21:36   İKIZLER DIYABETLI ÇOCUKLAR YARARıNA KITAP YAZDı   21:17   BAŞKAN ÖZYIĞIT, BAKAN ZIYA SELÇUK’A ERKEN ÇOCUKLUK EĞITIMI PROJESI’NI ANLATTı   18:54   BÜYÜKŞEHIR’IN KONSERLERIYLE KARNAVAL HAVASıNDA BIR BAYRAM YAŞANDı   18:02   TOROSLAR BELEDIYESI’NDEN YAPıLANDıRMA ÇAĞRıSı SON BAŞVURU 31 AĞUSTOS   17:53   ÖZTRAK: TÜRKIYE AVRUPA’NıN GÖÇMEN GETTOSU DEĞILDIR   16:46   TÜRKIYE’NIN İLK AKıLLı YOLUNDA CHP’LI VEKILE İCRA GELDI   14:03   MESKİ SCADA KAYıP-KAÇAK ŞUBE MÜDÜRLÜĞܒNDEN ANAMUR’A DEV HIZMET   23:13   İYİ PARTI’LI AĞıRALIOGLU: AK PARTI, ÇÖZEMEDIĞI PROBLEMLERI MUHALEFETE CIRO EDEN, MAHARETSIZLIK PARTISI HALINE GELDI   22:40   SIVAS GÖKPıNAR GÖLܒNDEKI YAPıLAŞMAYA MAHKEME ENGELI   20:44   TABIAT VARLıKLARı KORUMA GENEL MÜDÜRÜ KARACA’DAN “SALDA GÖLܒNDE BALÇıK” AÇıKLAMASı: "BIR DEĞIŞIKLIK YOK, TEDBIRLER ESKISINDEN ÇOK DAHA İYI"   15:54   VAHAP SEÇER, DARıSEKISI, AYVAGEDIĞI VE GÖZNE’DE VATANDAŞLARLA BULUŞTU   14:38   CHP’LI AĞBABA: SON BIR AYDA İFLAS EDEN ESNAF SAYıSı YÜZDE 94, KAPANAN ŞIRKET SAYıSı YÜZDE 116 ARTTı   14:31   FILENIN SULTANLARı TOKYO OLIMPIYATLARı’NDA ÇIN’I 3-0 YENDI   13:36   SANATÇı ETEM ÇALıŞKAN’DAN TARSUS’UN KURTULUŞUNUN 100. YıLıNA ÖZEL SERGI   13:17   ’MASUM’UN YARALARıNı BÜYÜKŞEHIR SARDı   11:49   ÇUKUROVA SİFED’DEN TÜRK IŞ DÜNYASıNA BAŞSAĞLıĞı MESAJı   10:55   KıLıÇDAROĞLU: ŞEHITLERIMIZE ALLAH’TAN RAHMET, YARALıLARıMıZA ACIL ŞIFALAR DILIYORUM   10:25   MSB: FıRAT KALKANı BÖLGESINDE 2 ŞEHIT, 2 YARALı   10:15   BÜYÜKŞEHIR’IN ’HAYDI GEL KÖYÜMÜZE DESTEK VERELIM’ PROJESI YENI DOĞUMLARLA BEREKETLENIYOR   23:50   BABACAN’DAN LOZAN MESAJı: ’GAZI MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü VE TÜM KAHRAMANLARıMıZı SAYGıYLA ANıYORUM’  
 
     
 
 

AHKİB’den 2021’in İlk Yarısında 167 Milyon Dolarlık İhracat


Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, 2021 yılının Ocak-Haziran ayları arasında 167 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini açıklarken bölgedeki firmaların moda, endüstriyel tasarım ve inovasyon kapasitelerini artırması ve Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde sürdürülebilir üretim ve ihracat içinçalışmaları yoğunlaştırdıklarını söyledi.

 

Tarih : 15 Temmuz 2021 Perşembe 20:33   Okunma : 210

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, 2021 yılının Ocak-Haziran ayları arasında 167 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini açıklarken bölgedeki firmaların moda, endüstriyel tasarım ve inovasyon kapasitelerini artırması ve Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde sürdürülebilir üretim ve ihracat içinçalışmaları yoğunlaştırdıklarını söyledi.

Son aylarda ham madde maliyetlerindeki artışlar, döviz kurundaki dalgalanmalar, Covid-19 virüsünün varyantları, navlun fiyatlarındaki yükseliş ve konteyner bulamama sorununun diğer sektörlerde olduğu gibi hazır giyim ve konfeksiyon sektörünü de negatif yönde etkilediğini kaydeden Başkan Gürkan Tekin, “2021 yılının ilk yarısında 167 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Ocak-Haziran döneminde 21 bin 40 ton ürünü ihraç pazarlarında değerlendiren Birliğimiz, en fazla bayan dış giyim, diğer hazır eşya ve bay dış giyim ihraç etti. Bayan dış giyim76,7 milyon dolar değer ile birinci, diğer hazır eşya25,5 milyon dolar değer ile ikinci, bay dış giyim24,7 milyon dolar değer üçüncü sırada yer aldı. Söz konusu dönemde AHKİB olarak en yüksek ihracat artışını suni-sentetik yatak kıyafetlerinde yakaladık. Suni-sentetik yatak kıyafetleriihracatımız yüzde 5 bin 418’lik rekor artışla 1,6 milyon dolara ulaştı.” dedi.

‘Modaya yön veren İspanya’da yüzde 72 artış sağladık’
AHKİB’in Ocak-Haziran ayları arasındaki ihracatını ülkelere göre değerlendiren Başkan Gürkan Tekin, uluslararası moda topluluğunun merkezi olan İspanya’nın bu dönemde en büyük pazar olduğunu ve bu ülkede yüzde 72 artış sağladıklarını vurguladı. Başkan Gürkan Tekin, “2021’in ilk yarısındaki ihracatımızda yüzde 29 pay ve 48,1 milyon dolar değer ile İspanya birinci, yüzde 17 pay ve 27,9 milyon dolar değer ile Almanya ikinci, yüzde 11 pay ve 18,6 milyon dolar değer ile Hollanda üçüncü sırada yer aldı. AHKİB olarak yılın ilk 6 ayında ihracat hacminde en yüksek performansı yüzde 2 bin 88 artış ve 4,6 milyon dolar değer ile Bulgaristan pazarında elde ettik. Bu ülkeyi yüzde 292 artış ve 7,5 milyon dolar değer ile Polonya, yüzde 163 artış ve 3,2 milyon dolar değer ile İtalya izledi. Hedef pazarlarımızın başında gelen Birleşik Devletler’e yönelik yüzde 28 artış ve 5,6 milyon dolarlık ihracat performansımızı da anlamlı buluyorum.” diye konuştu.

‘TİM Marka Konseyi’nin kurulması çok önemli bir hamle’
Uluslararası ticaretin yönünü tayin eden pek çok faktör olsa da markalaşmanın öne çıktığına dikkati çeken Başkan Gürkan Tekin, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin markalı ihracatı ve ihracattaki katma değeri artırmak amacıylakurduğuTİM Marka Konseyi’nin ihracat birim değerini 2 doların üzerine çıkarma hedefinde çok önemli bir hamle olduğunu dile getirdi. TİM Başkanı İsmail Gülle ve Marka Konseyi’nde yer alan güçlü firmaların yöneticilerini tebrik eden Başkan Gürkan Tekin şunları söyledi: “TİM Marka Konseyi’nin gerçekleştireceği çalışmalardan en fazla tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüzün faydalanacağına inanıyorum. AHKİB olarak bizlerin de önceliği markalaşma ve pazar çeşitliliğidir. Bölgemizde KOBİ ölçeğindeki firmalarımızın gelişip dünya pazarlarında hak ettikleri yeri almaları için güncel gelişmelerden hızlıca haberdar olmalarına ve devlet desteklerinden daha etkin yararlanmalarına kadar vermiş olduğumuz hizmetleri artırarak devam ettiriyoruz.“

‘Sürdürülebilirlik tercih değil artık zorunluluk haline geldi’
Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün gündemindeki en önemli konulardan birinin de sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm olduğunu kaydeden Başkan Gürkan Tekin, “İhracatımızın yüzde 71’ini gerçekleştirdiğimiz Avrupa Birliği, sanayiden tarıma, ulaştırmadan enerjiye karbonsuz bir ekonomi modelini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda sürdürülebilirlik sektörümüz için bir tercih değil, zorunluluk haline gelmiş durumdadır. Sürdürülebilir bir yapıya sahip olma hedeflerine yönelik üyelerimizin kurumsal ve çevresel alanda dönüşüm sağlayabilmesi için bir dizi çalışma planlıyoruz.Hazır giyim ve konfeksiyon firmalarımızın faaliyet süreçlerinin çevresel etkilerinin belirlenmesi, emisyonların uluslararası standartlara göre raporlanması, enerji etüdü uygulamalarıyla enerji verimliliğinin artırılması gibi konularda çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.Ancak burada özel sektör olarak sadece bizim çabalarımız yeterli olmayacaktır. Kamu özel sektör işbirliğini mutlaka hayata geçirmemiz ve kamunun gücünü yanımızda hissetmemiz gerekiyor. Bu işleri ve süreçleri daha hızlı tamamlamamızı sağlayacaktır.” dedi.

 

 

Paylaş :
Etiketler :  COVID-19, DEPREM, İZMİR, KORONAVİRÜS, PANDEMİ, MERSİN, AHKİB, YÖNETİM, KURULU, BAŞKANI, GÜRKAN, TEKİN, İHRACAT

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA