8 Aralık 2022 Perşembe

23:40   ÖMER ÇELİK: BİR ÇOCUĞUN 6 YAŞINDAYKEN CİNSEL İSTİSMARA MARUZ KALDIĞI YÖNÜNDEKİ HABERLERİ ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ. ÇOCUKLARIN İSTİSMARINI LANETLİYORUZ   23:25   ÖZTÜRK YILMAZ`A YÖNELİK BIÇAKLI SALDIRININ ŞÜPHELİSİ SERHAT K., ANKARA POLİSİNE TESLİM EDİLDİ   22:40   BABACAN: 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU İSTİSMAR ETMEK ALÇAKLIKTIR, ZULÜMDÜR. BUNUN ADI AÇIKÇA TECAVÜZDÜR   22:38   İYİ PARTİ: ZAMPİYONU İYİ OYUNUN DEĞİL 3 HARFLİ KÖTÜ YÖNETİMİN BELİRLEDİĞİ BU KEPAZE LİGİ SONLANDIRMAYA ÇOK AZ KALDI   22:25   BAKAN KURUM: ÇÖP İTHAL ETMİYORUZ, HAM MADDE İTHAL EDİYORUZ   22:05   AKŞENER: DİNİ BİR CEMAATİN KİSVESİ ALTINDA 6 YAŞINDAKİ KÜÇÜCÜK BİR ÇOCUĞUMUZA YAŞATILANLAR, BÜYÜK BİR SAPKINLIKTIR, ÇÜRÜMÜŞLÜKTÜR VE DÜPEDÜZ TECAVÜZDÜR   21:59   ENGİN ALTAY: 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUMUZA YAPILAN BİR SAPKINLIKTIR, AMA İLGİLİ BAKANIN SESSİZLİĞİ BİR FELAKETTİR   21:36   AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI, HİRANUR VAKFI`NIN KURUCUSU YUSUF ZİYA GÜMÜŞEL`İN KIZINI 6 YAŞINDAYKEN EVLENDİRMESİNE İLİŞKİN DAVAYA MÜDAHİL OLDUĞUNU AÇIKLADI   21:17   ENGİN ALTAY`DAN BAKAN KURUM`A: “BİZ, SİZİN GİBİ AMERİKA`DAN EMİR ALMIYORUZ, AMERİKA`YA SECDE ETMİYORUZ”   21:04   BAKAN KURUM: KENTSEL DÖNÜŞÜM, TERÖRLE MÜCADELE KADAR ÖNEMLİDİR   20:47   BAKAN MUŞ: GÜRBULAK GÜMRÜK KAPISI`NDA, BİRİ 1 TON 18 KİLO, DİĞERİ 622 KİLO OLMAK ÜZERE SIVI METAMFETAMİN ELE GEÇİRİLDİ   20:33   TİP ÜYELERİNDEN HİRANUR VAKFI ÖNÜNDE PROTESTO: “MEMLEKETİMİZİ TARİKAT CEHENNEMİNE ÇEVİRENLER, BU İNSANLIK DIŞI OLAYA ORTAKTIR”   20:25   EGM: ÖZTÜRK YILMAZ`A BIÇAKLI SALDIRIDA BULUNAN SERHAT K. BOLU`DA YAKALANDI   20:12   BAKAN DÖNMEZ: MADENCİLERİMİZİN YAKINLARINA AYLIK BAĞLANACAK VE KAMUDA İSTİHDAM OLANAĞI SAĞLANACAK   19:35   YILDIRIM KAYA`DAN TARİKAT LİDERİ GÜMÜŞEL`İN KIZINI 6 YAŞINDAYKEN EVLENDİRMESİNE TEPKİ: “SAVCILIĞIN 27 YIL HAPİSLE CEZALANDIRMA TALEBİ VAR, AMA TUTUKLAMA YOK. NEDEN YOK? BU ANLAYIŞIN KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR”   19:17   SOL PARTİ: “TARİKATLARA, CEMAATLERE DEVLETİN TÜM İMKANLARINI SAĞLAYAN, DEVLET BÜROKRASİSİNİN KORUMASINA ALAN SİYASİ İKTİDAR BU SUÇUN ORTAĞIDIR”   19:10   HKP`DEN BAKANLIK ÖNÜNDE ASGARİ ÜCRET PROTESTOSU: “ASGARİ ÜCRET YOKSULLUK SINIRI OLAN 25 BİN 400 LİRANIN ALTINA DÜŞMEMELİDİR”   19:08   MURAT ÇEPNİ: "GÜNDÜZLERİNDE AÇ GEZİLMEYEN, GECELERİNDE AÇ YATILMAYAN ÖZGÜR, DEMOKRATİK, SOSYALİST BİR ÜLKEYİ VE DÜNYAYI MUTLAKA KURACAĞIZ"   19:01   OYA ERSOY: TÜRKİYE, EMPERYALİST DEVLETLERİN, TEKELLERİN ÇÖPLÜĞÜ HALİNE GELDİ   18:54   ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ YEMEK ÖNERGESİNE AKP`Lİ BAŞİSKELE BELEDİYE BAŞKANI`NDAN CEVAP: “ALGI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR… ÖNERGENİN İÇERİSİNDE BİR TON SİYASET VAR. AÇLIKTI, KITLIKTI BİLMEM NE”  
 
     
   

KKTC CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR: TÜRKİYE CUMHURİYETİ, KIBRIS ADASININ GARANTÖRÜDÜR


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs adasının garantörüdür. Kıbrıs`taki pozisyon ve Kıbrıs`ın statüsü, Türkiye Cumhuriyeti`nin güvenliğini de etkilemektedir. Bütün bu hassasiyetleri dikkate alarak yeni siyasetimizi geliştirdik" dedi.

 

Tarih : 24 Kasım 2022 Perşembe 12:48   Okunma : 179

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs adasının garantörüdür. Kıbrıs`taki pozisyon ve Kıbrıs`ın statüsü, Türkiye Cumhuriyeti`nin güvenliğini de etkilemektedir. Bütün bu hassasiyetleri dikkate alarak yeni siyasetimizi geliştirdik" dedi.

Ersin Tatar, İnönü Üniversitesi`nde konferans vermek üzere bugün Malatya`ya geldi. Malatya Valisi Hulusi Şahin`i ziyaret eden Tatar, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"ANLAŞMA OLACAKSA İŞ BİRLİĞİ İLE OLMALI"

"Kıbrıs konusu elbette her zaman Türkiye`nin gündeminde olmuş, olmaya da devam ediyor. Bizim şu anda yürüttüğümüz yeni siyaset, artık Kıbrıs`ta egemen eşitlik ve eşit ulusal statüdür. Yani Kıbrıs`ta bir anlaşma olacaksa bu anlaşmada iki devletin iş birliği olması gerekmektedir. Halbuki bugüne kadar, 1974`ten sonra iyi niyetle yürüttüğümüz görüşmelerde ve müzakerelerde hep federal çatı altında, bir bakıma iki kanadın eşitlik temelinde bir anlaşmasıyla federal çatının başarılı olabileceği; ama zaman içerisinde şu ortaya çıkmıştır ki onlar hiçbir zaman bizi eşit görmemişler, çoğunluğun azınlığı yöneteceği bir federal çatıyı savunmuşlar. 2004 Annan Planı`ndan sonra bizlerin o plana ‘evet`, Rumların ‘hayır` demesi, ama maalesef Avrupa Birliği`nin ‘hayır` diyen tarafı mükafatlandırıp onları tek başına AB`ye almalarından sonra işin boyutu bambaşka bir yere gitmiştir. Çünkü Kıbrıs denildiğinde, Kıbrıs Türk haklı ile Kıbrıs Rum halkının yan yana birlikte yaşayabilmeleri, ancak Türk-Yunan dengesiyle mümkün olur."

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ, KIBRIS ADASININ GARANTÖRÜDÜR"

"Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs adasının garantörüdür" diyen Tatar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kıbrıs`taki pozisyon ve Kıbrıs`ın statüsü, Türkiye Cumhuriyeti`nin güvenliğini de etkilemektedir. Bütün bu hassasiyetleri dikkate alarak yeni siyasetimizi geliştirdik. Avrupa Birliği kartından sonra da kuzeydeki Türk devletinin egemen bir devlet olması şartını öne koştuk. Bu şart kabul edilene kadar kendi devletimizi tanıtmak için sürekli olarak Türkiye Cumhuriyeti`nin de desteğiyle önemli bir çalışma içerisine girmiş bulunmaktayız."

Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın 2 ay önce Birlemiş Milletler`de tarihi bir konuşma yaptığını ifade ederek, "Orada, `Artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`ni tanıtma vakti gelmiştir` demiştir. Özbekistan`da da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adı ve sıfatıyla Türk Devletler Teşkilatı`na gözlemci üye olmasının oybirliğiyle kabul edilmesiyle müzakerelerimizde önemli bir kilometre taşı teşkil etmektedir” dedi.

Tatar, "Tabii Doğu Akdeniz`deki hidrokarbon, doğal gaz, diğer zenginlikler ve aynı zamanda güvenlik meselelerini de dikkate aldığımızda gerek denizlerde gerek göklerde, hava sahasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nin statüsünün sürekli olarak yükselmekte olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti`yle birlikte hareket edildiğinde bu bölge ve coğrafyadaki etkinliğimiz ve ulusal çıkarlarımızın en iyi şekilde korunduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla bu siyaseti sürdürmenin mutluluğu içerindeyiz. Türkiye`nin çeşitli farklı bölgelerine gittiğimde basınla, kurum ve kuruluşlarla Kıbrıs meselesinin son aşamasını anlatmak ve Türk kamuoyunu aydınlatmak elbette benim istediğim bir olaydır" diye konuştu.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA