20:12   İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ`NDEN ATATÜRK HAVALİMANI AÇIKLAMASI: “ÜÇ HAVALİMANININ BİRLİKTE ÇALIŞACAĞI BİR SENARYONUN DAHA SAĞLIKLI OLACAĞI AŞİKARDIR”   19:44   CHP`NİN “YARGININ BAĞIMSIZLIĞININ ARAŞTIRILMASI` ÖNERGESİ REDDEDİLDİ… CHP`Lİ ZEYNEL EMRE: “BURADA MUTLAK BİR KUMPAS VAR, KAFTANCIOĞLU`NUN YANINDAYIZ”   19:27   CHP`Lİ TANAL: ŞANLIURFA`DA JANDARMANIN SERT MÜDAHALESİNE MARUZ KALAN 5 ÇİFTÇİ ŞU AN GÖZALTINDA   19:25   İYİ PARTİLİ YOKUŞ: “2014 YILINDA EV SAHİBİ OLMA ORANI YÜZDE 61 İKEN 2020 YILINDA YÜZDE 58`E GERİLEMİŞTİR”   19:12   CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ALTAY`DAN, TBMM`DE ATATÜRK HAVALİMANI TEPKİSİ: “ARAP DOSTLARINA VAHA MI YAPMAK İSTİYOR TAYYİP BEY?”   19:01   KILIÇDAROĞLU: “PARAMİLİTER BENZERİ TÜM YAPILARA, BİRİLERİNİN KATİPLİĞİNİ YAPAN MEKTUPÇU MAFYALARA SESLENİYORUM, HADDİNİZİ BİLECEKSİNİZ”   18:54   ERDOĞAN, BAE DEVLET BAŞKANI İLE BİR ARAYA GELEREK, AL NAHYAN`IN VEFATI NEDENİYLE TAZİYELERİNİ İLETTİ   18:49   DP GENEL BAŞKANI GÜLTEKİN UYSAL: "VATANA İHANETİN NE OLDUĞUNU ATATÜRK HAVALİMANI`NA YAPILDIĞI ZAMAN GÖRMEKTEYİZ"   18:25   CUMARTESİ ANNELERİ, İSTANBUL ADLİYESİ ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI. KAYIP ANNESİ HANİFE YILDIZ, İÇİŞLERİ BAKANI`NA “SÜSLÜ SÜLO” DEDİĞİ İÇİN GÖZALTINA ALINDI   18:13   ÇAY ÜRETİCİLERİ, YAŞ ÇAY FİYATINA TEPKİ GÖSTERDİ: “ZATEN 500 KİLO ÇAY KESİYORUM. 200`ÜNÜ ALIYORSUN BENDEN, 300`ÜNÜ BEN NE EDECEĞİM? DÖKEYİM ONU DA NE YİYEYİM? DOĞRUYU KONUŞTUN MU HEMEN GELİYOR JANDARMA ALIYOR SENİ”   18:06   SAĞLIK BAKANI KOCA`DAN TURKOVAC AŞISININ FAZ ÇALIŞMALARINA DESTEK VEREN AZERBAYCAN`A TEŞEKKÜR   17:48    CHP`Lİ ALTACA KAYIŞOĞLU, TBMM`DE ÖNCE "EVERYWAY THAT I CAN" SONRA DA ‘DAR HEJİROKE`Yİ SÖYLEDİ   17:46   TRABZONLU ÇAY ÜRETİCİSİ: ÇAY KANUNU`NU NİYE ÇIKARMIYORLAR? HEP ZENGİNİN PEŞİNDEN GİDİYORLAR   17:40   ULUBEY`DE MADEN ARAMA İHALESİNE KARŞI MİTİNGLİ PROTESTO   17:15   KILIÇDAROĞLU: MÜTEDEYYİN KESİM DE ARTIK UYANMALIDIR, KARŞIMIZDA KENDİ UYDURDUKLARI DİN ZIRHINA BÜRÜNMÜŞ BİR YAPI VARDIR   17:12   AVUKATLAR, GEZİ HÜKÜMLÜLERİ VE CANAN KAFTANCIOĞLU İÇİN ÇAĞLAYAN ADLİYESİ`NDE ADALET NÖBETİ TUTTU   17:06   MERSİN BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI SEÇER, MESLEK ODALARININ TEMSİLCİLERİYLE BULUŞTU   17:01   VAHAP SEÇER: “MESKİ, BU YIL ÇOK DAHA ETKİN HİZMETLER YAPACAK”   17:01   KONSERİ, AKP`Lİ BELEDİYE TARAFINDAN İPTAL EDİLEN DOĞAN: “BİZLER ‘KASLARINIZI` GELİŞTİRECEĞİNİZ KUM TORBASI DEĞİLİZ”   16:58   GERGERLİOĞLU`NDAN AKP`Lİ BELEDİYELERE YASAK TEPKİSİ: "TOPLUMSAL BARIŞI BALTALAYAN GİRİŞİMLER"  
 
     
 
 
image

Okunma : 710  Tarih : 1.04.2022  E-Mail : bilgi@mersinerji.com

 
Salim DOĞAN

BU ZİHNİYETİN SONU FELAKET

Salim DOĞAN

Gazeteci Yazar

Kayseri Pınarbaşı

Büyük Karamanlı

salimdogan38@hotmail.com

 

BU ZİHNİYETİN SONU FELAKET

Yeryüzündeki her ulusun kendisine özgü bir yaşam biçimi vardır. Rejimler genelde bu yaşam biçimini fazlaca etkilemezler. Ancak her rejim de her millete göre değildir. Çoğu milletlerin toplumsal alışkanlıkları durum ve şartlar ne olursa olsun devam etmektedir. Rusya Çarlık dönemindeki yaşam biçimini Sosyalist rejime geçtiğinde bıçak gibi keserek değiştirmedi. Rejim kuralları dışında halkın alışkanlıklarının kültürünün devam etmesi olağan bir durumdur. Bazı rejimler vardır ki milletlerin yaşam biçimine, kültürüne tamamen ters düşmektedir. O milletler bu tehlikeyi sezdiğinde olağanüstü tedbirler alarak onu defetmesini bilmektedirler. İşte 15 Temmuz emperyalist tarikat kalkışması bunun en çarpıcı kanıtıdır. Tarikat kalkışması diyorum çünkü bir milleti yok etmenin birinci koşulu onu dili, ulusal değerleri ve en önemlisi de kültürüne karşı cephe almasını sağlayacak uygulamaları devlet eliyle yaparak kanıksatılmasıyla sağlamaktadır.  İşte yurdumuzda da karşı devrim tam bunu yapmak istemektedir. Türk ulusunu tarihinden, kültüründen, ulusal değerlerinden koparmak için devletin gücünü kullanmıştır.

Türkleri Atilla’nın, Oğuz Kağanın, Bumin Kağanın, Alpaslan’ın ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yönettiği dönemlere ve bu dönemlerde Türklerin Dünya üzerindeki hareketlerini, diğer milletlerle olan ilişkilerine bakın Türk adı var dünyada ve Türk uygarlığı var. Selçukluyu Oğuzlar kurdu o nedenle başlangıçta laik bir devletti. Selçuklu Oğuzlardan uzaklaştı. Oğuzların dilini, yaşam biçimini benimsemedi. Selçuklu bir Türk devleti olarak kurulmasına rağmen Arap ve farslar devlet yönetiminde egemen oldular. Arapların yaşam biçimleri oğuzlara dayatılmak istendi. Arap kültürü Müslümanlıkmış gibi algı oluşturuldu. Oğuzlarda bu dayatmaya karşı çıktılar sonuçta Selçuklu oğuzlardan gerekli desteği bulamayınca dağılmak zorunda kaldı. Osmanlı da da durum Selçukludan farklı gelişmedi. Sultan II. Osman, yani Genç Osman… Osmanlı Padişahlarının en atılganı, en devrimcisi ve en talihsizi… Değerli yazar Mevlüt Uluğtekin Yılmaz’ın deyimiyle “Avrupalıların 168 yıl sonra Fransız ihtilali ile görebildikleri millet gerçeğini, O, 1621 yılında dünya gündemine sokmaya çalışıyordu. O sanki ‘Türk Aydınlanması’nı sağlamak istiyordu. Eğer başarsaydı, Osmanlı Devleti, çağın ilerisinde bir zihniyet temsilcisi olabilirdi”[4] Genç Osman bütün bunları yapamadı ama onun 1621’de yapmak isteyip de yapamadıklarının tamamını Büyük Atatürk 302 yıl sonra gerçekleştirdi. Alıntı

O nedenle Selçuklu ve Osmanlıyı Kuran Oğuzlar bu devletler içerisinde temsil edilmeyince yıkılmak zorunda kaldı. Oğuzlar yaşam biçimi olarak laikliği seçmişlerdir. Hunlardan, Göktürklerden sonra birçok Türk devleti ve beylikleri laik yaşam biçimini uygulamışlardır. Laiklik Türklerden Avrupa’ya diğer bir deyişle batıya geçmiştir. Devletler Hukuku yazarlarından Belçikalı Ernest Nys, Devletler Hukuku Kitabı’nın başlangıcında “Laikliğin Turanlı bir kurum olduğunu” yazmaktadır. Ona göre “Laik sistem, Türklerden Hıristiyanlara geçmiştir. 

Tarikatlar bir kişinin kişisel ihtirası uğruna ve ona ulaşması için dini kendi kurallarına uyarlamasıyla oluşturduğu yoldur. Bu yolda başarıya ulaşmak için din ve dini delillerden yararlanılmaktadır. O nedenle birçok tarikat vardır. Bu durum aslında Müslümanlığında yozlaştırılmasına neden olmaktadır. Aslında kutsal Kitap Kuran-ı Kerimde böyle bir ayrıntı yoktur. Müslüman toplumlar tarihte bu türden yaklaşımlara karşı çıkmışlar ancak kesin sonuca ulaşamamışlardır. “Büyük Timur’un yedinci kuşaktan torunu olan Hindistan padişahı Ekber’in (1542-1605), hocalara atıfta bulunarak, “Allah’a tapmak iddiasında bulunanların ekserisi kendi emellerine taparlar” demesi boşuna değildir”. Diyor.

Demek ki gerçek Müslümanlıkta tarikata yer yoktur. Tarikatların temelinde kişisel çıkar yatmaktadır.  Oğuz Türkleri o nedenle tarikatlara fazla itibar etmemiştir. Ancak Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonra başlatılan karşı devrimin amacı farklıydı. Anadolu’da oluşturulan tarikatların kökü dışarıdadır. Emperyalizm onlarca yıl misyonerleri aracılığı ile bizi hücrelerimize kadar kodladılar. Neyi sevdiğimizi nelerden hoşlandığımızı neyi sevmediğimizi bizlerden daha iyi kavradılar. Devlete bağlılığımızı biliyorlardı. Devlet kanalıyla ulusal değerlerimizi yavaş yavaş yozlaştırdılar. Kendi değerlerimizin yerine Arap kültürü din diye yutturdular. Çünkü Arap kültürü ve yaşam biçimiyle bir millet çok kolay bir şekilde alt edilebilir, köleleştirilebilirdi.

Türkiye’de dağılmış olan ve Türk ulusunun yüzde doksanını oluşturan Oğuz Türkleri Mustafa Kemalin Önderliğinde kendi yaşam biçimine uyan Laik Demokratik Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur. Tarihi geçmişte olduğu gibi Türkler laik yaşam biçiminden asla vazgeçmeyecek ve emperyalizmin oyununa gelmeyecektir. Şeriat ve tarikat zihniyeti yüce Türk ulusuna göre değildir. Yılarca anlamadığı bir dille ibadete zorlanması bunun bir kanıtıdır. Bu bir emperyalist dayatmadır. Bu dayatma felaketle sonuçlanacaktır. Bu gün hem batı Asya’da hem Kuzey Afrika’da Amerikan emperyalizmi on beş temmuz kalkışmasıyla yenilmiştir. Korgeneral Zekai Aksakallı’nın Bunun sonunda şahadet var komutuyla hareket eden Astsubay Ömer Halisdemir’in emperyalizmin askerini alnından vurmasıyla yeni bir sayfa açılmıştır. Devleti yönetenler artık bir yol ayrımındadır. Ya emperyalizmin hizmetindeki bu zihniyetten kurtulacak uygar ve çağdaş dünyada yerini alacak. Ya da Oğuzlar yine bir sinsin ateşi etrafında toplanarak ulusal kurtuluş savaşını başlatacaktır.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA