9 Ağustos 2022 Salı
23:28   KILIÇDAROĞLU, EDİRNE`DE SARAYİÇİ BALKAN ŞEHİTLİĞİ`Nİ ZİYARET ETTİ   23:20   İMAMOĞLU, BAĞCILAR CEMEVİ`NDE: “MIŞ` GİBİ YAPARAK DEĞİL, EŞİT HİZMET ANLAYIŞIYLA ALEVİ VATANDALARIMIZIN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”   23:16   “HERKESİN HAYAL ETTİĞİ BİR CAMİADA OLMAK GURUR VERİCİ”   23:07   FİTİK VE YALÇIN 4 KUPAYA İNANIYOR   22:48   MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ’NİN AĞUSTOS AYI 1. BİRLEŞİMİ YAPILDI   22:46   BAŞKAN GÜLTAK; “HİÇ KİMSE DEVLETİN TEMELLERİ İLE OYNAMAYA KALKMASIN   22:42   GÖÇEBE OYUNLARI BÜYÜK BİR KÜLTÜREL HAZİNEYİ KORUYOR   22:29   EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI GÜRKAN: “ADETA YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞI`NDAYIZ…”   22:01   KILIÇDAROĞLU, EDİRNE`DE: “YENİDEN KURTULUŞU BAŞLATMAMIZ LAZIM”   22:01   ATAK, YENİ SEZON İÇİN MERSİNLİ SANATSEVERLERE SESLENDİ: “HAZIRLANIN, GELİYORUZ, ÇOK AZ KALDI”   21:33   ERDOĞAN ANKARA`DA, HÜSEYİN GAZİ CEMEVİ`NDE MUHARREM AYI İFTARINA KATILDI   19:24   TÜRK İŞARET DİLİ EĞİTMENİ GÖKMEN KELEŞ: NE YAZIK Kİ HÂL SAĞIR DOĞAN BİR ÇOCUĞA `ZİHİNSEL ENGELLİ` DİYEN DOKTORLAR VAR   18:52   6. ULUSLARARASI İSTANBUL HIRDAVAT FUARI 15-18 EYLÜL ARASINDA YAPILACAK   18:46   CHP`Lİ GENÇLERDEN BAKAN MURAT KURUM HAKKINDA SUÇ DUYURUSU   18:37   MERAL AKŞENER, ABB MECLİSİ İYİ PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ ADNAN BEKER`İN BABASI HACI ÇELEBİ BEKER`İN CENAZE TÖRENİNE KATILDI   17:51   PETROL OFİSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ`NE MEHMET ABBASOĞLU GETİRİLDİ   17:45   BURAK ERBAY: BİLİRKİŞİ KEŞFİNDE MAHKEME HEYETİ, BEŞLİ ÇETE`NİN KESMEK İSTEDİĞİ ZEYTİN AĞAÇLARINA SIĞINDI   17:40   FIBA U18 ERKEKLER AVRUPA ŞAMPİYONASI İZ BIRAKTI   17:33   MOTOSİKLET GÖNÜLLÜLERİ BÜYÜK TAARRUZ`U SÜVARİLERİN İZİNDEN GİDEREK ANACAK   17:30   KPSS`DE YENİ SINAV TARİHİ 18 EYLÜL  
 
     
   

ŞEKER-İŞ`TEN İSTANBUL`DA "DÖRT İŞÇİ SENDİKALI OLUNCA İŞTEN ATILDI" PROTESTOSU


İstanbul`da Alp Hindi fabrikasında, Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası`na (Şeker-İş) üye olduktan sonra işten atılan işçiler hakkını aramak için bugün fabrika önünde açıklama yaptı.

 

Tarih : 5 Ağustos 2022 Cuma 16:41   Okunma : 266

İstanbul`da Alp Hindi fabrikasında, Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası`na (Şeker-İş) üye olduktan sonra işten atılan işçiler hakkını aramak için bugün fabrika önünde açıklama yaptı.

Şeker-İş, İstanbul`daki Alp Hindi fabrikasında çalışan işçileri üye yaptı. Sendikanın iddiasına göre sendika toplu iş sözleşmesi için çoğunluğu sağladı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı`na yetki tespiti için başvurdu. Ancak başvuruyu öğrenen işveren dört işçiyi gerekçe göstermeden işten çıkardı. Sendika bu duruma tepki olarak bugün işyerinin önünde basın açıklaması yaptı.

Sendikanın örgütlenme uzmanı Serkan Gümüşbaş, atılan işçilerle birlikte yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“Alp Hindi fabrikasında da çoğunluğu sağlayarak Bakanlık nezdinde yetki başvurusu yapmış olmamızın üzerine fabrika yönetimi tarafından 4 arkadaşımız hukuksuz biçimde işten atılmıştır. Oysa Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 51. Maddesinde, işçilerin ekonomik ve sosyal koşullarını iyileştirmek amacıyla sendikaya üye olmaları açıkça tanınmış bir haktır. Bu Anayasal hakka dayanarak hazırlanan Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu`nun 25. Maddesinde de sendikaya üye olduğu için işçinin iş akdinin feshedilemeyeceği vurgulanmıştır. Türk Ceza Kanunu da sendikalı olma hakkına yönelik baskıların, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını hükmetmektedir. Ancak ülkemizde tüm bu yasal ve anayasal haklara rağmen, hâlâ işçiler sendikalı oldukları için işten çıkartılmakta, en demokratik haklarının önüne geçilmeye çalışılmaktadır. İşçilerin insani ve demokratik taleplerine kulak tıkayan bu anlayışın bir temsilcisi olan Alp Hindi fabrikası, yıllardır işçilerine uzun çalışma saatleri dayatmış ama asla fazla mesai ücreti ödememiş, çalışanlarını düşük ücrete mahkûm etmiştir. Sürekli iş kazalarıyla ve ağır çalışma koşullarıyla mağdur edilen Alp Hindi işçileri demokratik haklarını kullanarak sendikalı olduklarında da hiçbir gerekçe gösterilmeksizin işten atılmışlardır.

Yaşanan olay vesilesiyle bir kere daha görüyoruz ki bu hukuksuzluklara karşı işçilerin örgütlenmekten ve güçlerini birleştirmekten başka bir çıkar yolu yoktur. Bizler buradan Şeker-İş Sendikası olarak Alp Hindi işverenine, katı ve kabul edilemez tutumlarından vazgeçmelerini, sendikalı çalışma hakkını tanımalarını ve sorunun diyalog yolu ile çözülmesi gerektiğini ifade ediyor, sendikalı oldukları için atılan işçi arkadaşlarımızın işe geri alınması çağrısında bulunuyoruz. Emek ve sendika karşıtı tavrından vazgeçerek, iş barışını bozmamasını ve yasalara saygı göstermesini istiyoruz.”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..! 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA