13 Temmuz 2024 Cumartesi

15:21   DEPREMZEDE DÖNE KAYA HATAY ADLIYESI ÖNÜNDE...   14:25   DEM PARTI, SEFERBERLIK VE SAVAŞ HALI YÖNETMELIĞININ İPTALI İSTEMIYLE DANıŞTAY`DA DAVA AÇTı   13:49   CHP`DE TÜZÜK KURULTAYı HAZıRLıĞı...   13:34   ALI MAHIR BAŞARıR: “KADıNıN SOYADıNı TARTıŞMAK BILE UTANÇ MESELESI”   12:51   EĞITIM-SEN İZMIR YÖNETICISI KÖRÜKMEZ`DEN, YÖK`ÜN İKINCI ÖĞRETIMI KALDıRMASıNA TEPKI   12:45   YENIŞEHIR BELEDIYESI`NDEN TÜRKIYE MOTOSIKLET FEDERASYONU`NUN İLERI SÜRÜŞ MOTOSIKLET EĞITIMLERINE DESTEK   12:29   ÖĞRETMENLIK MESLEK KANUNU TEKLIFI`NE TEPKILER SÜRÜYOR...   12:08   GÜLCAN KıŞ: "CHP`NIN HIÇBIR MILLETVEKILI ÖĞRETMENLIK MESLEĞI KANUNU TEKLIFI`NE EVET OYU VERMEYECEKTIR"   11:57   TÜRKAN SAYLAN`ıN ADı BEŞIKTAŞ`TA YAŞADıĞı SOKAĞA VERILDI... AK PARTI GRUBU KARARA TEPKI GÖSTERDI   11:15   ÖMER FETHI GÜRER: "HIÇBIR ÖĞRETMEN YOKSULLUK SıNıRıNıN ALTıNDA MAAŞ ALMASıN"   11:12   FENOMEN NESLIHAN GÜNGEN VE EŞI İNANÇ GÜNGEN ADLIYEYE SEVK EDILDI   11:01   BIDEN ZELENSKI`YE ``PUTIN``, HARRIS`E ``TRUMP`` DEDI: ABD KONGRESI`NIN DEMOKRAT PARTILI 3 ÜYESI DAHA BIDEN`ıN YARıŞTAN ÇEKILMESINI ISTEDI   11:01   TÜRKER ATEŞ: SON BIR YıLDA BATıK KREDI KARTı BORÇLARı YÜZDE 238 ARTTı   10:42   GÖKHAN GÜNAYDıN`DAN BAKAN YUMAKLı`YA: "ORMAN YANGıNLARıNA ILIŞKIN ACIL EYLEM PLANı HAZıRLADıNıZ Mı?"   10:37   DENIZ YÜCEL: "AKP HÜKÜMETININ ARTıK HALK NEZDINDE VIZESI DOLMUŞTUR"   10:19   MERSIN BÜYÜKŞEHIR`IN DIL KULÜBÜ `HELLO MERSIN`DE YAZ KURSLARı BAŞLADı   10:07   KPSS MARATONU 14 TEMMUZ`DA BAŞLıYOR... GENEL YETENEK- GENEL KÜLTÜR OTURUMLARıNA 1 MILYON 470 BIN ADAY BAŞVURUDA BULUNDU   09:39   MERSIN BÜYÜKŞEHIR`DEN `İKLIM MERSIN TOPLANTıSı`   15:35   SREBRENITSA KATLIAMı`NıN 29`UNCU YıLı, BOSNA HERSEK`TE ANıLDı…   15:20   DEVA PARTILILERDEN TÜİK ÖNÜNDE ÇÜRÜK MEYVE-SEBZELI EYLEM...  
 
     
 
 
image

Okunma : 312  Tarih : 2.07.2024  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan KARA

İnsan Olan, İnsan Yakamaz

İNSAN OLAN İNSAN YAKAMAZ
  Madımak Oteli'nde, diri diri yakılanları; yüreğim yanarak anarken, o gün orada yaşananları, şöyle özetleyebilirim:
  "Sivas ellerinde  sazım çalınır" diye türkü yakmaktan, insanlıktan çıkmış olan iğrenç yaratıkların katliam davulunu çalarak insanları, diri diri yakmak.
  02.07.1993, tam olarak budur işte.
  En ilkel dinlerden başlayarak, son din olan İslamiyete kadar olan tüm dinlere göre "Verdiği canı, ancak ve yalnız Allah alır"
  O nedenle; Allah'a inanan hiçbir kul, insan yakmaz, yakamaz.
  Allah'a inanan birinin "Çok büyük günah işleyen kullar; Allah'ın takdiri ile cehennem ateşinde, cayır cayır yanacak" diye özetleyebileceğim bir inancı vardır çünkü.
  İnsanlar da, bir şeyler yakar elbette...
  Kimileri yürek yakar, kimileri kendi yüreğini, kimileri de başını yakar.
  Kimileri çakmak yakar, kimileri sigarasını. Kimileri de mangal yakar.
  Kimileri gemileri yakar.
  Kimileri yaptığı yemeği yakar.
  Kimileri orman yakar.
  Bir de insan yakanlar var.
  Yürek yakan, kendi yüreğini yakan, çakmak yakan, sigarasını yakan, mangal yakan, gemileri yakan, yaptığı yemeği yakan insandır.
  Ormanı yakan kısmen insandır ve büyük bir hata yapmıştır.
  Ancak; insanları yakanlar, insan değildir. İnsan olan, insan yakmaz çünkü.
  Bildiğiniz gibi, son günlerde "Orman yakanları idam edelim" türü söylemler arttı.
  Acaba, orman yakanlar için "İdam cezası uygulansın" diyenler, insan yakanların "Zaman aşımı" nedeniyle özgür kaldığını biliyor mu?
  29 yıl önce; Sivas Madımak Otelinde yaşanan vahşet kadar, hatta ondan daha vahim olan, orada yaşananları, sıradan bir olay gibi göstermeye çalışanların ve sorumluluk alması gerekenlerin sorumluluktan kaçan açıklamalarıdır.
  O nedenle; yazımı, olayın ardından, yapılan birkaç açıklama ile sürdüreceğim.
  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel: Olay münferittir. Ağır tahrik var. Bu tahrik sonucu halk galeyana gelmiş. Olayları, çok yakından izledim. Güvenlik kuvvetleri ellerinden geleni yapmıştır. Ortada, halkla halkın çatışması yoktur. Halkla güvenlik güçlerinin çatışması yoktur. Karşılıklı gruplar arasında çatışma yoktur. Bir otelin yakılmasından dolayı can kaybı vardır.
  Başbakan Tansu Çiller: Çok şükür otel dışındaki halkımız zarar görmedi.
  Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü: Olaylara geç müdahale edilmesinde, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller ve Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş'in de, benim kadar sorumluluğu var. 
  İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu: Aziz Nesin'in, halkın inançlarına karşı bilinen tahrikleriyle halk galeyana gelerek tepki göstermiştir.
  Köşe yazarı Fehmi Koru: Komik hikayelere imza atan, yazar Aziz Nesin;  bu defa, izleri uzun yıllar kalacak bir trajedinin kahramanı oldu. Sivas'ta, ilk elde 35 kişinin ölümü, çok sayıda kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan arbede; O'nun, merkezinde bulunduğu, yoğun tahriklerle meydana geldi.
  İnsan, ne diyeceğini bilemiyor değil mi?

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA