11:28   YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATıNDA TEMMUZ BEREKETI   23:27   CHP KADıN KOLLARı KURULTAYı’NDA AYLIN NAZLıAKA YENI BAŞKAN SEÇILDI   20:50   MEZITLI BELEDIYESI VE ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜN ORTAK MÜCADELESI BAŞARıYı GETIRDI.   09:54   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYE BAŞKANı VAHAP SEÇER, SILIFKE’NIN KıRSAL MAHALLELERINI GEZDI   23:29   TOROSLARıN ZIRVESINDE, KÖYLÜLERIN TENIS HEYECANı   23:20   BÜYÜKŞEHIR, ÇOCUKLARı SANATA YÖNLENDIRIYOR   23:01   BAŞKAN SEÇER, TIRAT MUTFAK ATÖLYESI’NIN AÇıLıŞıNA KATıLDı   22:17   ARATOS’U GÜNEŞE ÇıKARMAK IÇIN ILK KAZMA VURULDU   14:03   KıLıÇDAROĞLU : BIZI BÖLMEK, PARÇALAMAK ISTEYECEKLER   13:13   KıLıÇDAROĞLU VE CHP PM ÜYELERINDEN ANıTKABIR’E ZIYARET   12:17   CHP GENÇLERIN OYUNU ALACAK   13:51   MERSIN’DE YÖRÜK MÜZESI AÇıLDı   13:50   ARSLANKÖYLÜ KADıNLAR, TARIHI HALKEVI’NDE MESLEK ÖĞRENIYOR   13:47   ERDEMLI BELEDIYESI’NIN ÜRETICI İÇIN OLUŞTURDUĞU, "ÜRETICI PAZARı’NDA" PANDEMI TEDBIRLERINE TAM UYULDU   13:45   MEZITLI BELEDIYESI, BOŞ ARSAYı SPOR SAHASıNA ÇEVIRDI   13:44   TOROSLAR’DA "SAĞLıK İÇIN HEPIMIZ İÇIN" DENETIMI   13:42   MERSIN’DE YAZLıK SITELER ARASı PLAJ VOLEYBOL TURNUVASıNıN KURALARı ÇEKILDI   13:41   MUT’TA ANTEP FıSTıĞı HASADıNA BAŞLANDı   13:38   YUVADAN ÇıKAN DENIZ KAPLUMBAĞALARı, DENIZLE BULUŞTU   09:43   DENIZE GIRERKEN DE SOSYAL MESAFEYE UYALıM  
 
     
 
 
image

Okunma : 271  Tarih : 26.12.2019  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  Kara.

KANAL İSTANBUL

Kanal İstanbul için herkes bir şeyler söyledi. Oysa ben en çok, Karadeniz'deki suyun -1 akış yerine 2 akış nedeniyle- zamanla azalacağından ve Beyşehir Gölünde yaşanan sürecin bir benzerinin orada da yaşanabileceğinden korkuyorum. Karadeniz'in derin yerlerinde canlı yaşamının mümkün olmadığını da düşününce sonuç, çok daha korkutucu geliyor bana.
  Yukarıdaki düşüncemi, 10 Aralık sabahı sosyal medya hesabımda paylaştım. 14 Aralık günü, Kanal İstanbul ile ilgili bir çalıştaydaki 11 Aralık günü yapılan benzer şeyler içeren bir konuşmayı, Sözcü Gazetesi yazarı Aytunç Erkin köşesinde paylaşınca, değerli büyüğüm, duayyen eğitimi ve emekli öğretmen Uğur Yetkin ağabey, paylaşımıma "Ramazanım Sözcü Gazetesi yazarı Aytunç Erkin'in bugünkü yazısını okudum. Ardından senin yazını tekrar okudum. Kutlarım seni. Her iki yazıyı ilgi duyanların, yazıların tarihine bakarak okumasını dilerim" diye yorum yapınca çok mutlu oldum.
  Biliyorsunuz ben, eğitimci bir köşe yazarıyım. Bilim insanı değilim yani. Ona rağmen, bu konu ile ilgili olarak, işin uzmanı olan bilim insanları ile aynı çizgide buluşmanın verdiği öz güvenle, görüşlerimi daha ayrıntılı olarak sizlerle paylaşmaya karar verdim.
  Aslında, Kanal İstanbul gibi projeleri, siyasiler gündeme getirir ama gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine bilim insanlarının görüşlerinden sonra karar verilir.
  Maalesef bizim ülkemizde öyle olmuyor.
  Bir yanda cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, diğer yanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu, tam anlamıyla "Tozu, dumana katıyor"
  Televizyon kanallarının gediklisi olduğu halde bu alanda uzman olmayan sözcülerin, siyasi duruşlarına göre dile getirdikleri düşünceleri de tartışmanın "Tuzu, biberi oluyor"
  O nedenle, bilim adamlarını tarafsız kulakla dinleyip doğru karar vermek yerine adeta bir "Sidik yarışı" yapılıyor.
  Genelkurmay eski başkanı Sayın İlker Başbuğ "Kanal İstanbul Projesi, Montrö ile kurulan düzenin bozulmasına neden olmamalıdır. Ayrıca proje Türkiye'yi, Rusya ile ABD arasında Karadeniz'de devam eden güç mücadelesinde taraf haline getirmemelidir. İlaveten Kanal İstanbul'un, Trakya'nın muhtemel bir savaşta, savunulması üzerinde yapabileceği etkiler de unutulmamalı. Umarım bu noktalar dikkate alınmaktadır" dediği halde, yetkililer tarafından çağrılıp daha ayrıntılı görüşleri dinlenmemiştir.
  Kuzey Deniz Saha eski komutanı emekli koramiral Atilla Kıyat, ABD eski büyük elçisi ve şu anda ABD Suriye özel temsilcisi James Jeffrey'in, 2009 yılında kendisine "Türk ve ABD donanmaları, Karadeniz'de çok iyi şeyler yapabiliriz" dediğini aktardıktan sonra "Kanal İstanbul, Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan hatta evden olma projesidir. Montrö Sözleşmesini bilenler, ne demek istediğimi anlar. Ekolojik değerlendirmeyi, bilim insanlarına bırakıyorum. Bir gün Trakya'yı savunmak durumunda kalırsak ne olur, bu değerlendirmeyi de karacı arkadaşlarıma bırakıyorum. Montrö ile Boğazlar'dan geçiş hakkına sahip olmasına rağmen geçiş, Türkiye'nin koyduğu kurallara bağlıdır. Kanal yapıp geçişlerin oradan yapılmasını zorlarsanız, Montrö masaya yatırılacaktır. Montrö'yü gündeme getirecek her şeyden uzak olmalıyız" diyor.
  Sayın Atilla Kıyat'ın da, daha ayrıntılı konuşması sağlanmalıydı. O da olmadı.
  Ülkemizin deprem alanındaki uzmanları "Olası bir depremde, Kanal İstanbul'un depremin olumsuz etkilerini arttıracağını" dile getirdikleri halde "Bunları, neye dayanarak söylüyorsunuz?" diye sorup söyleyeceklerini dinleyip öyle karar vermek yerine projeyi, "Bilek güreşi yapmak" için kullanıyoruz sanki.
  Yukarıda da değindiğim gibi, her akşam Kanal İstanbul'u tartışırken herkes safını tutarak konuşuyor. Bilimsel verileri dile getirerek değil sidik yarıştırarak yani.
  Bu durum karşısında ben, Suriye politikasında yaşadığımız gibi geri dönüşü olmayan ve bize çok daha pahalıya patlayacak bir sonuçtan korkuyorum.   
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA