3 Ekim 2022 Pazartesi

13:37   KILIÇDAROĞLU`NDAN “ABD ZİYARETİ” AÇIKLAMASI: “İCAZET KONUSUNU EN İYİ ERDOĞAN BİLİR; BAY KEMAL HİÇ KİMSEDEN İCAZET ALMAZ"   13:23   KEMAL KILIÇDAROĞLU, YARINKİ GRUP TOPLANTISINI 81 İLDEN GELECEK 600 GENÇLE YAPACAK   13:18   SANATÇILAR, MÜZİSYEN ONUR ŞENER`İN ÖLDÜRÜLMESİNE TEPKİ GÖSTERDİ   13:12   NURHAK`TA TARIM ARAZİLERİNİN ORTASINDA İŞLEYEN MADEN ELEME TESİSİNDEN ÇIKAN TOZLAR TARIM VE HAYVANCILIĞA ZARAR VERİYOR   13:02   AKŞENER, ENGELSİZ YAŞAM ÇALIŞTAYI`NDA: “O ANNELERİN O HİSSİNİ EN AZA İNDİRECEK BİR ÇALIŞMAYI BİRLİKTE YAPMAK İSTİYORUM”   12:41   EKONOMİSTLER, 24 YILIN ZİRVESİNE YÜKSELEN ENFLASYONU DEĞERLENDİRDİ: “CUMHURİYET TARİHİNİN EN APANSIZ ENFLASYON REKORUNU KIRMAK, EPİSTEMOLOJİK HETERODOKS NÖRO EKONOMİ MODELİNE NASİPMİŞ”   12:40   KILIÇDAROĞLU`NDAN "SEÇİM" AÇIKLAMASI: "KAZANACAĞIZ, PARLAMENTODA ÇOĞUNLUĞU SAĞLAYACAĞIZ, ÜSTELİK FARKLA ALACAĞIZ"   12:38   YÜKSEL MANSUR KILINÇ: "ESENLER, AÇLIK, YOKSULLUK, UYUŞTURUCU GİRDABINDA, BELEDİYE BAŞKANI GERÇEK ESENLER`İ GİZLİYOR, GÖLGELİYOR"   12:16   DİSK-AR: EMEKLİLERİN GIDA ENFLASYONU YÜZDE 118,5, EN YOKSUL GRUBUN ENFLASYONU YÜZDE 137,3 OLDU   12:16   İYİ PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ USTA`DAN RTÜK BAŞKANI ŞAHİN`E TEPKİ: "HUKUKİ OLMAYAN YOLLARLA ENGELLİYOR   11:57   KEMAL KILIÇDAROĞLU: SAAT 21.00`DA BURADA BULUŞALIM, ÖNERECEĞİM, HEPİMİZ İÇİN BİR SAMİMİYET TURNUSOLU OLACAK   11:55   KONYA`DA YARGILANAN IŞİD`LİDEN ‘TAKAS` İDDİASI: “EBU HARİS İSİMLİ ŞAHSIN, DAHA ÖNCE TÜRKİYE`DE CEZAEVİNDEYKEN IŞİD`İN ELİNDE BULUNAN TÜRK ASKERLERİ İLE TAKAS OLUNDUĞU DUYDUM”   11:53   VELİ AĞBABA: “EPİSTEMOLOJİK KOPUŞLA BENİMSENEN HETEREDOKS EKONOMİ MODELİNİN SONUCU, DÜNYADA EN YÜKSEK 6. ENFLASYONA SAHİP OLMAK OLDU”   11:31   İSO: 10 SEKTÖRÜN TAMAMINDA YENİ SİPARİŞLERDE YAVAŞLAMA KAYDEDİLDİ   11:02   MEZİTLİ BELEDİYESİ VATANDAŞLARI DOĞA YÜRÜYÜŞÜNDE BULUŞTURDU   10:59   TÜİK: ÜRETİCİ FİYATLARI YILLIK YÜZDE 151,50 ARTTI   10:41   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`DEN SAĞLIK VE OSMANİYE MAHALLELERİ`NDE ALTYAPI YENİLEME ÇALIŞMASI   10:25   TÜİK: YILLIK ENFLASYON YÜZDE 83,45`E YÜKSELDİ   10:09   DOLAR 18,56 TL` EURO 18,17 TL`DEN YENİ HAFTAYA BAŞLADI   10:03   ENAGRUP: EYLÜL AYINDA YILLIK ENFLASYON YÜZDE 186,27`YE ÇIKTI  
 
     
   

TTB`DEN ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI`NA `ASGARİ ÜCRET TARİFE` YAZISI: YETKİ, MESLEK ÖRGÜTÜNDEDİR


Türk Tabipleri Birliği (TTB), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Kamil Işık`ın “Serbest piyasa koşullarında, mecbur bırakma gibi bir durum değil de, tavsiye niteliğinde bir asgari ücret tarifesi belirleyeceğiz” açıklaması üzerine 20 Eylül 2022 tarihinde bakanlığa bir yazı gönderdi. Yazıda, bu konudaki yetkinin TTB`de olduğu belirtilerek “1 numaralı CB Kararnamesi`nin İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü başlıklı 90. Maddesinde İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü`nün yetki ve görevleri sayılmış olup asgari ücret tarifesi belirleme yetkisi ya da görevi tanımlanmamıştır” dendi.

 

Tarih : 22 Eylül 2022 Perşembe 18:01   Okunma : 300

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Kamil Işık`ın “Serbest piyasa koşullarında, mecbur bırakma gibi bir durum değil de, tavsiye niteliğinde bir asgari ücret tarifesi belirleyeceğiz” açıklaması üzerine 20 Eylül 2022 tarihinde bakanlığa bir yazı gönderdi. Yazıda, bu konudaki yetkinin TTB`de olduğu belirtilerek “1 numaralı CB Kararnamesi`nin İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü başlıklı 90. Maddesinde İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü`nün yetki ve görevleri sayılmış olup asgari ücret tarifesi belirleme yetkisi ya da görevi tanımlanmamıştır” dendi.

TTB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Kamil Işık`ın “Serbest piyasa koşullarında, mecbur bırakma gibi bir durum değil de, tavsiye niteliğinde bir asgari ücret tarifesi belirleyeceğiz” açıklaması üzerine 20 Eylül 2022 tarihinde bakanlığa bir yazı gönderdi. Yazıda şunlar belirtildi:

“15 Eylül 2022 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Kamil Işık`ın ‘Serbest piyasa koşullarında, mecbur bırakma gibi bir durum değil de tavsiye niteliğinde bir asgari ücret tarifesi belirleyeceğiz` şeklinde bir açıklamayı medyada görmüş bulunmaktayız.

“ASGARİ ÜCRET TARAFLARIN ÜCRETİ SERBESTÇE BELİRLEMELERİNDE ALT SINIRI OLUŞTURMAKTADIR”

Hekimlik mesleğinin icra edilmesi, kamusal sorumluluk, mesleki gözetim ve denetim gerektirir. Hekim emeğinin niteliğinin korunması çabası aslında mesleki niteliğin dolayısıyla bu hizmetlerden yararlanan yurttaşların aldıkları sağlık hizmet niteliğinin korunması amacına yöneliktir. Asgari ücret tespit edilmesinin temel sebebi de hekimler arasında rekabet yaratılarak sağlık hizmetinin niteliğinin düşmesinin önüne geçilmesidir. Bu amaçla belirlenen asgari ücret tarafların ücreti serbestçe belirlemelerinde alt sınırı oluşturmaktadır.

“TTB TARAFINDAN DÜZENLENMİŞ BİR ASGARİ ÜCRET TARİFESİ BULUNMASI HALİNDE İŞYERİ HEKİMLİĞİNDE BU TARİFEDE BELİRTİLEN EN AZ ÜCRETİN ALTINDA ÇALIŞILAMAZ”

6023 Sayılı Türk Tabipleri Birliği Yasası`nın 28/11. Maddesine göre hekimlik hizmetlerinin asgari karşılığını (ücretini) belirleme hak ve yetkisi tabip odalarına ait bulunmaktadır. TTB tarafından düzenlenmiş bir asgari ücret tarifesi bulunması halinde işyeri hekimliğinde bu tarifede belirtilen en az ücretin altında çalışılamaz.

“ASGARİ ÜCRET TARİFESİ BELİRLEME YETKİSİ YA DA GÖREVİ TANIMLANMAMIŞTIR”

10/7/2018 tarih ve 304774 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanan 1 numaralı CB Kararnamesi`nin İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü başlıklı 90. Maddesinde İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü`nün yetki ve görevleri sayılmış olup asgari ücret tarifesi belirleme yetkisi ya da görevi tanımlanmamıştır.

“ASGARİ ÜCRET TARİFESİ BELİRLEME YETKİSİNİN TTB`YE AİT”

Bu çerçevede 6023 sayılı Kanunun 28. Maddesi uyarınca bu hususta asgari ücret tarifesi belirleme yetkisinin TTB`ye ait olduğu ve İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü`nün ise yetkisinin olmadığını ifade etmek gerekir. Ayrıca Genel Müdürlük tarafından tavsiye edilen tarifenin işverenleri gözeterek oluşturulmasının muhtemel olduğu değerlendirilmekle, hekimlerce meslek örgütünün belirlediği asgari ücret tarifesine uyulması etik yükümlülüğünü ve genel işlem şartlarına aykırı iş sözleşmelerinin de hükümsüz olacağını hatırlatırız.

Son olarak, çok sayıda işyeri hekiminden mevcut maaşlarının büyük kısmının OSGB`ler tarafından ‘elden ödeme` şeklinde yapıldığına dair şikayetler aldığımızı, bu durumun çalışanlar açısından hak kaybına yol açtığı gibi kamuyu da zarara uğrattığını, alanda yapılacak etkin denetimlere bu durumun önüne geçilebileceği düşüncemizi bilgilerinize sunarız.”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA