19:51   MEZITLI’DE ELAZıĞ VE MALATYA IÇIN SEFERBERLIK   19:29   YENIŞEHIR BELEDIYESI ELAZıĞ’A YARDıM IÇIN HAREKETE GEÇTI    06:54   ELAZıĞ MERKEZLI 6.8’LIK DEPREM, YURDUN DOĞUSUNU SALLADı   06:08   MEZITLI’DE DEMOKRATIK DÖNÜŞÜMDE YEREL YÖNETIMLERIN ÖNEMI KONUŞULACAK   22:57   YENIŞEHIR BELEDIYESI PERSONELINI TSE STANDARDıNDA EĞITIYOR   21:26   ÇILEĞIN MERKEZI ATAYURT, İHRACATıN MERKEZI OLACAK   21:08   BAŞKAN SEÇER: “DÜNYA MERSIN’I KONUŞUYOR”   09:14   HAYVAN HAKLARı YASASıNA GERI SAYıM   09:07   MERSIN’DEKI KADıN KOOPERATIFLERININ SORUNLARı ELE ALıNDı   08:53   DOĞA SAVAŞÇıSı MUHTARıN BAHÇESINI KATLETTILER   10:42   HILELI GıDA İHRACATA DARBE VURUYOR   10:38   BAŞKAN DINÇER’DEN MGC’YE ZIYARET   10:29   GENÇLER, BÜYÜKŞEHIR’IN SERAMIK ATÖLYESI İLE SOSYALLEŞIYOR   10:02   BAŞKAN YıLMAZ, ESNAF VE VATANDAŞLARLA BULUŞUYOR   09:51   FORUM MERSIN’DE SÖMESTR TATILI BIR BAŞKA   09:32    MERSIN ÜNIVERSITESI’NDEN KıZKALESI ATıKSU ARıTMA TESISI’NE TEKNIK GEZI    09:20   BAŞKAN ÖZYIĞIT; “KIMSE BIZI CAMIAMıZLA TERS DÜŞÜREMEZ”   23:36   YEŞILBOĞAZ: “AYDıNLıK BIR TÜRKIYE İÇIN MÜCADELE EDECEĞIZ”    23:23   KARIYER MERKEZI MESLEK LISESI ÖĞRENCILERININ YANıNDA   23:14   EKREM İMAMOĞLU’NDAN İSTANBULLULARA ÇAĞRı: BU AYıN SONU SON GÜN  
 
     
 
 


Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı mesaj yayımladı.

 

Tarih : 11 Ocak 2020 Cumartesi 02:04   Okunma : 658

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında, gazeteciler üzerindeki sistematik baskıların son bulması gerektiğini belirterek, “Ülkemizdeki tekçi rejimin kronik hastalığı olan ‘sorgulayan insandan korkma’ hastalığının baş belası olan özgür basını, hiçbir baskı ve sindirme çabaları susturamayacaktır” dedi.

Ülkemizdeki tekçi rejimin kronik hastalığı olan ‘sorgulayan insandan korkma’ hastalığı nedeniyle, dördüncü kuvvet olan basının, hukuk kullanılarak susturulmaya çalışıldığını vurgulayan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde Türkiye, 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da 157. sıraya demir attı. Türkiye, tutuklu gazeteci sayısında dünya ikincisi. Eleştiren, gerçeği yazan muhalif gazetecilerin, sırf susturulmak ve sindirilmek amacıyla akıl almaz, asılsız iddialarla haklarında soruşturma açılarak tutuklandığı bir dönemdeyiz.  Bunun son dönemdeki en çarpıcı örnekleri Cumhuriyet ve Sözcü Gazeteleri ’ne yönelik operasyonlar ve cezalardır. Araştırmacı gazeteciliğin cezalandırıldığı tek ülkeyiz. Sansür her geçen gün daha da tırmanışa geçmektedir. Muhalif gazeteler ayrıca, sistematik olarak ekonomik anlamda baskılanarak ilan alanının dışına itilmek istenerek cezalandırılıyor. Bir yandan da yandaş medya yaratılarak halkın gerçeği bilmesi engellenmekte ve basın sadece propaganda aracı olarak kullanılmaktadır.

Bu tablo, otoriter rejimlerin gazetecilere ve ifade özgürlüğüne yönelik baskı ve şiddeti nasıl normalleştirilmeye çalıştığını, medya üzerinde her geçen gün daha da baskı kurarak demokrasiyi hiçe saydığını gözler önüne sermektedir. Ancak bilinmelidir ki, ‘sorgulayan insandan korkma’ hastalığının baş belası olan özgür basını, hiçbir baskı ve sindirme çabaları susturamayacaktır” ifadesini kullandı.

Gazeteciler ve ifade özgürlüğü üzerindeki korkutma ve sindirme döngüsünün son bulmasının, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasının, hukuk devleti ve demokrasi ilkesi adına aciliyet meselesi olduğunu belirten Yeşilboğaz, “Şeffaf bir toplumun yaratılmasında öncü görevi üstlenen gazetecilerin özgürlüğü, toplumun özgürlüğü demektir.  Halkın doğru bilgiye ulaşması, demokrasinin işlemesinde önemli bir unsurdur. Basının özgür olmadığı, ifade özgürlüğünün tutuklandığı bir ülkede, hukuk, adalet ve demokrasi kavramları işlemiyor demektir. Gazeteciler üzerindeki sistematik baskılar son bulmalıdır.

Tüm engellemelere, baskılara rağmen halka doğru bilgiyi ulaştırma ve aydınlatma mücadelesinden ödün vermeyen tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, 10 Ocak’ların gerçek anlamda kutlanabileceği günler için Mersin Barosu avukatları olarak, demokrasi ve özgürlük mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğimizi belirtirim” diye konuştu.

 


Paylaş :
Etiketler :  BİLGİN YEŞİLBOĞAZ, MERSİN BAROSU, CUMHURİYET, 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA