8 Aralık 2022 Perşembe

23:40   ÖMER ÇELİK: BİR ÇOCUĞUN 6 YAŞINDAYKEN CİNSEL İSTİSMARA MARUZ KALDIĞI YÖNÜNDEKİ HABERLERİ ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ. ÇOCUKLARIN İSTİSMARINI LANETLİYORUZ   23:25   ÖZTÜRK YILMAZ`A YÖNELİK BIÇAKLI SALDIRININ ŞÜPHELİSİ SERHAT K., ANKARA POLİSİNE TESLİM EDİLDİ   22:40   BABACAN: 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU İSTİSMAR ETMEK ALÇAKLIKTIR, ZULÜMDÜR. BUNUN ADI AÇIKÇA TECAVÜZDÜR   22:38   İYİ PARTİ: ZAMPİYONU İYİ OYUNUN DEĞİL 3 HARFLİ KÖTÜ YÖNETİMİN BELİRLEDİĞİ BU KEPAZE LİGİ SONLANDIRMAYA ÇOK AZ KALDI   22:25   BAKAN KURUM: ÇÖP İTHAL ETMİYORUZ, HAM MADDE İTHAL EDİYORUZ   22:05   AKŞENER: DİNİ BİR CEMAATİN KİSVESİ ALTINDA 6 YAŞINDAKİ KÜÇÜCÜK BİR ÇOCUĞUMUZA YAŞATILANLAR, BÜYÜK BİR SAPKINLIKTIR, ÇÜRÜMÜŞLÜKTÜR VE DÜPEDÜZ TECAVÜZDÜR   21:59   ENGİN ALTAY: 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUMUZA YAPILAN BİR SAPKINLIKTIR, AMA İLGİLİ BAKANIN SESSİZLİĞİ BİR FELAKETTİR   21:36   AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI, HİRANUR VAKFI`NIN KURUCUSU YUSUF ZİYA GÜMÜŞEL`İN KIZINI 6 YAŞINDAYKEN EVLENDİRMESİNE İLİŞKİN DAVAYA MÜDAHİL OLDUĞUNU AÇIKLADI   21:17   ENGİN ALTAY`DAN BAKAN KURUM`A: “BİZ, SİZİN GİBİ AMERİKA`DAN EMİR ALMIYORUZ, AMERİKA`YA SECDE ETMİYORUZ”   21:04   BAKAN KURUM: KENTSEL DÖNÜŞÜM, TERÖRLE MÜCADELE KADAR ÖNEMLİDİR   20:47   BAKAN MUŞ: GÜRBULAK GÜMRÜK KAPISI`NDA, BİRİ 1 TON 18 KİLO, DİĞERİ 622 KİLO OLMAK ÜZERE SIVI METAMFETAMİN ELE GEÇİRİLDİ   20:33   TİP ÜYELERİNDEN HİRANUR VAKFI ÖNÜNDE PROTESTO: “MEMLEKETİMİZİ TARİKAT CEHENNEMİNE ÇEVİRENLER, BU İNSANLIK DIŞI OLAYA ORTAKTIR”   20:25   EGM: ÖZTÜRK YILMAZ`A BIÇAKLI SALDIRIDA BULUNAN SERHAT K. BOLU`DA YAKALANDI   20:12   BAKAN DÖNMEZ: MADENCİLERİMİZİN YAKINLARINA AYLIK BAĞLANACAK VE KAMUDA İSTİHDAM OLANAĞI SAĞLANACAK   19:35   YILDIRIM KAYA`DAN TARİKAT LİDERİ GÜMÜŞEL`İN KIZINI 6 YAŞINDAYKEN EVLENDİRMESİNE TEPKİ: “SAVCILIĞIN 27 YIL HAPİSLE CEZALANDIRMA TALEBİ VAR, AMA TUTUKLAMA YOK. NEDEN YOK? BU ANLAYIŞIN KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR”   19:17   SOL PARTİ: “TARİKATLARA, CEMAATLERE DEVLETİN TÜM İMKANLARINI SAĞLAYAN, DEVLET BÜROKRASİSİNİN KORUMASINA ALAN SİYASİ İKTİDAR BU SUÇUN ORTAĞIDIR”   19:10   HKP`DEN BAKANLIK ÖNÜNDE ASGARİ ÜCRET PROTESTOSU: “ASGARİ ÜCRET YOKSULLUK SINIRI OLAN 25 BİN 400 LİRANIN ALTINA DÜŞMEMELİDİR”   19:08   MURAT ÇEPNİ: "GÜNDÜZLERİNDE AÇ GEZİLMEYEN, GECELERİNDE AÇ YATILMAYAN ÖZGÜR, DEMOKRATİK, SOSYALİST BİR ÜLKEYİ VE DÜNYAYI MUTLAKA KURACAĞIZ"   19:01   OYA ERSOY: TÜRKİYE, EMPERYALİST DEVLETLERİN, TEKELLERİN ÇÖPLÜĞÜ HALİNE GELDİ   18:54   ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ YEMEK ÖNERGESİNE AKP`Lİ BAŞİSKELE BELEDİYE BAŞKANI`NDAN CEVAP: “ALGI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR… ÖNERGENİN İÇERİSİNDE BİR TON SİYASET VAR. AÇLIKTI, KITLIKTI BİLMEM NE”  
 
     
   

BİRLİK SAĞLIK SEN`DEN MHRS`DE EK RANDEVU UYGULAMASINA TEPKİ: "SAĞLIKTA ŞİDDET VAKALARI DAHA DA ARTACAK"


Sağlık Bakanlığı`nın, randevu bulamayan hastalar için Merkezi Hasta Randevu Sistemi`nde (MHRS) ek randevu uygulamasına İzmir`den tepki geldi. Ek randevularla bir hekimin günlük hasta sayısının 20`nin üzerine çıktığını belirten Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, "Hekimle hasta karşı karşıya geliyor. Sağlıkta şiddet vakalarının önümüzdeki günlerde artması muhtemeldir. Bu, son bir iki aydır yapılan ücret düzenlemeleri ile `Ben sizin paranızı veririm ama istediğim gibi çalıştırırım` anlamına geliyor" dedi.

 

Tarih : 2 Kasım 2022 Çarşamba 10:31   Okunma : 859

Haber: ABDULLAH ÇELEBİ-Kamera: KERİM UĞUR

Sağlık Bakanlığı`nın, randevu bulamayan hastalar için Merkezi Hasta Randevu Sistemi`nde (MHRS) ek randevu uygulamasına İzmir`den tepki geldi. Ek randevularla bir hekimin günlük hasta sayısının 20`nin üzerine çıktığını belirten Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, "Hekimle hasta karşı karşıya geliyor. Sağlıkta şiddet vakalarının önümüzdeki günlerde artması muhtemeldir. Bu, son bir iki aydır yapılan ücret düzenlemeleri ile `Ben sizin paranızı veririm ama istediğim gibi çalıştırırım` anlamına geliyor" dedi.

Merkezi İzmir`de bulunan Birlik Sağlık Sen`in Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, Sağlık Bakanlığı`nın ekim ayından itibaren uygulamaya koyduğu ek randevu sisteminin sağlık çalışanlarının iş yükünün yanı sıra şiddet vakalarını da artıracağını söyledi.

"HİZMET VEREMEZ DURUMA GELİYORLAR"

ANKA Haber Ajansı`na konuşan Doğruyol, hastaların artık saatler dolu olsa da Merkezi Hasta Randevu Sistemi`nden randevu alabildiklerini belirterek şunları söyledi:

"Son zamanlarda MHRS`den randevu alamayan hastaların sayısı artmıştı. Hekim arkadaşlarımızın ücretlerinde kısmen bir düzeltme yapıldı. Bunun ardından randevu sayısı eylülde 17, ekimde 18, kasım itibariyle de 20`ye çıkarıldı. Randevu sayısı ile ilgili bazı branşlardaki hekimlerin zamana ihtiyacı var. Mesela diş hekimi arkadaşların zamana ihtiyacı var. Çekim oluyor, dolgu oluyor, çene cerrahı oluyor. Psikiyatri uzmanlarının da zamana ihtiyacı var. Bunlara illaki 5 dakikada bir hasta bakacaksınız gibi bir sınırlama olursa bu arkadaşlar hizmeti veremez duruma geliyor. Sağlık Bakanlığı MHRS`den randevu alamayan vatandaşlar için ek randevu sistemi diye bir yöntem geliştirdi. Ek randevu sisteminde örneğin 20 hasta randevuluysa bunun haricinde 182`yi arayan vatandaşa `Saat 1-2 arası gidebilirsiniz` diye ifade kullanılıyor. Bu ifade ile beraber yerine göre 2-3 hastaya aynı saatte randevu veriliyor. Vatandaşlar aynı saatte gittiğinde hekimin başına dikiliyor `Bizim randevumuz var` diye. Maalesef MHRS`den randevu sistemindeki arkadaşlar da bunun ek randevu olduğunu, yerine göre muayene edilemeyebileceğini ifade etmiyorlar. Bundan dolayı hekimle hasta karşı karşıya geliyor. Son yıllardaki en büyük sıkıntılarımızdan biri sağlıkta şiddet. Sağlıkta şiddet vakalarının önümüzdeki günlerde artması muhtemeldir."

"BİR KOLTUĞA ÜÇ HASTA OTURTACAK DEĞİLLER"

Sağlık Bakanlığı`na çözüm için çağrı yapan Ahmet Doğruyol şöyle devam etti:

"Ek randevu verilirken vatandaşın aydınlatılması, hekimin branşına göre ek randevu verilmesi gerekiyor. Diş hekimini düşünün, aynı anda 3 hasta birden. Bir diş hekimliği koltuğu var. Üç hastayı aynı koltuğa oturtacak değil hekim.  Bunanla ilgili çözüm bulunması lazım. Vatandaş ile hasta karşı karşıya geliyor. Hükümet açısından baktığınızda önemli olan vatandaşı rahatlatmak ve muayene etmek ama bu işler bu şekilde maalesef yürümüyor. Bu şuraya geliyor. Son bir iki aydır yapılan ücret düzenlemeleri ile `Ben sizin paranızı veririm ama istediğim gibi çalıştırırım` gibi bir havaya bürünüyor. Bu doğru bir yöntem değil. Hekimler de sağlık çalışanları da bu ülkenin vatandaşı. Daha sağlıklı bir şekilde vatandaşın hizmet almasını, hekim arkadaşların da haklarının korunmasının doğru olacağını düşünüyoruz."

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA