14:35   AKDENİZ’DE ROBOTİK DÖNEM   14:30   ÖDÜLLÜ MİMAR’IN FIRÇASINDAN; “İÇTEN DIŞA SURETLER“ SERGİSİ AÇILDI.   14:25   BAŞKAN YILMAZ, GENÇLİK HAFTASI’NDA GENÇLERLE BULUŞTU   14:20   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT, ŞAMPİYON TAKIMI KARŞILADI   14:17   BAKAN NEBATİ, YEREL YÖNETİMLERDEN KONUT YAPIMI İÇİN ARAZİ DESTEĞİ İSTEDİ   14:07   MEZİTLİ BELEDİYESİ, 19 MAYIS`TA GENÇLERİ BARBAROS ŞANSAL İLE BULUŞTURACAK   13:59   MISIR`IN SON ANKARA BÜYÜKELÇİSİ SALAHADDİN, TÜRKİYE`NİN NATO`DA FİNLANDİYA VE İSVEÇ İLE İLGİLİ TUTUMUNU ANIMSATTI: "HÜKÜMET TÜRKİYE`DEKİ GRUPLAR HAKKINDA DA AYNI STANDARTLARI UYGULAMALIYDI. İHVAN MEDYASINA İZİN VERMEK YANLIŞTI”   13:37   HDP`Lİ 21 KADIN MİLLETVEKİLİNDEN, BAKAN SOYLU`YA: “SAKİNE KÜLTÜR`ÜN KATLEDİLMESİNE DAİR GENİŞLETİLMİŞ VE ETKİN BİR SORUŞTURMA YÜRÜTÜLECEK MİDİR?”   13:24   CHP`Lİ TORUN`DAN BAKAN SOYLU`YA: “BİZDE SİZİN KORKUTMA ÇABALARINIZA BOYUN EĞECEK TEK BİR BELEDİYE BAŞKANI YOK”   13:22   BAHÇELİ: FİNLANDİYA İLE İSVEÇ`İN NATO ÜYELİĞİ ZAMANSIZ, YERSİZ, GEREKSİZ   12:46   KILIÇDAROĞLU: YURTTAŞLARIMIZA ÖNERİM, SURETİ MUHALİF GÖRÜNEN AMA PSİKOLOJİK HARP DAHİLİNDE KURULMUŞ YAPILARA DİKKAT ETMELERİDİR   12:44   KÜTAHYA`DAKİ EĞRİGÖZ DAĞI`NDA 9 BİN AĞACIN KESİLMEK ÜZERE İŞARETLENDİĞİ ÖNE SÜRÜLDÜ   12:31   BELEDİYE BAŞKANI BOZDOĞAN`DAN TARSUS İDMAN YURDU`NA COŞKULU KARŞILAMA   12:24   TÜİK: KONUT SATIŞLARI NİSANDA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE GERİLEDİ   12:17   BAKAN ÖZER: "TÜRK ÖĞRENCİLERİN YURT DIŞINDA EN FAZLA TERCİH ETTİĞİ ÜLKELER ALMANYA, FRANSA VE HOLLANDA"   12:03   TARSUSLU KADINLAR KAPADOKYA`DA   12:02   İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI ANN LİNDE, NATO`YA ÜYELİK BAŞVURUSUNU İMZALADIĞINI DUYURDU   12:02   BAKAN NEBATİ, KREDİ KARTI KULLANANLARIN SAYISINI AÇIKLADI, FAKAT TOPLAM KART BORCUNU AÇIKLAMADI   11:58   CHP`Lİ EMİR`DEN BAKAN NEBATİ`YE “SADAT” SORUSU: “ENVANTERİNDE HANGİ SİLAHLARDAN, KAÇ ADET VARDIR?”   11:47   İYİ PARTİ`DEN ‘FİNLANDİYA VE İSVEÇ`İN NATO ÜYELİĞİ` HAKKINDA AÇIKLAMA: “TÜRKİYE, GÜVENLİK ENDİŞELERİNDE HAKLIDIR. ANCAK YILLARDIR, YAKLAŞIMLARI PEK DE FARKLI OLMAYAN MEVCUT NATO ÜYESİ ÜLKELERİN TUTUMLARI GÖRMEZDEN GELİNMİŞTİR”  
 
     
 
 
image

Okunma : 699  Tarih : 13.12.2021  E-Mail : bilgi@mersinerji.com

 
Salim DOĞAN

TÜRK MİLLETİYLE KAVGA

 

Her akşam yattığında çiçek tarlalarında gezinerek uyumalısın. Sabah kalktığında insanların yüzüne gülmek için.

Salim DOĞAN

Gazeteci Yazar

Ülkem Ajans Haber Müdürü           

         TÜRK MİLLETİYLE KAVGA

            On yıldır televizyonlarda, meydanlarda, gazetelerde Türk milletiyle kavga ediyorlar. Hemen her konuyu eleştiriliyorlar. Tartışma programları düzenleyerek demokratik toplum görevini yerine getirdiklerini savunuyorlar. Uzmanı olmadıkları konularda telkinlerde bulunuyorlar. Ellerine geçen her şeyi haber diye çekinmeden aktarıyorlar. Gerçekliği araştırılmadan insanları suçlayıp tutuklatıyorlar. Olumsuz öneklerle toplum sağlığını, çocukların psikolojisi altüst ediyorlar. Kin ve nefret dolu davranışlarla topluma Yanlış model oluyorlar.

            Geçmişte yaşanan olayları irdeleyerek her gün değişik kişilerin ve kanalların yayınlarıyla millete servis etmeyi gelenek haline getirdiler. Konuyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, olayla ilgili kulaktan dolma bilgilerle insanlara, kurumlara acımasızca saldırıyorlar. Herkes futbol takımı tutar gibi parti tutuyor.  Bir  olayla ilgili görüş açıklayan partili yanlış ta yapsa diğer partili onu savunabiliyor. Tartışılan konuyla ilgili olarak bilgi sahibi olup olmadığı sorulduğunda “ben biliyorum” diyebiliyor. Tartıştığı kişi ne kadar doğruyu söylese de ona karşı çıkıyor. Kendisiyle barışık olmayan kişilikler mevki ve makam sahibi olabiliyor. Meslek seçiminde kişisel yetenekler, aldığı eğitim, yeterlilik, ulusal bilinç, yurttaşlık bilgisi dikkate alımıyor. Yapılan her yanlışı demokrası semsiyesi altında insan hakları aldatmacalarıyla savunuluyor.

            Ülke bütünlüğü hiçe sayılarak toplumun belli bir kesimine karşı tavır alınabiliyor. Yaşamsal konularla ilgili istençler dikkate alınmıyor. Ulusal bütünlüğü sağlayan yasalar etkisizleştirilerek, içi boşaltılarak, yeniden yorumlanarak uygulamaya sokuluyor. Kişiye özgü yasa yapılabiliyor. Tarihi geçmişte yaşanmış olan bir takım acı olaylar gündeme getirilerek Türk ulusunu ayrıştıracak, parçalayacak. Bir kesimi diğer bir kesime karşı kışkırtacak olaylar tezgâhlanıyor. Toplum vicdanında derin yaralar açan olaylar zaman aşımına uğratılıyor. Türkiye Cumhuriyeti kuruluş felsefesinin temel taşlarını oluşturan devrim yasaları vesayet rejimi diye tanıtlanıyor. Ülke ve ulus bütünlüğünü sağlayan (Tevhidi Tedrisat Kanunu) Öğretim Birliği Yasası gibi yasalar etkisizleştirilerek etnik ve inanç temelinde ayrışmanın zemini hazırlanıyor.

            Yurttaşlarımız her haber saatinde televizyonları ve gazeteleri açıp okumaya cesaret edemiyor. Sanki işgal edilmiş savaş halinde bir ülkede yaşıyormuşuz gibi insanlar geriliyor. Toplum psikolojisi alt üst olduğundan insanlar birbirleriyle olumlu iletişim kuramıyor. Yurttaşlarımızın coşkuyla, güvenle, isteyerek iş başına getirdiği insanlardan istediği hizmeti alamıyor. Kurumlara karşı güven duygusu yitirildiğinden insanlarda gelecek korkusu yaşanıyor. Çevremizdeki ülkelerde yaşanan iç savaşlar, kargaşalar, işgaller bölge halkının moralini altüst ediyor. Özellikle de Amerikan emperyalizminin bölgede akıttığı kan ülkelerin parçalamasını, mezhep ve ırk ayrımcılığını körüklüyor.

            Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu, kuruluş gerekçesi, emperyalizm ve işbirlikçileri tarafından sorgulanıyor. Henüz uluslar arası arenada Amerika Birleşik Devletleri Türkiye Cumhuriyetini ve Lozan’ı tanımıyor. Tanımıyor; çünkü Büyük Orta Doğu Projesi saat gibi işliyor. Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da Amerika ülkeleri kontrol edeceği ölçüde parçalıyor, kaynaklarına el koyuyor. Kendisiyle işbirliği yapan yönetimleri işbaşına getiriyor, onları destekliyor.

            Yurttaşlarımız sabah kalktığında evin penceresinden gelen temiz havayı içine çekmek, bahçede üzerine kırağı düşmüş, güneşi görünce açan gonca güle bakarak yaşamak istiyor. Bütün insanlar birlik beraberlik içerisinde kardeşçe, kavgasız birlikte üretip, birlikte paylaşmak istiyor. Çocuklarının geleceğinden yarınından emin olmak istiyor. Devlet yönetiminde güler yüzlü, sorun çözen özüne sözüne güvenilir, dürüst, herkesi kucaklayan, yurttaşlar arasında ayrım yapmayan, eşitlikçi, bilgili, uygar çağdaş, üretken, ilerici ve pozitif düşünen adam gibi adamların yönetmesini istiyor. Mustafa Kemal Atatürk’ü model alan onu tanıyan devrimlerini özümsemiş yöneticiler istiyor. Kısaca yurttaşlar kavga değil barış ve huzur istiyor.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA