13 Nisan 2024 Cumartesi

16:13   ALTINDAĞ BELEDİYESİ İŞÇİLERİNİN YÜRÜTTÜĞÜ HAK MÜCADELESİNE MAHALLELİ DE DESTEK VERDİ: “GEREKİRSE ALTINDAĞ`IN BÜTÜN ÇÖPÜNÜ BİZ ÇEKERİZ. İŞÇİLERİN HAKKINI KİMSE YİYEMEZ”   15:52   ÖZGÜR ÖZEL: "İSRAİL`İN SAVAŞ KOŞULLARINI DUYURAN GAZETECİLERİ HEDEF ALMASINI LANETLİYORUM"   15:10   ÖZGÜR ÖZEL, KAMPANYA FİLMİNDE OYNAYAN ÇOCUKLAR İLE AİLELERİNİN BAYRAMINI KUTLADI   13:11   İMAMOĞLU: “İNSANLARI PARTİSİNDEN DOLAYI AYIRT EDENLERDEN OLMADIK, OLMAYIZ”   12:43   VAN`DA YENİ SEÇİLEN BELEDİYE BAŞKANLARI BAYRAM PROGRAMINA KATILDI   12:43   İMAMOĞLU DOĞDUĞU KÖYDE HORON TEPTİ   12:40   ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÜNLÜCE, PERSONELİN BAYRAMINI KUTLADI   11:41   TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU: SÜPER LİG`DE LİG SONUNA KADAR KRİTİK MAÇLARDA YABANCI VAR HAKEMİ GÖREVLENDİRİLECEK   11:23   MERSİN`DE MERCAN 100. YIL İKLİM VE ÇEVRE BİLİM MERKEZİ`NİN KAPILARI BAYRAMDA DA AÇIK   11:03   BAKAN YERLİKAYA: "BAYRAM TATİLİNDEN GERİ DÖNÜŞ YOLCULUKLARI BAŞLADI, TRAFİK YOĞUNLUĞU ARTIYOR"   10:57   TBMM BAŞKANVEKİLİ BEKİR BOZDAĞ: "ORTAYA ÇIKAN SONUCUN SORUMLULARI BİZLERİZ"   10:54   RABİA NAZ`IN BABASI ŞABAN VATAN`DAN ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ`A: "EĞER Kİ `BU ÜLKE HUKUK DEVLETİDİR` DİYORSANIZ KATİLLER YARGILANARAK HAK ETTİĞİ CEZAYI ALSIN"   10:16   ÇEŞME BELEDİYE BAŞKANI LAL DENİZLİ: “İZMİR`DE KENT NÜFUSUNUN YÜZDE 40`INI KADINLAR YÖNETİYORSA, BU DEĞİŞİM HİKAYEMİZİN BAŞARISIDIR”   09:53   BAKAN YERLİKAYA: "KALKAN-19 OPERASYONLARINDA 1177 DÜZENSİZ GÖÇMEN YAKALANDI"   09:44   ÖMER FETHİ GÜRER: "STAJYER VE ÇIRAKLARIN İŞE BAŞLADIĞI GÜN EMEKLİLİK İÇİN SİGORTA BAŞLANGIÇ TARİHİ SAYILMALI"   09:11   VAHAP SEÇER, ‘BAYRAM SOFRASI`NDA TARSUS HALKIYLA BULUŞTU   09:05   MALATYA`NIN BATTALGAZİ İLÇESİNDE DEPREM   22:48   GÖKHAN GÜNAYDIN: "SANDIĞA GİTMEYEN CHP SEÇMENİ AKP SEÇMENİNDEN 10 KAT FAZLADIR"   19:52   SİYASİ PARTİLER ARASINDAKİ BAYRAM ZİYARETLERİ, SİYASET GÜNDEMİNİN YANI SIRA RENKLİ GÖRÜNTÜLERE DE SAHNE OLDU   19:25   ÖZGÜR ÖZEL, GEZİ TUTUKLULARININ YAKINLARINI ARAYARAK BAYRAMINI KUTLADI  
 
     
   

ZEYDAN İÇİN BİR YIL SONRA AYNI MAHKEMEDEN İKİ FARKLI KARAR


DEM Parti`nin Van Belediye Başkan adayı Abdullah Zeydan bir yıl önce memnu haklarının iadesine karar veren Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi seçime iki gün kala verdiği ek kararı, Adalet Bakanlığı`nın itirazı üzerine kaldırdı. Mahkeme, Zeydan`ın memnu haklarının iadesine ilişkin ilk kararın yanlış olduğunu, bu hakların iadesi için gerekli olan sürenin dolmadığına karar verdi ve önceki kararını kaldırdı.

 

Tarih : 2 Nisan 2024 Salı 18:01   Okunma : 264

DİLAN KUTLU

DEM Parti`nin Van Belediye Başkan adayı Abdullah Zeydan bir yıl önce memnu haklarının iadesine karar veren Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi seçime iki gün kala verdiği kararı Adalet Bakanlığı`nın itirazı üzerine kaldırdı. Mahkeme, Zeydan`ın memnu haklarını iadesine ilişkin ilk kararın yanlış olduğunu, bu hakların iadesi için gerekli olan sürenin dolmadığına karar verdi ve önceki kararını kaldırdı.

DEM Parti 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri`nde Van`da Büyükşehir Belediyesi ve 14 ilçenin tamamını kazanarak bir ilke imza attı. Ancak Adalet Bakanlığı, Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve 2023 yılında memnu haklarını iade eden mahkeme kararına seçime iki gün kala 29 Mart Cuma günü itiraz etti.

MAHKEME, ZEYDAN`IN YASAKLANMIŞ HAKLARINI GERİ VERDİ

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Zeydan`ın memnu haklarının iadesine ilişkin 4 Nisan 2023`te verdiği ve kesinleşen kararda şöyle denildi:

``Somut olayda; hükümlü Abdullah Zeydan`ın müdafii Avukatı Mahsuni Karamın`ın sunmuş olduğu dilekçesinde; cezasını infaz ettiğini belirterek memnu haklarının iade edilmesini talep ettiği, Mahkememizin 2021/194 esas, 2022/1 karar 21.09.2021 tarihli mahkumiyet kararının Yargıtay 3. C.D. nin 2022/24410 E. 2022/9769 K. 20 Aralık 2022 tarihli ilam ile onandığı, hükümlünün yukarıda açıklanan ilamdan dolayı bihakkın tahliye tarihinin alınan mahsup kararı sonrası müddetname düzenlenmesinde 20 Aralık 2022 olarak tespit edildiği, hükümlünün 20 Aralık 2022 tarihinde cezasını infaz etmiş sayılacağı gözetilerek TCK 53. maddedeki koşullar gerçekleştiğinden yasaklanmış haklarının geri verilmesi talebinin kabulüne karar vermek gerekmiştir.``

"SEÇİMLERE İKİ GÜN KALA SÜRPRİZ"

Zeydan, bu karar üzerine Van Büyükşehir Belediye başkanlığı için aday oldu ve adaylığı Van İl Seçim Kurulu tarafından kabul edildi. Ancak seçimlere iki gün kala Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü Zeydan`a iki gün kala sürpriz yaptı.

MAHKEME AYNI HEYET FARKLI

Genel Müdürlük, 29 Mart 2024`te ilk kararı veren mahkemeye itiraz etti ve ilk kararın kaldırılmasını istedi.

İlk kararı veren ancak heyeti değişen Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 29 Mart 2024`te, 4 Nisan 2023`te verdiği kararını kaldırdı. Kararda, şöyle denildi:

``Bilindiği üzere TCK 53/1 madde ve fıkrasında düzenlenen belli haklardan yoksunluğun mahkumiyet hükmünün bihakkın infazı ile kendiliğinden ortadan kalkacağı, bu hususta ayrıca bir `hak yoksunluğunun geri verilmesine` ilişkin karar verilemeyecektir. Öte yandan, 5352 sayılı Adli Sicil Kanununun 13/A maddesine göre memnu (yasaklanmış) hakların geri verilmesi için mahkum olunan cezanın infazının tamamlandığı tarihten itibaren 3 yıllık bir sürenin geçmiş olması, hükümlünün bu süreyi iyi halli geçirmiş olması hususunda mahkemede kanaat oluşması gerektiği düzenlenmiştir.

Bu bağlamda TCK`nın 53/1 madde ve fıkrasında düzenlenen hak yoksunluklarını mahkumiyet hükmünün infazı ile kendiliğinden ortadan kalkacağı, ayrıca bu hakların iadesine yönelik bir hüküm tesisine olanak bulunmadığı, bu nedenle mahkememizin 04 Nisan 2023 tarihli kararının belirtilen kural karşısında yerinde olmadığı; 5352 sayılı Adli Sicil Kanunu`nun 13/A maddesinde belirtilen 3 yıllık süre –müddetnamede bihakkın infaz tarihi olarak belirtilen 20 Aralık 2022 esas alındığında- henüz dolmadığı, söz konusu sürenin henüz dolmaması nedeniyle sanığın bu süreyi iyi halli geçirip geçirmediğinin değerlendirilemediği, böylece 5352 sayılı Adli Sicil Kanunu`nda düzenlenen memnu (yasaklanmış) hakların iadesine karar verilmesi için gerekli koşulların oluşmadığı kanaatine varılarak, sanık hakkında 04 Nisan 2023 tarihinde verilen memnu (yasaklanmış) hakların iadesine ilişkin ek kararın ve kesinleştirme tutanaklarının ortadan kaldırılmasına karar verilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.``

Karar, Yargıtay`da temyiz edilebilecek.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA