20:12   İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ`NDEN ATATÜRK HAVALİMANI AÇIKLAMASI: “ÜÇ HAVALİMANININ BİRLİKTE ÇALIŞACAĞI BİR SENARYONUN DAHA SAĞLIKLI OLACAĞI AŞİKARDIR”   19:44   CHP`NİN “YARGININ BAĞIMSIZLIĞININ ARAŞTIRILMASI` ÖNERGESİ REDDEDİLDİ… CHP`Lİ ZEYNEL EMRE: “BURADA MUTLAK BİR KUMPAS VAR, KAFTANCIOĞLU`NUN YANINDAYIZ”   19:27   CHP`Lİ TANAL: ŞANLIURFA`DA JANDARMANIN SERT MÜDAHALESİNE MARUZ KALAN 5 ÇİFTÇİ ŞU AN GÖZALTINDA   19:25   İYİ PARTİLİ YOKUŞ: “2014 YILINDA EV SAHİBİ OLMA ORANI YÜZDE 61 İKEN 2020 YILINDA YÜZDE 58`E GERİLEMİŞTİR”   19:12   CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ALTAY`DAN, TBMM`DE ATATÜRK HAVALİMANI TEPKİSİ: “ARAP DOSTLARINA VAHA MI YAPMAK İSTİYOR TAYYİP BEY?”   19:01   KILIÇDAROĞLU: “PARAMİLİTER BENZERİ TÜM YAPILARA, BİRİLERİNİN KATİPLİĞİNİ YAPAN MEKTUPÇU MAFYALARA SESLENİYORUM, HADDİNİZİ BİLECEKSİNİZ”   18:54   ERDOĞAN, BAE DEVLET BAŞKANI İLE BİR ARAYA GELEREK, AL NAHYAN`IN VEFATI NEDENİYLE TAZİYELERİNİ İLETTİ   18:49   DP GENEL BAŞKANI GÜLTEKİN UYSAL: "VATANA İHANETİN NE OLDUĞUNU ATATÜRK HAVALİMANI`NA YAPILDIĞI ZAMAN GÖRMEKTEYİZ"   18:25   CUMARTESİ ANNELERİ, İSTANBUL ADLİYESİ ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI. KAYIP ANNESİ HANİFE YILDIZ, İÇİŞLERİ BAKANI`NA “SÜSLÜ SÜLO” DEDİĞİ İÇİN GÖZALTINA ALINDI   18:13   ÇAY ÜRETİCİLERİ, YAŞ ÇAY FİYATINA TEPKİ GÖSTERDİ: “ZATEN 500 KİLO ÇAY KESİYORUM. 200`ÜNÜ ALIYORSUN BENDEN, 300`ÜNÜ BEN NE EDECEĞİM? DÖKEYİM ONU DA NE YİYEYİM? DOĞRUYU KONUŞTUN MU HEMEN GELİYOR JANDARMA ALIYOR SENİ”   18:06   SAĞLIK BAKANI KOCA`DAN TURKOVAC AŞISININ FAZ ÇALIŞMALARINA DESTEK VEREN AZERBAYCAN`A TEŞEKKÜR   17:48    CHP`Lİ ALTACA KAYIŞOĞLU, TBMM`DE ÖNCE "EVERYWAY THAT I CAN" SONRA DA ‘DAR HEJİROKE`Yİ SÖYLEDİ   17:46   TRABZONLU ÇAY ÜRETİCİSİ: ÇAY KANUNU`NU NİYE ÇIKARMIYORLAR? HEP ZENGİNİN PEŞİNDEN GİDİYORLAR   17:40   ULUBEY`DE MADEN ARAMA İHALESİNE KARŞI MİTİNGLİ PROTESTO   17:15   KILIÇDAROĞLU: MÜTEDEYYİN KESİM DE ARTIK UYANMALIDIR, KARŞIMIZDA KENDİ UYDURDUKLARI DİN ZIRHINA BÜRÜNMÜŞ BİR YAPI VARDIR   17:12   AVUKATLAR, GEZİ HÜKÜMLÜLERİ VE CANAN KAFTANCIOĞLU İÇİN ÇAĞLAYAN ADLİYESİ`NDE ADALET NÖBETİ TUTTU   17:06   MERSİN BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI SEÇER, MESLEK ODALARININ TEMSİLCİLERİYLE BULUŞTU   17:01   VAHAP SEÇER: “MESKİ, BU YIL ÇOK DAHA ETKİN HİZMETLER YAPACAK”   17:01   KONSERİ, AKP`Lİ BELEDİYE TARAFINDAN İPTAL EDİLEN DOĞAN: “BİZLER ‘KASLARINIZI` GELİŞTİRECEĞİNİZ KUM TORBASI DEĞİLİZ”   16:58   GERGERLİOĞLU`NDAN AKP`Lİ BELEDİYELERE YASAK TEPKİSİ: "TOPLUMSAL BARIŞI BALTALAYAN GİRİŞİMLER"  
 
     
 
 
image

Okunma : 146  Tarih : 19.01.2022  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  KARA

Hrant Dink Cinayeti

HRANT DİNK CİNAYETİ
  Bu cinayetle ilgili çok şey yazıldığı için ben şimdiye kadar yazmamıştım. Ancak son gelişmeleri görünce duramadım ve yazıyorum.
  Öncelikle, cinayetin olduğu günlerde verilen iki demeci yazarak başlamak istiyorum.    İlgilenenler anımsarlar olaydan birkaç gün sonra o dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah bu cinayeti “Birkaç gencin, milliyetçi duyguları sonucu işlenmiş” olarak açıklamıştı. 
  Aynı günlerde başbakanımızın da “Hrant Dink’i öldürenler, beni de öldürmek isteyebilir” anlamını çıkarabileceğimiz bir açıklaması olmuştu. Anladığım kadarıyla başbakanımız, cinayetin Ergenekon Örgütü tarafından planlanıp uygulandığını düşünüyordu.
  Aynı olayla ilgili; Başbakan ve İstanbul Emniyet Müdürünün tespitleri ayrı ayrıydı. Ben hala ordayım. Bu ne çelişkiydi? Biri ülkeyi yöneten başbakan, diğeri 15 milyonluk şehrin emniyetinden sorumlu müdür. Kafalar karma karışık olmuştu. Hangisine inanmalıydık?
  Aradan birkaç gün daha geçince, cinayetin olacağından devletin kimi kuruluşlarının haberdar olduğuna dair açıklamalar gelince olay, tam bir Arap saçına dönüştü. 
  İster istemez insanın aklına “Yoksa Hrant Dink, bir ihmalin kurbanı mı oldu?” sorusu geliyordu. 
  Ölümünden önce Hrant Dink hakkında fazla bir bilgim yoktu. Birkaç kez televizyonlarda konuşmasını dinlemiştim. Hepsi o kadardı.
  Hrant Dink, bir Ermeni olarak doğdu, bir Ermeni olarak yaşadı. Ermeni olmakla hep gurur duydu. Ancak aynı zamanda; her zaman ve her koşulda Türkiye Cumhuriyeti’nin birlik ve bütünlüğünden yanaydı. Bu yüzden, uluslararası Ermeni örgütleri tarafından hep eleştirildi ve hedef gösterildi. 
  Zaten öyle olmasaydı, cenazesine katılan onbinlerce insan “Hepimiz Ermeni’yiz, hepimiz Hrant’ız!” diye haykırmazdı.
  Hrant Dink Davası’na bakan mahkemenin kararını öğrendiğimde  hiç şaşırmadım. Daha önceki mahkemelerin şaşırtan kararları nedeniyle herkesin şaşıracağı bir kararı bekliyordum çünkü. O yüzden karar ne olursa olsun şaşırmayacaktım. Nitekim öyle de oldu.
  Bilerek ya da bilmeyerek ülkemiz; gazeteci cinayetlerinin kolayca işlendiği, cinayeti işleyenlerin kolayca izini kaybettirdiği, izini kaybettiremeyip yakalananların da çok komik bulunacak kadar az bir cezaya çarptırıldığı, hatta o cezayı tam olarak çekmeden cezaevlerinden kaçtığı veya kaçırıldığı bir ülke konumuna getirilmiştir.
  Abdi İpekçi, Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Turan Dursun cinayetlerinde olduğu gibi Hrant Dink cinayetinin sonucuna baktığınızda söylediklerimde haksız mıyım?
  Bir vatandaş olarak ve bir insan olarak çok üzülüyorum, içim acıyor. Bu kadar değerli insan iki kez öldürülüyor çünkü. Birincisinde canları bedenlerinden ayrılıyor. İkincisinde mezarlarındaki kemikleri sızlatılarak öldürülüyorlar.
  Kalanlara asıl acı yaşatan da bu olsa gerek. Bu insanlara yazık değil mi? Yazık, hem de çok yazık.
  Öyleyse bu insanlara bu acıları yaşatanlara “yazıklar olsun!”(19.01.2012)  
   
  
  

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA