13:35   DOĞA İLE İÇ İÇE, MUTLU BIR YAŞAM   13:25   TARSUS GENÇLIK KAMPı’NDA GERI DÖNÜŞÜMDEN ELDE EDILEN ÜRÜNLER SERGILENDI   11:32   SU POLITIKALARı DERNEĞI BAŞKANı YıLDıZ: MARMARA DENIZI, EKOLOJIK OLARAK AĞıR YARALı   11:12   33 KADıN BELGESELI’NIN EMEKTARLARıNDAN BARO BAŞKANı YEŞILBOĞAZ’A ZIYARET   11:01   BABAOĞLAN: MERSIN’I IYI BILIYORUZ VE TÜM SORUNLAR IÇIN ÇÖZÜMLERIMIZ VAR   10:32   1. LIG’E YÜKSELEN GSK KADıN HENTBOL TAKıMı’NDAN BAŞKAN SEÇER’E ZIYARET   00:17   MEZITLI’NIN DEVA’Sı HAZıR   20:59   BM MÜLTECILER YÜKSEK KOMISERLIĞI TÜRKIYE TEMSILCISI LECLERC, BAŞKAN SEÇER’I ZIYARET ETTI    18:09   TARSUS BELEDIYESI, ÜRETICIDEN ALDıĞı 15 TON KARPUZU HALKA ÜCRETSIZ DAĞıTTı   16:38   CHP, KHK ILE IHRAÇ EDILEN YURTTAŞLARLA BULUŞMALARı İZMIR’DEN BAŞLATTı   15:17   ARKADAŞıM 11 POLIS TARAFıNDAN DÖVÜLEREK ÖLDÜRÜLDܒ IDDIASı BAKAN SOYLU’YA SORULDU   14:58   AKDENIZ’I FOTOĞRAFLADıLAR, ÖDÜLLERINI ALDıLAR   14:38   BAŞKAN YıLMAZ, YENIDEN ÇBB’NIN ENCÜMEN ÜYESI SEÇILDI   14:12   GELECEK PARTISI MERSIN İL BAŞKANLıĞı’NDAN ANKARA ÇıKARMASı   12:23   MERSIN’DE "KıR ÇIÇEKLERI" ÇEVRE HAFTASı’NDA FARKıNDALIK YARATTı   12:05   SAĞLıK BAKANı KOCA UYARDı: BIONTECH, AÇıLDıKTAN SONRA 6 SAAT İÇINDE KULLANıLMALıDıR. RANDEVUNUZU AKSATMAYıN   12:01   ATSıZ AFŞıN YıLMAZ VE MEP’TEN MODEL FABRIKA’YA ZIYARET   11:41   CHP MERSIN GENÇLIK KOLLARı ERKEN SEÇIM İÇIN PEDAL ÇEVIRDILER   11:36   YANAR Mı AŞKLA İLE YAZA İDDIALı GIRECEK   11:30   BUGÜNE KADAR 15 BIN 265 EL BEBEK GÜL BEBEK PAKETI DAĞıTıLDı  
 
     
 
 
image

Okunma : 108  Tarih : 7.06.2021  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  Kara.

Yeni Anayasa ve Seçim Yasası

  YENİ ANAYASA VE SEÇİM YASASI
  Alınan tüm önlemlere karşın, Koronavirüs tehlikesi sürüyor.
  Bir yandan devletin bir bakanı, politikacıları zan altında bırakırken, diğer yandan bir Organize Suç Örgütü lideri, eski ve yeni devlet adamları hakkında suçlamalarda bulunurken biz "Yeni Anayasa ve Yeni Seçim Yasası" ile uğraşıyoruz.
  Böyle olunca da, gündeme oturan sorular; "Seçim barajı, kaç olmalı?" "Erken seçim, olacak mı, olmayacak mı?" "Millet İttifakının, cumhurbaşkanı adayı kim olacak?" oluyor.
  Bu durum karşısında, Marmara Denizi isyan etmiş olacak ki; salyasını bırakmaya başladı. Deniz Salyası, hepimizin geleceğini ilgilendiren bir sorundur ve gereken doğru önlemler, bir an önce alınıp uygulanmazsa ileride koronavirüs gibi büyük bir tehlike olmaya adaydır. 
  Marmara Denizi'ndeki salyanın, kısa bir süre sonra; Karadeniz, Ege Denizi ve Akdeniz'e de yayılacağı -gün gibi- ortadayken, gündemdeki sorunun, daha çok "Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olacak?" olarak yansıtılması, sizin aklınıza yatıyor mu?
  Ortada, bir Erken Seçim kararı yokken, "Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olacak?" tartışmasını, sürekli gündemde tutmak; Pandemi koşullarında, toplum olarak yaşadığımız sıkıntıların konuşulmasını, ana gündem olmaktan çıkarmak mı? Yoksa, "Millet İttifakı doğru bir aday çıkarırsa, Cumhur İttifakı adayı seçimi kaybedebilir" endişesi mi? Ya da, benim tahmin edemediğim başka bir şey mi?
  Koronavirüs tehlikesi nedeniyle, vatandaşın içinde bulunduğu durum ortadayken ve ülkenin onca sorunu varken "Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olacak?" tartışmasının, bu kadar uzatılmasını ben, anlayamıyorum çünkü.
  Seçim, 2023 yılının Haziran ayında yapılırsa "Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden aday olup olamayacağı" da tartışma konusu olunca kafam, iyice karışıyor.
  Değiştirilecek olan Seçim Yasasının tamamına ve Yeni Anayasa tartışmalarına başka bir yazımda değinmek üzere bu yazımda; seçim barajı, %5 olursa neler yaşanacağına değinmek istiyorum.
  Adalet ve Kalkınma Partisinden, Milliyetçi Hareket Partisine "Ülke barajını aşsın" diye verilen oylar geri döner. Oylar, Cumhur İttifakı içerisinde kalacağı için ittifak, oyları -yaklaşık olarak- korunur. Ancak, Milliyetçi Hareket Partisinin oyları düşer.
  Cumhuriyet Halk Partisinden, Halkların Demokratik Partisine "Ülke barajını aşsın" diye verilen oylar geri döneceği için Cumhuriyet Halk Partisinden, Muharrem İnce ve Mustafa Sarıgül'ün partisine kayacak oyların yüzdesi telafi edilebilir.
  Halkların Demokratik Partisi, ilk kez toplumsal karşılığı kadar oy alır.
  İyi Parti de, toplumsal karşılığı kadar oy alır.
  Yüzde 6 civarında olan ve seçim barajı nedeniyle, şimdiye kadar Adalet ve Kalkınma Partisine verilen Milli Görüş oyları, Adalet ve Kalkınma Partisinden Saadet Partisine kayar ve Saadet Partisinin ülke barajını aşmasını sağlar.
  Gelecek Partisi ve DEVA Partisi, seçime tek başına girerse baraj altında kalır. İki parti, bir ittifak kurarak seçime katılırsa ülke barajını aşar.
  Cumhur İttifakı, "Daraltılmış Bölge" olan bir Seçim Sistemi ile seçime gidilmesine neden olursa, seçmenler, Secim Sistemi ile sürekli oynayan Anavatan Partisine kestiği faturanın bir benzerini Cumhur İttifakına da keser ve seçim barajını düşürdüğü için kazandığı desteğe karşın Cumhur ittifakı iktidarı kaybeder.
  Ülkemizdeki seçmenlerin %30 kadarı, kararsız seçmenlerdir ve her seçimin sonucunu, onların oyu belirler.
  Bu seçmenlerin büyük bir çoğunluğu "Falanca partiye oy vermeyi düşünüyorum ama oy verebileceğim başka bir parti olursa oy vereceğim parti değişebilir" der.
  O nedenle, yapılacak ilk seçim "Cumhurbaşkanlığı Sistemi sürdürülsün mü? Yoksa Parlamenter Sisteme Dönüş mü yapılsın?" eksenine çekilirse; seçimi kazanan "Parlamenter Sistem yanlıları olur.
  Muhalefet Partileri, Parlamenter Sistemi geri getirmek yerine birbirleriyle didişerek daha çok milletvekili seçtirme yarışına girerse de seçimi, Cumhur İttifakı yeniden kazanır.

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

  
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA