21:17   GIYIM MAĞAZASıNıN CAMıNı KıRıP, 80 BIN LIRALıK EŞYA ÇALDıLAR   21:15   GÖKSU DELTASı’NDAKI YANGıN KENDILIĞINDEN SÖNDÜ   21:12   BAŞKAN TARHAN VE MILLETVEKILI ANTMEN ENGELLI ÇOCUKLARLA ZUMBA YAPTı   21:11   MDOB GÖÇMEN ÇOCUKLARıNA ÇOCUK OYUNU İZLETTI    21:07   “AILE ARABULUCULUĞU UYGULAMASı KADıNA ŞIDDETI ARTıRıR”   21:02   CHP’DEN COŞKULU MUT MITINGI   20:27   KıR: “GÖREVIN SÖZÜ OLMAZ”   16:10   KAYSERI BAROSU’NDAN DEV ORGANIZASYON ÇANAKKALE ORATORYOSU’NU FEYZIOĞLU DA İZLEDI   17:34   CHP’DEN MITING HAVASıNDA AÇıLıŞ   13:45   MEZITLI, ÇANAKKALE RUHUYLA YÜRÜDÜ   23:23   DENIZ: TURIZM MERKEZI ANAMUR OLACAK   11:27   SEYIR TERASı AÇıLıŞı TEOMAN KONSERIYLE TAÇLANDıRıLDı   08:08   ‘BIZE ÜSTGEÇIT YAP VAHAP AMCA’   07:58   ÖZYIĞIT: ‘OTISTIK ÇOCUKLARıMıZ İÇIN HEP BIRLIKTE MÜCADELE EDECEĞIZ’   07:29   ESNAFA BAŞKAN SÖZÜ   07:17    BAŞKAN TUNA; “BIZ, ÇANAKKALE GEÇILMEZ DEDIRTEN ATALARıMıZıN EVLATLARıYıZ”   00:58   SERDAR YıLDıZGÖRER: İSLAM KARŞıTLıĞı KÖRÜKLENIYOR   15:56   TUNA’DAN ATATÜRK’ÜN MERSIN’E GELIŞI MESAJı   15:25   "ŞIMDIDEN GÖNÜLLERIN BAŞKANı OLDUK"   12:56   TUNA: "13 İLÇE VE BÜYÜKŞEHIR’I ALACAĞıZ"  
 
     
 
 
image

Okunma : 144  Tarih : 5.1.2019 1  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  Kara.

"GAP’I GAPTIRMAM"

Bundan önceki yazımda sözünü ettiğim, "Paralı Poşetle-Ücretiz Reklam" tespitini, poşetlerin paralı olmasına sayılı günler kala; 29 Aralık'ta, ilk kez ben dile getirdim. Aynı gün saat: 08.39'da, facebook hesabımda, durum güncellemesi olarak da paylaştım.
  Sosyal medyadaki, diğer paylaşımlar benden sonra yapılmaya başlandı.
  Yapmış olduğum paylaşımların veya köşe yazılarımın "alıntı" olduğu belirtilmeden paylaşılmasına alıştığım için ses çıkarmıyordum. Ancak, sözünü ettiğim tespitimin, özü aynı kaldığı halde; sosyal medyadaki bazı gruplar tarafından değişik anlatımlarla paylaşılmasından sonra bir arkadaşım telefonla arayıp "Bu fikri, sosyal medyadaki grup sayfalarından aldığını neden belirtmedin?" diye sorunca, yazıma o konuda açıklama yaparak başladım.
  Bir bakıma "GAP'ı, gaptırmam" demek istedim yani.
  Eskiden, siyasi partilerin genel başkanları; farklı televizyon kanallarına, birlikte ve canlı olarak çıkıp orada konuk olan gazetecilerin sorularını yanıtlardı.
  12 Eylül Dönemi hükumetlerinde, görev alan Sayın Turgut Özal, siyasi parti kurulmasının önü açılınca, Anavatan Partisi'ni kurarak genel başkan seçildi.
  12 Eylül Darbesi'nin getirdiği siyasi yasaklar kaldırıldıktan sonra Süleyman Demirel de, yeniden siyasete atıldı ve Doğruyol Partisi genel başkanı oldu.
  İki lider, az önce sözünü ettiğim açık oturumlardan birinde canlı yayın konuğu oldular.
  Bir ara, açık oturumun tartışma konusu "GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi)" oldu.
  GAP, Sayın Süleyman Demirel tarafından gündeme alındığı ve alt yapısı oluşturulduğu halde; Süleyman Demirel, 12 Eylül Darbesi nedeniyle iktidardan uzaklaştırılınca Sayın Turgut Özal dönemimde olgunlaşmaya başladı.
  Bu nedenle, Sayın Turgut Özal "GAP" ile prim yapmaya başlar başlamaz, Sayın Süleyman Demirel, eliyle "Hop dedik" der gibi bir hareket yaparak "Orda dur. GAP'ı gaptırmam" deyiverdi. Benim, yukarıdaki çıkışım da ona benzedi sanırım.
  Paralı Poşet uygulamasına yeniden dönecek olursak, -her şeyden önce- çevre kirliliğini önlemek; yasaklarla, paralı uygulamalarla veya başka yollarla değil eğitimle sağlanır.
  İşin içine, illa ki para sokulacaksa da; poşet parası almak yerine, kullanılmış poşeti getirene belli bir ücret ödenerek, poşetlerin çevreye atılması önlenip geri dönüşümü sağlanabilirdi.
  Bizim insanımız, parasız aldığı poşeti, çöp kovasının içerisine yerleştirip çöp poşeti olarak kullanıyordu. O vatandaşlar, poşetler paralı olduğu için çöplerini rast gele yerlere atmaya başlarsa ne olacak? Bunu, kimse düşünmemiş.
  Ayrıca vatandaşlarımız, poşet parası vermemek için bin bir türlü yol bulmuş.
  İşte onlardan bir kaçı:
  Sosyal medyada, eşiyle markete giderken, poşet parası ödememek için el arabasını da yanında götüren bir amcanın resmi vardı. Amcamız, poşet parası ödememek için değişik bir yol bulmuş yani.
  Başka bir vatandaşımız da, 3 ekmek almış ama üçünü bir poşete koymak yerine her birini ayrı poşetlere koymuş. Kasada alış veriş işlemini tamamlayınca da, ekmeklerin üçünü bir poşete koymuş. Diğer iki poşete de öteki aldıklarını koyunca kasiyer kız, uyanık vatandaşın arkasından baka kalmış.
  Poşet parası ödememek için başka nasıl yöntemler bulacağız acaba? En iyisi, bekleyip görmek olsa gerek.
  Satın aldığımız bir ürünü, herhangi bir neden göstermeden -belli bir süre içerisinde- iade edebiliyoruz ya, bu mantığa göre; acaba, para ödeyip aldığımız poşetleri de iade edebilir miyiz?
   Ekmek, manav, sebze, meyve, peynir, zeytin, açıkta satılan gıdalar ve şarküteri reyonlarında kullanılacak poşetler ücretsiz olacakmış. Diğer ürünlerde ise en az 25 kuruşa satılacakmış ve satış ile ilgili bilgi, alışveriş fişinde yer almak zorundaymış. 25 kuruşun 15 kuruşu, çevre ile ilgili bakanlığa, yani devlete gidecekmiş.
  Ben, "en az 25 kuruşa satılacak" sözünden korkuyorum. "En az" diye başlayan bir sözün içi gerektiği gibi doldurulmazsa, ucunun nereye varacağı belli olmaz çünkü.
  Kimi arkadaşlarımız "Keşke, poşet parası için gösterdiğimiz tepkiyi ve duyarlılığı her şey için gösterseydik" diyor.
  Ben de  "Keşke, elektrikten suya, doğal gazdan tüp gaza, yol ücretinden gıda ürünlerine, vergi ve harçlara yapılan zamlar da, maaşlara yapılan zam oranı kadar olsaydı" diyorum.
  28 Kasım 2018'de, yeni bir araba aldım. Eski arabamı da, satamadım. Bu nedenle, "%5 + %5 civarında bir maaş zammı ile %16 zamlanan Motorlu Taşıtlar Vergisini nasıl ödeyeceğim?" diye kara kara düşünmeye başladım. Diğer vergi ve zamlarla, poşet parasını da düşününce uykularımın kaçıyor.
  Şu anda; kendimi, Allah'a "Yüce Tanrım, ya yumurtayı biraz küçült. Ya da, deliği biraz genişlet" diye yalvaran tavuk gibi hissediyorum çünkü. 
  
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA