13 Temmuz 2024 Cumartesi

15:21   DEPREMZEDE DÖNE KAYA HATAY ADLIYESI ÖNÜNDE...   14:25   DEM PARTI, SEFERBERLIK VE SAVAŞ HALI YÖNETMELIĞININ İPTALI İSTEMIYLE DANıŞTAY`DA DAVA AÇTı   13:49   CHP`DE TÜZÜK KURULTAYı HAZıRLıĞı...   13:34   ALI MAHIR BAŞARıR: “KADıNıN SOYADıNı TARTıŞMAK BILE UTANÇ MESELESI”   12:51   EĞITIM-SEN İZMIR YÖNETICISI KÖRÜKMEZ`DEN, YÖK`ÜN İKINCI ÖĞRETIMI KALDıRMASıNA TEPKI   12:45   YENIŞEHIR BELEDIYESI`NDEN TÜRKIYE MOTOSIKLET FEDERASYONU`NUN İLERI SÜRÜŞ MOTOSIKLET EĞITIMLERINE DESTEK   12:29   ÖĞRETMENLIK MESLEK KANUNU TEKLIFI`NE TEPKILER SÜRÜYOR...   12:08   GÜLCAN KıŞ: "CHP`NIN HIÇBIR MILLETVEKILI ÖĞRETMENLIK MESLEĞI KANUNU TEKLIFI`NE EVET OYU VERMEYECEKTIR"   11:57   TÜRKAN SAYLAN`ıN ADı BEŞIKTAŞ`TA YAŞADıĞı SOKAĞA VERILDI... AK PARTI GRUBU KARARA TEPKI GÖSTERDI   11:15   ÖMER FETHI GÜRER: "HIÇBIR ÖĞRETMEN YOKSULLUK SıNıRıNıN ALTıNDA MAAŞ ALMASıN"   11:12   FENOMEN NESLIHAN GÜNGEN VE EŞI İNANÇ GÜNGEN ADLIYEYE SEVK EDILDI   11:01   BIDEN ZELENSKI`YE ``PUTIN``, HARRIS`E ``TRUMP`` DEDI: ABD KONGRESI`NIN DEMOKRAT PARTILI 3 ÜYESI DAHA BIDEN`ıN YARıŞTAN ÇEKILMESINI ISTEDI   11:01   TÜRKER ATEŞ: SON BIR YıLDA BATıK KREDI KARTı BORÇLARı YÜZDE 238 ARTTı   10:42   GÖKHAN GÜNAYDıN`DAN BAKAN YUMAKLı`YA: "ORMAN YANGıNLARıNA ILIŞKIN ACIL EYLEM PLANı HAZıRLADıNıZ Mı?"   10:37   DENIZ YÜCEL: "AKP HÜKÜMETININ ARTıK HALK NEZDINDE VIZESI DOLMUŞTUR"   10:19   MERSIN BÜYÜKŞEHIR`IN DIL KULÜBÜ `HELLO MERSIN`DE YAZ KURSLARı BAŞLADı   10:07   KPSS MARATONU 14 TEMMUZ`DA BAŞLıYOR... GENEL YETENEK- GENEL KÜLTÜR OTURUMLARıNA 1 MILYON 470 BIN ADAY BAŞVURUDA BULUNDU   09:39   MERSIN BÜYÜKŞEHIR`DEN `İKLIM MERSIN TOPLANTıSı`   15:35   SREBRENITSA KATLIAMı`NıN 29`UNCU YıLı, BOSNA HERSEK`TE ANıLDı…   15:20   DEVA PARTILILERDEN TÜİK ÖNÜNDE ÇÜRÜK MEYVE-SEBZELI EYLEM...  
 
     
 
 
image

Okunma : 5760  Tarih : 15.12.2022  E-Mail : bekirkamil@yahoo.com

 
Bekir Kamil ÇAĞLAYAN

TÜRKİYE’DE ÇOCUK OLMAK

Daha önce yazmış olduğum bir yazıda Türkiye’de kadın olmanın zorluklarını anlatmıştım. Şimdi de Türkiye’de çocuk olmanın zorluklarını anlatmak istiyorum.

Eğer Türkiye’de çocuksanız, 12 yaşında evlendirilebilir, 13 yaşında anne olabilir, 14 yaşında intihar edebilirsiniz.

Eğer Türkiye’de çocuksanız, henüz 14 yaşında imam nikahlı eşiniz tarafından odunla dövülerek koma halinde hastaneye kaldırılabilir, kaza süsü verilebilmesi için motorla üzerinizden geçilebilir.

Eğer Türkiye’de çocuksanız, evlendirildiğiniz herif tarafından sokağa atılıp, kamyonet kasasında yaşamak zorunda kalıp, av tüfeğiyle canınıza kıyabilirsiniz.

Eğer Türkiye’de çocuksanız, 12 yaşında 40 yaşında herife kuma olarak verilip, çocuk doğuramıyor diye işkenceye uğrayabilir, korkudan diliniz tutulabilir, yıllar sonra bile bu travmayı atlatamayabilirsiniz.

Eğer Türkiye’de çocuksanız, okumak isterken tarikatların, cemaatlerin eline düşüp tacize tecavüze uğrayıp, kaçak yurtlarda çıkan yangınlarda yanarak can verebilirsiniz.

Eğer Türkiye’de çocuksanız, anneniz gözlerinizin önünde boşandığı babanız tarafından öldürülebilir, yardım çığlıklarınıza kimse koşmayabilir, annenizin gözlerinizin önünde can çekişmesini görebilirsiniz.

Son olarak eğer Türkiye’de çocuksanız, henüz daha 6 yaşındayken 29 yaşında bir sapığa verilebilir, bu utanç tablosu ne yazık ki yıllar sonra ortaya çıkabilir.

Bu örnekleri çok uzatabilirim. Okurken tüyleriniz ürperdi mi? Vicdanınız sızladı mı? Tüm bunlar yaşandı mı bu ülkede, yaşandı. Ben yazarken utandım, birileri yaşarken utanmadı. Ayrıca bu olaylar yaşanırken, nedendir bilinmez hemen alelacele dosyalara gizlilik kararı uygulanıyor, yayın yasağı getiriliyor. Ne yazık ki biz bu olayları cesur bir avuç gazeteci ve sansür uygulayamadıkları sosyal medyadan öğrenmek durumunda kalıyoruz.

Çocuklarına bayram ilan eden Dünya’nın ilk ve tek ülkesi işte bu hale getirildi. Nerden, Nereye?

Fakat kimse umutsuzluğa kapılmasın, çocuklar yeniden özgürce oynayacak, güven içerisinde büyüyecek, kahkahalarla gelecek kaygısı olmadan yaşayacaklar. Buna yürekten inanıyorum.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA