23:35   CHP’LI PAKIZE ESEN BEYIN KANAMASı GEÇIRDI   14:49   BAŞKAN TARHAN: "BELEDIYE OLARAK ÇOK İYI DURUMDAYıZ"   14:48   TARSUS DOĞA PARKı, 7 YENI SAKININE KAVUŞTU   14:46   MERSIN’DE UYUŞTURUCU OPERASYONU   14:44   MASKESIZ OTOBÜSE BINMEYE ÇALıŞAN İKI KIŞI, KENDILERINI UYARAN OTOBÜS ŞOFÖRÜNÜ DARP ETTI   21:20   BAŞKAN BOZDOĞAN GÖREVININ BAŞıNDA   15:03   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN ÜCRETSIZ ATÖLYELERI BAŞLADı   14:59   TARSUS VE ÇAMLıYAYLA’DA YOL ÇALıŞMALARı   14:57   ERDEMLI BELEDIYESI, KORAMŞALı MUHTARLıK VE KURAN KURSU BINALARıNı YENILIYOR   14:54   SEÇER: "METRO İHALESI İÇIN PANDEMININ ETKILERININ GEÇMESINI BEKLIYORUZ"   14:52   MERSIN’DE KAÇAK KAZı YAPAN 4 KIŞI SUÇÜSTÜ YAKALANDı   14:50   MERSIN’DE VATANDAŞLAR PLAJLARA KOŞTU   14:48   BAHÇıVAN OLARAK ÇALıŞTıĞı VILLANıN BAHÇESINE KENEVIR EKEN ŞÜPHELI TUTUKLANDı   20:47   MEZITLILILER, BAŞKAN TARHAN’LA BIRLIKTE SAHIL TEMIZLIĞI YAPTı   07:34   KARADUVAR SAHILI, ÇÖP VE ATıKLARDAN ARıNDıRıLDı   07:17   MERSIN GENELINDE ASFALT ÇALıŞMALARı ARALıKSıZ SÜRÜYOR   06:56   PARMAKKURDU’NA YENI YOLLAR AÇıLıYOR   23:29   BARO BAŞKANLARıNıN MECLIS KAPıSıNDA BEKLEYIŞI SÜRÜYOR “VAZGEÇMEYECEĞIZ”   23:17   KONTROLLÜ NORMALLEŞME SÜRECINDE ‘KAHVE SOHBETLERI’ ILE TERAPI   21:08   MERSIN İDMANYURDU MEYDANı YENILENIYOR  
 
     
 
 
image

Okunma : 7413  Tarih : 28.05.2020  E-Mail : bilgi@mersinerji.com

 
Salim DOĞAN

İSRAİL TERÖRÜNÜ BESLEYEN CEHALET

Salim DOĞAN

Pınarbaşı/ B.Karamanlı

Salimdogan38@hotmail.com

Gazeteci Yazar

 

İSRAİL TERÖRÜNÜ BESLEYEN CEHALET

         Ortadoğu’da kan akmaya devam ediyor bu kafayla daha uzun yıllarda devam edecek gibi görünüyor. 14 Mayıs 1948 de kurulan İsrail devleti için aslında tam yüz yıl önce İngiltere’de girişimler başlatılıyor. Yahudi liderleri zamanın güçlü devletlerini arkasına alarak Ortadoğu’da bir İsrail devletini kurmak için çalışmalarına başlamış bulunuyor. Sonunda İngiliz hükümeti Yahudilerin hamiliğine soyunuyor. Birçok diplomatik girişim sonucunda da BM kararıyla 14 Mayıs 1948 tarihinde kurulan İsrail devletiyle birlikte tüm Araplar bu oluşuma karşı çıkıyor ve o gün bu gün Arap İsrail savaşları devam ediyor.

            Bu gün birçok kesimden farklı tepkiler gelmektedir. Çünkü İsrail terörist bir devlettir sahipleri Amerika ve İngiltere gibi. Kuruluşu demiyorum varoluşları sakat bunların Kuran-ı Kerim de bu ırk için ayetler var. Ta o zamandan yeryüzü milletler tarafından parsellenirken bunlar nerdeyse bir arsa sahibi olmamışlar. Şimdi de arkasına güçlü devletleri alarak başkalarının arsasına gecekondu yapmak istiyorlar. Bu savaşın adı cinayet falan olamaz. Bu savaşın adı soykırımdır. İki bin yıldır aynı topraklarda yaşayan Filistin halkı kendi topraklarından sürgün ediliyor, normal bir davranışmış gibi dünya insanlığına lanse ediliyor ve bu durum üzerinden de politika yapılıyor.

            Ortadoğu ateş dolu, barut dolu KAN DOLU bu durum yüzyıllardır da böyle devam ediyor her zaman İsrail vuruyor Araplar ölüyor. Arapların yer altı zenginlik kaynaklarına sahip olmaları kişi başına düşen GSMH otuz kırk bin dolar olması buna rağmen bilim ve teknolojide geri kalmaları tesadüf olamaz. Geri kalmışlığın ilkelliğin ve teslimiyetçiliğin bir açıklaması olmalı. Neden bu kadar zengin ve varsıl bir toplum gelişememektedir. Bu kadar bol paranın içinde Bir ülkenin gelişmişliği bu gün artık askeri alandaki gelişmişlikte kendini göstermektedir. Ulusal savunması güçlü olmayan devletler diğer alanda gelişmiş olsa bile içinde bulunduğu coğrafyada huzur yoksa zenginlik çözüm getirmemektedir. Arap toplumları da bu süreci yaşayacaktır. Ta ki topraklarında son damla petrol kalmayınca savaş makineleri de bu çöl topraklarını hızla kaderine terk edinceye dek. O zaman Araplar rahat edecekler mi? Ben buna pek ihtimal vermiyorum çünkü Arapların başlarının ikinci belası cehalet onları rahat bırakmayacaktır. Arap toplumları ortaçağ gericiliği içerisinde bilime ve teknolojiye kapalı olmaları ve bu durumu bir türlü aşamamaları daha onlarca yıl Arapların bilime teknolojiye kavuşmasını olanaksızlaştırıyor.

            İşin garip yanı Arapların yirmide biri kadar bir Küçük Amerika İsrail Kendisinden yirmi kat büyük Arap milletine kan kusturuyor. Dün gibi bu günde arkasında Amerika var. O vur diyor vuruyor, dur diyor duruyor. Araplar kendi aralarında birlik oluşturamıyor. İki yüz milyon Arap darmadağın. Neden? Çünkü Arapları Amerika planlı bir şekilde parçalamış kendine bağlamış. Petrol şeyhlerinin, krallarının yönettiği zengin Araplar iktidarı Amerikan Emperyalizmi sayesinde sürdürmektedir. Kuveyt, Suudi Arabistan, Katar, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri ve kısmen de Mısır. İşte bu krallar, şeyhler kendi iktidarlarını Amerikan emperyalizmine borçlular. Erk- i elinde bulundurmak için kendi ırklarına karşı işbirliği yapmaları ve masum insanların ölümüne neden olmaları onlar için olağandır. Bu millete asla güvenilmez biz Türkler tarihte çok tanık olduk arkadan hançerlenmelere. Güven verememelerin tarihsel nedeni dışında henüz uygar ve çağdaş toplumların çok gerisinde olmaları ortaçağ ilkelliğini yaşamaları, bilim ve teknolojiye karşı farklı yaklaşımları daha onlarca yıl Arap birliğinin sağlanamayacağı anlamına gelmektedir.

            Hiçbir Arap ülkesinde cumhuriyet ya da demokrasi yoktur. Birinci derece yer altı zengini olan bu ülkelerde petrol şeyhleri bu zenginliği emperyalist ülkelere peşkeş çekerek kendi iktidarlarını sağlamaktadırlar. İşte o nedenle kendi halkına güvenmemektedir ve totaliter otokrasi, teokrasi baskı rejimlerinin korkulu yönetimlerine karşı bir hareket en acımasız bir şekilde infaz edilmektedir. İnsanlar bu korku rejimleri içerisinde kendi ülkelerinde hapsolmuş durumdadır. Erk’i elinde tutmak için halklar sürekli oyalanmakta ve dogma düşünce hâkim kılınmakta metafizik felsefenin karanlığından beslenmektedirler. Ortadoğu’da halkı Müslüman olup çağdaşlığı, bilimi, demokrasiyi, aydınlanmayı ve cumhuriyeti yaşayan tek ülke Türkiye’dir.

            Böylesine bir atmosferde bulunan ülkelerin içerisinde birde İsrail var. İsrail bu ülkeler içerisinde bilimi, teknolojiyi sanayileşmeyi, kalkınmayı gerçekleştirmiş işgalci hamisi olan bir ülkedir. Sözde kutsal bölgeler içerisinde bulunan topraklar için bir fili savaş başlatmış olan İsrail iki bin yıllık bir geçmişi olan Filistin halkını sürgün etmek ve kutsal saydıkları toprakları da işgal etmek istemektedirler. Bu savaşın uzantısı BOP projesinin ana temasını oluşturmaktadır. İkinci İsrail Irak’ın kuzeyinde Yahudi bir peşmerge devleti ABD tarafından kotarılmak istenmektedir. Üçüncü İsrail için de ayak tıpırdatmaları öteden beri yapılmaktadır. Son günlerde Türkiye’nin BOP projesi aktifleştirilerek ülkenin bölünmez bütünlüğü her alanda tehlikeye girmiş bulunmaktadır. Yapılan uygulamaların Türk ulusunun talebi doğrultusunda değil Amerika emperyalizminin BOP projesi doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Anadolu’nun ekmeğini yiyen, suyunu içen arî ırklar, Ermenilerden özür dileyenler, şu kadar Kürt öldürdü, bu kadar Ermeni öldürdü deyip’te ödül alanlar, hepimiz Hırant’ız, Hepimiz Ermeni’yiz diyenler şimdi de hepimiz Filistinliyiz diyorlar. Bunlar gün ışığında kör, deryada susuz, yol ortasında yolsuz kalanlar; yurdunuz Anadolu, ulusunuz Türk, rehberiniz Mustafa Kemal ATATÜRK.

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA