09:11   TELEKONFERANS ILE MÜDÜRLER TOPLANTıSı   09:36   SABRI TEKLI: ÜRETIME DEVAM EDEN SANAYICILERIMIZE ŞÜKRAN BORÇLUYUZ   09:28   TOROSLAR BELEDIYESI, HALK SAĞLıĞıNı KORUMAK ADıNA DENETIMLERINI SıKLAŞTıRDı   08:02   MEZITLI BELEDIYESINDEN EVDEN ÇıKMAYAN VATANDAŞLARA PSIKOLOG DESTEĞI   07:34   BAROLARDAN İNFAZ YASASıNA TEPKI:EŞITSIZ VE AYRıMCı DÜZENLEME KABUL EDILEMEZ   07:23   BAŞKANTOLLU’DAN ‘SAĞLıK HAFTASı’ MESAJı   07:04   KORONAVIRÜS GÜNLERINDE’DE KÜLTÜR-SANATA ENGEL YOK   22:42   BAŞKAN GÜLTAK, ZORLU GÜNLERDE YENI BEBEK SAHIBI OLAN AILELERI DE UNUTMADı   11:08   CORONA GÜNLERINDE PSIKOLOJIK SAĞLıĞıMıZı NASıL DENGEDE TUTACAĞıZ   09:53   MESKI GENEL MÜDÜRÜ ALKAÇ: HIÇ KIMSE MAĞDUR EDILMEYECEK   08:13   BAŞKANTOLLU’DAN‘POLIS HAFTASı’MESAJı   07:41   BÜYÜKŞEHIR’DEN 6 YAVRULU KURTARMA OPERASYONU   07:29   TOROSLAR’DA KORONAVIRÜS ÖNLEMLERI EN ÜST SEVIYEDE   04:22   BÜYÜKŞEHIR,MESKI LABORATUVARı’NDA DEZENFEKTAN ÜRETIP, HALKA DAĞıTıYOR   04:01   BAŞKAN GÜLTAK, VATANDAŞLARA MASKE, ELDIVEN VE DEZENFEKTAN DAĞıTTı   03:28   VIRÜSÜN YAYıLMAMASı IÇIN MEZITLI BELEDIYESINE GELENLERE ATEŞ ÖLÇERLI TEDBIR    02:50   TARSUS BELEDIYESI’NDEN HER GÜN 3 MAHALLEYE GıDA, SEBZE, MASKE İLE DEZENFEKTE YARDıMı   11:25   YENIŞEHIR BELEDIYESI SEMT PAZARLARıNDA TEYAKKUZDA   11:15   SOSYAL BELEDIYECILIĞIN ÖNEMI, SALGıN DÖNEMINDE BIR KEZ DAHA ORTAYA ÇıKTı   08:45   BAKAN GÜL: 12 HAKIM VE SAVCı ILE 55 PERSONEL POZITIF ÇıKTı  
 
     
 
 

Büyükşehir, Öğrencilere Halk Ekmek Fabrikası’nı Gezdirdi


Mersin Büyükşehir Belediyesi MER-EK Halk Ekmek Fabrikası, kapılarını öğrencilere açtı. Fabrikayı gezen öğrenciler, ucuz, kaliteli ve hijyenik ekmeklerin üretimindeki her aşamayı yerinde gözlemledi. Dumanı üstündeki ekmekleri sıcağı sıcağına tatma fırsatı bulan öğrencilere, aileleriyle aynı sofrada bölüşmeleri için ekmek ikram edildi.MER-EK, dönem boyunca okul ziyaretlerine açık olacak.

 

Tarih : 6 Mart 2020 Cuma 18:51   Okunma : 4509

Mersin Büyükşehir Belediyesi, öğrencilere ucuz, kaliteli ve hijyenik ekmeklerin üretimindeki her aşamayı D-400 karayolu üzerindeki MER-EK Halk Ekmek Fabrikası’nda yerinde görme imkanı sunuyor. 2020 yılında ilk defa Toroslar İlçesi’nde öğrenim gören 32 öğrenciye kapılarını açan MER-EK, dönem boyunca öğrenci ziyaretine açık olacak.

Dumanı üstünde ekmekleri tatma fırsatı buldular

Büyükşehir Belediyesi, öğrencileri ucuz ve kaliteli halk ekmekle tanıştırırken, ekmek üretim süreciyle ilgili de ufuklarını genişletiyor. MER-EK Halk Ekmek Fabrikası’nı gezen öğrenciler, ekmek üretim aşamalarından hamur yoğurma, kesme, şekillendirme, fermantasyon, jiletleme ve pişirim işlemlerini yerinde gözlemledi. Fabrikadan çıkan dumanı üstündeki ekmekleri sıcağı sıcağına tatma imkanı bulan öğrencilere, aileleriyle sofralarında bölüşmeleri için fabrika gezisi sonunda ekmek ikramı yapıldı.

Öğrencilerden israfı önlemek için tüketebilecekleri kadar ekmek almaları istendi

MER-EK Halk Ekmek Fabrikası bünyesinde görev yapan gıda mühendisi Aysel Dilara Aytuttu ve gıda teknikeri Makbule Türkmen eşliğinde fabrikayı gezen öğrencilere, gıda mühendislerinin görev tanımları da anlatıldı. Aysel Dilara Aytuttu, öğrencilere ekmeğin içerisinde yer alan maddeler ve işlem süreçlerine dair bilgiler aktarırken, çöpe giden ekmeklerin önüne geçmek amacıyla da bilgilendirme yaptı. Aytuttu, öğrencilere tüketebilecekleri kadar ekmek temin etmeleri gerektiğini söyledi.

“Ekmek üretimiyle ilgili bilgim yoktu, burada öğrenmiş oldum”

Öğrencilerden Asya Kuru, ekmek üretim sürecine dair daha önce bilgisi olmadığını, ancak bundan sonra sorulduğunda her aşamayı anlatabileceğini belirterek,“Normalde ekmek üretimiyle ilgili bilgim yoktu, burada öğrenmiş oldum. Ekmeğin nasıl üretildiğini, içerisinde un ve maya gibi birçok şey kullanıldığını öğrendim. Önceden bilmiyordum ama artık ekmekle ilgili soru sorulduğunda fabrikaya gidip orada öğrendiğimi söyleyip, oradaki aşamaları sırayla anlatırım. Bizim için böyle lezzetli ekmekleri ürettikleri için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Ekmekleri yiyebileceğimiz kadar almamız gerektiğinden bahsettiler”

Irmak Çeliker adlı öğrenci, fabrika gezisindeki deneyimini,“Buraya ekmeklerin üretim süreçlerini öğrenmek için geldik. Ekmeklerin üretiminde neler kullanıldığını ve ekmekleri israf etmememiz gerektiğini öğrendik. Ekmekleri yiyebileceğimiz kadar almamız gerektiğinden bahsettiler”sözleriyle anlattı.

 


Paylaş :
Etiketler :  MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, MER-EK HALK EKMEK FABRİKASI, VAHAP SEÇER

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA