24 Eylül 2023 Pazar

11:02   ERDOĞAN TOPRAK: "TÜRKİYE AVRUPA`NIN EN YOKSULLARI VE EN KÖTÜ BESLENEN ÜLKELERİ ARASINA YERLEŞTİ"   10:58   AYHAN BORA KAPLAN`IN TELEFON DÜKKANI İLE BAŞLAYAN VE 15 YILDA 15 MİLYON TL SERMAYELİ ŞİRKETE GİDEN YÜKSELİŞİ   23:41   CHP’Lİ YILDIZ BİÇER’DEN SKANDAL İDDİAYI HATIRLAMADIĞINI SÖYLEYEN BÜLENT TEZCAN’A YANIT! ’BU HATIRLATMA İLE HAFIZASININ TOZU ALINACAK’   23:37   KEMAL KILIÇDAROĞLU, PARİS OLİMPİYATLARI`NA KATILMAYA HAK KAZANAN A MİLLİ KADIN VOLEYBOL TAKIMI`NI TEBRİK ETTİ   23:01   GAZETECİ VE YAZAR METİN MÜNİR 79 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ   22:39   CHP ANKARA İL BAŞKANI ÜMİT ERKOL OLDU   21:20   DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI`NDAN HOLLANDA`YA KINAMA: "İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KİSVESİ ALTINDA BU NEFRET EYLEMLERİNE İZİN VERİLMESİNİ KINIYORUZ"   19:42   İYİ PARTİ SÖZCÜSÜ ZORLU, BAKAN TEKİN`E DEVLET OKULLARINDA VELİLERDEN ÜCRET TALEP EDİLİP EDİLMEDİĞİNİ SORDU   19:06   CEVDET AKAY, KARABÜK ÜNİVERSİTESİ SAYIŞTAY RAPORUNU DEĞERLENDİ: "ÜCRETSİZ YABANCI ÖĞRENCİ KABULÜ ANLAŞMASINA RAĞMEN YETKİSİZ KİŞİLER YA DA FİRMALARIN ÖĞRENCİLERDEN TAHSİLATLAR YAPTI"   18:52   CHP ANKARA İL KONGRESİ... BAŞKAN ADAYI ÜMİT ERKOL: “BÖYLE YENİLİKÇİLİK OLMAZ. BİR GÜN ÖNCE KILIÇDAROĞLU`NUN DOKTRİNİNİ ANLATACAKSIN, BİR GÜN SONRA YENİLİKÇİ OLACAKSIN, YOK BÖYLE YAĞMA”   18:47   20 JÜRİ ÜYESİ, “KANUN HÜKMܔ BELGESELİNİN ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ`NDEN ÇIKARILMASINA TEPKİ OLARAK GÖREV BIRAKTI: "FİLMLERDE SUÇ UNSURU ARAYAN BU BAKIŞI VE SANSÜR YAPTIRIMININ NORMALLEŞMESİNİ KABUL ETMİYORUZ"   18:40   TBMM BAŞKANI KURTULMUŞ: "TÜRKİYE`Yİ YARINLARA TAŞIYACAK HEDEFİ, BİLGİSİ VE DONANIMI OLAN BİR GENÇLİĞİ YETİŞTİRMEK BU MİLLETİN EN ÖNEMLİ VAZİFELERİNDEN BİRİSİDİR"   18:18   CHP ANKARA İL KONGRESİ... İL BAŞKANI ADAYI SERCAN ÇIĞGIN: KONGREDE HANGİ SONUÇ ÇIKIYORSA ONA HEP BERABER SAYGI DUYACAĞIZ. BEN SEÇİLİRSEM BİLİYORUM Kİ, ÜMİT HOCAM YARIN BENİMLE TEKRAR ALANLARDA OLACAK   17:26   GÜRSEL EROL, A MİLLİ KADIN VOLEYBOL TAKIMI SPORCULARINA DEVLET ÜSTÜN HİZMET MADALYASI VERİLMESİNİ ÖNERDİ   17:11   CHP ANKARA İL KONGRESİ... TURAN AYDOĞAN: "ZULMÜN OLDUĞU YERDE TARAFSIZLIK NAMUSSUZLUKTUR` DER CEMİL MERİÇ, ZULMÜN GÖBEĞİNDE BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ, BAY KEMAL İLE BERABER TARAF OLACAĞIZ"   17:01   CHP MERSİN İL KONGRESİ... VAHAP SEÇER: "BİZİM GİBİ PARTİLERDE TARTIŞMALAR OLUR. DELEGASYON GİDER OYUNU KULLANIR. BU KAVGA NEDENİ, AYRIŞMA NEDENİ OLMAMALI"   16:28   GELECEK PARTİSİ ESKİŞEHİR İL BAŞKANI SAYIN: "AK PARTİ İLE BİLE İTTİFAK OLABİLİR ÇÜNKÜ YERELİN ÜLKE GÜNDEMİNİ DEĞİŞTİRECEĞİNE İNANIYORUM"   16:24   ŞANLIURFA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ASIM SULTANOĞLU`NU PROTESTO EDEN EMİNE GİZEM ÇETİNER: “SİYASİ PARTİLERİN, STK`LARIN DESTEK OLMASINI BEKLİYORUM”   16:17   TARSUS BELEDİYESİ, MANTAR ÜRETİM SERALARI İLE SEBZE MEYVE KURUTMA, PAKETLEME TESİSİNİ AÇTI   16:11   CHP ANKARA İL KONGRESİ... OĞUZ KAAN SALICI: “YAPTIĞIMIZ TARTIŞMALARIN HİÇBİRİ CUMHUR İTTİFAKI`NI, RECEP TAYYİP ERDOĞAN`I YERİNDEN ETMEKTEN DAHA KIYMETLİ DEĞİLDİR”  
 
     
 
 
image

Okunma : 239  Tarih : 15.09.2023  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan KARA

Anayasayı, Ben mi Değiştireceğim Arkadaş?

ANAYASAYI BEN Mİ DEĞİŞTİRECEĞİM, ARKADAŞ?
  Genel Seçimlerden birkaç ay önce, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu –hiç gereği yokken- başörtüsü için yasal düzenleme çağrısı yaptı.
  O çağrıya karşılık olarak; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da “Yasa Değişikliği öyle olmaz, böyle olur” diyerek anayasanın değiştirilmesini önerdi.
  Birkaç gün karşılıklı laf üretildikten sonra, Anayasa tartışması rafa kaldırılmıştı.
  Cumhurbaşkanımız, anayasa değişikliğini tekrar gündeme taşıdı.
  Bu yüzden; ülkemizin gündemi, geçim sıkıntısı iken –bir anda- “Şimdi Tasa, Anayasa” oluverdi.
  Yeni bir anayasa yapmak veya anayasada köklü değişiklikler yapmak isteyenler “Nasıl bir anayasa düşündüğünü” keşke, seçimden önce dile getirseydi ve biz seçmenler oyumuzu ona göre kullansaydık.
  Anayasa değişikliği, sık sık gündeme gelse de; siyasi parti temsilcilerinin, bir araya gelip ortak bir noktada buluşarak –maddeleri ve içeriği- yıllarca tartışılmadan uygulanacak bir anayasa veya anayasa değişikliği yapacağına inanmadığım için 25.08.2015 tarihinde yayınlanan yazımı, tekrar yayınlıyorum.
  Anayasalar, adından da anlaşılacağı gibi bir toplumun temel yasasıdır ve diğer yasalar o anayasaya uygun olmak zorundadır.
  Yalnız yasalar değil yasayı uygulayanlar başta olmak üzere o ülkede yaşayan herkes o anayasanın kurallarına uymak zorundadır.
  Ancak benim ülkemde bir başbakan çıkıp “Anayasayı bir kez ihlal etsek bir şey olmaz” diyebilir. Tıpkı bir cumhurbaşkanının “Fiilen anayasa hükümleri geçersiz kalmıştır. Bu nedenle, bir an önce yasaların fiili duruma uydurulması zorunludur” anlamına gelen şeyler söylemesi gibi.
  Çünkü şairin dediği gibi “Bir başkadır benim memleketim
  Benim bildiğim kadarıyla halkoyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı Kenan Evren’dir ama nedense bir kısım medya başta olmak üzere sayın cumhurbaşkanımız ve pek çok siyaset adamı “Halkoyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır” diyor.
  Söylenen başka bir şey de “Cumhurbaşkanının arkasında halk desteği var” söylemi.
  Sanki bundan önceki cumhurbaşkanlarının arkasında halk desteği yokmuş gibi.
  Askeri darbelerden sonra emrivaki ile gelen cumhurbaşkanları dışında tüm cumhurbaşkanlarını halkın temsilcileri olan parlamenterler seçmedi mi?
  Parlamenterler, halkın kendisi olmasa da temsilcileri değil mi?
 
Ülkemiz, Yasama-Yürütme-Yargı erklerine saygılı demokratik yaşama geçtikten sonra öyle veya böyle anayasalarımız oldu.
  1961 Anayasası, kimi çevrelere göre topluma, bol geldiği için 1971 de kısmen değiştirildi. 1982’de de tamamen ortadan kaldırıldı.
  1982 Anayasası yapılırken; hukukçuların anayasa maddelerini enine boyuna tartışmalarına fırsat verilmeden, Milli Güvenlik Konseyi üyeleri tarafından atanan birkaç hukukçu tarafından alelacele ve düz mantıkla yapıldığı için pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi.
  Hala tartışılıyor olmasının nedeni de bu olsa gerek.
  O günün koşullarında 1982 Anayasası, %92 gibi bir halkoyuyla kabul edildi. O günden bu yana yaklaşık 160 maddesi değiştirildi.
 
1982 yılından bu yana ülkemiz o anayasa veya o anayasanın değiştirilen maddelerine göre yönetildi.
  Hatta bir kaç ay sonra o anayasa hükmü gereğince yeniden seçim yapacağız.
  Bu anayasadan hala her kesim şikayetçi. O kadar anayasa değişikliği yapıldığı halde hala şikayetçi olunan maddeler bulunmasını anlayamıyorum.
  Yeni gelinin "Hem ağlar hem giderim" demesi gibi hem bu anayasadan hep şikayetçi olanları hem de o anayasaya yaslanıp seçilerek milletvekili, bakan, başbakan, meclis başkanı ve cumhurbaşkanı olanları anlayamıyorum.
  Anayasayı ben mi değiştireceğim, arkadaş?
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

   GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA