8 Aralık 2022 Perşembe

23:40   ÖMER ÇELİK: BİR ÇOCUĞUN 6 YAŞINDAYKEN CİNSEL İSTİSMARA MARUZ KALDIĞI YÖNÜNDEKİ HABERLERİ ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ. ÇOCUKLARIN İSTİSMARINI LANETLİYORUZ   23:25   ÖZTÜRK YILMAZ`A YÖNELİK BIÇAKLI SALDIRININ ŞÜPHELİSİ SERHAT K., ANKARA POLİSİNE TESLİM EDİLDİ   22:40   BABACAN: 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU İSTİSMAR ETMEK ALÇAKLIKTIR, ZULÜMDÜR. BUNUN ADI AÇIKÇA TECAVÜZDÜR   22:38   İYİ PARTİ: ZAMPİYONU İYİ OYUNUN DEĞİL 3 HARFLİ KÖTÜ YÖNETİMİN BELİRLEDİĞİ BU KEPAZE LİGİ SONLANDIRMAYA ÇOK AZ KALDI   22:25   BAKAN KURUM: ÇÖP İTHAL ETMİYORUZ, HAM MADDE İTHAL EDİYORUZ   22:05   AKŞENER: DİNİ BİR CEMAATİN KİSVESİ ALTINDA 6 YAŞINDAKİ KÜÇÜCÜK BİR ÇOCUĞUMUZA YAŞATILANLAR, BÜYÜK BİR SAPKINLIKTIR, ÇÜRÜMÜŞLÜKTÜR VE DÜPEDÜZ TECAVÜZDÜR   21:59   ENGİN ALTAY: 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUMUZA YAPILAN BİR SAPKINLIKTIR, AMA İLGİLİ BAKANIN SESSİZLİĞİ BİR FELAKETTİR   21:36   AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI, HİRANUR VAKFI`NIN KURUCUSU YUSUF ZİYA GÜMÜŞEL`İN KIZINI 6 YAŞINDAYKEN EVLENDİRMESİNE İLİŞKİN DAVAYA MÜDAHİL OLDUĞUNU AÇIKLADI   21:17   ENGİN ALTAY`DAN BAKAN KURUM`A: “BİZ, SİZİN GİBİ AMERİKA`DAN EMİR ALMIYORUZ, AMERİKA`YA SECDE ETMİYORUZ”   21:04   BAKAN KURUM: KENTSEL DÖNÜŞÜM, TERÖRLE MÜCADELE KADAR ÖNEMLİDİR   20:47   BAKAN MUŞ: GÜRBULAK GÜMRÜK KAPISI`NDA, BİRİ 1 TON 18 KİLO, DİĞERİ 622 KİLO OLMAK ÜZERE SIVI METAMFETAMİN ELE GEÇİRİLDİ   20:33   TİP ÜYELERİNDEN HİRANUR VAKFI ÖNÜNDE PROTESTO: “MEMLEKETİMİZİ TARİKAT CEHENNEMİNE ÇEVİRENLER, BU İNSANLIK DIŞI OLAYA ORTAKTIR”   20:25   EGM: ÖZTÜRK YILMAZ`A BIÇAKLI SALDIRIDA BULUNAN SERHAT K. BOLU`DA YAKALANDI   20:12   BAKAN DÖNMEZ: MADENCİLERİMİZİN YAKINLARINA AYLIK BAĞLANACAK VE KAMUDA İSTİHDAM OLANAĞI SAĞLANACAK   19:35   YILDIRIM KAYA`DAN TARİKAT LİDERİ GÜMÜŞEL`İN KIZINI 6 YAŞINDAYKEN EVLENDİRMESİNE TEPKİ: “SAVCILIĞIN 27 YIL HAPİSLE CEZALANDIRMA TALEBİ VAR, AMA TUTUKLAMA YOK. NEDEN YOK? BU ANLAYIŞIN KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR”   19:17   SOL PARTİ: “TARİKATLARA, CEMAATLERE DEVLETİN TÜM İMKANLARINI SAĞLAYAN, DEVLET BÜROKRASİSİNİN KORUMASINA ALAN SİYASİ İKTİDAR BU SUÇUN ORTAĞIDIR”   19:10   HKP`DEN BAKANLIK ÖNÜNDE ASGARİ ÜCRET PROTESTOSU: “ASGARİ ÜCRET YOKSULLUK SINIRI OLAN 25 BİN 400 LİRANIN ALTINA DÜŞMEMELİDİR”   19:08   MURAT ÇEPNİ: "GÜNDÜZLERİNDE AÇ GEZİLMEYEN, GECELERİNDE AÇ YATILMAYAN ÖZGÜR, DEMOKRATİK, SOSYALİST BİR ÜLKEYİ VE DÜNYAYI MUTLAKA KURACAĞIZ"   19:01   OYA ERSOY: TÜRKİYE, EMPERYALİST DEVLETLERİN, TEKELLERİN ÇÖPLÜĞÜ HALİNE GELDİ   18:54   ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ YEMEK ÖNERGESİNE AKP`Lİ BAŞİSKELE BELEDİYE BAŞKANI`NDAN CEVAP: “ALGI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR… ÖNERGENİN İÇERİSİNDE BİR TON SİYASET VAR. AÇLIKTI, KITLIKTI BİLMEM NE”  
 
     
 
 
image

Okunma : 76  Tarih : 24.11.2022  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan KARA

Öğretmenler Gününün Düşündürdükleri

  ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
  Her yıl olduğu gibi bu yıl da ülke genelinde; beylik sözlerin havalarda uçuştuğu törenler yapıldı. Bakanlar, valiler, kaymakamlar, milli eğitim müdürleri konuştu. Şiirler okundu. Marşlar söylendi. Bir sürü etkinlik yapıldı yani.
  Ancak gelecek yıllarda; eğitimle ve öğretmenlerle ilgili nelerin yapılacağı konusunda dişe dokunan bir şey, söylenmedi bence.
  Eğitim sistemimiz başta olmak üzere eğitimle ilgili o kadar çok sorun bulunmasına karşın söylenmedi.
  Bir eğitimci olarak, toplumun her kesiminden eğitim-öğretim konusunda; eleştiri, özeleştiri ve önerilerin havada uçuşmasını saf saf beklediğim halde uçuşmadı.
  İktidarıyla, muhalefetiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve eğitimcilerin üyesi olduğu sendikalarıyla, daha birçok kurum ve kişiyle ortak bir noktada buluşulamadığı gibi her kafadan doyurucu bir ses de çıkmadı.
  Bir toplumun en önemli sorunlarından biri olan eğitim ve o sorunun çözülmesi için cehaletle savaşan bir ordunun komutanları konumundaki öğretmenlerin önemi yukarıda özetlediğim gibiymiş yani.
  Gönlüm isterdi ki, her siyasi parti; yürürlükteki eğitim sisteminin artılarını ve eksilerini ortaya koyduktan sonra, var olan eksileri artıya çevirebilmek için yaptıkları çalışmaları ve önerileri ayrıntılı olarak anlatsın.
  Gönlüm isterdi ki, birileri çıkıp; “Öğretmenlerin, cehaletle savaşabilmesi için hem ekonomik olarak rahat, hem bedensel, hem de ruhsal açıdan sağlıklı olması gerektiğini” söylesin.
  Gönül isterdi ki, en azından bir sendikanın yetkilisi çıksın ve “Evet arkadaşlar, öğretmenlere verilen ücret de değer de hak edilenin çok altında ancak içimizde her şeyi özel derse bağlayarak, öğrencilerinin sırtından köşe dönen meslektaşlarımız var. Görevini yaparken işi savsaklayan meslektaşlarımız da var. Bu nedenle biz; bir yandan hak ettiğimiz ekonomik ve demokratik haklarımızın tanınmasını isterken diğer taraftan bu tür meslektaşlarımızla, aynı çatı altında çalışmak istemiyoruz” desin.
  Bu yıl da olmadı, olamadı. İnşallah seneye olur.
  Biliyorsunuz ki; yıllara damgasını vuran önemli şahsiyetler, her zaman öğretmenlere saygılı olmuşlar, öğretmenlere güvenmişler ve öğretmenleri yücelten sözler söylemişlerdir.
  İşte aklıma gelen sözlerden bir kaçı:
  Sokrat:
  -Tanrı, kulları arasına insan olarak gelseydi, öğretmen olarak gelirdi.
  Hz. Muhammed:
  -İlim Çin'de de olsa öğrenin.
  Hazreti Ali:
  -Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.
  Fatih Sultan Mehmet:
  -O öğretmendir, kızması gerekirse padişah olan bana bile kızabilir.(Bahsettiği öğretmen, kendisinin ve çocuklarının ders aldığı Ak Şemseddin)
  Mustafa Kemal Atatürk:
  -Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseriniz olacaktır, demişler.
  Cumhuriyet'in ilk dönemlerindeki Milli Eğitim Bakanlarımızdan biri, 25 yaşlarında bir gençti.
  Günümüzde; 25 yaşındaki bir gencin Milli Eğitim Bakanı olması bir yana, 25 yaşında işsiz bıraktığımız gençlerimizi,  doğru-dürüst bir sınavdan bile geçiremiyoruz.
  Hepinizin, birkaç yıl önce yaşanan KPSS VE ÖSS sınavlarında yaşananları anımsadığınızı sanıyorum.
  Daha önce pek çok köşe yazımda değindiğim gibi yıllardır, çok yıllı eğitim sistemini savunurum. 
  Ülkemiz için en geçerli eğitim sistemi “6+3+3” olduğu halde “4+4+4” sistemi uygulanmakta.
  Bu sistemin en büyük sakıncası, birkaç yıl sonra, Matematik bilmeyen bir nesille karşı karşıya kalabileceğimiz gerçeğidir.
  Çünkü 5 yıllık ilkokul sürecinde, öğrencilerin somut kavramlardan sonra soyut kavramları algılamaya başlaması, üçüncü sınıfın ikinci döneminde başlayıp dördüncü sınıf eğitimi boyunca sürüyordu.
  Öğrencilerin aksayan yönlerini, sınıf öğretmenleri diğer derslerden çaldıkları zamanlarla telafi etmeye çalıştıkları için öğrencilerin eksikleri tamamlanabiliyordu.
  Şimdiki sistemde Matematik derslerine; beşinci sınıftan başlayarak branş öğretmenleri girmeye başladılar. Her derse ayrı branş öğretmeni girdiği için öğrencilerin eksiklerinin tamamlanması olanaksız oluyor.
  Bu durumda öğrenciler; ya alabildiği temelle yetinmek zorunda, ya özel ders almak ya da özel ders merkezlerinden destek almak zorunda kalacaklar.
  Bunu önlemenin yollarından biri, yeni bir düzenlemeyle üniversitelerde İlkokullar için de Matematik öğretmeni yetiştiren bölümler açılmasının sağlanması.
  TEOG kaldırılınca ve Üniversiteye Yerleştirme Sınavı için yeni öneriler gelince, bunların sağlanacağını düşünmüştüm ama “Dağ, fare doğurdu”
  Dilerim ki; 4+4+4 Eğitim Sistemi ile ilgili yasanın geçtiği gibi hızlı bir düzenleme yerine enine boyuna tartışılarak yeni bir sistem oluştururuz.
  Bu konuda eğitimcilerin, konuyu uzun uzun tartışması sağlanmadan bir düzenleme yapılmasını hiç ama hiç istemiyorum. Yoksa yaklaşık 40 yıldır deneme tahtasına çevirdiğimiz çocuklarımıza yazık olacak.
  Toplumlar, öğretmenlerine verdikleri değer oranında gelişebiliyorsa biz de bu konuda öğretmenlerimizin, deneyimleri sonucunda kazandıkları bilgi birikimlerine önem ve değer vermeliyiz.
  Bu sağlansa da sağlanmasa da biz, daha çok Öğretmenler Günü kutlarız.  
  Her şeye karşın; yaşamını yitiren eğitimcilerimiz başta olmak üzere öğretmen olsun veya olmasın birine bir şeyler öğretme başarısını gösteren herkesin Öğretmenler Günü bir kez daha kutlu olsun.(25.11.2016)
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA