13 Temmuz 2024 Cumartesi

15:21   DEPREMZEDE DÖNE KAYA HATAY ADLIYESI ÖNÜNDE...   14:25   DEM PARTI, SEFERBERLIK VE SAVAŞ HALI YÖNETMELIĞININ İPTALI İSTEMIYLE DANıŞTAY`DA DAVA AÇTı   13:49   CHP`DE TÜZÜK KURULTAYı HAZıRLıĞı...   13:34   ALI MAHIR BAŞARıR: “KADıNıN SOYADıNı TARTıŞMAK BILE UTANÇ MESELESI”   12:51   EĞITIM-SEN İZMIR YÖNETICISI KÖRÜKMEZ`DEN, YÖK`ÜN İKINCI ÖĞRETIMI KALDıRMASıNA TEPKI   12:45   YENIŞEHIR BELEDIYESI`NDEN TÜRKIYE MOTOSIKLET FEDERASYONU`NUN İLERI SÜRÜŞ MOTOSIKLET EĞITIMLERINE DESTEK   12:29   ÖĞRETMENLIK MESLEK KANUNU TEKLIFI`NE TEPKILER SÜRÜYOR...   12:08   GÜLCAN KıŞ: "CHP`NIN HIÇBIR MILLETVEKILI ÖĞRETMENLIK MESLEĞI KANUNU TEKLIFI`NE EVET OYU VERMEYECEKTIR"   11:57   TÜRKAN SAYLAN`ıN ADı BEŞIKTAŞ`TA YAŞADıĞı SOKAĞA VERILDI... AK PARTI GRUBU KARARA TEPKI GÖSTERDI   11:15   ÖMER FETHI GÜRER: "HIÇBIR ÖĞRETMEN YOKSULLUK SıNıRıNıN ALTıNDA MAAŞ ALMASıN"   11:12   FENOMEN NESLIHAN GÜNGEN VE EŞI İNANÇ GÜNGEN ADLIYEYE SEVK EDILDI   11:01   BIDEN ZELENSKI`YE ``PUTIN``, HARRIS`E ``TRUMP`` DEDI: ABD KONGRESI`NIN DEMOKRAT PARTILI 3 ÜYESI DAHA BIDEN`ıN YARıŞTAN ÇEKILMESINI ISTEDI   11:01   TÜRKER ATEŞ: SON BIR YıLDA BATıK KREDI KARTı BORÇLARı YÜZDE 238 ARTTı   10:42   GÖKHAN GÜNAYDıN`DAN BAKAN YUMAKLı`YA: "ORMAN YANGıNLARıNA ILIŞKIN ACIL EYLEM PLANı HAZıRLADıNıZ Mı?"   10:37   DENIZ YÜCEL: "AKP HÜKÜMETININ ARTıK HALK NEZDINDE VIZESI DOLMUŞTUR"   10:19   MERSIN BÜYÜKŞEHIR`IN DIL KULÜBÜ `HELLO MERSIN`DE YAZ KURSLARı BAŞLADı   10:07   KPSS MARATONU 14 TEMMUZ`DA BAŞLıYOR... GENEL YETENEK- GENEL KÜLTÜR OTURUMLARıNA 1 MILYON 470 BIN ADAY BAŞVURUDA BULUNDU   09:39   MERSIN BÜYÜKŞEHIR`DEN `İKLIM MERSIN TOPLANTıSı`   15:35   SREBRENITSA KATLIAMı`NıN 29`UNCU YıLı, BOSNA HERSEK`TE ANıLDı…   15:20   DEVA PARTILILERDEN TÜİK ÖNÜNDE ÇÜRÜK MEYVE-SEBZELI EYLEM...  
 
     
   

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK`ten Ortak Açıklama...


Türk-İş, Hak-İş ve DİSK genel başkanları, bir araya geldi. İktidardan taleplerini sıralayan sendika genel başkanları açıklamalarında, ücretli çalışanların enflasyonun nedeni değil, mağdurları olduğuna işaret edilerek, TÜİK`in açıkladığı enflasyon oranlarının da gerçekçi olmadığı vurgulandı.

 

Tarih : 9 Temmuz 2024 Salı 13:21   Okunma : 480

(ANKARA) - Türk-İş, Hak-İş ve DİSK genel başkanları, bir araya geldi. İktidardan taleplerini sıralayan sendika genel başkanları açıklamalarında, ücretli çalışanların enflasyonun nedeni değil, mağdurları olduğuna işaret edilerek, TÜİK`in açıkladığı enflasyon oranlarının da gerçekçi olmadığı vurgulandı.

Ekonomide yaşanan olumsuzluklar ve TÜİK`in son açıkladığı enflasyon rakamları ile ilgili  tartışmalar devam ederken üç işçi konfederasyonu bir araya gelerek, ortak taleplerini dile getirdiler. 

Türk-İş Genel Merkezi`nde biraraya gelen konfederasyon başkanları düzenledikleri ortak basın toplantısında sıra ile söz aldılar. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, ülkede yaşanan enflasyonun nedeninin kendileri olmadığını belirterek, TÜİK`in açıkladığı enflasyon oranlarını da gerçekçi  bulmadıklarını söyledi. Atalay, şöyle konuştu:

"Öyle kötü bir ekonomik yönetim oldu ki onun maliyetini de burada hep beraber biz ödüyoruz. Yani biz işçiler, emekçiler, işsizler dayanma gücümüz kalmadı. TÜİK`in açıkladığı rakamları ne ben, ne buradaki arkadaşlar, ne kamuoyu hiç gerçekçi bulmuyor. Açıkladığı rakamla piyasalar hiç örtüşmüyor. Kemeri sık, faizi arttır, vergileri yükselt, yok bahşişten vergi nasıl vergi alırım onun yoluna bak. Böyle bir maliye bakanlığı bundan evvelki maliye bakanına versen bu yetkiyi o da yapardı bu işi. Bizim üzerimizden ellerini çeksinler. Bizim üzerimizden ekonominin düzelme şansı yok. Nefes almakta zorlanıyoruz."

Arslan`ın sözleri

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise GSMH`daki artışa rağmen ücretlilerin milli gelirden aldığı payın artmadığını, azaldığını ifade ederek, "Büyümeye rağmen, GSMH`daki artışa rağmen emekçilerin, ücretlilerin milli gelirden aldığı pay artmıyor azalıyor. Asgari ücretle çalışanların oranı azalmıyor daha fazla artıyor. Türkiye`de refahın adil paylaşımı ile ilgili tersine bir gidiş söz konusu. Dünyanın en kötü milli gelir dağılımındaki adaletsiz ülkelerin arasında Türkiye yer alıyor. AB ülkelerinde asgari ücret istisnai bir ücret iken Türkiyemizde genel ücrete dönüşüyor." şeklinde konuştu.

``Asgari ücret acilen artırılmalıdır``

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise ortak açıklamayı okudu ve asgari ücrette yapılacak artışın tüm ücretlerde artış sağlayacağını ifade etti. Ücretli çalışanların enflasyonun mağduru olduklarını söyleyen Çerkezoğlu, şöyle konuştu: 

``Ücretleri enflasyonun sebebi gören yaklaşım asla kabul edilemez.  Ücretli çalışanlar enflasyonun nedeni değil, mağdurlarıdır. Açıklanan enflasyonla yaşanan enflasyon arasında büyük bir fark vardır. Asgari ücret acilen arttırılmalıdır. Ülkemizde kayıtlı  çalışanların yarısına yakını asgari ücret seviyesinde gelir elde etmektedir. Asgari ücrete yapılacak artış diğer bütün ücret seviyelerine yapılacak zam oranlarını da etkilediğinden bütün işçileri doğrudan ilgilendirmektedir."

(Sürecek)

Paylaş :
Etiketler :  Türk-İş, Hak-İş, DİSK

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA