8 Aralık 2022 Perşembe

23:40   ÖMER ÇELİK: BİR ÇOCUĞUN 6 YAŞINDAYKEN CİNSEL İSTİSMARA MARUZ KALDIĞI YÖNÜNDEKİ HABERLERİ ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ. ÇOCUKLARIN İSTİSMARINI LANETLİYORUZ   23:25   ÖZTÜRK YILMAZ`A YÖNELİK BIÇAKLI SALDIRININ ŞÜPHELİSİ SERHAT K., ANKARA POLİSİNE TESLİM EDİLDİ   22:40   BABACAN: 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU İSTİSMAR ETMEK ALÇAKLIKTIR, ZULÜMDÜR. BUNUN ADI AÇIKÇA TECAVÜZDÜR   22:38   İYİ PARTİ: ZAMPİYONU İYİ OYUNUN DEĞİL 3 HARFLİ KÖTÜ YÖNETİMİN BELİRLEDİĞİ BU KEPAZE LİGİ SONLANDIRMAYA ÇOK AZ KALDI   22:25   BAKAN KURUM: ÇÖP İTHAL ETMİYORUZ, HAM MADDE İTHAL EDİYORUZ   22:05   AKŞENER: DİNİ BİR CEMAATİN KİSVESİ ALTINDA 6 YAŞINDAKİ KÜÇÜCÜK BİR ÇOCUĞUMUZA YAŞATILANLAR, BÜYÜK BİR SAPKINLIKTIR, ÇÜRÜMÜŞLÜKTÜR VE DÜPEDÜZ TECAVÜZDÜR   21:59   ENGİN ALTAY: 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUMUZA YAPILAN BİR SAPKINLIKTIR, AMA İLGİLİ BAKANIN SESSİZLİĞİ BİR FELAKETTİR   21:36   AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI, HİRANUR VAKFI`NIN KURUCUSU YUSUF ZİYA GÜMÜŞEL`İN KIZINI 6 YAŞINDAYKEN EVLENDİRMESİNE İLİŞKİN DAVAYA MÜDAHİL OLDUĞUNU AÇIKLADI   21:17   ENGİN ALTAY`DAN BAKAN KURUM`A: “BİZ, SİZİN GİBİ AMERİKA`DAN EMİR ALMIYORUZ, AMERİKA`YA SECDE ETMİYORUZ”   21:04   BAKAN KURUM: KENTSEL DÖNÜŞÜM, TERÖRLE MÜCADELE KADAR ÖNEMLİDİR   20:47   BAKAN MUŞ: GÜRBULAK GÜMRÜK KAPISI`NDA, BİRİ 1 TON 18 KİLO, DİĞERİ 622 KİLO OLMAK ÜZERE SIVI METAMFETAMİN ELE GEÇİRİLDİ   20:33   TİP ÜYELERİNDEN HİRANUR VAKFI ÖNÜNDE PROTESTO: “MEMLEKETİMİZİ TARİKAT CEHENNEMİNE ÇEVİRENLER, BU İNSANLIK DIŞI OLAYA ORTAKTIR”   20:25   EGM: ÖZTÜRK YILMAZ`A BIÇAKLI SALDIRIDA BULUNAN SERHAT K. BOLU`DA YAKALANDI   20:12   BAKAN DÖNMEZ: MADENCİLERİMİZİN YAKINLARINA AYLIK BAĞLANACAK VE KAMUDA İSTİHDAM OLANAĞI SAĞLANACAK   19:35   YILDIRIM KAYA`DAN TARİKAT LİDERİ GÜMÜŞEL`İN KIZINI 6 YAŞINDAYKEN EVLENDİRMESİNE TEPKİ: “SAVCILIĞIN 27 YIL HAPİSLE CEZALANDIRMA TALEBİ VAR, AMA TUTUKLAMA YOK. NEDEN YOK? BU ANLAYIŞIN KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR”   19:17   SOL PARTİ: “TARİKATLARA, CEMAATLERE DEVLETİN TÜM İMKANLARINI SAĞLAYAN, DEVLET BÜROKRASİSİNİN KORUMASINA ALAN SİYASİ İKTİDAR BU SUÇUN ORTAĞIDIR”   19:10   HKP`DEN BAKANLIK ÖNÜNDE ASGARİ ÜCRET PROTESTOSU: “ASGARİ ÜCRET YOKSULLUK SINIRI OLAN 25 BİN 400 LİRANIN ALTINA DÜŞMEMELİDİR”   19:08   MURAT ÇEPNİ: "GÜNDÜZLERİNDE AÇ GEZİLMEYEN, GECELERİNDE AÇ YATILMAYAN ÖZGÜR, DEMOKRATİK, SOSYALİST BİR ÜLKEYİ VE DÜNYAYI MUTLAKA KURACAĞIZ"   19:01   OYA ERSOY: TÜRKİYE, EMPERYALİST DEVLETLERİN, TEKELLERİN ÇÖPLÜĞÜ HALİNE GELDİ   18:54   ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ YEMEK ÖNERGESİNE AKP`Lİ BAŞİSKELE BELEDİYE BAŞKANI`NDAN CEVAP: “ALGI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR… ÖNERGENİN İÇERİSİNDE BİR TON SİYASET VAR. AÇLIKTI, KITLIKTI BİLMEM NE”  
 
     
   

EDİRNELİ ESNAF, YÜKSEK ELEKTRİK FATURASINDAN DERTLİ: "ESNAF ŞU ANDA ELEKTRİKTEN BAŞKA BİR ŞEY DÜŞÜNMÜYOR"


Edirneli esnaf, yüksek elektrik faturalarından yakındı. Tava ciğer lokantası işletmecisi Erdal Akgün, geçen yıl 5-6 bin lira gelen elektrik faturasının bu yıl  22-23 bin liraya çıktığını belirterek "Esnaf şu anda elektrikten başka bir şey düşünmüyor. Kira ikinci plana kaldı. Kirayı dükkân, mal sahibi idare edebiliyor ama elektriği asla" dedi. Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, devletin esnafın elektrik faturasına destek vermesini istedi.

 

Tarih : 24 Kasım 2022 Perşembe 12:20   Okunma : 288

Edirneli esnaf, yüksek elektrik faturalarından yakındı. Tava ciğer lokantası işletmecisi Erdal Akgün, geçen yıl 5-6 bin lira gelen elektrik faturasının bu yıl  22-23 bin liraya çıktığını belirterek "Esnaf şu anda elektrikten başka bir şey düşünmüyor. Kira ikinci plana kaldı. Kirayı dükkân, mal sahibi idare edebiliyor ama elektriği asla" dedi. Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, devletin esnafın elektrik faturasına destek vermesini istedi.

Yüksek elektrik faturaları, esnafı zor durumda bıraktı. EDESOB Başkanı Kemal Cingöz, esnafın yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı:

"DEVLET BİR SÜRÜ YERDE SÜBVANSİYON UYGULUYOR"

"Elektrik faturaları zorda bırakıyor. Bu esnafın belini büküyor mu? Büküyor. Kazancından bunu sübvanse etmiş oluyor. Devlet aslında bir sürü yerde süspansiyon uyguluyor. Ticarethanelere de esnafa da bir sübvansiyon uygularsa fiyat artışlarının kısmen de olsa önüne geçilmiş olur. Uygulayabilir mi çok rahatlıkla uygulayabilir. Çünkü Türkiye`de bir sürü dış piyasada iş yapanlara, ihracatçılara, gemicilere filan sübvansiyon uygulanıyor. Bana göre onlara uygulanan sübvansiyon kadar esnafa uygulanacak sübvansiyon ek yük getirmez diye düşünüyorum. Geçen seneye göre değerlendirmeye kalkarsak 2 bin lira gelen yere şu anda 10 bin lira elektrik faturası geliyor. Yılbaşından sonra elektriğe zam gelecek mi gelmeyecek mi bilmiyoruz"

"ESNAF ELEKTRİKTEN BAŞKA BİR ŞEY DÜŞÜNMÜYOR"

Geçen ay elektrik faturasının 21 bin TL, bu ay ise 23 bin TL geldiğini ifade eden tava ciğer lokantası işletmecisi Erdal Akgün şunları söyledi:

"Geçen yıl 5-6 bin lira gelen elektrik faturaları 22-23 bin liralara kadar dayandı çünkü ısıtma da soğutma da hepsi elektrikle oluyor. Hijyen hizmet için bunu mutlaka yapmamız lazım. Klima çalıştırıyorsun, buzdolapları var, bizim sektörümüzde gerçekten soğutma çok önemli. Elektrik sarfiyatı can yakıcı, yürek sızlatıcı. Bu şartlarda esnafın ayakta durmasının mümkünatı yok. Bu konularla da hiç kimsenin ilgilenmemesi de bizleri üzüyor. Mutlaka ve mutlaka bu işe bir şeyler yapmak lazım. İnanın bu işlerin altından kalkamıyoruz. Pandemi döneminde elektrik faturası üç ay ödenmeyecek denildi. İnanın hala daha onlarla boğuşan esnafımız var. Bu iş böyle gitmez diyoruz. Yavaş yavaş kış başladı diyebiliriz. Bu sarfiyat daha da yukarı çıkacak. Devleti idare eden insanların bunu mutlaka ve mutlaka duyması lazım. İnanın esnaf şu anda elektrikten başka bir şey düşünmüyor. Kira ikinci plana kaldı. Kirayı dükkân, mal sahibi idare edebiliyor ama elektriği asla. Günü geldiğinde mesajlar başlıyor. Bizleri elektrik sarfiyatı çok zor duruma sokuyor. Allah esnafın yardımcısı olsun diyoruz çünkü başka sesimizi duyuracak insan da bulamıyoruz."

"YÜZDE ELLİDEN AŞAĞI ZAM YAPMAYACAKLAR"

Balıkçı esnafı Yusuf Çimen ise şunları kaydetti:

"Şu anda faturanın biri 9 bin 700 lira, diğer faturam geldi 4 bin lira ve bu en az gelen faturalarımız. Diğer dükkân 17-18 bin. Bazen ödemekte güçleniyoruz. Sonuçta balıkçıyız. Yazımız yok. Yazın da faturalar geliyor. Yazın cepten harcıyoruz faturalar için. Geçen ay fatura 18 bin lira geldi. Bu ay 14 bin lira geldi. Ufak bir ışığı açsak bile yüksek faturalar geliyor. Ticarethane olduğu için hem bir zam hep bir zam. Aralık ayında zam gelmeyecek. Ocak ayında yeni zamlarla karşı karşıyayız. Yüzde 50`den aşağıya zam yapmayacaklar. O 4 bin lira olacak bize 20 bin lira. ‘Ödememek` diye bir şey yok. Ödemesek daha kötü. Hemen faiz. Diğer faturaya yansıyor. Elektriği kapatıyorlar.” 

Görüntü Dökümü

EDESOB Başkanı Kemal Cingöz,

Tava ciğer lokantası işletmecisi Erdal Akgün

Balıkçı esnafı Yusuf Çimen

İşletmelerden detaylar

Esnafın fatura detayları

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA