiya’da yüzde 19. En aşağıda en az açığı veren İtalya var, o da yüzde 11. SGK açık vermek zorunda olan bir kurumdur. Her ay emekli maaşı, dul maaşı, yetim maaşı vererek milli gelirinizi yeniden dağıtan kurumdur. Bir devletin sosyal devlet olup olmadığının ilk göstergesi SGK’nın ne kadar açık verdiğidir” diye konuştu.

Ali Tezel’in ardından Sosyal Güvenlik Uzmanı Serdar Ay ise “2020 Dönemi İstihdam Teşvikleri SGK ve Muhtasar Birleşmesi” konusuna değindi.

Dünyadaki değişim gençlerin iş arayışına da etki ediyor

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fuat Budur, dünyanın değiştiğine ve bu değişime iş dünyasının da ayak uydurmasının önemine değinirken, Büyükşehir Belediyesi’nin Kariyer Merkezi’yle gençlerin de iş dünyasındaki değişime ayak uydurmalarına katkıda bulunmalarının önemli bir girişim olduğunu belirtti.

Kariyer Merkezi Müdürü Serkan Özada ise kentin paydaşlarıyla işbirliği içerisinde yürüttükleri çalışmaları katlayarak artıracaklarını ifade etti.


Paylaş :
Etiketler :  “GELECEK MERSİN” SLOGANIYLA KENTİN PAYDAŞLARI BİR ARAYA GELDİ, MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI, İNKA-İNSAN KAYNAKLARI VE GİRİŞİMCİ İNSAN KAYNAKLARI DERNEĞİ, 4.0 İSTİHDAM TEŞVİKLERİ-ÇALIŞMA HAYATINDAKİ DEĞİŞİKLER.

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA