13 Nisan 2024 Cumartesi

16:13   ALTINDAĞ BELEDİYESİ İŞÇİLERİNİN YÜRÜTTÜĞÜ HAK MÜCADELESİNE MAHALLELİ DE DESTEK VERDİ: “GEREKİRSE ALTINDAĞ`IN BÜTÜN ÇÖPÜNÜ BİZ ÇEKERİZ. İŞÇİLERİN HAKKINI KİMSE YİYEMEZ”   15:52   ÖZGÜR ÖZEL: "İSRAİL`İN SAVAŞ KOŞULLARINI DUYURAN GAZETECİLERİ HEDEF ALMASINI LANETLİYORUM"   15:10   ÖZGÜR ÖZEL, KAMPANYA FİLMİNDE OYNAYAN ÇOCUKLAR İLE AİLELERİNİN BAYRAMINI KUTLADI   13:11   İMAMOĞLU: “İNSANLARI PARTİSİNDEN DOLAYI AYIRT EDENLERDEN OLMADIK, OLMAYIZ”   12:43   VAN`DA YENİ SEÇİLEN BELEDİYE BAŞKANLARI BAYRAM PROGRAMINA KATILDI   12:43   İMAMOĞLU DOĞDUĞU KÖYDE HORON TEPTİ   12:40   ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÜNLÜCE, PERSONELİN BAYRAMINI KUTLADI   11:41   TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU: SÜPER LİG`DE LİG SONUNA KADAR KRİTİK MAÇLARDA YABANCI VAR HAKEMİ GÖREVLENDİRİLECEK   11:23   MERSİN`DE MERCAN 100. YIL İKLİM VE ÇEVRE BİLİM MERKEZİ`NİN KAPILARI BAYRAMDA DA AÇIK   11:03   BAKAN YERLİKAYA: "BAYRAM TATİLİNDEN GERİ DÖNÜŞ YOLCULUKLARI BAŞLADI, TRAFİK YOĞUNLUĞU ARTIYOR"   10:57   TBMM BAŞKANVEKİLİ BEKİR BOZDAĞ: "ORTAYA ÇIKAN SONUCUN SORUMLULARI BİZLERİZ"   10:54   RABİA NAZ`IN BABASI ŞABAN VATAN`DAN ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ`A: "EĞER Kİ `BU ÜLKE HUKUK DEVLETİDİR` DİYORSANIZ KATİLLER YARGILANARAK HAK ETTİĞİ CEZAYI ALSIN"   10:16   ÇEŞME BELEDİYE BAŞKANI LAL DENİZLİ: “İZMİR`DE KENT NÜFUSUNUN YÜZDE 40`INI KADINLAR YÖNETİYORSA, BU DEĞİŞİM HİKAYEMİZİN BAŞARISIDIR”   09:53   BAKAN YERLİKAYA: "KALKAN-19 OPERASYONLARINDA 1177 DÜZENSİZ GÖÇMEN YAKALANDI"   09:44   ÖMER FETHİ GÜRER: "STAJYER VE ÇIRAKLARIN İŞE BAŞLADIĞI GÜN EMEKLİLİK İÇİN SİGORTA BAŞLANGIÇ TARİHİ SAYILMALI"   09:11   VAHAP SEÇER, ‘BAYRAM SOFRASI`NDA TARSUS HALKIYLA BULUŞTU   09:05   MALATYA`NIN BATTALGAZİ İLÇESİNDE DEPREM   22:48   GÖKHAN GÜNAYDIN: "SANDIĞA GİTMEYEN CHP SEÇMENİ AKP SEÇMENİNDEN 10 KAT FAZLADIR"   19:52   SİYASİ PARTİLER ARASINDAKİ BAYRAM ZİYARETLERİ, SİYASET GÜNDEMİNİN YANI SIRA RENKLİ GÖRÜNTÜLERE DE SAHNE OLDU   19:25   ÖZGÜR ÖZEL, GEZİ TUTUKLULARININ YAKINLARINI ARAYARAK BAYRAMINI KUTLADI  
 
     
 
 
image

Okunma : 365  Tarih : 29.03.2024  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan KARA

Oy Verin, Son Noktayı Koyverin

OY VERİN, SON NOKTAYI KOYVERİN
  Aşağıdaki yazıyı; 17.03.2017 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi için referandum oylamasına 1 ay kala yazmıştım. Yaklaşık olarak 2 gün sonra, sandığa gideceğimizi düşünerek tekrar paylaşma gereği duydum.
  Referanduma, sayılı günler kaldı. Referandum çalışmalarında her şey gündeme geldiği halde asıl konuya çok az değinilmesini, bir seçmen olarak içime sindiremiyorum.
  Bu referandum, Cumhurbaşkanlığı Sistemi için olacağına göre tartışmalar da bu sistem üzerinde olsaydı keşke. Bu sistem üzerinde, neyi mi tartışsaydık?
  Her şeyden önce, bir sistem değişikliği yapılacağına göre, bu sistemi isteyen ve istemeyen parti liderlerinin; bu sitem hakkındaki görüşlerini ulusal yayın yapan televizyonların ekranlarında -hatta mümkünse tüm kanalların ortak yayınında- tartışmalarını neden izleyemediğimizi tartışsaydık.
  Mahalleye muhtar seçerken, azaları belli olduğu halde ülkeye cumhurbaşkanı seçerken yardımcılarının kimler olacağının belli olmayışını ve cumhurbaşkanı yardımcılarının en fazla kaç kişi olacağının, neden belirtilmediğini tartışsaydık.
   Muhtarın, kaymakamın, valinin partisiz olduğu bir ülkede cumhurbaşkanının partili olup olamayacağını tartışsaydık.
  Daha önce genel seçimler, 5 yılda bir yapılırken 4 yıla düşürüldüğü halde neden şimdi 5 yıla çıkarıldığını tartışsaydık.
  Güven oylaması olmayan bir sistemde, halkın not vermek için 5 yıl beklemesinin ne derece doğru olacağını gündeme getirerek; cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerini iki buçuk yıl arayla yapıp hiç değilse bir ara denetim yapılmasının sağlanmasını tartışsaydık.
  Seçmenlere uygulanan parmak boyasının kaldırıldığı günden bu yana, neredeyse her seçimden önce ve sonra gündeme gelen bir takım söylentilerin kesilmesi için parmak boyasını tartışsaydık.
  Referandumda kullanılacak oy ile teröre karşı veya arka çıkmak arasındaki bağlantıyı tartışsaydık.
  En önemlisi de; her seçimde sandığa gitmeyen, toplam seçmenlerin yaklaşık altıda birinin neden sandığa gitmediğini ve onlara nasıl oy kullandırabileceğimizi tartışsaydık.
  Kızılderililer, "Bu dünya bize, torunlarımıza verilmek üzere dedelerimizden miras kaldı" demiş. Seçimlerde veya referandumlarda oy kullanmaya gitmeyenleri anımsadıkça ben, bu sözü anımsarım.
"Bir oydan, ne olacak?" demek yerine "Milyonlarca oy; birer birer kullanılıp birer birer sayılarak milyonlara erişiyor" demeliyiz bence.
  Oy kullanmamak; bir yandan dedelerimizden kalan mirası torunlarımıza bırakırken kuralına uygun değerlendirmemek, diğer yandan ""Ben, yaratık olarak varım ama birey olarak yokum" demektir. Demokratik hakların temel kurallarından en önemlisi, seçme ve seçilme hakkını kullanmaktır çünkü.
  Oy vermek; demokratik bir hak olmakla birlikte, hem topluma hem de gelecek nesillere karşı bir görev ve sorumluluktur da.
Kur'an-ı Kerim'in ilk emrinin "Oku" olduğunu ve İslam dinine bağlılığımızı söylüyor ve anlatıyoruz ama yeteri kadar okumuyoruz.
  İstiklal Marşımızın ilk sözcüğünün "Korkma" diye başladığının altını çiziyoruz ama birbirimizle konuşmaktan çekinir hale geldiğimiz için neredeyse gölgemizden bile korkuyoruz.
  Demokrasiye gönülden bağlı ve demokrasiyi ayakta tutabilmek için bir vatandaş olarak oy kullanmam gerektiğine inanan ben; oy kullanma hakkım doğduğunda, bir seçmen olarak hem sandığa gidip oyumu kullanıyorum, hem de sandıkların açılmasına birkaç dakika kala gidip oy kullandığım sandıktaki oyların nasıl dağıldığını öğreniyorum.
  Çünkü ben; seçme ve seçilme hakkımı, “Ya istiklal ya ölüm” diyerek yola çıkan Mustafa Kemal Paşa’nın yanında şehit düşen dedem ve dedem gibiler sayesinde kazandım.  
  Şu ana kadar o hakkımı, evde oturarak hiç öldürmedim. Öldürmeye de niyetim yok.  
  Bu yüzden, 16 Nisan’da, önce gidip oyumu kullanacağım, sonra da oy kullandığım sandığa giderek oyların dökümü hakkında bilgi alacağım.
  Bir dizi filmde, sık sık “Ben, aslında yoğum” diyen bir Burhan karakteri vardı. Siz de kendinizi Burhan gibi hissetmiyorsanız, sandığa gidip oy verin ve Cumhurbaşkanlığı Sistemine, öyle veya böyle son noktayı koyverin.

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

   GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA