21 Haziran 2024 Cuma

11:48   CHP, ÖZGÜR ÖZEL`IN KATıLıMıYLA `YURT DıŞı ÖRGÜTLENME ÇALıŞTAYı` DÜZENLIYOR   10:01   HAVA SıCAKLıKLARı 13 ILDE 40 DERECENIN ÜSTÜNE ÇıKACAK   09:38   YEŞIL GELECEK IÇIN KLAIPEDA`DA `YOL HARITASı` HAZıRLANDı   09:14   VAHAP SEÇER, BAYRAMıN 4. GÜNÜNÜ MEZITLI HALKıYLA GEÇIRDI   01:16   ÖZGÜR ÖZEL: “MEHMET ŞIMŞEK ILE GÖRÜŞME FIKRI CUMHURBAŞKANı ERDOĞAN`DAN ÇıKTı. BIZIM KEMER SıKMA VEYA ÖRTÜLÜ IMF POLITIKALARıNA DESTEK VERME GIBI BIR ŞEYIMIZ SÖZ KONUSU OLAMAZ”   12:03   LGS SıNAVı SONUÇLARı HAFTAYA AÇıKLANıYOR   11:53   YOL KENARıNDA 8 LIRAYA SÜT MıSıR SATAN OSMANIYELI KADıN ÜRETICI: "GEÇEN SENE ITIRAZ EDEN YOKTU BU SENE ITIRAZ EDIYORLAR"   10:51   HAVA SıCAKLıKLARı DAHA DA ARTıYOR... MEVSIM NORMALLERININ 7-10 DERECE ÜSTÜNDE SEYREDECEK HAVA SıCAKLıKLARı 9 ILDE 40 DERECENIN ÜSTÜNE ÇıKACAK   09:56   ÇANAKKALE`DE TARIHI YARıMADADAKI ORMAN YANGıNı 18 SAATTIR SÖNDÜRÜLEMEDI   09:51   6 ŞUBAT DEPREMLERININ ÜZERINDEN 500 GÜN GEÇTI... ANKA`YA KONUŞAN AILELER: "EYLEM TOK VE OĞLU ABD`DE YAKALANDıLAR, DEMEK KI KıRMıZı BÜLTEN IŞE YARıYORMUŞ”   09:49   HAVA SıCAKLıKLARı DAHA DA ARTıYOR... YURT GENELINDE HAVA SıCAKLıKLARı MEVSIM NORMALLERININ 7-10 DERECE ÜSTÜNDE SEYREDECEK   09:36   VAHAP SEÇER, TOROSLAR`DA YAŞAYAN YURTTAŞLARLA BAYRAMLAŞTı   09:25   MERSIN BÜYÜKŞEHIR`IN KURSIYERLERI, ‘BEN KADıNıM` OYUNU ILE SEYIRCI KARŞıSıNA ÇıKTı   12:12   İSRAIL BAŞBAKANı NETANYAHU, SAVAŞ KABINESINI FESHETTI   11:03   SIYASI PARTILER ARASı BAYRAMLAŞMA... MHP`LI KARAKAYA: "MISAFIR IKRAM EDILENI YEMIYORSA, GIDERKEN KENDISINE ÇıKıN YAPıLıR"   10:31   SIYASI PARTILERDE BAYRAMLAŞMA ZIYARETI... DENIZ YÜCEL: "TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI`NIN GEÇMIŞTEKI IŞLEVINI NE YAZıK KI KAYBETTIĞINI GÖRÜYORUZ"   10:26   TEMA VAKFı: “ÜLKEMIZDE 2012-2023 YıLLARı ARASıNDA YAKLAŞıK 410 BIN HEKTAR ORMAN ALANı KAYBEDILDI”   09:46   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, ``MERTUSENG TURIZM ÇALıŞTAYı`` ILE SEKTÖRÜN ÖNDE GELENLERINI VE GENÇLERI BULUŞTURDU   19:05   ÖZGÜR ÖZEL, ÖNCEKI GENEL BAŞKANLARıN BAYRAMıNı KUTLADı   17:34   ÖZGÜR ÖZEL`DEN CUMHURBAŞKANı ERDOĞAN ILE SIYASI PARTILILERIN GENEL BAŞKANLARı VE GRUP BAŞKANLARıNA BAYRAM TELEFONU  
 
     
 
 
image

Okunma : 236  Tarih : 20.11.2023  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan KARA

Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Sınavı

ÖĞRETMENLİK ve BAŞÖĞRETMENLİK SINAVI
  Aşağıdaki yazıyı 08.12.2021 tarihinde(yani, yaklaşık 2 yıl önce) yazmıştım. Yazıda bulunan, Koronavirüs ile ilgili bölümü çıkarsam, bugün yazılmış gibi olacağı için olduğu gibi tekrar yayınlıyorum.
  Birkaç gün önce, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan "Öğretmenlerin tamamı kadrolu olacak" diye bir açıklama yapınca, yıllardır "Öğretmenleri; kadrolu, sözleşmeli, ders ücreti karşılığı gibi farklı statü ve ücretle çalıştırmak yanlıştır. Doğru olduğuna inanılıyorsa, diğer kamu kurumlarında da benzer uygulama yapılsın" diyen biri olarak çok mutlu oldum.
  "Öğretmenlerin, bir sınavdan geçirilerek başöğretmenliğe kadar yükselebilecekleri" yönündeki sözlerini duyunca da çok üzüldüm.
  Birçok okulda okumak için sınava giren, o okullarda başarılı olmak için sınavlardan geçirilen ve öğretmenlik görevine başlayabilmek için önce Kamu Personeli Seçme Sınavı, daha sonra da Mülakat Sınavından geçirilen her öğretmen; sınav sorusu hazırlar, sınav yapar ve sınavda gözetmen olur ama yeni bir sınavdan geçirilemez, geçirilmemelidir.
  Başöğretmenliği fazlasıyla hak ettiğine inandığım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi bir başöğretmenimiz varken; yeni başöğretmenler yaratmanın hoş olmayacağını düşünüyorum ve öğretmenlerin maaşına zam yapmak için sınavdan geçirilme projesini kınıyorum.
  Sınav konusunda ısrar edilecekse; milletvekili, bakan, bakan yardımcısı, cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanı yardımcısı olmak isteyenler de sınavdan geçirilsin.
  Vali, kaymakam, muhtar, belediye başkanı, belediye meclisi üyesi olmak isteyenler de sınava girsin.
  Doktorlar ve diğer sağlık görevlileri de unutulmasın.
  Hatta; kim, nerede çalışmak istiyorsa veya çalışıyorsa, her yıl sınavdan geçirilsin ama asgari ücreti belirleme komisyonunda görev alacak olanlar, her ay sınava girsin.
  Herkesin sınava girmesini neden mi istiyorum?
  "Koronavirüse karşı alınacak önlemler" ile ilgili ülkemizde yaşayan herkesi kapsayan bir sınav yapsak yerinde olmaz mıydı?
  5 Aralık'ta "Osmaniye 600, Adana 416, Hatay 347, Mersin 345 (Mersin Mitinginden önce -100 bindeki- vaka sayıları)" diye yazmıştım.
  6 Aralık sabahı -facebooktaki, anılar bölümünde- bir yıl önce paylaştığım, şöyle bir paylaşımı gördüm; "Hatay, Adana ve Mersin, en çok artış olan -aynı zamanda komşu- iller. Hatay'da artış oranı %125"
  Çukurova Bölgesinde, aradan bir yıl geçse de -bu mevsimde- değişen fazla bir şey olmamış yani.
  "Her yılın, Kasım ayı sonuna doğru; Çukurova Bölgesi'nde görülen vaka artışının  nedenleri, artışı önlemek için neler yapılması gerektiği ve vaka sayısındaki bu artışta ihmali olanlar hakkında nasıl bir işlem yapılacağının" sorulduğu bir sınav yapmak yerinde olmaz mı?
  Mersin'de, Cumhuriyet Halk Partisi'nin hafta sonu yaptığı mitinge, kaç kişinin katıldığı ayrı bir sınav konusu değil mi?
  "Mersin Mitingine katılım hakkında, neden yazmadığımı" soranlara için -şimdi- yazıyorum. Mitinglerdeki coşku, mitinge katılanların sayısından daha önemli olduğu için yazmadım.
   Mitinge katılan net sayı, çok önemliyse; mitinge katılanların bulunduğu yerin yüzölçümünü vererek -metrekareye düşen insan sayısına göre- kaç kişinin katıldığını bulmak için de bir sınav yapabilirdik.
  Sınav yapıldıkça; devletimize harç ödeniyor. Sınav sorusunu hazırlayanlara, sınavda görev alanlara ve sınavı değerlendirenlere de ücret ödediğimiz için ekonomimiz canlanmaz mıydı? 
  Atasözleri ve deyimlerimizin anlamı ile ilgili bir sınav yaparak "Baldız, baldan tatlıdır, sözü, ne anlama gelir?" diye tek soruluk yazılı bir sınav yapsaydık; birileri "Baldan tatlı olan baldız değil daldızdır. Daldızın anlamı, kovandan bal alınan ve genellikle demirden yapılan çubuk veya ağaçtan yapılmış arı kovanının iç yüzeyi olup baldız ile hiçbir ilgisi yoktur" diye yanıt verebilirdi.
  Böylece, yıllardır "Daldız(kovandan bal alınan çubuk) baldan tatlıdır" sözünü "Baldız baldan tatlıdır" diye söyleyen bir toplum "Baldız ile zina nikaha zarar vermez" diyenleri kınardı belki.
  Son olarak, yöneticilerimizi -yalnızca- "Ülkemizin, çözülmesi gereken onca sorunu varken; üç kuruş zam vermek için öğretmenleri sınavdan geçirmeye ve kurucu lideri en büyük başöğretmenken yeni başöğretmenler aramaya gerek var mı?" sorusu olan bir sınavdan geçirsek olmaz mı?

  
  
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

   GÜNCEL HABERLER

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA