20:29   BABACAN: “ÜLKEMİZDEKİ SİYASİ, EKONOMİK VE DIŞ POLİTİK MESELELERİ MASAYA YATIRDIĞIMIZ TOPLANTIMIZA EV SAHİPLİĞİ YAPAN SAYIN MERAL AKŞENER BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM GENEL BAŞKANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”   20:14   MANSUR YAVAŞ: “İYİLİK, DAYANIŞMA VE KARDEŞLİK İLE YÖNETİLEN BAŞKENTTE, DEĞİŞİM İŞLEYİŞTE”   19:46   AYLİN NAZLIAKA`NIN SOHBET ETTİĞİ VATANDAŞ: "HUBUBAT YİYE YİYE ÇOLUK ÇOCUK HERKES HUBUBAT KAFALI OLDU”   19:12   ALTI SİYASİ PARTİ LİDERİNDEN ORTAK AÇIKLAMA: “HEDEFİMİZ SADECE YÖNETİM SİSTEMİNİN DEĞİL, TOPYEKÛN HAYATLARIMIZIN DEĞİŞMESİDİR”   18:16   HDP KONGRESİNDE ATILAN SLOGANLARA SORUŞTURMA BAŞLATILDI, 4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI   18:05   PERVİN BULDAN VE MİTHAT SANCAR, HDP EŞ GENEL BAŞKANLIĞI`NA YENİDEN SEÇİLDİ   17:52   CHP`Lİ MUSTAFA ADIGÜZEL: “BAKAN KASAPOĞLU, GENÇLERİMİZİ VAKIF VE CEMAATLERE PEŞKEŞ ÇEKİYOR”   17:41   BASK, TEMMUZ ZAMMINI VE EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİNİ PROTESTO ETTİ   17:27   NİĞDELİ VATANDAŞLAR BOZUK YOLLARI ÇİÇEK EKEREK PROTESTO ETTİ, BELEDİYE DE ÇUKURLARI ASFALT İLE KAPATTI   17:16   AKP`Lİ MAMAK BELEDİYE MECLİS ÜYESİNDEN, AKP`Lİ MAMAK BELEDİYE BAŞKANINA: “HALA AKRABA ÇETENİZ KİMİ İSTERSE, BELEDİYEDE O ÇALIŞIYORSA…”   16:37   NİĞDELİ ESNAF: “VATANDAŞIN, ALIM GÜCÜNÜ DOLARA ENDEKSLEDİĞİN ZAMAN YETİŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL. ARADAKİ FİREYİ, KREDİ KARTIYLA KAPATMAYA ÇALIŞTI. AMA BU AY İTİBARİYLE KREDİ KARTI LİMİTLERİ DE DOLMUŞTUR”   16:29   İBB`DEN BAKAN KURUM`A YANIT: "İBB`Yİ HESABA KATMADAN YAPILAN TÜM İŞLEMLER GERİDE KALMIŞTIR"   16:10   AYLİN NAZLIAKA`YA DERT YANAN VATANDAŞ: "BİR AYAKKABI, BİR PANTOLON ALAMIYORUM ÇOCUĞUMA"   15:58   NİĞDE`DE ORMANLIK ALANLARA GİRİŞLER YASAKLANDI   15:43   ALTI LİDERİN, BEŞİNCİ BULUŞMASINDAN İLK GÖRÜNTÜLER VE FOTOĞRAFLAR GELDİ   15:32   MİTHAT SANCAR: KAMUOYU ÖNÜNDE AÇIK, ŞEFFAF GÖRÜŞME YAPILMASI HALİNDE ORTAK ADAY FİKRİNE AÇIĞIZ   15:09   HENDEK`TEKİ HAVAİ FİŞEK FABRİKASI PATLAMASINDA HAYATINI KAYBEDEN İŞÇİLER ANILDI: “KATLİAMIN BEDELİNİ, BENİM DEVLETİMİN ADALETİ VERMEDİ”   14:31   “LİDERLER BULUŞMASI”NIN BEŞİNCİSİ, İYİ PARTİ GENEL MERKEZİ`NDE BAŞLADI   14:26   AKSARAYLI ESNAF: ZENGİNLERE KAZANDIRMAK YERİNE EN ALT TABAKAYI DA BİRAZ DÜŞÜNSÜNLER   14:26   İYİ PARTİLİ SUNAT: “TÜRK OCAĞI`NIN `İSLAM SEMPOZYUM`U ÇARPITILDI”  
 
     
   

GAMZE AKKUŞ İLGEZDİ, ANKARA ŞEHİR HASTANESİ İLE İLGİLİ İDDİALARI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Ankara Şehir Hastanesi`nde malzeme eksikliği nedeniyle hastaların tedavilerinde sorun yaşandığı iddiasını TBMM gündemine taşıdı. İlgezdi, “Malzeme sıkıntısı ve beyin ameliyatlarında kullanılan CCN motoru eksikliği kaynaklı acil vaka kabul edilememesinden dolayı Ankara Şehir Hastanesi`nin acil servis uzmanlarının, özellikle acil kraniyotomi gereken vakaları inisiyatif kullanarak başkaca sağlık merkezlerine sevk etmesi konusunda uyarıldıkları iddia edilmektedir. AKP`nin sağlık sistemini getirdiği nokta işte budur. Sağlıkta devrim yaptıklarını söyleyen mevcut iktidar, sağlıkta çöküşün baş aktörüdür” dedi.

 

Tarih : 23 Haziran 2022 Perşembe 11:19   Okunma : 442

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Ankara Şehir Hastanesi`nde malzeme eksikliği nedeniyle hastaların tedavilerinde sorun yaşandığı iddiasını TBMM gündemine taşıdı. İlgezdi, “Malzeme sıkıntısı ve beyin ameliyatlarında kullanılan CCN motoru eksikliği kaynaklı acil vaka kabul edilememesinden dolayı Ankara Şehir Hastanesi`nin acil servis uzmanlarının, özellikle acil kraniyotomi gereken vakaları inisiyatif kullanarak başkaca sağlık merkezlerine sevk etmesi konusunda uyarıldıkları iddia edilmektedir. AKP`nin sağlık sistemini getirdiği nokta işte budur. Sağlıkta devrim yaptıklarını söyleyen mevcut iktidar, sağlıkta çöküşün baş aktörüdür” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi, Ankara Şehir Hastanesi`nde malzeme eksikliği sebebiyle hastaların tedavilerinde sorun yaşandığı iddiasının araştırılması için TBMM`ye önerge verdi. İlgezdi, iddiaların doğru olup olmadığını da bir soru önergesiyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca`ya sordu. İlgezdi, konuya ilişkin bugün yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Edinilen bilgilere göre Ankara Şehir Hastanesi`nde, beyin ameliyatlarında kafatası kesmek için kullanılan medikal malzeme olan CCN motorundan toplamda 12 adet bulunmaktadır, ancak 10`u bakımsızlık ve malzeme eksikliğinden kaynaklanan sterilizasyon sorunu nedeniyle kullanılamaz haldedir. Üstelik bu motorlar, kapanan kent içindeki diğer hastanelerden getirilmiştir. Şu anda sadece iki CCN motorunun çalışır durumda olduğu bilinmektedir. Bu sebeple mevcut eksiklikten dolayı polikliniklere hasta alınmadığı gibi acil servisinden de yeni hasta kabul etmekte sıkıntı yaşanmaktadır. Ankara Şehir Hastanesi`nin elinde acil durumlarda kullanılmak üzere klasik el-drill seti, gilgi teli gibi malzemeler dışında neredeyse hiç malzeme olmadığı iddia edilmektedir. Malzeme sıkıntısı ve CCN motor eksikliği kaynaklı acil vaka kabul edilememesinden dolayı Ankara Şehir Hastanesi`nin 112 acil servisinin nöbetçi uzmanlarının, özellikle acil kraniyotomi gereken vakaları inisiyatif kullanarak başkaca sağlık merkezlerine sevk etmesi konusunda uyarıldıkları iddia edilmektedir.”

Kent hastanelerinin kapatılarak vatandaşların şehir hastanelerine yönlendirildiği bir sistemde vatandaşların medikal malzeme eksikliğinden dolayı mağdur edildiğini savunan İlgezdi, açıklamasına şöyle devam etti:

“HASTA İLE SAĞLIK ÇALIŞANI KARŞI KARŞIYA BIRAKILIYOR”

“Bu şehir hastaneleri büyük vaatlerle kurmadılar mı? Şehrin en uzak noktalarına kurmaları bir yana, Türkiye genelinde yaşanan randevu sistemindeki sıkıntının hala devam etmesi bir yana, şimdi de medikal malzeme eksikliğinden dolayı vatandaş, şifa bulmaya geldiği hastane kapısından geri çevriliyor. Üstelik Ankara Şehir Hastanesi`nin acil servisindeki uzmanlara, ‘hastayı inisiyatif kullanarak başka hastanelere sevk edin` uyarısı gidiyor. Bu da hasta ile sağlık çalışanını karşı karşıya bırakan bir uygulamadır.”

Türkiye genelinde birçok şehir hastanesinde malzeme sıkıntısı yaşandığına değinen İlgezdi, “Ankara Şehir Hastanesi`nde yaşanan malzeme eksikliğinin nelere yol açacağını bir örnekle açıklayacak olursak; Erzurum Şehir Hastanesi`ne başvuran 16 yaşındaki bir gencin sol göz damarlarında tıkanma tespit edilmiş, acil ameliyat kararı verilmiş, ancak gereken tıbbi malzeme bulunmadığı için Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi`ne sevk edilmişti ve yaşanan bu uzun süreçte hasta görme bozukluğuyla karşı karşıya kalmıştı. Ne yazık ki aynı minvalde birçok hikâyenin yaşandığını bilmekteyiz. Yukarıda anlatılan acı hikâyenin yenilerinin Ankara Şehir Hastanesi bünyesinde yaşanmaması için biz de Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedik ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca`ya da konuya ilişkin merak ettiklerimizi sorduk” dedi.

İlgezdi, Sağlık Bakanı Koca`ya şu soruları yöneltti:

- “Ankara Şehir Hastanesi`nde toplamda 12 CCN motoru bulunduğu, ancak sadece ikisinin çalışır durumda olduğu bilgisi doğru mudur? Değilse kaç tane bulunmaktadır? Kaçı çalışır vaziyettedir?

- Ankara Şehir Hastanesi`ndeki çalışamaz halde olan 10 CCN motorunun bakımsızlıktan ve sterilizasyon malzemesi eksikliğinden dolayı kullanılamadığı bilgisi doğru mudur?

- Söz konusu CCN motorlarının kaç tanesi kapanan kent içindeki diğer hastanelerden getirilmiştir? Ankara Şehir Hastanesi kaç tane CCN motoru alımı yapmıştır? Şu an neden CCN motoru alımı yapılmamaktadır?

- Söz konusu CCN motorları en son ne zaman yenilenmiştir? Çalışır vaziyette olanların devre dışı kalıp kalmayacağı konusunda bir kesinlik söz konusu mudur? Yedeği hastane bünyesinde bulunmakta mıdır?

- Ankara Şehir Hastanesi`nin acil servisinde eksik olan medikal malzemeler nelerdir?

- Ankara Şehir Hastanesi`nin acil servisine vaka kabul edilmediği, vakaların farklı sağlık merkezlerine sevk edildiği bilgileri doğru mudur? Doğru ise neden vaka kabul edilmemektedir?

- Ankara Şehir Hastanesi`nin acil servisine hangi vakalar kabul edilmemektedir?

- Ankara Şehir Hastanesi`nin acil servisinde kraniyotomi işlemi yapılabilmekte midir? Yapılamıyorsa nedeni nedir? En son ne zaman kraniyotomi gereken vakaya bakılmıştır?

- Ankara Şehir Hastanesi`nin acil servisinde mayıs ayından bu yana, hastanede bakılamayacağından dolayı başkaca sağlık merkezine kaç sevk gerçekleşmiştir?

- Ankara Şehir Hastanesi`nde malzeme eksikliği yaşandığı bilgisi doğru mudur? Bakanlığınızın böyle bir tespiti var mıdır? Varsa malzeme eksikliğini giderme konusunda bir girişiminiz olmuş mudur?

- Söz konusu malzeme eksikliği neden döner sermaye bütçesinden karşılanmamaktadır?”

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA