09:11   TELEKONFERANS ILE MÜDÜRLER TOPLANTıSı   09:36   SABRI TEKLI: ÜRETIME DEVAM EDEN SANAYICILERIMIZE ŞÜKRAN BORÇLUYUZ   09:28   TOROSLAR BELEDIYESI, HALK SAĞLıĞıNı KORUMAK ADıNA DENETIMLERINI SıKLAŞTıRDı   08:02   MEZITLI BELEDIYESINDEN EVDEN ÇıKMAYAN VATANDAŞLARA PSIKOLOG DESTEĞI   07:34   BAROLARDAN İNFAZ YASASıNA TEPKI:EŞITSIZ VE AYRıMCı DÜZENLEME KABUL EDILEMEZ   07:23   BAŞKANTOLLU’DAN ‘SAĞLıK HAFTASı’ MESAJı   07:04   KORONAVIRÜS GÜNLERINDE’DE KÜLTÜR-SANATA ENGEL YOK   22:42   BAŞKAN GÜLTAK, ZORLU GÜNLERDE YENI BEBEK SAHIBI OLAN AILELERI DE UNUTMADı   11:08   CORONA GÜNLERINDE PSIKOLOJIK SAĞLıĞıMıZı NASıL DENGEDE TUTACAĞıZ   09:53   MESKI GENEL MÜDÜRÜ ALKAÇ: HIÇ KIMSE MAĞDUR EDILMEYECEK   08:13   BAŞKANTOLLU’DAN‘POLIS HAFTASı’MESAJı   07:41   BÜYÜKŞEHIR’DEN 6 YAVRULU KURTARMA OPERASYONU   07:29   TOROSLAR’DA KORONAVIRÜS ÖNLEMLERI EN ÜST SEVIYEDE   04:22   BÜYÜKŞEHIR,MESKI LABORATUVARı’NDA DEZENFEKTAN ÜRETIP, HALKA DAĞıTıYOR   04:01   BAŞKAN GÜLTAK, VATANDAŞLARA MASKE, ELDIVEN VE DEZENFEKTAN DAĞıTTı   03:28   VIRÜSÜN YAYıLMAMASı IÇIN MEZITLI BELEDIYESINE GELENLERE ATEŞ ÖLÇERLI TEDBIR    02:50   TARSUS BELEDIYESI’NDEN HER GÜN 3 MAHALLEYE GıDA, SEBZE, MASKE İLE DEZENFEKTE YARDıMı   11:25   YENIŞEHIR BELEDIYESI SEMT PAZARLARıNDA TEYAKKUZDA   11:15   SOSYAL BELEDIYECILIĞIN ÖNEMI, SALGıN DÖNEMINDE BIR KEZ DAHA ORTAYA ÇıKTı   08:45   BAKAN GÜL: 12 HAKIM VE SAVCı ILE 55 PERSONEL POZITIF ÇıKTı  
 
     
 
 

Afrika’ya Dört Koldan İhracat Atağı


Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB), Afrika kıtasındaki ticaret fırsatlarını Türk ihracatçısının lehine geliştirmek amacıyla MediterraneanFoodBeverages (MFB) adıyla şirket kurup, dört ülkede lojistik üs oluşturma çalışmalarına başladı.

 

Tarih : 28 Şubat 2020 Cuma 07:12   Okunma : 5392

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB), Afrika kıtasındaki ticaret fırsatlarını Türk ihracatçısının lehine geliştirmek amacıyla MediterraneanFoodBeverages (MFB) adıyla şirket kurup, dört ülkede lojistik üs oluşturma çalışmalarına başladı. ASHİB Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, Ticaret Bakanlığı’nın himayesinde yürütülen proje kapsamında Avrupa ülkelerinin etkin olduğu Afrika pazarında eşdeğer kalitede ürün ve rekabetçi fiyatlarla söz sahibi olmak için ilk etaptaKenya, ve Gana’da, ikinci aşamada ise Tunus ve Güney Afrika’da faaliyete geçirecekleri lojistik merkezlerde hayvansal gıda, yaş meyve sebze ve hububat bakliyat ürünlerini pazarlayacaklarını belirtti. 

‘Tüm Afrika’ya hitap edeceğiz’
Ticaret Bakanlığı’nın öngördüğü kriterler doğrultusunda Afrika kıtasındaki 54 ülkenin 24’ünde görev yapan Ticaret Müşavirleri’nden aldıkları bilgilere göre planlama yaptıklarını kaydeden ASHİB Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, “Lojistik üs planlamamızda Afrika’yı dörde böldük. Kıtanın doğusunda bulunan Kenya’da ve batıda yer alan Gana’da lojistik üslerimizi oluşturuyoruz. Mersin’de şirketleşme çalışmalarımızı tamamladık ve MediterraneanFoodBeverages isimli tüzel kişiliğimizi kurduk. Kenya ve Gana’daki lojistik üslerimizin faaliyete geçmesinin ardından kıtanın kuzeyinde Tunus ile en güneyde bulunan Güney Afrika’da ihracat üssü kuracağız” dedi. 

Afrika’ya ihracat hedefimiz 5 milyar dolar
Lojistik üslerin her birinin minimum 4 bin metrekare kapalı alana sahip olacak şekilde, kuru gıda, taze gıda ve dondurulmuş gıdaların depolanıp, sergileneceği şekilde planlandığını kaydeden Yamanyılmaz, “1 milyar 300 milyon insanın yaşadığı Afrika’ya dünyanın gıda ihracatı yaklaşık 75 milyar dolar iken Türkiye olarak bizim ihracatımız ise 925 milyon dolar civarında. Bizim gerçek potansiyelimizi yansıtmayan bu rakamı artırmak için Türk gıda ihracatçıları olarak Afrika’ya dört koldan ihracat hamlesi başlatıyoruz. 12 ihracatçı bir araya gelerek merkezi Mersin olan MediterraneanFoodBeverages isimli şirketimizi kurduk. Kenya ve Gana’da şirketimizin şubeleri olacak. Bu ülkelerdeki kuruluşumuzun ardından Tunus ve Güney Afrika’ya sıra gelecek. Önümüzdeki 5 yılda Afrika kıtasındaki ihracatımızı 5 milyar dolara çıkartmayı hedefliyoruz” diye konuştu. 

Afrika’da rakiplerimiz Avrupa ülkeleri
Yamanyılmaz, Afrika’da gıda pazarında Avrupa ülkeleri ve Çin’in söz sahibi olduğunu, Türk ihracatçıların eşdeğer kaliteli ürün ve rekabetçi fiyatlarla Avrupa ülkeleriyle yarışacağını kaydetti. Yamanyımaz, “İtalya, Hollanda, Danimarka, Fransa, İngiltere ve Almanya Afrika pazarında etkin durumda. Çin ürünleri Avrupa’ya kıyasla daha çok ikinci kalitede kalıyor. Biz Avrupa ülkeleriyle eşdeğer kalitedeki ürünlerimizi daha rekabetçi fiyatlarla pazarlayacağız. Lojistik üslerimiz Afrika ülkelerindeki tedarikçiler için 365 gün açık bir fuar özelliği taşıyacak.  Lojistik üslerimiz ihracatımızda sürekliliği sağlarken, anlık talepleri karşılamaya yönelik stoklara da sahip olacak” dedi. 

ASHİB’in ocak ayı ihracatı 28,6 milyon dolar
Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin ocak ayı ihracat performansını da değerlendiren Yamanyılmaz, yeni yılın ilk ayında 28,6 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı. 2020 Ocak ayında Türkiye geneli su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatının 209,7 milyon dolar olduğunu kaydeden Yamanyılmaz, şunları söyledi: “Ülkelere göre ihracat rakamlarına baktığımızda ASHİB ocak ayında en fazla Irak’a ihracat yaptık. Irak 11,8 milyon dolar ile birinci, Suriye 5,4 milyon dolar ile ikinci, Kuveyt 1,22 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldı. ASHİB’in ocak ayında ürün ihracatını değerlendirdiğimizde kümes hayvanları 9,5 milyon dolar ile ilk sıraya yerleşti. Bunu 6,9 milyon dolar ile kuş ve kümes hayvanları yumurtaları, 1,8 milyon dolar ile balıklar ve su ürünleri izledi. Bu ayda Mersin 4,5 milyon dolar, Kayseri 3 milyon dolar, Hatay 2,4 milyon dolar, Karaman 970 bin dolar ihracat gerçekleştirdi.”

 


Paylaş :
Etiketler :  ASHİB, MFB, AFRİKAYA DÖRT KOLDAN İHRACAT ATAGI

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA