8 Aralık 2022 Perşembe

23:40   ÖMER ÇELİK: BİR ÇOCUĞUN 6 YAŞINDAYKEN CİNSEL İSTİSMARA MARUZ KALDIĞI YÖNÜNDEKİ HABERLERİ ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ. ÇOCUKLARIN İSTİSMARINI LANETLİYORUZ   23:25   ÖZTÜRK YILMAZ`A YÖNELİK BIÇAKLI SALDIRININ ŞÜPHELİSİ SERHAT K., ANKARA POLİSİNE TESLİM EDİLDİ   22:40   BABACAN: 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU İSTİSMAR ETMEK ALÇAKLIKTIR, ZULÜMDÜR. BUNUN ADI AÇIKÇA TECAVÜZDÜR   22:38   İYİ PARTİ: ZAMPİYONU İYİ OYUNUN DEĞİL 3 HARFLİ KÖTÜ YÖNETİMİN BELİRLEDİĞİ BU KEPAZE LİGİ SONLANDIRMAYA ÇOK AZ KALDI   22:25   BAKAN KURUM: ÇÖP İTHAL ETMİYORUZ, HAM MADDE İTHAL EDİYORUZ   22:05   AKŞENER: DİNİ BİR CEMAATİN KİSVESİ ALTINDA 6 YAŞINDAKİ KÜÇÜCÜK BİR ÇOCUĞUMUZA YAŞATILANLAR, BÜYÜK BİR SAPKINLIKTIR, ÇÜRÜMÜŞLÜKTÜR VE DÜPEDÜZ TECAVÜZDÜR   21:59   ENGİN ALTAY: 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUMUZA YAPILAN BİR SAPKINLIKTIR, AMA İLGİLİ BAKANIN SESSİZLİĞİ BİR FELAKETTİR   21:36   AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI, HİRANUR VAKFI`NIN KURUCUSU YUSUF ZİYA GÜMÜŞEL`İN KIZINI 6 YAŞINDAYKEN EVLENDİRMESİNE İLİŞKİN DAVAYA MÜDAHİL OLDUĞUNU AÇIKLADI   21:17   ENGİN ALTAY`DAN BAKAN KURUM`A: “BİZ, SİZİN GİBİ AMERİKA`DAN EMİR ALMIYORUZ, AMERİKA`YA SECDE ETMİYORUZ”   21:04   BAKAN KURUM: KENTSEL DÖNÜŞÜM, TERÖRLE MÜCADELE KADAR ÖNEMLİDİR   20:47   BAKAN MUŞ: GÜRBULAK GÜMRÜK KAPISI`NDA, BİRİ 1 TON 18 KİLO, DİĞERİ 622 KİLO OLMAK ÜZERE SIVI METAMFETAMİN ELE GEÇİRİLDİ   20:33   TİP ÜYELERİNDEN HİRANUR VAKFI ÖNÜNDE PROTESTO: “MEMLEKETİMİZİ TARİKAT CEHENNEMİNE ÇEVİRENLER, BU İNSANLIK DIŞI OLAYA ORTAKTIR”   20:25   EGM: ÖZTÜRK YILMAZ`A BIÇAKLI SALDIRIDA BULUNAN SERHAT K. BOLU`DA YAKALANDI   20:12   BAKAN DÖNMEZ: MADENCİLERİMİZİN YAKINLARINA AYLIK BAĞLANACAK VE KAMUDA İSTİHDAM OLANAĞI SAĞLANACAK   19:35   YILDIRIM KAYA`DAN TARİKAT LİDERİ GÜMÜŞEL`İN KIZINI 6 YAŞINDAYKEN EVLENDİRMESİNE TEPKİ: “SAVCILIĞIN 27 YIL HAPİSLE CEZALANDIRMA TALEBİ VAR, AMA TUTUKLAMA YOK. NEDEN YOK? BU ANLAYIŞIN KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR”   19:17   SOL PARTİ: “TARİKATLARA, CEMAATLERE DEVLETİN TÜM İMKANLARINI SAĞLAYAN, DEVLET BÜROKRASİSİNİN KORUMASINA ALAN SİYASİ İKTİDAR BU SUÇUN ORTAĞIDIR”   19:10   HKP`DEN BAKANLIK ÖNÜNDE ASGARİ ÜCRET PROTESTOSU: “ASGARİ ÜCRET YOKSULLUK SINIRI OLAN 25 BİN 400 LİRANIN ALTINA DÜŞMEMELİDİR”   19:08   MURAT ÇEPNİ: "GÜNDÜZLERİNDE AÇ GEZİLMEYEN, GECELERİNDE AÇ YATILMAYAN ÖZGÜR, DEMOKRATİK, SOSYALİST BİR ÜLKEYİ VE DÜNYAYI MUTLAKA KURACAĞIZ"   19:01   OYA ERSOY: TÜRKİYE, EMPERYALİST DEVLETLERİN, TEKELLERİN ÇÖPLÜĞÜ HALİNE GELDİ   18:54   ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ YEMEK ÖNERGESİNE AKP`Lİ BAŞİSKELE BELEDİYE BAŞKANI`NDAN CEVAP: “ALGI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR… ÖNERGENİN İÇERİSİNDE BİR TON SİYASET VAR. AÇLIKTI, KITLIKTI BİLMEM NE”  
 
     
   

AKİB KOORDİNATÖR BAŞKANI FUAT TOSYALI: İHRACAT HEDEFLERİMİZİ GEÇECEĞİZ


Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Fuat Tosyalı, ekim ayında 1,43 milyar dolarlık ihracata imza attıklarını, zorlu küresel koşullar altında 2022 yılı için koydukları 20 milyar dolarlık hedefin üzerine çıkmak için yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti. Rusya-Ukrayna Savaşı’nın seyri, Avrupa’da büyüyen enerji krizi, ABD ve Avrupa Birliği’nde (AB) sıkılaşan mali koşullar nedeniyle küresel ekonomik durgunluğun etkilerinin net bir şekilde kendini göstermeye başladığını kaydeden AKİB Koordinatör Başkanı Fuat Tosyalı, “Her kriz kendi içinde fırsatlar da sunar. Bizler, krize değil krizlerin içindeki fırsatlara odaklanarak ihracat hedeflerimizi gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

 

Tarih : 11 Kasım 2022 Cuma 19:36   Okunma : 468

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Fuat Tosyalı, ekim ayında 1,43 milyar dolarlık ihracata imza attıklarını, zorlu küresel koşullar altında 2022 yılı için koydukları 20 milyar dolarlık hedefin üzerine çıkmak için yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti. Rusya-Ukrayna Savaşı'nın seyri, Avrupa'da büyüyen enerji krizi, ABD ve Avrupa Birliği'nde (AB) sıkılaşan mali koşullar nedeniyle küresel ekonomik durgunluğun etkilerinin net bir şekilde kendini göstermeye başladığını kaydeden AKİB Koordinatör Başkanı Fuat Tosyalı, “Her kriz kendi içinde fırsatlar da sunar. Bizler, krize değil krizlerin içindeki fırsatlara odaklanarak ihracat hedeflerimizi gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

“Küresel ticarette yaşanan tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz”
Ekim ayında Türkiye’nin 21,3 milyar dolarlık ihracatına AKİB olarak yüzde 7,7 oranında destek verdiklerini dile getiren Başkan Fuat Tosyalı, “Ekim ayındaki 1,43 milyar dolarlık performansımızla birlikte son 10 aylık ihracatımız 16,34 milyar dolar düzeyine ulaştı. Geçen yılın aynı dönemine göre bölge ihracatımızda yüzde 27 oranında artış sağladık. Son 12 ayda ihracat tutarımızise 19,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Ancak, AB ülkeleri ve ABD başta olmak üzere küresel ekonomilerde daralma sinyalleri maalesef artarak devam ediyor. En büyük pazarlarımızda, yüksek enerji fiyatları, enflasyonist baskı, faiz politikaları ve hane halkı harcamalarının kısılması gibi nedenlerle ithalat talebi gittikçe daralıyor. Küresel ticarette yaşanan tüm gelişmeleri yakından takip ederek olası fırsatları en iyi şekilde değerlendirmenin gayretini gösteriyoruz.” diye konuştu.

Paritenin olumsuz etkisinin ekim ayında da devam ettiğini ifade eden Başkan Fuat Tosyalı, paritedenkaynaklı kaybın 10 ayda 11,5 milyar dolara ulaştığını hatırlattı. İhracat ailesinin tüm olumsuzluklara rağmen büyük bir özveri ve gayretle çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Tosyalı, “Türkiye genelinde ekim ayında ihracat ailemize bin 806 yeni firmamız katılırken ihracatımızın birim değeri de yüzde 18,7 artarak 1,64 doları buldu. İhracatta birim değeri daha da yükseltmemiz gerekiyor. Bunun da yolu katma değerli üretimden ve markalı ürün ihracatından geçmektedir. Bunun için çağın ruhuna ve ihtiyaçlarına uygun ürün üretimi konusunda Türkiye olarak tarihi adımlar atıyoruz. Bu adımların en önemlilerinden biri de hiç şüphe yok ki Türkiye’nin otomobili TOGG’dur.  TOGG’un, markalı ürün ihracatına en güzel örneklerden biri olacağına ve ihracatımıza on milyarca dolarlık katkı vereceğine inanıyorum.” şeklinde konuştu. 

“Ekimde en fazla ihracatı kimya, demir çelik, hububat ve bakliyatta gerçekleştirdik”
AKİB’inekim ayındaki ihracat performansını detaylandıran Başkan Fuat Tosyalı, en yüksek ihracat değerlerine kimya, demir-çelik, hububat ve bakliyatta ulaştıklarını vurgulayarak şunları söyledi: “Ekim ayında en fazla ihracatı 443,5 milyon dolar değer ile Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliğimiz gerçekleştirdi. Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliğimiz 336,8 milyon dolar değer ile ikinci, Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliğimiz 190,2 milyon dolar değer ile üçüncü sırada yer aldı. Yine bu ayda Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğimiz 134,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliğimiz 101,7 milyon dolarlık, Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliğimiz 97,9 milyon dolarlık, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliğimiz 33,4 milyon dolarlık, Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğimiz 32,7 milyon dolarlık ihracat değerleri elde ettiler.”

İhracat hacminde en güçlü artışlar Hollanda, Fas ve Birleşik Devletler pazarlarında
Akdeniz’in tarım ve sanayideki üretim gücünü Avrupa, Orta Doğu, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında değerlendiren AKİB’inekim ayında Hollanda, Fas ve Birleşik Devletler pazarlarındaki atılımlarının dikkat çektiğini vurgulayan Başkan Fuat Tosyalı, “Ekim ayı bölge ihracatımızı ülkelere göre ele aldığımızda, en fazla dış satımı 169,5 milyon dolar değer ile Hollanda’ya gerçekleştirdik. Hollanda aynı zamanda yüzde 141’lik artışla bu ayda ihracat hacminde en güçlü artışı sağladığımız ülke oldu. 138,6 milyon dolar değer ile Irak ikinci, 94,2 milyon dolar değer ile Birleşik Devletler üçüncü sırada yer aldı. İhracat hacmi artışında ise Hollanda’yı yüzde 125 yükseliş ve 35,1 milyon dolar değer ile Fas ve yüzde 90 artışla Birleşik Devletler takip etti.” 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA