13 Nisan 2024 Cumartesi

16:13   ALTINDAĞ BELEDİYESİ İŞÇİLERİNİN YÜRÜTTÜĞÜ HAK MÜCADELESİNE MAHALLELİ DE DESTEK VERDİ: “GEREKİRSE ALTINDAĞ`IN BÜTÜN ÇÖPÜNÜ BİZ ÇEKERİZ. İŞÇİLERİN HAKKINI KİMSE YİYEMEZ”   15:52   ÖZGÜR ÖZEL: "İSRAİL`İN SAVAŞ KOŞULLARINI DUYURAN GAZETECİLERİ HEDEF ALMASINI LANETLİYORUM"   15:10   ÖZGÜR ÖZEL, KAMPANYA FİLMİNDE OYNAYAN ÇOCUKLAR İLE AİLELERİNİN BAYRAMINI KUTLADI   13:11   İMAMOĞLU: “İNSANLARI PARTİSİNDEN DOLAYI AYIRT EDENLERDEN OLMADIK, OLMAYIZ”   12:43   VAN`DA YENİ SEÇİLEN BELEDİYE BAŞKANLARI BAYRAM PROGRAMINA KATILDI   12:43   İMAMOĞLU DOĞDUĞU KÖYDE HORON TEPTİ   12:40   ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÜNLÜCE, PERSONELİN BAYRAMINI KUTLADI   11:41   TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU: SÜPER LİG`DE LİG SONUNA KADAR KRİTİK MAÇLARDA YABANCI VAR HAKEMİ GÖREVLENDİRİLECEK   11:23   MERSİN`DE MERCAN 100. YIL İKLİM VE ÇEVRE BİLİM MERKEZİ`NİN KAPILARI BAYRAMDA DA AÇIK   11:03   BAKAN YERLİKAYA: "BAYRAM TATİLİNDEN GERİ DÖNÜŞ YOLCULUKLARI BAŞLADI, TRAFİK YOĞUNLUĞU ARTIYOR"   10:57   TBMM BAŞKANVEKİLİ BEKİR BOZDAĞ: "ORTAYA ÇIKAN SONUCUN SORUMLULARI BİZLERİZ"   10:54   RABİA NAZ`IN BABASI ŞABAN VATAN`DAN ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ`A: "EĞER Kİ `BU ÜLKE HUKUK DEVLETİDİR` DİYORSANIZ KATİLLER YARGILANARAK HAK ETTİĞİ CEZAYI ALSIN"   10:16   ÇEŞME BELEDİYE BAŞKANI LAL DENİZLİ: “İZMİR`DE KENT NÜFUSUNUN YÜZDE 40`INI KADINLAR YÖNETİYORSA, BU DEĞİŞİM HİKAYEMİZİN BAŞARISIDIR”   09:53   BAKAN YERLİKAYA: "KALKAN-19 OPERASYONLARINDA 1177 DÜZENSİZ GÖÇMEN YAKALANDI"   09:44   ÖMER FETHİ GÜRER: "STAJYER VE ÇIRAKLARIN İŞE BAŞLADIĞI GÜN EMEKLİLİK İÇİN SİGORTA BAŞLANGIÇ TARİHİ SAYILMALI"   09:11   VAHAP SEÇER, ‘BAYRAM SOFRASI`NDA TARSUS HALKIYLA BULUŞTU   09:05   MALATYA`NIN BATTALGAZİ İLÇESİNDE DEPREM   22:48   GÖKHAN GÜNAYDIN: "SANDIĞA GİTMEYEN CHP SEÇMENİ AKP SEÇMENİNDEN 10 KAT FAZLADIR"   19:52   SİYASİ PARTİLER ARASINDAKİ BAYRAM ZİYARETLERİ, SİYASET GÜNDEMİNİN YANI SIRA RENKLİ GÖRÜNTÜLERE DE SAHNE OLDU   19:25   ÖZGÜR ÖZEL, GEZİ TUTUKLULARININ YAKINLARINI ARAYARAK BAYRAMINI KUTLADI  
 
     
 
 
image

Okunma : 522  Tarih : 15.09.2023  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan KARA

Anayasayı, Ben mi Değiştireceğim Arkadaş?

ANAYASAYI BEN Mİ DEĞİŞTİRECEĞİM, ARKADAŞ?
  Genel Seçimlerden birkaç ay önce, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu –hiç gereği yokken- başörtüsü için yasal düzenleme çağrısı yaptı.
  O çağrıya karşılık olarak; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da “Yasa Değişikliği öyle olmaz, böyle olur” diyerek anayasanın değiştirilmesini önerdi.
  Birkaç gün karşılıklı laf üretildikten sonra, Anayasa tartışması rafa kaldırılmıştı.
  Cumhurbaşkanımız, anayasa değişikliğini tekrar gündeme taşıdı.
  Bu yüzden; ülkemizin gündemi, geçim sıkıntısı iken –bir anda- “Şimdi Tasa, Anayasa” oluverdi.
  Yeni bir anayasa yapmak veya anayasada köklü değişiklikler yapmak isteyenler “Nasıl bir anayasa düşündüğünü” keşke, seçimden önce dile getirseydi ve biz seçmenler oyumuzu ona göre kullansaydık.
  Anayasa değişikliği, sık sık gündeme gelse de; siyasi parti temsilcilerinin, bir araya gelip ortak bir noktada buluşarak –maddeleri ve içeriği- yıllarca tartışılmadan uygulanacak bir anayasa veya anayasa değişikliği yapacağına inanmadığım için 25.08.2015 tarihinde yayınlanan yazımı, tekrar yayınlıyorum.
  Anayasalar, adından da anlaşılacağı gibi bir toplumun temel yasasıdır ve diğer yasalar o anayasaya uygun olmak zorundadır.
  Yalnız yasalar değil yasayı uygulayanlar başta olmak üzere o ülkede yaşayan herkes o anayasanın kurallarına uymak zorundadır.
  Ancak benim ülkemde bir başbakan çıkıp “Anayasayı bir kez ihlal etsek bir şey olmaz” diyebilir. Tıpkı bir cumhurbaşkanının “Fiilen anayasa hükümleri geçersiz kalmıştır. Bu nedenle, bir an önce yasaların fiili duruma uydurulması zorunludur” anlamına gelen şeyler söylemesi gibi.
  Çünkü şairin dediği gibi “Bir başkadır benim memleketim
  Benim bildiğim kadarıyla halkoyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı Kenan Evren’dir ama nedense bir kısım medya başta olmak üzere sayın cumhurbaşkanımız ve pek çok siyaset adamı “Halkoyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır” diyor.
  Söylenen başka bir şey de “Cumhurbaşkanının arkasında halk desteği var” söylemi.
  Sanki bundan önceki cumhurbaşkanlarının arkasında halk desteği yokmuş gibi.
  Askeri darbelerden sonra emrivaki ile gelen cumhurbaşkanları dışında tüm cumhurbaşkanlarını halkın temsilcileri olan parlamenterler seçmedi mi?
  Parlamenterler, halkın kendisi olmasa da temsilcileri değil mi?
 
Ülkemiz, Yasama-Yürütme-Yargı erklerine saygılı demokratik yaşama geçtikten sonra öyle veya böyle anayasalarımız oldu.
  1961 Anayasası, kimi çevrelere göre topluma, bol geldiği için 1971 de kısmen değiştirildi. 1982’de de tamamen ortadan kaldırıldı.
  1982 Anayasası yapılırken; hukukçuların anayasa maddelerini enine boyuna tartışmalarına fırsat verilmeden, Milli Güvenlik Konseyi üyeleri tarafından atanan birkaç hukukçu tarafından alelacele ve düz mantıkla yapıldığı için pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi.
  Hala tartışılıyor olmasının nedeni de bu olsa gerek.
  O günün koşullarında 1982 Anayasası, %92 gibi bir halkoyuyla kabul edildi. O günden bu yana yaklaşık 160 maddesi değiştirildi.
 
1982 yılından bu yana ülkemiz o anayasa veya o anayasanın değiştirilen maddelerine göre yönetildi.
  Hatta bir kaç ay sonra o anayasa hükmü gereğince yeniden seçim yapacağız.
  Bu anayasadan hala her kesim şikayetçi. O kadar anayasa değişikliği yapıldığı halde hala şikayetçi olunan maddeler bulunmasını anlayamıyorum.
  Yeni gelinin "Hem ağlar hem giderim" demesi gibi hem bu anayasadan hep şikayetçi olanları hem de o anayasaya yaslanıp seçilerek milletvekili, bakan, başbakan, meclis başkanı ve cumhurbaşkanı olanları anlayamıyorum.
  Anayasayı ben mi değiştireceğim, arkadaş?
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

   GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA