29 Şubat 2024 Perşembe

15:41   SERDAR SOYDAN AKDENİZ VE YENİŞEHİR MUHTARLARI İLE BULUŞTU   15:34   AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANI GÜLTAK; “HERKESİN BELEDİYE BAŞKANI OLMAYI BAŞARDIM”   15:03   MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ`NİN ŞUBAT AYI HALK KART TUTARLARI HESAPLARA YATIRILDI   14:18   MEZİTLİ BELEDİYE BAŞKANI TARHAN, İLKOKUL ÖĞRENCİSİ FEYZA`NIN DAVETİNE KAYITSIZ KALMADI    14:11   ÇORLU TREN KAZASI DAVASININ ERTELENMESİNE AVUKATLAR VE AİLELERDEN TEPKİ   12:51   MECLİSTE SAHTE İMZALI PUSULA SKANDALININ YANKILARI SÜRÜYOR   11:50   MEZİTLİ BELEDİYE BAŞKANI TARHAN, ESNAF VE VATANDAŞLARLA BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR    11:29   ÖZGÜR ÖZEL ÇORLU TREN KAZASI DAVASININ DURUŞMASI SONRASI AÇIKLAMA YAPTI   10:36   ÇORLU TREN FACİASI DAVASINDA DURUŞMA, 25 NİSAN`A ERTELENDİ   10:21   GÖKHAN GÜNAYDIN TRT GENEL MÜDÜRÜ İLE GÖRÜŞECEK, BASIN AÇIKLAMASI İPTAL EDİLDİ   09:54   BÜYÜKŞEHİR’İN MOLA EVİ AİLELERE DE ÇOCUKLARA DA İYİ GELİYOR   09:32   MBB MEZİTLİ EMEKLİ EVİ, HAFTANIN 6 GÜNÜ HİZMET VERİYOR   01:49   ANAYASA MAHKEMESİ’NDEN CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİNE KISMİ İPTAL    21:51   İSTANBUL`DA 33 BİN 227 SANDIĞI 100 BİN KİŞİLİK BİR ORDUYLA KORUYACAĞIZ   15:46   TOROSLAR’DA CAMİLER RAMAZAN AYINA HAZIRLANIYOR   15:26   AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANI GÜLTAK; “MERSİN VE İLÇELERİ MAKÛS TALİHİNİ ARTIK YENMELİDİR”   15:16   VAHAP SEÇER’E BİR DESTEK DE GELECEK PARTİSİ’NDEN   14:28   ÇORLU TREN KAZASI DAVASININ KARAR DURUŞMASI YARIN   13:39   CHP`Lİ TANRIKULU`NDAN 8. YARGI PAKETİ DEĞERLENDİRMESİ   13:17   TALAT DİNÇER, MECLİSE MERSİN LİMANI GENİŞLETİLMESİ VE TAŞ OCAKLARI HAKKINDA SORU ÖNERGESİ SUNDU  
 
     
   

AKİB KOORDİNATÖR BAŞKANI FUAT TOSYALI: İHRACAT HEDEFLERİMİZİ GEÇECEĞİZ


Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Fuat Tosyalı, ekim ayında 1,43 milyar dolarlık ihracata imza attıklarını, zorlu küresel koşullar altında 2022 yılı için koydukları 20 milyar dolarlık hedefin üzerine çıkmak için yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti. Rusya-Ukrayna Savaşı’nın seyri, Avrupa’da büyüyen enerji krizi, ABD ve Avrupa Birliği’nde (AB) sıkılaşan mali koşullar nedeniyle küresel ekonomik durgunluğun etkilerinin net bir şekilde kendini göstermeye başladığını kaydeden AKİB Koordinatör Başkanı Fuat Tosyalı, “Her kriz kendi içinde fırsatlar da sunar. Bizler, krize değil krizlerin içindeki fırsatlara odaklanarak ihracat hedeflerimizi gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

 

Tarih : 11 Kasım 2022 Cuma 19:36   Okunma : 803

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Fuat Tosyalı, ekim ayında 1,43 milyar dolarlık ihracata imza attıklarını, zorlu küresel koşullar altında 2022 yılı için koydukları 20 milyar dolarlık hedefin üzerine çıkmak için yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti. Rusya-Ukrayna Savaşı'nın seyri, Avrupa'da büyüyen enerji krizi, ABD ve Avrupa Birliği'nde (AB) sıkılaşan mali koşullar nedeniyle küresel ekonomik durgunluğun etkilerinin net bir şekilde kendini göstermeye başladığını kaydeden AKİB Koordinatör Başkanı Fuat Tosyalı, “Her kriz kendi içinde fırsatlar da sunar. Bizler, krize değil krizlerin içindeki fırsatlara odaklanarak ihracat hedeflerimizi gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

“Küresel ticarette yaşanan tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz”
Ekim ayında Türkiye’nin 21,3 milyar dolarlık ihracatına AKİB olarak yüzde 7,7 oranında destek verdiklerini dile getiren Başkan Fuat Tosyalı, “Ekim ayındaki 1,43 milyar dolarlık performansımızla birlikte son 10 aylık ihracatımız 16,34 milyar dolar düzeyine ulaştı. Geçen yılın aynı dönemine göre bölge ihracatımızda yüzde 27 oranında artış sağladık. Son 12 ayda ihracat tutarımızise 19,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Ancak, AB ülkeleri ve ABD başta olmak üzere küresel ekonomilerde daralma sinyalleri maalesef artarak devam ediyor. En büyük pazarlarımızda, yüksek enerji fiyatları, enflasyonist baskı, faiz politikaları ve hane halkı harcamalarının kısılması gibi nedenlerle ithalat talebi gittikçe daralıyor. Küresel ticarette yaşanan tüm gelişmeleri yakından takip ederek olası fırsatları en iyi şekilde değerlendirmenin gayretini gösteriyoruz.” diye konuştu.

Paritenin olumsuz etkisinin ekim ayında da devam ettiğini ifade eden Başkan Fuat Tosyalı, paritedenkaynaklı kaybın 10 ayda 11,5 milyar dolara ulaştığını hatırlattı. İhracat ailesinin tüm olumsuzluklara rağmen büyük bir özveri ve gayretle çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Tosyalı, “Türkiye genelinde ekim ayında ihracat ailemize bin 806 yeni firmamız katılırken ihracatımızın birim değeri de yüzde 18,7 artarak 1,64 doları buldu. İhracatta birim değeri daha da yükseltmemiz gerekiyor. Bunun da yolu katma değerli üretimden ve markalı ürün ihracatından geçmektedir. Bunun için çağın ruhuna ve ihtiyaçlarına uygun ürün üretimi konusunda Türkiye olarak tarihi adımlar atıyoruz. Bu adımların en önemlilerinden biri de hiç şüphe yok ki Türkiye’nin otomobili TOGG’dur.  TOGG’un, markalı ürün ihracatına en güzel örneklerden biri olacağına ve ihracatımıza on milyarca dolarlık katkı vereceğine inanıyorum.” şeklinde konuştu. 

“Ekimde en fazla ihracatı kimya, demir çelik, hububat ve bakliyatta gerçekleştirdik”
AKİB’inekim ayındaki ihracat performansını detaylandıran Başkan Fuat Tosyalı, en yüksek ihracat değerlerine kimya, demir-çelik, hububat ve bakliyatta ulaştıklarını vurgulayarak şunları söyledi: “Ekim ayında en fazla ihracatı 443,5 milyon dolar değer ile Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliğimiz gerçekleştirdi. Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliğimiz 336,8 milyon dolar değer ile ikinci, Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliğimiz 190,2 milyon dolar değer ile üçüncü sırada yer aldı. Yine bu ayda Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğimiz 134,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliğimiz 101,7 milyon dolarlık, Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliğimiz 97,9 milyon dolarlık, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliğimiz 33,4 milyon dolarlık, Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğimiz 32,7 milyon dolarlık ihracat değerleri elde ettiler.”

İhracat hacminde en güçlü artışlar Hollanda, Fas ve Birleşik Devletler pazarlarında
Akdeniz’in tarım ve sanayideki üretim gücünü Avrupa, Orta Doğu, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında değerlendiren AKİB’inekim ayında Hollanda, Fas ve Birleşik Devletler pazarlarındaki atılımlarının dikkat çektiğini vurgulayan Başkan Fuat Tosyalı, “Ekim ayı bölge ihracatımızı ülkelere göre ele aldığımızda, en fazla dış satımı 169,5 milyon dolar değer ile Hollanda’ya gerçekleştirdik. Hollanda aynı zamanda yüzde 141’lik artışla bu ayda ihracat hacminde en güçlü artışı sağladığımız ülke oldu. 138,6 milyon dolar değer ile Irak ikinci, 94,2 milyon dolar değer ile Birleşik Devletler üçüncü sırada yer aldı. İhracat hacmi artışında ise Hollanda’yı yüzde 125 yükseliş ve 35,1 milyon dolar değer ile Fas ve yüzde 90 artışla Birleşik Devletler takip etti.” 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA