24 Eylül 2023 Pazar

11:02   ERDOĞAN TOPRAK: "TÜRKİYE AVRUPA`NIN EN YOKSULLARI VE EN KÖTÜ BESLENEN ÜLKELERİ ARASINA YERLEŞTİ"   10:58   AYHAN BORA KAPLAN`IN TELEFON DÜKKANI İLE BAŞLAYAN VE 15 YILDA 15 MİLYON TL SERMAYELİ ŞİRKETE GİDEN YÜKSELİŞİ   23:41   CHP’Lİ YILDIZ BİÇER’DEN SKANDAL İDDİAYI HATIRLAMADIĞINI SÖYLEYEN BÜLENT TEZCAN’A YANIT! ’BU HATIRLATMA İLE HAFIZASININ TOZU ALINACAK’   23:37   KEMAL KILIÇDAROĞLU, PARİS OLİMPİYATLARI`NA KATILMAYA HAK KAZANAN A MİLLİ KADIN VOLEYBOL TAKIMI`NI TEBRİK ETTİ   23:01   GAZETECİ VE YAZAR METİN MÜNİR 79 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ   22:39   CHP ANKARA İL BAŞKANI ÜMİT ERKOL OLDU   21:20   DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI`NDAN HOLLANDA`YA KINAMA: "İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KİSVESİ ALTINDA BU NEFRET EYLEMLERİNE İZİN VERİLMESİNİ KINIYORUZ"   19:42   İYİ PARTİ SÖZCÜSÜ ZORLU, BAKAN TEKİN`E DEVLET OKULLARINDA VELİLERDEN ÜCRET TALEP EDİLİP EDİLMEDİĞİNİ SORDU   19:06   CEVDET AKAY, KARABÜK ÜNİVERSİTESİ SAYIŞTAY RAPORUNU DEĞERLENDİ: "ÜCRETSİZ YABANCI ÖĞRENCİ KABULÜ ANLAŞMASINA RAĞMEN YETKİSİZ KİŞİLER YA DA FİRMALARIN ÖĞRENCİLERDEN TAHSİLATLAR YAPTI"   18:52   CHP ANKARA İL KONGRESİ... BAŞKAN ADAYI ÜMİT ERKOL: “BÖYLE YENİLİKÇİLİK OLMAZ. BİR GÜN ÖNCE KILIÇDAROĞLU`NUN DOKTRİNİNİ ANLATACAKSIN, BİR GÜN SONRA YENİLİKÇİ OLACAKSIN, YOK BÖYLE YAĞMA”   18:47   20 JÜRİ ÜYESİ, “KANUN HÜKMܔ BELGESELİNİN ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ`NDEN ÇIKARILMASINA TEPKİ OLARAK GÖREV BIRAKTI: "FİLMLERDE SUÇ UNSURU ARAYAN BU BAKIŞI VE SANSÜR YAPTIRIMININ NORMALLEŞMESİNİ KABUL ETMİYORUZ"   18:40   TBMM BAŞKANI KURTULMUŞ: "TÜRKİYE`Yİ YARINLARA TAŞIYACAK HEDEFİ, BİLGİSİ VE DONANIMI OLAN BİR GENÇLİĞİ YETİŞTİRMEK BU MİLLETİN EN ÖNEMLİ VAZİFELERİNDEN BİRİSİDİR"   18:18   CHP ANKARA İL KONGRESİ... İL BAŞKANI ADAYI SERCAN ÇIĞGIN: KONGREDE HANGİ SONUÇ ÇIKIYORSA ONA HEP BERABER SAYGI DUYACAĞIZ. BEN SEÇİLİRSEM BİLİYORUM Kİ, ÜMİT HOCAM YARIN BENİMLE TEKRAR ALANLARDA OLACAK   17:26   GÜRSEL EROL, A MİLLİ KADIN VOLEYBOL TAKIMI SPORCULARINA DEVLET ÜSTÜN HİZMET MADALYASI VERİLMESİNİ ÖNERDİ   17:11   CHP ANKARA İL KONGRESİ... TURAN AYDOĞAN: "ZULMÜN OLDUĞU YERDE TARAFSIZLIK NAMUSSUZLUKTUR` DER CEMİL MERİÇ, ZULMÜN GÖBEĞİNDE BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ, BAY KEMAL İLE BERABER TARAF OLACAĞIZ"   17:01   CHP MERSİN İL KONGRESİ... VAHAP SEÇER: "BİZİM GİBİ PARTİLERDE TARTIŞMALAR OLUR. DELEGASYON GİDER OYUNU KULLANIR. BU KAVGA NEDENİ, AYRIŞMA NEDENİ OLMAMALI"   16:28   GELECEK PARTİSİ ESKİŞEHİR İL BAŞKANI SAYIN: "AK PARTİ İLE BİLE İTTİFAK OLABİLİR ÇÜNKÜ YERELİN ÜLKE GÜNDEMİNİ DEĞİŞTİRECEĞİNE İNANIYORUM"   16:24   ŞANLIURFA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ASIM SULTANOĞLU`NU PROTESTO EDEN EMİNE GİZEM ÇETİNER: “SİYASİ PARTİLERİN, STK`LARIN DESTEK OLMASINI BEKLİYORUM”   16:17   TARSUS BELEDİYESİ, MANTAR ÜRETİM SERALARI İLE SEBZE MEYVE KURUTMA, PAKETLEME TESİSİNİ AÇTI   16:11   CHP ANKARA İL KONGRESİ... OĞUZ KAAN SALICI: “YAPTIĞIMIZ TARTIŞMALARIN HİÇBİRİ CUMHUR İTTİFAKI`NI, RECEP TAYYİP ERDOĞAN`I YERİNDEN ETMEKTEN DAHA KIYMETLİ DEĞİLDİR”  
 
     
   

“TÜRKİYE ÜST SEGMENT MARKALAR İÇİN ÜRETİM MERKEZİ OLABİLİR”


Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, kur baskısı ve yüksek maliyetler nedeniyle ihracat pazarlarında sipariş kaybeden sektörün katma değerli ürünlerde kazanımlarını artırdığını, birkaç yıldır 13 dolar seviyelerinde seyreden ihracat kilogram fiyatının son aylarda 15 dolara kadar tırmandığını söyledi.

 

Tarih : 9 Haziran 2023 Cuma 11:12   Okunma : 1691

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, kur baskısı ve yüksek maliyetler nedeniyle ihracat pazarlarında sipariş kaybeden sektörün katma değerli ürünlerde kazanımlarını artırdığını, birkaç yıldır 13 dolar seviyelerinde seyreden ihracat kilogram fiyatının son aylarda 15 dolara kadar tırmandığını söyledi.  Fiyat odaklı markaların Uzak Doğu ve Kuzey Afrika’daki tedarikçilere yöneldiğini, üst segment markaların ise Türkiye ile çalışmaya devam ettiğini vurgulayan Başkan Gürkan Tekin, “Türkiye, ucuz ve fiyat odaklı markalar yerine daha üst segment markalar için bir üretim merkezi olma potansiyeli taşıyor. Bunun için nitelikli iş gücü, teknoloji ve Avrupa Birliği standartlarına uyumlu, çevre dostu sürdürülebilir yatırımların artması gerekiyor.” dedi.

“İhracat kilogram fiyatını 20-25 dolara yükseltmek hayal değil”
Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe ihracat kilogram fiyatını 20-25 dolara yükseltmenin hayal olmadığını kaydeden AHKİB Başkanı Gürkan Tekin, ihracatçı firmaların ayakta kalmasını sağlayacak adımların atılmasının yanında, orta ve uzun vadeli stratejilerin de kararlılıkla devam ettirilmesi gerektiğini söyledi. Küresel arenada, ihracatçı firmaların rotasında belirleyici unsurların;  talep, döviz kuru ve enflasyon dengesi olduğunu kaydeden Başkan Gürkan Tekin, öncelikle ihracatçıların beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillenecek ekonomik politikalarla yatırım ortamının iyileştirilmesini, enflasyon kur makasının daraltılmasını, enflasyon ve faiz dengesinin sağlanmasını ve finansmana erişimin kolaylaştırılmasını beklediklerini ifade etti. Başkan Gürkan Tekin, “Bugünlerde kurların yükseliyor olması ihracatçılarımızın uluslararası alandaki rekabet gücünü de artıracaktır. Finansmana erişim konusunda yaşadığımız sıkıntıların hafifletilmesi için yeni hükümetten Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Eximbank kredi musluklarının açılmasını bekliyoruz. Kurun rekabetçi seviyelere gelmesi ve kredi musluklarının açılması ile birlikte bizler de eskiye dönüşü yakalayabilir, üretimde ve ihracattaki kayıplarımızı hızlıca telafi edebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Firmalarımızın katma değeri yüksek ürünlere yönelik iştahı artıyor”
Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün yakından tedarik, esnek ve kaliteli üretim ile hızlı termin avantajlarıyla pozitif ayrıştığını vurgulayan Başkan Gürkan Tekin, “Katma değeri yüksek markaların sipariş adetleri düşük olduğu için tercihleri de Türkiye oluyor. Hem yakın coğrafya, hem de kontrol edilebilir üretim organizasyonumuz avantaj sağlıyor. Bu nedenle üst segment markalar için ülkemiz çok cazip. Geçmiş yıllarda firmalarımız düşük adetli siparişlere pek sıcak bakmıyordu, yüksek adetli işleri kovalıyordu. Son zamanlarda ise fiyat tutturamayınca katma değeri yüksek ürünlere yönelik iştah artıyor. İhracat miktarı düşüyor ama kilogram başına ihracat değeri artıyor. Hedefimiz yakın vadede 18-20 dolar seviyelerini yakalamak. Ancak ihracatçı firmalarımız öncelikle Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında sürdürülebilir bir sistem kurmalı. Otomasyon sistemi, bilinçli organizasyon ve daha nitelikli işgücü önemli. Bunları yaptığımız zaman çok daha iyi markalar ile daha fazla para kazanabileceğimiz bir sistem oturtabiliriz.” diye konuştu.

“AHKİB’in mayıs ayı ihracatı 34,5 milyon dolar”
Mayıs ayı ihracat rakamlarını da değerlendiren Başkan Gürkan Tekin, AHKİB’in söz konusu dönemde; geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6 artış sağlayıp 34,5 milyon dolarlık dış satıma imza attığını bildirdi. Bölge ihracatını ürün grupları ve ülkelere göre ele alan Başkan Gürkan Tekin, şunları söyledi: “Mayıs ayı ihracatımızın yüzde 86’sını bayan dış giyim, bay dış giyim ve diğer hazır eşya ürün grupları oluşturdu. Bayan dış giyimde yüzde 19 artışla 18,3 milyon dolarlık, bay dış giyimde yüzde 32 artışla 7,3 milyon dolarlık, diğer hazır eşyada yüzde 22 artışla 4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. En fazla ihracat yaptığımız ülkeler listesinde Hollanda, İspanya ve Rusya ilk üç sırayı oluşturdu. Hollanda’da 8,2 milyon dolar, İspanya’da 5,5 milyon dolar, Rusya’da 4,3 milyon dolar ihracat değerine ulaştık. Rusya, Irak, Suriye, Suudi Arabistan ve Polonya, mayıs ayında ihracat hacminde en yüksek artışları sağladığımız ülkeler arasında yer aldı.”
Başkan Gürkan Tekin, AHKİB’in 2023 yılı Ocak-Mayıs dönemindeki ihracat performansının ise 144,6 milyon dolara ulaştığını sözlerine ekledi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA