29 Şubat 2024 Perşembe

15:41   SERDAR SOYDAN AKDENİZ VE YENİŞEHİR MUHTARLARI İLE BULUŞTU   15:34   AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANI GÜLTAK; “HERKESİN BELEDİYE BAŞKANI OLMAYI BAŞARDIM”   15:03   MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ`NİN ŞUBAT AYI HALK KART TUTARLARI HESAPLARA YATIRILDI   14:18   MEZİTLİ BELEDİYE BAŞKANI TARHAN, İLKOKUL ÖĞRENCİSİ FEYZA`NIN DAVETİNE KAYITSIZ KALMADI    14:11   ÇORLU TREN KAZASI DAVASININ ERTELENMESİNE AVUKATLAR VE AİLELERDEN TEPKİ   12:51   MECLİSTE SAHTE İMZALI PUSULA SKANDALININ YANKILARI SÜRÜYOR   11:50   MEZİTLİ BELEDİYE BAŞKANI TARHAN, ESNAF VE VATANDAŞLARLA BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR    11:29   ÖZGÜR ÖZEL ÇORLU TREN KAZASI DAVASININ DURUŞMASI SONRASI AÇIKLAMA YAPTI   10:36   ÇORLU TREN FACİASI DAVASINDA DURUŞMA, 25 NİSAN`A ERTELENDİ   10:21   GÖKHAN GÜNAYDIN TRT GENEL MÜDÜRÜ İLE GÖRÜŞECEK, BASIN AÇIKLAMASI İPTAL EDİLDİ   09:54   BÜYÜKŞEHİR’İN MOLA EVİ AİLELERE DE ÇOCUKLARA DA İYİ GELİYOR   09:32   MBB MEZİTLİ EMEKLİ EVİ, HAFTANIN 6 GÜNÜ HİZMET VERİYOR   01:49   ANAYASA MAHKEMESİ’NDEN CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİNE KISMİ İPTAL    21:51   İSTANBUL`DA 33 BİN 227 SANDIĞI 100 BİN KİŞİLİK BİR ORDUYLA KORUYACAĞIZ   15:46   TOROSLAR’DA CAMİLER RAMAZAN AYINA HAZIRLANIYOR   15:26   AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANI GÜLTAK; “MERSİN VE İLÇELERİ MAKÛS TALİHİNİ ARTIK YENMELİDİR”   15:16   VAHAP SEÇER’E BİR DESTEK DE GELECEK PARTİSİ’NDEN   14:28   ÇORLU TREN KAZASI DAVASININ KARAR DURUŞMASI YARIN   13:39   CHP`Lİ TANRIKULU`NDAN 8. YARGI PAKETİ DEĞERLENDİRMESİ   13:17   TALAT DİNÇER, MECLİSE MERSİN LİMANI GENİŞLETİLMESİ VE TAŞ OCAKLARI HAKKINDA SORU ÖNERGESİ SUNDU  
 
     
   

FAHRETTİN ALTUN: SOSYAL MEDYAYA YÖNELİK YAPILAN HER DÜZENLEME DEMOKRASİYE KATKIDIR, ÖZGÜRLÜĞE MÜDAHALE DEĞİLDİR


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Dijital Medya Paneli`nde; “Dezenformasyon, özellikle dijital imkânların ve sosyal medyanın kötüye kullanılmasıyla yaygınlaşmaktadır. Bu mesele sadece hız ve özgürlük meselesi değildir. Bu alana yönelik olarak yapılan her düzenleme demokrasiye katkıdır, özgürlüğe bir müdahale değildir” dedi. Altun, İstiklal Caddesi`ndeki saldırı ve TSK`nın sınır ötesi harekatıyla ilgili yalan haber ve provokatif paylaşımlar yapıldığını ileri sürdü.

 

Tarih : 24 Kasım 2022 Perşembe 13:51   Okunma : 200

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Dijital Medya Paneli`nde; “Dezenformasyon, özellikle dijital imkânların ve sosyal medyanın kötüye kullanılmasıyla yaygınlaşmaktadır. Bu mesele sadece hız ve özgürlük meselesi değildir. Bu alana yönelik olarak yapılan her düzenleme demokrasiye katkıdır, özgürlüğe bir müdahale değildir” dedi. Altun, İstiklal Caddesi`ndeki saldırı ve TSK`nın sınır ötesi harekatıyla ilgili yalan haber ve provokatif paylaşımlar yapıldığını ileri sürdü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) iş birliğinde İletişim Başkanlığı Konferans Salonu`nda düzenlenen Dijital Medya Paneli`ne katıldı. Altun burada şöyle konuştu:

“Nice nesilleri ilimle, irfanla yoğuran kıymetli öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü tebrik ediyor, kendi öğretmenlerim başta olmak üzere, bütün öğretmenlerimize saygılarımı ve şükranlarımı sunuyorum.

Birkaç gün önce terör örgütü YPG/PKK`nın hain saldırısında şehit olan Ayşenur Alkan ve şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimize rahmet niyaz ediyorum.   

Dijital medya mecraları elbette bilgi erişim, demokrasi ve katılımcılık anlamında önemli kazanımlar sağlıyor. Dijital medya teknolojilerinin bir yönüyle bilgiye erişime kolaylaştırdığı ve bu haliyle de bilgiyi demokratikleştirdiği de bir gerçektir. Ancak bu mecralar aynı zamanda kişilik haklarından milli güvenliğe, hakikatin çarpıtılmasından sansasyon kültürünün kurumsallaşmasına kadar birçok boyutta çeşitli meydan okumaları, yeni sorunları hatta tehdit ve tehlikeleri de bünyesinde barındırıyor.

“BİR GAZETECİ KENDİ KİMLİĞİYLE, ADIYLA SANIYLA HABER YAPAR”

Bir gazeteci, kendi kimliğiyle, kendi müktesebatıyla toplum içindeki konumuyla, adıyla sanıyla haber yapar. Habere de mührünü vurur, imzasını atar kimliğinden iz bırakır. Bugün ne yazık ki dijital medyaya, yeni medya ortamlarına bir kimliksizlik, başka deyişle sahte kimliklenmeler hükmetmektedir.

İletişim çağının vebası olarak nitelendirebileceğimiz dezenformasyon, bugün hep birlikte karşı koyması gereken topyekûn mücadele vermemiz gereken bir tehdittir. Dezenformasyon, özellikle dijital imkânların ve sosyal medyanın kötüye kullanılmasıyla yaygınlaşmaktadır. Bu mesele sadece hız ve özgürlük meselesi değildir. Bu alana yönelik olarak yapılan her düzenleme demokrasiye katkıdır, özgürlüğe bir müdahale değildir.

“TERÖR PROPAGANDASININ, SİSTEMATİK DEZENFORMASYONUN ÖZGÜRLÜĞÜ OLMAZ”

Şunu çok açık ifade etmeliyiz; yalanın özgürlüğü olmaz, terör propagandasının özgürlüğü olmaz, nefret söyleminin özgürlüğü olmaz. Sistematik dezenformasyonun özgürlüğü olmaz. Basın, gerçek anlamda demokrasinin, özgürlüğün teminatıdır. Bunun için temel umde haberdir, enformasyondur. Bu sürecin karşısında yer alan, bu sürece tehdit oluşturan başlıca unsur da dezenformasyondur.

Daha temiz ve daha güvenli bir iletişim ortamı oluşturmak için gerek bireyler gerek medya gerek kamu ve özel sektör kurumları olarak bütün toplumsal bileşenlere sorumluluklar düşmektedir. Hem ülkemizin tez ve iddialarının anlatılması hem de dezenformasyonla mücadele edilmesi doğrultusunda Sayın Cumhurbaşkanımız ulusal ve uluslararası boyutta bir iletişim seferberliği çağrısı yapmıştı. Biz Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olarak bu vizyon doğrultusunda bir hakikat mücadelesi veriyoruz.

Dezenformasyonla mücadele kapsamında çeşitli sosyal medya düzenlemelerini içeren yasa malumunuz, geçtiğimiz ay yürürlüğe girmiştir. Biz Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olarak bu bağlamda bugüne kadar yürüttüğümüz faaliyetleri, oluşturduğumuz Dezenformasyonla Mücadele Merkezi altında topladık. Hayata geçirilen yasal düzenlemelerin yanı sıra Dezenformasyonla Mücadele Merkezimizin de hakikat çabalarımıza güç kattığına inanıyoruz. Dezenformasyonun aynı zamanda ulusal bir güvenlik tehdidi olduğunu gerçeğini son günlerde bir kez daha çok somut bir şekilde idrak ettik. İstiklal Caddesi`ndeki terör saldırısı ya da Türk Silahlı Kuvvetlerimizin sınır ötesi harekâtları hakkında gerek konvansiyonel medyada gerek sosyal medyada yayılan sistematik dezenformasyonları, yalan haberleri, provokatif paylaşımları lütfen gözümüzün önüne getirelim. Terör örgütlerinin ve onlara her türlü desteği verenlerin bunu yapmalarını bir yere kadar anlayabiliriz. Ama, sırf belirli bir kesime şirin görünmek için, hatta toplumsal destek alabilmek için, birkaç oy alabilmek için terör örgütlerinin çarpıtmalarını paylaşanları, bu yalanları ciddi ciddi kanallarında tartışanları, bunlarla yetinmeyip terör örgütünün kanallarına çıkanları ya da kanallarında teröristlere yer verenleri gördükçe artık söyleyecek kelime bulmakta gerçekten zorlanıyoruz. Bunu kabul etmiyoruz.”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA