21 Mayıs 2024 Salı

15:47   ETEM ÇALIŞKAN, BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT’İ ZİYARET ETTİ   15:42   FENERBAHÇE`DEN 3 İSİM İFADEYE ÇAĞIRILDI   14:38   CHP GRUP TOPLANTISI... ÖZGÜR ÖZEL, BAHÇELİ`YE DÖRT SORUYLA KARŞILIK VERDİ   14:01   YENİŞEHİR BELEDİYESİNDEN KENTİN EN YOĞUN BÖLGESİNDE 3 HİZMET BİRDEN    13:55   TOROSLAR BELEDİYESİ’NDE, KADIN VE AİLE HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ KURULDU   13:10   10 EKİM ANKARA KATLİAMI DAVASI AVUKAT KOMİSYONU`NDAN AYM`NİN KARARINA TEPKİ   12:19   21 MAYIS 1864 ÇERKES SÜRGÜNÜ`NÜN 160. YILI... KAFKAS VE ÇERKES DERNEKLERİ ANMA PROGRAMI DÜZENLEYECEK   11:46   ALİ YERLİKAYA`DAN `FETÖ` OPERASYONU AÇIKLAMASI: "28 İLDE DÜZENLENEN `KISKAÇ-16` OPERASYONLARINDA 46 ŞÜPHELİ YAKALANDI"   11:19   AHMET VEHBİ BAKIRLIOĞLU: "MADEN İŞLETME SAHASI GENİŞLETİLMEYE DEVAM EDERSE ORMANSIZ KALACAĞIZ"   10:29   KAMU ALACAKLARINDA GECİKME ZAMMI ORANI YÜZDE 4,5`E ÇIKARILDI   09:49   ERDOĞAN TOPRAK: "KPSS`YE GİRECEK 3,5 MİLYON GENCİN GELECEĞİ YOK EDİLDİ"   09:25   MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SEÇER, GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİ    08:54    İSTANBUL`DA YENİ 1 MAYIS GÖZALTILARI   21:56   ERDOĞAN: “MEVCUT ANAYASA`NıN YENI TÜRKIYE`YI TAŞıMASı MÜMKÜN DEĞILDIR”   21:04   TÜRKIYE`DE İRAN CUMHURBAŞKANı REISI`NIN VEFATı DOLAYıSıYLA 1 GÜNLÜK MILLI YAS ILAN EDILDI   20:39   ÖZGÜR ÖZEL, SAMSUN ECZACı ODASı`Nı ZIYARET ETTI   17:39   DEM PARTI EŞ GENEL BAŞKANLARıNDAN DEMIRTAŞ`A ZIYARET: "TÜM TÜRKIYE HALKLARıNA `DEMOKRASI MÜCADELESINDEN ZERRE GERIM ADıM ATMASıNLAR` MESAJı VERIYORLAR"   17:03   CHP`DEN SURUÇ KATLİAMI DAVASI İÇİN HEYET...   16:01   GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI: ``EN ÖNEMLİ SEBEPLERİNDEN BİRİ GIDA FİYATLARININ ARTMASI VE HALKIN ALIM GÜCÜNÜN DÜŞMESİ``   15:45   CHP MYK, SAMSUN`DA TOPLANDI...  
 
     
 
 
image

Okunma : 231  Tarih : 15.05.2024  E-Mail : bilgi@mersinerji.com

 
Salim DOĞAN

ULUSAL EGEMENLİK VE DİL

ULUSAL EGEMENLİK VE DİL

Ulusal egemenlik bir evrensel kavramdır. Bu evrensel kavramın içini dolduran argümanlar tarihsel süreç içerisinde binlerce yıl bir toplumsal uzlaşmanın sonucunda oluşmaktadır. Bunların başında dil birliği gelmektedir. Daha önceki makalelerimde de yazdığım gibi dil adı millet adıdır. İngilizce bir dil adı aynı zamanda bu dilin adı İngiliz milletinin de adıdır. Almanca, Almanya gibi, Fransızca, Fransa gibi Türkçede Türkiye adıyla yüce Türk milletiyle bütünleşmiş ve egemenliğimizin temelini oluşturmuştur.

Bir millet kendi kültürünü, dilini, tarihini ve töresini unuttuğu zaman egemenliğini kaybetmiş demektir. Onun için emperyalizm ulus devletlere saldırmaktadır. Onun için emperyalizm ulus devletleri etnik köken ve inanç temelinde ayrıştırarak zayıflatıp kendisine bağlı bir eyalet konumuna getirmeye çalışmaktadır. Eyaletle yönetilen devletlerde ulusal birlik yoktur. Amerika henüz uluslaşamamış bir devlettir. Eyaletler arası çıkar ilişkilerinin olduğu bir birleşik devlettir. Ancak Avrupa ülkelerinde etnik yapı onların toplumsal kurallarını, yasalarını, kültürünü etkilemez. Avrupa’da etnik kimlikler kendi içinde özgür davranıyor mu acaba. Almanya’da, Fransa’da, İngiltere’de ve diğer Avrupa ülkelerinde egemenlik çok katı bir şekilde uygulanmaktadır. Herkesin bildiği gibi bir Avrupa ülkesine gidecek orada yaşamını devam ettirecek insanlar gideceği ülkenin dilini öğrenmek zorunda. Bunun için sınav yapılmakta ve sınavı geçenler ancak o ülkelere gidebilmektedir.  

Dil ulusal bütünlüğü sağlayan tek araçtır. Etnik kimlik ve inanç ülke bütünlüğünü sağlayamaz. Zira emperyalist ülkeler bir ülkeye müdahale etmek için önce o ülkede etnik ve inanç yapısını indükleyerek yurttaşlar arasında ayrımcılığı körüklemektedir. Eğitim ve kültür düzeyi düşük toplumlar bu oyuna çok çabuk gelmektedir. İşte bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı dönemindeki toplumsal yapıyı, kurduğu Cumhuriyet yönetimine yakışır şekilde yaptığı devrimlerle pekiştirmeye çalışmıştır. Onun için Türk Dil Kurumunu, Türk Tarih Kurumunu kurmuştur. Ulusal sınırlar içerisinde yaşayan insanların yurttaşlık bilinciyle ülke bütünlüğünü bu şekilde sağlamıştır. Ancak cumhuriyet döneminde kimi iktidarlar emperyalizmin güdümünde toplumsal yapımızı bozmak için yurttaşlarımız arasında etnik ve inanç üzerinden ayrımcılık yapmışlardır.

Yurdumuzun içinde bulunduğu şu günlerde çoğu komşu ülkelerden savaş nedeniyle gelen sığınmacılar artık yurdumuzda sessiz sedasız kendi egemenliklerini ve kültürlerini dayatmaya başlamıştır. Bu en çok okullarda ve iş yerlerindeki tabelalarla da kanıtlanmaktadır.  Bu ülkelerden gelen sığınmacılar sığındığı ülkede kalıcı olarak vatandaşlık verilmektedir. Bu durum demografik yapımızı bozmaktadır.  Ancak sığındığı ülkenin dili ile eğitim görmesi gereken bu sığınmacılar okullarda ya da başka yerlerde Türkçe öğrenmek yerine kendi dillerini konuşmaktadır. Tarihte Sümerler Arap yarımadasından gelen yoksul insanların sığındığı ve hayat aradığı bir ülkeyken geçen zaman içerisinde artan nüfusları sonucunda Akadların saldırısıyla ortadan kaldırılmıştır. Bu tür sessiz istilalar sonucunda tarihte birçok devlet yıkılmıştır. Sorumluluk sahibi devlet yöneticilerinin, siyasi partilerin ve demokratik sivil toplum kuruluşlarının bu konu üzerine gitmesi ve egemenliğimizi tehdit eden bu tür emperyalist oyunlara karşı tavır alması gerekmektedir. Zira dilini kaybeden milletler egemenliğini de kaybeder.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA