21 Haziran 2024 Cuma

11:48   CHP, ÖZGÜR ÖZEL`IN KATıLıMıYLA `YURT DıŞı ÖRGÜTLENME ÇALıŞTAYı` DÜZENLIYOR   10:01   HAVA SıCAKLıKLARı 13 ILDE 40 DERECENIN ÜSTÜNE ÇıKACAK   09:38   YEŞIL GELECEK IÇIN KLAIPEDA`DA `YOL HARITASı` HAZıRLANDı   09:14   VAHAP SEÇER, BAYRAMıN 4. GÜNÜNÜ MEZITLI HALKıYLA GEÇIRDI   01:16   ÖZGÜR ÖZEL: “MEHMET ŞIMŞEK ILE GÖRÜŞME FIKRI CUMHURBAŞKANı ERDOĞAN`DAN ÇıKTı. BIZIM KEMER SıKMA VEYA ÖRTÜLÜ IMF POLITIKALARıNA DESTEK VERME GIBI BIR ŞEYIMIZ SÖZ KONUSU OLAMAZ”   12:03   LGS SıNAVı SONUÇLARı HAFTAYA AÇıKLANıYOR   11:53   YOL KENARıNDA 8 LIRAYA SÜT MıSıR SATAN OSMANIYELI KADıN ÜRETICI: "GEÇEN SENE ITIRAZ EDEN YOKTU BU SENE ITIRAZ EDIYORLAR"   10:51   HAVA SıCAKLıKLARı DAHA DA ARTıYOR... MEVSIM NORMALLERININ 7-10 DERECE ÜSTÜNDE SEYREDECEK HAVA SıCAKLıKLARı 9 ILDE 40 DERECENIN ÜSTÜNE ÇıKACAK   09:56   ÇANAKKALE`DE TARIHI YARıMADADAKI ORMAN YANGıNı 18 SAATTIR SÖNDÜRÜLEMEDI   09:51   6 ŞUBAT DEPREMLERININ ÜZERINDEN 500 GÜN GEÇTI... ANKA`YA KONUŞAN AILELER: "EYLEM TOK VE OĞLU ABD`DE YAKALANDıLAR, DEMEK KI KıRMıZı BÜLTEN IŞE YARıYORMUŞ”   09:49   HAVA SıCAKLıKLARı DAHA DA ARTıYOR... YURT GENELINDE HAVA SıCAKLıKLARı MEVSIM NORMALLERININ 7-10 DERECE ÜSTÜNDE SEYREDECEK   09:36   VAHAP SEÇER, TOROSLAR`DA YAŞAYAN YURTTAŞLARLA BAYRAMLAŞTı   09:25   MERSIN BÜYÜKŞEHIR`IN KURSIYERLERI, ‘BEN KADıNıM` OYUNU ILE SEYIRCI KARŞıSıNA ÇıKTı   12:12   İSRAIL BAŞBAKANı NETANYAHU, SAVAŞ KABINESINI FESHETTI   11:03   SIYASI PARTILER ARASı BAYRAMLAŞMA... MHP`LI KARAKAYA: "MISAFIR IKRAM EDILENI YEMIYORSA, GIDERKEN KENDISINE ÇıKıN YAPıLıR"   10:31   SIYASI PARTILERDE BAYRAMLAŞMA ZIYARETI... DENIZ YÜCEL: "TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI`NIN GEÇMIŞTEKI IŞLEVINI NE YAZıK KI KAYBETTIĞINI GÖRÜYORUZ"   10:26   TEMA VAKFı: “ÜLKEMIZDE 2012-2023 YıLLARı ARASıNDA YAKLAŞıK 410 BIN HEKTAR ORMAN ALANı KAYBEDILDI”   09:46   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, ``MERTUSENG TURIZM ÇALıŞTAYı`` ILE SEKTÖRÜN ÖNDE GELENLERINI VE GENÇLERI BULUŞTURDU   19:05   ÖZGÜR ÖZEL, ÖNCEKI GENEL BAŞKANLARıN BAYRAMıNı KUTLADı   17:34   ÖZGÜR ÖZEL`DEN CUMHURBAŞKANı ERDOĞAN ILE SIYASI PARTILILERIN GENEL BAŞKANLARı VE GRUP BAŞKANLARıNA BAYRAM TELEFONU  
 
     
 
 
image

Okunma : 276  Tarih : 5.06.2024  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan KARA

Herkesin Çevresi, Çapıyla Orantılıdır

  HERKESİN ÇEVRESİ ÇAPIYLA ORANTILIDIR
 
Bilindiği gibi 5 Haziran, tüm ülkelerde “Dünya Çevre Günü” olarak kutlanır.
  Ülkemizde; çevre  konusundaki bilinçsizlik, çevre kirliliği ve çevre katliamı korkunç boyutlarda olduğu için bu konuyu matematiksel çevreyle de ilişkilendirerek mizahi bir tarzla dile getirmek istedim.
  Belli bir çevre politikası olmayan ülkemizde kimi insanların doğal çevre ötesinde arkadaş çevresinde de kirlilikler ve bir takım sorunlar vardır.
  Çocuklarımızı istediğimiz bir okula gönderebilmek için bu işi sağlayacak bir çevremiz olması gerekir nedense…
  Bir işe girmek için bizi işe sokacak birilerini bulmak, bu konuda bir çevre oluşturmak zorunda kalırız. Bir süre sonra çalıştığımız yerden başka bir yere atanmak için benzer bir çevreye daha gerek duyarız. Başkasının hakkını yiyerek işe girmemizi veya atanmamızı sağlayan bu çevre, kirli bir çevredir aslında…
  Alacaklarımızı tahsil ederken, hasmımıza haddini bildirirken, yaptığımız pisliklerden yasa dışı yollarla aklanarak çıkarken, çevreyi katlederken, çevreyi kirletirken de kirli ilişkilerimize yardımcı olacak bir çevre(!)) bulmuyor muyuz?
  Ormanlarımızı yok ederken, sularımızı kirletirken bu kirli çevremiz arkamızda olmuyor mu?
  Kendimizi bir daireye benzetirsek çevremiz de çapımızla orantılı olacaktır. Çevreyi bulmak için pi sayısı ve çap çarpılıyor ya çapı sıfır olanın çevresi de sıfır oluyor.
  Çapsız çevre olmadığı için çaptan düşmüş ve çapsız insanların çevresi de doğal olarak olmuyor.

  Olur, olmaz zamanlarda “çevrem geniş, yapamayacağım iş yoktur” diyenlerin çok olduğu bir toplumda çevre bilinci oluşabilir mi?
  Kendi çevresini oluşturabilmek için başka birinin çevresine zarar vermek hak mıdır?
  Bilinçli veya bilinçsiz olarak yaratılan çevre kirliliği böyle başlıyor işte.
  Çevresinde bulunan veya hiç tanımadığı insanlara zarar vermeyi alışkanlık haline getiren birinden doğal çevreye zarar vermemesini bekleyebilir miyiz? O yapıdaki insanlar çevreyi koruyabilir mi?
  Bence “HAYIR.” Ya sizce?
  Her şeyden önce kendine saygılı olmalı insan…
  İnsan olduğu için insana saygılı olmalı. İnsan olduğu için iyi bir sistemle eğitilmeli. Eğitimli olduğu için de insanlara, hayvanlara, doğal güzelliklere, yakın çevresinden başlayarak tüm evrene ve evrenin dengesine saygılı olmalı.
  Okullarda, yalnızca belirli gün ve haftalarda değil zorunlu eğitim süresince bu bilinç aşılanmalı.
  Yoksa 4 Ekim günlerinde hayvanları, 5 Haziran günlerinde çevreyi korumayı anımsarız ama yılın diğer günlerinde en acımasız ve en korkunç katliamlarımızı sürdürürüz.
  Seçim sürecine girdiğimiz zaman diliminde bakıyorum da; siyasi partilerimiz ve bu partilerin liderlerinin çoğu, eğitimle ilgili, çevreyle ilgili yapacaklarını anlatacakları yerde  birbirlerine en ağır sözlerle hakaret etmekteler…
  Siyasi rakiplerine veya siyasi rakiplerinin çevrelerine bu denli kirletici bir tarzla söylemlerde bulunanların çevre kirliliğini ve cehaleti yenmek için yapacaklarını  çok büyük bir merakla bekliyorum doğrusu…
  Gelecek nesillere, bizden önceki nesillerden aldığımız kadar bir çevre bırakamasak bile en azından bir çevre bilinci bırakmak istiyorsak bir an önce, bu işi bilen uzmanlardan da yararlanarak kendi çapımızda bir eğitim vermeliyiz.
  Yoksa, dünyanın anlatılması zor doğal güzellikleriyle bezenmiş ülkemiz elimizden kayıp gidecek.

  Her çeşit hayvanın ve bitkinin yaşadığı doğal ortamımızı koruma bilinci edinmek ve bu bilinci yaymak için geç kalmamalıyız.
  Her toplumun bir çevresi olduğunu ve çevremiz kadar değerimiz olduğunu bir an önce anlamalıyız.
  Her varlığın bir çevresi olduğu gibi bizim de bir çevremizin olduğunu üstelik bu çevrenin yalnızca bizim için değil bizden önceki nesillerden bize kaldığını bu nedenle teslim aldığımız o çevreyi geliştiremediysek bile en azından aldığımız şekliyle bizden sonraki nesillere bırakmak zorunda olduğumuzu bir an önce anlamamız dileğiyle…
  Aile bireylerimizden başlayarak tüm insanlara, tüm hayvanlara, tüm doğal güzelliklere ve tüm doğal dengeye saygılı olmayı alışkanlık haline getirebildiğimiz günlerde, kirlenmişliklerden ırak bir yaşam dileğiyle….
  5 Haziran-Dünya Çevre Günü'nüz kutlu olsun(03.06.2011)
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

   GÜNCEL HABERLER

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA