9 Ağustos 2022 Salı
23:28   KILIÇDAROĞLU, EDİRNE`DE SARAYİÇİ BALKAN ŞEHİTLİĞİ`Nİ ZİYARET ETTİ   23:20   İMAMOĞLU, BAĞCILAR CEMEVİ`NDE: “MIŞ` GİBİ YAPARAK DEĞİL, EŞİT HİZMET ANLAYIŞIYLA ALEVİ VATANDALARIMIZIN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”   23:16   “HERKESİN HAYAL ETTİĞİ BİR CAMİADA OLMAK GURUR VERİCİ”   23:07   FİTİK VE YALÇIN 4 KUPAYA İNANIYOR   22:48   MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ’NİN AĞUSTOS AYI 1. BİRLEŞİMİ YAPILDI   22:46   BAŞKAN GÜLTAK; “HİÇ KİMSE DEVLETİN TEMELLERİ İLE OYNAMAYA KALKMASIN   22:42   GÖÇEBE OYUNLARI BÜYÜK BİR KÜLTÜREL HAZİNEYİ KORUYOR   22:29   EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI GÜRKAN: “ADETA YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞI`NDAYIZ…”   22:01   KILIÇDAROĞLU, EDİRNE`DE: “YENİDEN KURTULUŞU BAŞLATMAMIZ LAZIM”   22:01   ATAK, YENİ SEZON İÇİN MERSİNLİ SANATSEVERLERE SESLENDİ: “HAZIRLANIN, GELİYORUZ, ÇOK AZ KALDI”   21:33   ERDOĞAN ANKARA`DA, HÜSEYİN GAZİ CEMEVİ`NDE MUHARREM AYI İFTARINA KATILDI   19:24   TÜRK İŞARET DİLİ EĞİTMENİ GÖKMEN KELEŞ: NE YAZIK Kİ HÂL SAĞIR DOĞAN BİR ÇOCUĞA `ZİHİNSEL ENGELLİ` DİYEN DOKTORLAR VAR   18:52   6. ULUSLARARASI İSTANBUL HIRDAVAT FUARI 15-18 EYLÜL ARASINDA YAPILACAK   18:46   CHP`Lİ GENÇLERDEN BAKAN MURAT KURUM HAKKINDA SUÇ DUYURUSU   18:37   MERAL AKŞENER, ABB MECLİSİ İYİ PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ ADNAN BEKER`İN BABASI HACI ÇELEBİ BEKER`İN CENAZE TÖRENİNE KATILDI   17:51   PETROL OFİSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ`NE MEHMET ABBASOĞLU GETİRİLDİ   17:45   BURAK ERBAY: BİLİRKİŞİ KEŞFİNDE MAHKEME HEYETİ, BEŞLİ ÇETE`NİN KESMEK İSTEDİĞİ ZEYTİN AĞAÇLARINA SIĞINDI   17:40   FIBA U18 ERKEKLER AVRUPA ŞAMPİYONASI İZ BIRAKTI   17:33   MOTOSİKLET GÖNÜLLÜLERİ BÜYÜK TAARRUZ`U SÜVARİLERİN İZİNDEN GİDEREK ANACAK   17:30   KPSS`DE YENİ SINAV TARİHİ 18 EYLÜL  
 
     
   

ESKİ YÖK DENETLEME KURULU BAŞKANI DOĞAN`DAN KPSS UYARISI: "SORULARI FULL YAPANLARIN TESPİT EDİLMESİ GEREKİR"


KPSS`de 2010 yılında yaşanan soru çalınma skandalı ile ilgili soruşturmayı yürüten dönemin YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlyas Doğan, yeni skandalla ilgili olarak “Bu yüksek puan alan ve özellikle bu 20 soruyu ful yapanlar kimlerdir, bunların ortaya çıkması gerekir” dedi.

 

Tarih : 5 Ağustos 2022 Cuma 17:55   Okunma : 266

TAMER ARDA ERŞİN

KPSS`de 2010 yılında yaşanan soru çalınma skandalı ile ilgili soruşturmayı yürüten dönemin YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlyas Doğan, yeni skandalla ilgili olarak “Bu yüksek puan alan ve özellikle bu 20 soruyu ful yapanlar kimlerdir, bunların ortaya çıkması gerekir” dedi.

2022 KPSS sorularının bir kısmının Yediiklim Yayınevi`nin sınav öncesindeki deneme sınavları sorular ve şıklarıyla birlikte tıpatıp aynı olması üzerine başlatılan soruşturma sürüyor. Güvenlik açığı gündeme gelirken, olayın ortaya çıkması sonrasında ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı.

Bu sınav usulsüzlüğünün bir benzeri 2010 yılındaki KPSS`de de yaşanmıştı. O dönem YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ve ÖSYM Başkanı da Ünal Yarımağa`ydı. KPSS skandalının ortaya çıktığı dönem YÖK`ün Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlyas Doğan`dı. Doğan, 2010 KPSS`sinde yaşananları tespit etmiş ve dört isim hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Doğan`ın suç duyurusunda bulunduğu kişiler arasında Yarımağa da bulunmasına karşın bu yedi kişi hakkında hiçbir işlem yapılmamıştı.

Doğan, yeni yaşanan KPSS skandalı ile ilgili ANKA Haber Ajansı`na konuştu. Doğan, mülakatta elenen öğrencileri anımsatarak, bu sefer farklı bir yöntem denenmiş olma ihtimaline dikkat çekti. Doğan, bu yorumunu şöyle açıkladı:

“Bu iptal edilen sınav en geniş kapsamlı sınav. Daha önce düşük puan alanlara sözlü bölümde yüksek puan vermek, yazılı da yüksek puan alanlara düşük vermek şeklinde izlenen bir politika vardı. Bu tabii toplum nezdinde dikkat çekti. Muhtemelen bu cevapların yayınlanıp, bu sorular hakkında bilgi sahibi olanların yüksek puan aldıkları muhakkaktır. İncelendiğinde bu görünecektir. Şöyle bir düşünce oluştu muhtemelen, 20`nin üzerinde soru paylaşılmış olmasaydı; ‘Zaten bunlar yüksek puan almışlardı` diye düşünecekti toplum ve ‘Yüksek puan alanların atanması normaldir` diye bir algı oluşacaktı.”

"MUHTEMELEN KAMUOYU İLE PAYLAŞMAYACAKLAR"

Doğan, sınavın iptal edilerek, soruları kimin aldığının önüne geçilmiş olduğunu şöyle anlattı:

“Bu yüksek puan alan ve özellikle bu 20 soruyu full yapanlar kimlerdir, bunların ortaya çıkması gerekir. Bunlar muhtemelen; belirli bir grubun sorularını önceden elde ettiklerini düşündürecek tarzda bir durumdur. Bu muhtemelen kamuoyu ile paylaşılmayacaktır.”

Doğan etkin soruşturma için sınav kağıtlarının okunarak, sonuçlara bakılması gerektiğine dikkat çekti. Doğan, “Eğer bu yapılmazsa benzeri durumlar tekrar edilecektir” dedi.

“ESAS SORUMLULUK HOCALARDA”

Doğan, “Burada esas sorumluluk o soruları kendi sorularıymış gibi soran öğretim üyelerinin sorumluluğundadır. Esas sorumluluk onlardadır. Bunun üzerinde durmak gerekir. Ayrıca o 20`nin üzerindeki soruyu tamamen yapan adaylar kimlerdir? Onlar üzerinden gidilirse hem hocalarla ilgili hem de o kurumla ilgili bir somut sonuca ulaşılabilir” diye konuştu.

Doğan, benzer şeylerin başka alanlarda da olduğunu kaydederek, “Bunlardan kurtulmamız gerekiyor ki toplum kendine güven duysun, kamunun işleri doğru yaptığına güven duysun. Şu anda kimler o soruları ful yapmış, mutlaka onların araştırılması gerekir. Muhtemelen bu kurumun (Yediiklim) bilgisi dahilinde olanlar soruları ful yapmıştır” dedi.

“320 CİVARINDA ADAY FUL YAPMIŞTI. HİÇBİRİNİN CEVAP KAĞIDINDA TEK BİR ÇİZİK BİLE YOKTU”

Doğan, 2010 yılında yaşanan KPSS skandalına ilişkin ise şunları hatırlattı:

“Dört ayrı branş vardı, o zaman. İkisi öğretmenlik vs. gibiydi. İki sınav da, sınavdan yüksek alanlar devlete yönetim branşına gelecek kişilerdir. Ben o zaman dört ayrı sınavın da iptal edilmesini istemiştim. Çünkü 320 civarında aday ful yapmıştı. Bunların kağıtlarını incelediğimizde hiçbirinin cevap kağıdında tek bir çizik bile yoktu. Ayrıca bu dört sınavın iptali yanında bu cevap kağıtlarının hepsinin muhafaza edilmesini istemiştim. Kimler yapmış, bunlar nasıl elde edilmiş, bunun ortaya çıkmasını istiyordum.

"YARIMAĞA HAKKINDA DA SUÇ DUYURUSU"

İptal yetkisi YÖK Başkanındaydı. Ama iki sınav iptal edilmedi. Öğretmen olacaklarla ilgili olan iptal edildi sadece. O iptal edilmeyen bölümden ful yapanların hepsi kamu görevlisi oldu. Kimi kaymakam oldu, kimisi yüksek görevlere gelecek bölümleri kazanmış oldular. Daha sonra da birtakım görevlilerin bu örgüt tarafından yerleştirildiği şeklinde kanaat ortaya çıktı. Bunları yapanların üzerine gidilmesi için yedi kişinin yargılanmasını istedim. Ama bunların hiçbirine ceza verilmedi. O zamanki Başkan Ünal Yarımağa görevi bıraktı. Bırakmasaydı hakkında idari soruşturma açacaktım. Ama ceza konusunda o yedi kişiden biri de oydu. Orada benim kanaatimce bu işi yapanlar daha alt düzeydeki kişilerdi. Ama bu ortaya çıkarılmadı.

O zaman yetkisini kullanmayan Yusuf Ziya Özcan`dı. Ben gereken soruşturmayı yaptım. Yazılı olarak oldukça da uzun metin hazırladım, detaylarıyla.”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..! 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA