18:36   BÜYÜKŞEHIR’DEN KıR DÜĞÜNÜ İÇIN DENIZE NAZıR ‘NIKÂH SALONU’   18:15   BAŞKAN GÜLTAK, BIR GÜNDE 5 MAHALLEYI ZIYARET ETTI   18:02   ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMI EĞITIMLERI AILELERI MUTLU EDIYOR   17:18   OLTASıNA MARTı TAKıLDı, NE YAPACAĞıNı ŞAŞıRDı   16:58   SILIFKE’NIN BISIKLET VE MOTOSIKLET MÜZESI   16:53   YOĞUN KAR YAĞıŞı SEBEBIYLE MAHSUR KALAN 10 TıR KURTARıLDı   13:05   MERSIN BÜYÜKŞEHIR KıŞ ŞARTLARıNDA MERKEZLE BAĞı KOPAN GÖKTEPE AILESININ YOL SORUNUNU ÇÖZDÜ   12:44   “MOBIL RAM ILE ENGELLERI YOK EDIYORLAR”   12:34   İZOCAM’DA ÜST DÜZEY ATAMA   12:16   LÖSEV UYARıYOR: “SAÇ BAĞıŞı KABUL ETMIYORUZ”   12:04   BÜYÜKŞEHIR, ENGELSIZ VE TEMIZ BIR KENT İÇIN ÇALıŞMALARıNı SÜRDÜRÜYOR   22:39   MILLI ANTRENÖR ÇÖMLEKÇI, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDı   22:33   ÖZDEMIR: "DÜNYA SEBZE ÜRETIMINDE 4., MEYVEDE 6. SıRADAYıZ"   21:14   KıZıLTAN: “MERSIN’E SÖZ VERILEN YATıRıMLARıN BAŞKA YERE KAYDıRıLMASıNA IZIN VERMEYECEĞIZ”   21:08   ULAŞıM SEKTÖRÜNDEKI ESNAFA BÜYÜKŞEHIRDEN VIZE DESTEĞI   21:04   TARSUS TSO’DAN ÇAMLıYAYLA’YA EĞITIM DESTEĞI   20:46   İKLIM DEĞIŞIKLIĞI IÇIN ATıLACAK HER ADıM TEHLIKEYI AZALTıYOR   20:40   TOROSLAR’DA, TÜM ORTAK KULLANıM ALANLARıNDA DEZENFEKTE ÇALıŞMASı SÜRÜYOR   20:33   BAKAN VARANK: “AKKUYU, TÜRKIYE’NIN 60 YıLLıK HAYALI   14:48   BÜYÜKŞEHIR, SOKAĞA ÇıKMA YASAĞıNDA YINE GÖREV BAŞıNDAYDı  
 
     
 
 
image

Okunma : 2354  Tarih : 4.01.2021  E-Mail : bilgi@mersinerji.com

 
Selin  Kırmızı

Çocuk İstismarına Karşı Aileler Nasıl Önlemler Alabilir

Merhaba ben Psikolojik Danışman Selin Kırmızı. Bugün toplumsal daha doğrusu küresel bir vahşet olan bir konuya değinmek istiyorum.

Çocuk istismarı...

Araştırma raporlarına göre 2020 yılının ilk 10 ayında istismara uğramış maalesef bilinen çocuk sayısı 226.

2019 yılında 18 yaş altında 440 bin çocuk doğum yaptı. Cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı işlendi.

Bu durumda aileler olarak çocuklarımıza karşı nasıl bir tutum geliştirebiliriz...

Öncelikle çocuğun cinsel istismarı derken burada bir birleşme dışında çocuğun bedenine yönelik, haz almaya yönelik her türlü davranış ve sözden bahsetmek gerekir.

Çocuğun kendi bedeninin kendisine ait olduğunu, dokunulmaz olduğunu, ona ait olduğunu bilmesi gerekir. Bu da her konuda olduğu gibi ilk önce aile tarafından kazandırılır. Çocuğun izni olmadan sarılmak, öpmek bizim kültürümüzde çok yaygındır. Çocuğun bedeninin ona ait olduğunu yıkan tutumlardır. Bu nedenle “seni öpebilir miyim?” Ya da “bana sarılır mısın?” Gibi ifadelerle onun iznini alarak dokunmak çocuğa beden iradesinin kendisinde olduğu fikrini aşılar. Bunun dışında “beni öp sana şeker vereyim” , “kucağıma gelirsen seni parka götürürüm” gibi şartlı ifadelerle yaklaşmak yine çocuğun kendi bedeniyle ilgili algısını bozabilir. İstediğimi yaparsan seni ödüllendiririm gibi bir duruma dönüşür. Bu uygun değildir.

Çocuğa “hayır” demeyi öğretmek gerekir. Anne baba çocuğun “hayır” kararına saygı duymalıdır. Örneğin “ben doydum” diyen bir çocuğa “hayır doymadın tabağındakileri bitirmeden kalkma” bir anne aşkında çocuğun hayır deme hakkını elinden alır. Çocuğun hayatının diğer alanlarında da hayır deme becerisi kazanmasına engel olur. Çocuk her alanda hayır diyebilmeli ve aile çocuğa özerklik hakkı tanımalıdır.

Çocuğun anne-baba ve bakım veren kişiler dışında kimseyle tuvalete gönderilmemesi, tuvalet temizliğinin yaptırılmaması, banyosunun yaptırılmamasını öneriyoruz. Çünkü bunlar çocuğun bedeninin kendisine özel ve başkasının dokunamaz olduğu algısını zedeleyen tutumlardır.

Bunları çocuğa direk söylemektense “kimseye öptürme, gösterme” gibi söylemler yerine öperken izin alarak, tuvalet ve banyosunda yabancıların görmesine izin vermeyerek yani direk olmayan mesajlarla çocuğun bunu kavraması ve içselleştirmesini kolaylaştırabiliriz.

En önemlilerinden bir tanesi cinsellik bir tabu olmamalı. Çocuk evin içinde cinsellikle ilgili bir soru sorduğunda anne ve baba ona rahatlıkla cevap verebilmeli. “Ayıp, sus, konuşulmaz” tarzında yaklaşılmamalıdır. Ki çocuğun başına bir şey geldiğinde bunu anne-babasına rahatlıkla anlatabilsin...

Çocuğun başına her ne gelirse gelsin yanında bir anne-babasının veya güveneceği bir ebeveynin olduğunu bilmesi gerekir. “Saba güveniyorum, her ne olursa olsun ben yanındayım” mesajı çocuğun ruhsal gelişimi için çok değerlidir.

Çocuk istismarının bu denli arttığı bir dönemde aileler olarak çocuklarımıza biricik olduklarını, değerli olduklarını ve dokunulmaz olduklarını öğretmeliyiz.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA