12:47   MERSIN CHP’DEN GÖVDE GÖSTERISI   19:28    SEÇER: " BIZIM DÖNEMIMIZDE BELEDIYE ARı GIBI ÇALıŞACAK"   19:23   MERSIN KADıN PLATFORMU’NDAN ŞEVKET CAN’A TEPKI   19:07   TARHAN ENGELLILER İÇIN ERIŞILEBILIR KENT PROTOKOLÜ’NÜ İMZALADı   19:01   CHP SILIFKE YENI BINASıNA KAVUŞTU   18:52    TUNA: "GECE UYUMAYACAĞıZ GÜNDÜZ OTURMAYACAĞıZ"   21:17   GIYIM MAĞAZASıNıN CAMıNı KıRıP, 80 BIN LIRALıK EŞYA ÇALDıLAR   21:15   GÖKSU DELTASı’NDAKI YANGıN KENDILIĞINDEN SÖNDÜ   21:12   BAŞKAN TARHAN VE MILLETVEKILI ANTMEN ENGELLI ÇOCUKLARLA ZUMBA YAPTı   21:11   MDOB GÖÇMEN ÇOCUKLARıNA ÇOCUK OYUNU İZLETTI    21:07   “AILE ARABULUCULUĞU UYGULAMASı KADıNA ŞIDDETI ARTıRıR”   21:02   CHP’DEN COŞKULU MUT MITINGI   20:27   KıR: “GÖREVIN SÖZÜ OLMAZ”   16:10   KAYSERI BAROSU’NDAN DEV ORGANIZASYON ÇANAKKALE ORATORYOSU’NU FEYZIOĞLU DA İZLEDI   17:34   CHP’DEN MITING HAVASıNDA AÇıLıŞ   13:45   MEZITLI, ÇANAKKALE RUHUYLA YÜRÜDÜ   23:23   DENIZ: TURIZM MERKEZI ANAMUR OLACAK   11:27   SEYIR TERASı AÇıLıŞı TEOMAN KONSERIYLE TAÇLANDıRıLDı   08:08   ‘BIZE ÜSTGEÇIT YAP VAHAP AMCA’   07:58   ÖZYIĞIT: ‘OTISTIK ÇOCUKLARıMıZ İÇIN HEP BIRLIKTE MÜCADELE EDECEĞIZ’  
 
     
 
 
image

Okunma : 1207  Tarih : 3.7.2018 2  E-Mail : bilgi@mersinerji.com

 
Bedrettin GÜNDEŞ

24 Haziran Seçim Sonuçları

  7 Haziran, 1 Kasım ve 24 Haziran seçimlerinin ortak, bir kaç mesajı var.

  Bunlardan ilki, Milliyetçi Hareket Partisi'ni kilit parti yapan ve her üç seçimde de Halkların Demokratik Partisi ile yakın oranda oy veya yakın sayıda milletvekili kazanmasını sağlayan seçmen, iki partinin yöneticilerine de "Bu ülke, hepimizin. Adı ne olursa olsun ortada bir sorun var. Bu sorunun çözülmesi için katkı verin" demek istemiştir.

 Her üç seçimde de, Milliyetçi Hareket Partisi olmadan, hükümetin kurulamaması veya Anayasa değişikliği yapılamaması, bu görüşümün en somut delilidir.

  Adalet ve Kalkınma Partisi ile cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verilen mesaj da "Ülke olarak bir çok sorunla boğuşurken, yöneticileri değiştirmek yerine size bir şans daha veriyoruz" demek istemiştir. Dilerim ve umarım, bu mesajı, bundan önceki iki seçimde okuyamayan cumhurbaşkanımız, bu kez okur ve toplumun daha fazla gerilmesini önleyecak adımlar atılmasını sağlar.

  Cumhuriyet Halk Partililere, her seçimde verilen mesaj "Tek başına iktidara gelmek için ortaya çıkmadığınız için sizi ana muhalefet partisi olmaktan çıkaramıyoruz. Bir seçimde, Milliyetçi Hareket Partisi, başka bir seçimde Halkların Demokratik Partisi'ne destek vermek yerine, tek başına iktidara gelmek için toplumun, büyük bir kesiminden oy alamıyorsunuz. Bülent Ecevit, %42 oy alırken, dikkat çektiğim yoldan yürümedi mi?" olmuştur.

  Erken seçim kararı alındığında "Normal olarak, Recep Tayyip Erdoğan ile Muharrem İnce ikinci tura kalır ve sonucu Kürt oylar belirler. Ancak Temel Karamollaoğlu %6 civarındaki Milli Görüş tabanının, Meral Akşener de, %17 civarındaki oyunun üzerine; Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi tabanından, toplam  %10 oy alırsa, mevcut cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ikinci tura kalamaz. Cumhur İttifakı'nın, şu andaki toplam oyu %45 civarında ama Millet İttifakı, doğru politikalar ve söylemlerle, o tabandan epey oy koparabilir. Buna karşın, diğer adayların yapabileceği hatalara göre Recep Tayyip Erdoğan ilk turda cumhurbaşkanı seçilebilir" diye yazmıştım.

  Seçim sonuçları ile ilgili tahminlerim, " diğer adayların yapabileceği hatalara göre Recep Tayyip Erdoğan, ilk turda seçilir" öngörüm doğru çıksa da, her adayın ve partinin "Başarılı olduğunu" dile getirdiği bir zaman diliminde, net bir tahminim olmadığı için, hepinizden özür dileyerek, kendi çapımda özür dilemesi gerekenlere örnek olmak istiyorum.

  Meral Akşener ve Temel Karamollaoğlu, seçimi ikinci tura taşıyacak söylemler ile oylarını arttırmaları mümkün olduğu halde, ikinci tura kalmış gibi Kürt oylara dönük propagandalar yaparak, 9 Işıkçı oyların Milliyetçi Hareket Partisi'ne, merkez sağ oyların da Adalet ve Kalkınma Partisi'ne geri gitmesinin önünü açmıştır.

  Muharrem Ince, kaçak kullanım bedeli başta olmak üzere toplumsal yaralara değinmek ve

"Benim babam, Demokrat Partiliydi ve hacıydı. Annem ve bacım baş örtülü" temasını da işleyerek sağ tabandan oy almak yerine, ısrarla "O komutanın apoletini sökeceğim" söylemini gündemde tutarak, özellikle merkez sağdan gelecek oyları kaybetmiştir.

  O komutan, alaycı bir gülümsemeyle alkış tutarak elbette ayıp etmiştir. Öyle bir durum

karşısında, Muharrem İnce'nin yerinde ben olsaydım; Genelkurmay başkanlığına, gerekenin yapılması için suç duyurusunda bulunurdum. Herhangi bir girişim olmaz veya açılacak soruşturma baştan savma olursa da cumhurbaşkanı seçildiğimde, ne gerekiyorsa onu yapardım. Cumhurbaşkanının bunu yapmak için gerekli yetkisi var çünkü.

  Bana göre; bu seçimin kazananı Devlet Bahçeli, kaybedeni de birinci turdan önce ikinci tura dönük propaganda yapan Millet İttifakı adayları olmuştur.

  Millet İttifakı'nın, beklenenden daha az oy almasına, en çok "Selahattin Demirtaş serbest bırakılsın" ve "Diğer adayları, cumhurbaşkanı yardımcısı yapacağım" söylemi  neden oldu.

  Milli Görüş'ün, çekirdek oylarını bile alamayan Temel Karamollaoğlu, başarısız; yeni kurulan bir parti olarak İyi Parti ve genel başkanı Meral Akşener ile partisinden epey fazla oy alan Muharrem İnce ise başarılı olmuştur.

  100.000 imza ile aday  gösterildiği halde, 81.192 oy alan Doğu Perinçek için yorum yok.

  Cumhuriyet Halk Partisi'nin, Temel Karamollaoğlu ve Doğu Perinçek için toplanacak imza kampanyasına katkı sunması ve 15 millervekilini geçici olarak İyi Parti'ye vermesi, toplumun büyük bir bölümü tarafından olumlu bulundu.

  Halkların Demokrati Partis'nin barajı aşması için verilen destek oylar ise epey tepki çekti. Gereğinden fazla konuşulduğu için, bu konuda yorum yapmayacağım. Ancak "Baraj uygulamasını, 12 Eylül yönetimi getirdi" söyleminin arkasına sığınmak yerine, bu durumun bir an önce, düzeltilmesini bekliyorum.

  Bir yandan, Halkların Demokratik Partisi'nin seçimlere katılmasına onay vermek, diğer yandan da "Teröristler, meclise girmemeli" söylemi, kabak tadı verdi artık. Adı geçen parti, terörist yuvasıysa gereken yapılsın, hatta Siyasi Partilerin kapatılmasına engel olan yasa, yeniden düzenlensin ve o parti kapatılsın. Ya da, bu tür söylemler son bulsun.

  600 milletvekili bulunan parlamentoda, gerçek temsilcilerin bulunması ve kısır çekişmelerin bitmesi için, seçim barajının da tamamen kaldırılması gerekir.

  Cumhuriyet Halk Partisi, En yüksek oyu alabilecek olan Muharrem Ince'yi aday göstererek, cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılı olmuştur.

  Son günlerde, dile getirilen "Muharrem İnce, Ekmeleddin İhsanoğlu kadar bile oy alamadı" söylemine katılmıyorum. O zaman Milliyetçi Haraket Partisi'nin aldığı oyu da Muharrem İnce'ye eklemek gerekir. Çatı adaya onlar da oy vermişti çünkü

  Cumhuriyet Halk Partisi tabanı, olağanüstü kurultay isterken ve Muharrem Ince, genel başkan olsun" derken; buna karşı çıkan Muharrem Ince "Milletvekili değilim. O nedenle, parti genel başkanı olsam bile Turkiye Büyük Millet Meclisi, çatısındaki çalışmalara katılmam kısıtlı olacak. Aldığım bu oyla, delegeler beni, bundan sonra aday olduğum her kurultayda, büyük olasılıkla genel başkan seçer. Bu nedenle ben, önce Ankara veya Istanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığına aday olayım. Cumhurbaşkanlığı adaylığımdaki havam beni, çok kolay belediye başkanı yapar çünkü" diye düşünüyor olabilir mi?

  Böyle bir şeyin olmayacağını sanıyorum ama Mustafa Sarıgül'ün, parti kurmaktan vaz geçip İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı adaylığına razı olduğunu ve özellikle şu anda, Muharrem İnce'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi başkanlığını rahat kazanacağını düşününce değinmeden edemedim. En doğrusu, bekleyip görmek sanırım.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA