20:12   İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ`NDEN ATATÜRK HAVALİMANI AÇIKLAMASI: “ÜÇ HAVALİMANININ BİRLİKTE ÇALIŞACAĞI BİR SENARYONUN DAHA SAĞLIKLI OLACAĞI AŞİKARDIR”   19:44   CHP`NİN “YARGININ BAĞIMSIZLIĞININ ARAŞTIRILMASI` ÖNERGESİ REDDEDİLDİ… CHP`Lİ ZEYNEL EMRE: “BURADA MUTLAK BİR KUMPAS VAR, KAFTANCIOĞLU`NUN YANINDAYIZ”   19:27   CHP`Lİ TANAL: ŞANLIURFA`DA JANDARMANIN SERT MÜDAHALESİNE MARUZ KALAN 5 ÇİFTÇİ ŞU AN GÖZALTINDA   19:25   İYİ PARTİLİ YOKUŞ: “2014 YILINDA EV SAHİBİ OLMA ORANI YÜZDE 61 İKEN 2020 YILINDA YÜZDE 58`E GERİLEMİŞTİR”   19:12   CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ALTAY`DAN, TBMM`DE ATATÜRK HAVALİMANI TEPKİSİ: “ARAP DOSTLARINA VAHA MI YAPMAK İSTİYOR TAYYİP BEY?”   19:01   KILIÇDAROĞLU: “PARAMİLİTER BENZERİ TÜM YAPILARA, BİRİLERİNİN KATİPLİĞİNİ YAPAN MEKTUPÇU MAFYALARA SESLENİYORUM, HADDİNİZİ BİLECEKSİNİZ”   18:54   ERDOĞAN, BAE DEVLET BAŞKANI İLE BİR ARAYA GELEREK, AL NAHYAN`IN VEFATI NEDENİYLE TAZİYELERİNİ İLETTİ   18:49   DP GENEL BAŞKANI GÜLTEKİN UYSAL: "VATANA İHANETİN NE OLDUĞUNU ATATÜRK HAVALİMANI`NA YAPILDIĞI ZAMAN GÖRMEKTEYİZ"   18:25   CUMARTESİ ANNELERİ, İSTANBUL ADLİYESİ ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI. KAYIP ANNESİ HANİFE YILDIZ, İÇİŞLERİ BAKANI`NA “SÜSLÜ SÜLO” DEDİĞİ İÇİN GÖZALTINA ALINDI   18:13   ÇAY ÜRETİCİLERİ, YAŞ ÇAY FİYATINA TEPKİ GÖSTERDİ: “ZATEN 500 KİLO ÇAY KESİYORUM. 200`ÜNÜ ALIYORSUN BENDEN, 300`ÜNÜ BEN NE EDECEĞİM? DÖKEYİM ONU DA NE YİYEYİM? DOĞRUYU KONUŞTUN MU HEMEN GELİYOR JANDARMA ALIYOR SENİ”   18:06   SAĞLIK BAKANI KOCA`DAN TURKOVAC AŞISININ FAZ ÇALIŞMALARINA DESTEK VEREN AZERBAYCAN`A TEŞEKKÜR   17:48    CHP`Lİ ALTACA KAYIŞOĞLU, TBMM`DE ÖNCE "EVERYWAY THAT I CAN" SONRA DA ‘DAR HEJİROKE`Yİ SÖYLEDİ   17:46   TRABZONLU ÇAY ÜRETİCİSİ: ÇAY KANUNU`NU NİYE ÇIKARMIYORLAR? HEP ZENGİNİN PEŞİNDEN GİDİYORLAR   17:40   ULUBEY`DE MADEN ARAMA İHALESİNE KARŞI MİTİNGLİ PROTESTO   17:15   KILIÇDAROĞLU: MÜTEDEYYİN KESİM DE ARTIK UYANMALIDIR, KARŞIMIZDA KENDİ UYDURDUKLARI DİN ZIRHINA BÜRÜNMÜŞ BİR YAPI VARDIR   17:12   AVUKATLAR, GEZİ HÜKÜMLÜLERİ VE CANAN KAFTANCIOĞLU İÇİN ÇAĞLAYAN ADLİYESİ`NDE ADALET NÖBETİ TUTTU   17:06   MERSİN BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI SEÇER, MESLEK ODALARININ TEMSİLCİLERİYLE BULUŞTU   17:01   VAHAP SEÇER: “MESKİ, BU YIL ÇOK DAHA ETKİN HİZMETLER YAPACAK”   17:01   KONSERİ, AKP`Lİ BELEDİYE TARAFINDAN İPTAL EDİLEN DOĞAN: “BİZLER ‘KASLARINIZI` GELİŞTİRECEĞİNİZ KUM TORBASI DEĞİLİZ”   16:58   GERGERLİOĞLU`NDAN AKP`Lİ BELEDİYELERE YASAK TEPKİSİ: "TOPLUMSAL BARIŞI BALTALAYAN GİRİŞİMLER"  
 
     
   

CHP’li Bankoğlu’ndan Tarikat ve Cemaat Yurtları İçin Araştırma Önergesi


CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, üniversite öğrencisi Enes Kara’nın intiharıyla gündeme gelen tarikat ve cemaat yurtlarının denetlenmesi amacıyla TBMM’ye araştırma önergesi verdi. Bankoğlu, “Yurtlar o kadar denetimsiz ki şu an Türkiye’de cemaat ve tarikatlarla bağlantılı kaç yurt olduğu ve bu yurtların hangi cemaatlere bağlantılı olduğu dahi bilinmiyor” dedi.

 

Tarih : 21 Ocak 2022 Cuma 09:01   Okunma : 655

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, üniversite öğrencisi Enes Kara’nın intiharıyla gündeme gelen tarikat ve cemaat yurtlarının denetlenmesi amacıyla TBMM’ye araştırma önergesi verdi. Bankoğlu, “Yurtlar o kadar denetimsiz ki şu an Türkiye’de cemaat ve tarikatlarla bağlantılı kaç yurt olduğu ve bu yurtların hangi cemaatlere bağlantılı olduğu dahi bilinmiyor” dedi.

Aysu Bankoğlu, bugün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, cemaat ve tarikat yurtlarının denetlenmesi amacıyla Meclis’e araştırma önergesi verdiğini açıkladı. Bankoğlu, şöyle konuştu:

İKTİDAR GERELİ DENETİMLERİ YAPMIYOR:

“Bu yurtlarda çeşitli baskıların olduğu bilenen bir gerçek. Ancak buna rağmen iktidar, şu veya bu sebeple hala gerekli denetimleri yapmıyor. Şu an Türkiye’de cemaat ve tarikatlarla bağlantılı kaç yurdun olduğu, bu yurtların hangi cemaatlerle bağlantılı olduğu dahi bilinmiyor.

YURT SAYISI ARTARKEN MÜFETTİŞ SAYISI AZALDI:

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Örgün Eğitim Raporu’na göre; 2006’da bin 700 civarında olan vakıf ve derneklere ait yurt sayısı, 2021’de 3 bin 300’lerde. Hangi derneklere, hangi vakıflara ait bu yurtlar, kamuya açıklanması lazım. Bu sayılara, kaçak yurtlar ve öğrenci evi dedikleri cemaat evleri dahil değil. Vakıf ve derneklere ait yurt sayısı katlanarak artarken bu yurtları denetleyecek müfettiş sayısı yıllar içerisinde neredeyse aynı kalmış.

FETÖ YURTLARI YİNE TARİKAT VE CEMAATLERE TAHSİS EDİLDİ:

 Aynı hataları yapıp yapıp başka sonuçlar beklemek deliliktir. İktidar, çok değil daha birkaç yıl önce yaptığı hataları tekrarlayıp başkaca sonuçlar bekliyor. Bu basiretli bir yönetim anlayışı değildir.

İKTİDAR CEMAAT YURTLARINDA YAŞANAN SKANDALLARA KULAK TIKIYOR:

 Bu olaylardaki yurtlar, denetlenmesi gerekirken denetlenmedi. Sanıklarının birçoğu tutuksuz yargılandı. Denetim zafiyetininse hesabı hiçbir siyasiden veya bürokrattan sorulmadı. Karaman’da, Denizli’de, İzmir’de, Kahramanmaraş’ta... Hangi birini sayayım. Yine cemaat yurtları, büyük bir kısmı kaçak yurtlar üstelik. Yine cinsel istismar, yine denetim zafiyeti. Acılı aileler, ‘Devlet yurdu olmadığından bu yurtlara mecbur kalıyoruz’ diyor. Ama iktidarın kulakları mağdur çığlıklarına sağır. Bu olayları araştırmak, önlemek yerine bu yurtları işleten vakıfları korumak için ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyen bakanlar duyduk. Denetleme sorumluluğunu yerine getirmeyen milli eğitim müdürleri, Milli Eğitim Müşavirliği’ne atandı. Onların bir kerelerinden kaç bin çocuğun, gencin, ailenin canı yandı. Yaşananların hepsi münferit olay olabilir mi? Bu yurtları açan vakıfların, cemaatlerin; yurtların kaçak açılmasına göz yuman bakanlıkların, müfettişlerin, iktidarın hiç mi suçu yok?

İKTİDAR GENÇLERİ CEMAAT YURTLARINA MECBUR BIRAKIYOR:

 ‘Barınamıyoruz’ diyen öğrenciler terörist ilan edildi. Devlet yurdunda yer yok, kiralar çok yüksek, özel yurtlaraysa imkanları yetmiyor. Bu gençleri yaftalayanların, kaçak yurtlara göz yumanlara, ülkenin her yerinde kanun-hukuk tanımadan yurt açan cemaatlere, tarikatlara söyleyecek tek bir sözü yoksa yazıklar olsun.”

Antalya Kepez’deki bir cemaat yurdunda aşçı tarafından katledilen öğrenciyi hatırlatan Bankoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

BU ADAMIN ÖĞRENCİ YURDUNDA İŞİ NE:

 Zanlının savunması hanginizin kanını dondurmadı? Bu adamın bir öğrenci yurdunda işi ne? Hiç mi denetlemediniz? Hiç mi kuralı, kaidesi yok bu işlerin? İşlerine gelmeyince körler, sağırlar; birbirlerini ağırlıyorlar. Bu yurt kaçak çıktı. İki günde tabelalarını sakladılar, hükümet yine haberlere erişim engeli koydu. Bir tane Allah’ın kulu hükümet kanadından, çıkıp da ‘Biz bu yurdu denetlememekle hata ettik’ demedi. Şehrin ortasında kaçak yurt açılacak, içinde sabıkası, geçmişi ne olduğu bilinmeyen insanlar çalışacak, gencecik bir insan katledilecek, siz de bu ülkeyi yönetiyoruz diye ortalıkta gezeceksiniz. Böyle bir aymazlık, böyle bir sorumsuzluk olamaz. Biz, sorunun kafasını kuma gömen, sanki gençleri buralara mecbur etmek ister gibi devlet yurtlarını yeterli seviyeye getirmeyen, türlü türlü cemaatlere ülke geleceğini teslim eden iktidar olduğunun çok farkındayız.

DENETİM ÇÖZÜMÜN EN ÖNEMLİ PARÇASI:

Derinleşmiş, kökleşmiş sorunlara sığ çözümlerle, lafta kalan vaatlerle veya kaçarak çözüm bulamayız. Bu yurtlar neden denetlenmiyor, başka hesaplar mı var?

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDEN DERS ALINMALI:

Denetlenmeyen cemaat ve tarikat yapılaşmalarının ülkenin güvenliğini ve refahını ne derece tehdit edebileceği Cumhuriyet tarihinden öğrenilmediyse yakın tarihinden öğrenilmelidir. Dünün hatalarını tekrar ederek yeni bir gelecek inşa edemeyiz. Cemaat ve tarikat yurdu ya da evi denilen bu yerler araştırılsın, sorunlar tespit edilsin, önlemler değerlendirilsin. Kimse şunu unutmasın; aynı hatayı iki kez yapamazsınız. İkinci kez yaptığınız hata değil tercihtir.”

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA