19:12   BÜYÜKŞEHIR BAŞKAN VEKILI GÜLCAN KıŞ, İLBANK GENEL KURULU’NA KATıLDı   19:09   CHP’LI ANTMEN "BIZ BIZE YETERIZ TÜRKIYEM" KAMPANYASıNDA TOPLANAN PARALARı SORDU   19:07   YAŞLı ADAMDAN 35 GÜNDÜR HABER ALıNAMıYOR   19:06   BAŞKAN YıLMAZ, YENI ENCÜMEN ÜYELERIYLE İLK TOPLANTıSıNı YAPTı   19:03   MERSIN’DE SCOOTERLı ZABıTALAR DEVRIYEDE   19:01   ZABıTADAN SAHILDE ÇEKIRDEK DENETIMI   19:01   ÖLMEK İSTEYEN KADıNı IRMAĞA ATLAYıP KURTARDı   18:58   LISE LABORATUVARıNDAKI PATLAMADA HAYATıNı KAYBEDEN ÖĞRETMEN TOPRAĞA VERILDI   18:56   MERSIN’DE "MERDIVEN ALTı" PEYNIR ÜRETIMI YAPıLAN DEPOYA BASKıN   22:42   BARO BAŞKANLARı ANKARA’DASAVUNMA NÖBETINDE YEŞILBOĞAZ: KORKUNÇ SONUÇLAR DOĞURACAK   09:08   İKTIDAR IÇIN ATILIM    17:15   GÜLNAR’DA "KONTROLLÜ" BELEDIYE MECLIS TOPLANTıSı   17:12   MERSIN’DE ASKER UĞURLAMA EĞLENCE VE KONVOYLARıNA KESINLIKLE İZIN VERILMEYECEK   17:10   TOROSLAR’DA 4 AYDA 6 BIN TON SıCAK ASFALT DÖKÜLDÜ   17:08   MERSIN’DE KURBAN SATıŞ ALANı HAZıRLANıYOR   17:07   GÖRME ENGELLI ECRIN, BISIKLET SÜREREK GÖNÜLLERI FETHETTI   16:59   BAŞKAN KÖSE’DEN PAKIZE ESEN’E ZIYARET   16:55   ‘ÇOCUKLAR İÇIN MAVI KURDELE TAK’   23:35   CHP’LI PAKIZE ESEN BEYIN KANAMASı GEÇIRDI   14:49   BAŞKAN TARHAN: "BELEDIYE OLARAK ÇOK İYI DURUMDAYıZ"  
 
     
 
 

Yeşilboğaz: “ Gazeteciler Üzerindeki Sistematik Baskılar Son Bulmalı”


Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı mesaj yayımladı.

 

Tarih : 11 Ocak 2020 Cumartesi 02:04   Okunma : 757

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında, gazeteciler üzerindeki sistematik baskıların son bulması gerektiğini belirterek, “Ülkemizdeki tekçi rejimin kronik hastalığı olan ‘sorgulayan insandan korkma’ hastalığının baş belası olan özgür basını, hiçbir baskı ve sindirme çabaları susturamayacaktır” dedi.

Ülkemizdeki tekçi rejimin kronik hastalığı olan ‘sorgulayan insandan korkma’ hastalığı nedeniyle, dördüncü kuvvet olan basının, hukuk kullanılarak susturulmaya çalışıldığını vurgulayan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde Türkiye, 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da 157. sıraya demir attı. Türkiye, tutuklu gazeteci sayısında dünya ikincisi. Eleştiren, gerçeği yazan muhalif gazetecilerin, sırf susturulmak ve sindirilmek amacıyla akıl almaz, asılsız iddialarla haklarında soruşturma açılarak tutuklandığı bir dönemdeyiz.  Bunun son dönemdeki en çarpıcı örnekleri Cumhuriyet ve Sözcü Gazeteleri ’ne yönelik operasyonlar ve cezalardır. Araştırmacı gazeteciliğin cezalandırıldığı tek ülkeyiz. Sansür her geçen gün daha da tırmanışa geçmektedir. Muhalif gazeteler ayrıca, sistematik olarak ekonomik anlamda baskılanarak ilan alanının dışına itilmek istenerek cezalandırılıyor. Bir yandan da yandaş medya yaratılarak halkın gerçeği bilmesi engellenmekte ve basın sadece propaganda aracı olarak kullanılmaktadır.

Bu tablo, otoriter rejimlerin gazetecilere ve ifade özgürlüğüne yönelik baskı ve şiddeti nasıl normalleştirilmeye çalıştığını, medya üzerinde her geçen gün daha da baskı kurarak demokrasiyi hiçe saydığını gözler önüne sermektedir. Ancak bilinmelidir ki, ‘sorgulayan insandan korkma’ hastalığının baş belası olan özgür basını, hiçbir baskı ve sindirme çabaları susturamayacaktır” ifadesini kullandı.

Gazeteciler ve ifade özgürlüğü üzerindeki korkutma ve sindirme döngüsünün son bulmasının, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasının, hukuk devleti ve demokrasi ilkesi adına aciliyet meselesi olduğunu belirten Yeşilboğaz, “Şeffaf bir toplumun yaratılmasında öncü görevi üstlenen gazetecilerin özgürlüğü, toplumun özgürlüğü demektir.  Halkın doğru bilgiye ulaşması, demokrasinin işlemesinde önemli bir unsurdur. Basının özgür olmadığı, ifade özgürlüğünün tutuklandığı bir ülkede, hukuk, adalet ve demokrasi kavramları işlemiyor demektir. Gazeteciler üzerindeki sistematik baskılar son bulmalıdır.

Tüm engellemelere, baskılara rağmen halka doğru bilgiyi ulaştırma ve aydınlatma mücadelesinden ödün vermeyen tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, 10 Ocak’ların gerçek anlamda kutlanabileceği günler için Mersin Barosu avukatları olarak, demokrasi ve özgürlük mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğimizi belirtirim” diye konuştu.

 

Paylaş :
Etiketler :  BİLGİN YEŞİLBOĞAZ, MERSİN BAROSU, CUMHURİYET, 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA