17:11   İBRAHIM GÜL PROJELERINI ANLATTı "TARSUS’U 1923 RUHUYLA 2023 HEDEFINE TAŞıYACAĞıZ"   14:22   TACIZCI ÖĞRETMENIN GÖREVINE DEVAM ETMESINI PROTESTO EDEN ÖĞRENCILERE UZAKLAŞTıRMA CEZASı   14:07   KODLAMA İLE ÖĞRENCILERIN FARKıNDALıK DÜZEYLERI ARTıRıLıYOR   14:04   İHRACATıN LIDERLIK KOLTUĞUNDA PASTACıLıK ÜRÜNLERI VE IRAK VAR   13:59   AİHM TOPU TÜRK UKUKÇULARıNA ATTı: İNSAN HAKLARı SÖZLEŞMESINI KORUYUN   16:36   MEZITLI BELEDIYESI’NIN ÇIN’DE FINAL HEYECANı   16:28   ‘BIRLIK VE BERABERLIK İÇERISINDE BAŞARıLı HIZMETLER YAPMAYA DEVAM EDECEĞIZ’   16:24   ANKARA’YA ULAŞıLABILIR VE TEK ADLIYE İÇIN SOMUT ADıM   16:21   CHP YENIŞEHIR BELEDIYE BAŞKAN ADAY ADAYıNDAN SERT UYARı   16:16   ERDEMLI BELEDIYESI’NDEN BÜYÜK SEL TEDBIRI   16:07   HDP ADAY ADAYı BAŞVURUSU UZATıLDı   15:30   TARSUS’UN GÖNÜL ELÇISI BAŞKANı VEDAT GÜNYAR   17:27   TARSUS BELEDIYE BAŞKAN ADAY ADAYı ŞEVKET CAN "BIR BELEDIYEDEN ÇOK DAHA FAZLASıYıZ"   12:47   CHP’LI HAKAN ÇELIK : AKDENIZ’I KAZANACAĞıZ   21:31   ANAMUR’UN GÜNDEMINDEKI BAŞKAN ADAYı CENK CENKÇIMENOĞLU: "BIZ DAĞDA BITTIK GÜL BITTIK"   23:32   BAŞKAN KOCAMAZ ‘BUGÜN KADıNLARıN DEĞERININ VE ÖNEMININ ANLAŞıLMASı İÇIN BIR FıRSAT OLMALıDıR’   23:24   YEŞILBOĞAZ: “YETKILILER ÇıĞLıĞıMıZA SES VERSIN !”    21:58   ATATÜRK KÖPRÜSÜ GECELERI ıŞıL ıŞıL   10:49    YENIŞEHIR BELEDIYESI KURSLARıNA BÜYÜK İLGI   10:43   İYI PARTI YÖNETIMINDEN BAŞKAN TURGUT’A ZIYARET  
 
     
 
 
image

Okunma : 390  Tarih : 19.8.2018  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  Kara.

Dolarmı Dolmazmı.?

Benim anlayamadığım konu, "Dolarınızı bozdurun" deniliyor da nerede bozduracağımız söylenmiyor. Götürüp döviz bürosunda bozdurursan ne vatana faydası olur, ne de millete. Senden 6.50 ye alır, biraz sonra 6.80 ne bir başkasına satar. Götürüp Merkez Bankasında bozdurursan anlarım.
  Bugün, bir televizyon kanalında izledim. Sakallının birisi bir demet doları eline almış (muhtemelen sahte düğün doları) etrafında toplanan ahaliye nutuk atıyor. Diyor ki "Bunları yakacağım ya da ayağımın altına alıp çiğneyeceğim ama üzerinde Allah yazıyor. Bu yüzden elim varmıyor"
  Yukarıdaki satırları, akrabam Ahmet Karakoyunlu yazmış.
  Akrabamın da, dikkat çektiği gibi; doları, nerede bozduracağımız neden söylenmiyor? Döviz bürosunda bozdurursak alan, hem alırken hem satarken para kazanacak. Satamazsa, elinde doları olduğu için kazanacak.
  Dövizler, devlet bankalarında bozdurulursa; hem devlet kazanacak, hem de ne kadar zamanda, ne kadar döviz bozdurulduğu ve dövizleri bozdurun çağrısının, ne kadar kabul gördüğü tespit edilebilecek.
  Cumhurbaşkanımız, Recep Tayyip Erdoğan; yaklaşık 20 ay sonra, vatandaşlarımıza, bir kez daha "Dolarlarını bozdurun ve Türk Lirasına yatırım yapın" diye çağrı yaptı.
  Bunun üzerine, 20 ay önce olduğu gibi; gelir düzeyi çok düşük olanlar veya geliri, yüksek olmayan vatandaşlarımız, üç-beş dolarını bozdurmaya başladı. Dolar zenginleri ise, dolarlarına dolar katmayı ve dolar kuru üzerinden kazanmayı sürdürüyor.
  Sayın cumhurbaşkanımıza, "Bankalardaki, dolar hesaplarının; otomatik olarak Türk Lirası hesabına çevrilmesi" ve "Bundan sonra yapılacak olan tüm ihalelerin, Türk Lirası üzerinden yapılması, bundan önce dolar üzerinden yapılan ihalelerin, o günkü kur üzerinden Türk Lirası olarak güncellenmesiyle ilgili" Kanun Hükmünde Kararname çıkarmasını öneriyorum.
  Adı "Milliyetçi" sözcüğüyle başlayan bir siyasi partimizin, genel başkanı ve yöneticileri "Yerli ve milli olmaktan" sıkça söz ederken, partinin parasını, bankaya dolar hesabı açarak yatırmalarına, diyecek bir söz bulamıyorum. Yaklaşık olarak, iki yıldır; iktidardaki partiye tam destek verdiklerini ve cumhurbaşkanımızın, bir kaç kez "Dolarlarınızı, Türk lirasına çevirin" çağrısını, anımsayınca da, akıl tutulması durumundayım.
  Acaba, dolar üzerinden verdiğimiz ihaleler, o günkü dolar kuruna göre Türk Lirasına endeksli hale getirilecek mi? Ya da, 15.000 lira olarak belirlenen, Bedelli Askerlik, dolar kuruna göre güncellenecek mi?
  Bedelsiz askerlik yapanlar, canlarını verme riskiyle karşı karşıyayken, bedelli askerlik yapacak olan koç yiğitler(!) veya aileleri, o kadarcık fedakarlık yaparlar herhalde. 
  Eskiden, çocuklar, sünnet olunca "Darısı, askere gidip dönmesine" derdik. Bundan sonra, erkek bebeğe altın takarken "Darısı, bedelli takısına olsun" deriz herhalde.
  Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda, yaklaşık olarak 80 kuruş olan 1 dolar; 1970'li yılların ortalarına kadar 14 liraya, dolar bulundurmanın suç olduğu 1981 yılında ise 134 lira 95 kuruşa kadar yükseldi çünkü.
  Bir kaç yıl önce, paramızdan, 6 sıfır attığımız halde, şimdiki durumu da ortada.
  O kadar çok "Dolar" dedik ki; yaz günü yağan yağmurlarda bile, ev ve iş yerlerimize su "DOLAR" oldu. Dolar üzerinden ihaleye verilen, yolların bir kısmı çöktü. Bir kaç köprüde, hasar oluştu.
  "Dolar bu kardeşim. Dolar da, boşalır da." denileli, yaklaşık olarak 20 ay geçti. Dolar, hala boşalmadı ama sanırım doların zembereği boşaldı.
  Önümüzdeki günlerde dolar, daha fazla dolar mı olur, dolmaz mı olur? Belli, değil.
  Peki ülkemiz, bu duruma nasıl geldi?
  Devlet fabrikalarını, bir bir sattık. Tarım ve hayvancılığı neredeyse yok ettik. İşsizliği önlemek için gerekli önlemleri bir türlü alamadık. Ortalama her yıl bir seçim yaptığımız için zamları ve ekonomiyi kontrol edemedik. Hem ABD ile gerilen ilişkiler, hem de ABD devlet başkanı ve üst düzey yöneticilerinin, kuyulara attığı taşları da çıkaramayınca, bizim paramız, neredeyse yerlerde sürünmeye başladı.
  Bu durumda; ülkeyi yönetenlerin, acilen yapması gereken 2 şey var.
  Birincisi, siyasi görüşüne bakmaksızın, geçmişte Ekonomi bakanlığı yapanlar ve alanında tanınmış ekonomistlerle bir toplantı yapılarak ne tür önlemler alınması gerektiği kararlaştırılmalıdır. 
  İkincisi de, dış işleri eski bakanları ve dış politika uzmanları ile bir araya gelinerek, yeni bir dış politika belirlenmeli ve en erken zamanda, hem  ABD üslerine el konulmalı, hem de ABD büyükelçisi sınır dışı edilmelidir.
  Bu toplantılara, mecliste grubu bulunan partilerden, temsilcilerin katılımı da sağlanmalıdır. 
  "Ramazan öğretmen, bunun yapılabileceğine inanıyor musun? dediğinizi duyar gibiyim.
  Bir kaç gün önce, Karadeniz Bölgemiz, sel ile boğuşurken ve ABD ile ilişkilerimiz gerildikçe, paramızın daha çok değer yitireceği ortadayken, cumhurbaşkanımızın "Teşekkür Toplantıları" yaptığını görünce, ne yalan söyleyeyim, inanamıyorum ama gönlümden geçirmeden de edemiyorum.
  Fabrikalarımızı, İhracatımızı, Tarım ve Hayvancılığımızı arttırırsak; paramızın değeri ve kişi başına düşen milli gelir de artar. İşsizlik oranı ve borçlarımız azalırsa, doların değeri de azalır çünkü. Paramızın değeri düştüğü için değer kazanan dolar, yastık altındaki dolarları ve altınları bozdurmakla düşmez yani.     
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
 
  FLAŞ HABER
 
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
mersinerji.com © Copyright 2017-2018 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA