8 Aralık 2022 Perşembe

23:40   ÖMER ÇELİK: BİR ÇOCUĞUN 6 YAŞINDAYKEN CİNSEL İSTİSMARA MARUZ KALDIĞI YÖNÜNDEKİ HABERLERİ ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ. ÇOCUKLARIN İSTİSMARINI LANETLİYORUZ   23:25   ÖZTÜRK YILMAZ`A YÖNELİK BIÇAKLI SALDIRININ ŞÜPHELİSİ SERHAT K., ANKARA POLİSİNE TESLİM EDİLDİ   22:40   BABACAN: 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU İSTİSMAR ETMEK ALÇAKLIKTIR, ZULÜMDÜR. BUNUN ADI AÇIKÇA TECAVÜZDÜR   22:38   İYİ PARTİ: ZAMPİYONU İYİ OYUNUN DEĞİL 3 HARFLİ KÖTÜ YÖNETİMİN BELİRLEDİĞİ BU KEPAZE LİGİ SONLANDIRMAYA ÇOK AZ KALDI   22:25   BAKAN KURUM: ÇÖP İTHAL ETMİYORUZ, HAM MADDE İTHAL EDİYORUZ   22:05   AKŞENER: DİNİ BİR CEMAATİN KİSVESİ ALTINDA 6 YAŞINDAKİ KÜÇÜCÜK BİR ÇOCUĞUMUZA YAŞATILANLAR, BÜYÜK BİR SAPKINLIKTIR, ÇÜRÜMÜŞLÜKTÜR VE DÜPEDÜZ TECAVÜZDÜR   21:59   ENGİN ALTAY: 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUMUZA YAPILAN BİR SAPKINLIKTIR, AMA İLGİLİ BAKANIN SESSİZLİĞİ BİR FELAKETTİR   21:36   AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI, HİRANUR VAKFI`NIN KURUCUSU YUSUF ZİYA GÜMÜŞEL`İN KIZINI 6 YAŞINDAYKEN EVLENDİRMESİNE İLİŞKİN DAVAYA MÜDAHİL OLDUĞUNU AÇIKLADI   21:17   ENGİN ALTAY`DAN BAKAN KURUM`A: “BİZ, SİZİN GİBİ AMERİKA`DAN EMİR ALMIYORUZ, AMERİKA`YA SECDE ETMİYORUZ”   21:04   BAKAN KURUM: KENTSEL DÖNÜŞÜM, TERÖRLE MÜCADELE KADAR ÖNEMLİDİR   20:47   BAKAN MUŞ: GÜRBULAK GÜMRÜK KAPISI`NDA, BİRİ 1 TON 18 KİLO, DİĞERİ 622 KİLO OLMAK ÜZERE SIVI METAMFETAMİN ELE GEÇİRİLDİ   20:33   TİP ÜYELERİNDEN HİRANUR VAKFI ÖNÜNDE PROTESTO: “MEMLEKETİMİZİ TARİKAT CEHENNEMİNE ÇEVİRENLER, BU İNSANLIK DIŞI OLAYA ORTAKTIR”   20:25   EGM: ÖZTÜRK YILMAZ`A BIÇAKLI SALDIRIDA BULUNAN SERHAT K. BOLU`DA YAKALANDI   20:12   BAKAN DÖNMEZ: MADENCİLERİMİZİN YAKINLARINA AYLIK BAĞLANACAK VE KAMUDA İSTİHDAM OLANAĞI SAĞLANACAK   19:35   YILDIRIM KAYA`DAN TARİKAT LİDERİ GÜMÜŞEL`İN KIZINI 6 YAŞINDAYKEN EVLENDİRMESİNE TEPKİ: “SAVCILIĞIN 27 YIL HAPİSLE CEZALANDIRMA TALEBİ VAR, AMA TUTUKLAMA YOK. NEDEN YOK? BU ANLAYIŞIN KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR”   19:17   SOL PARTİ: “TARİKATLARA, CEMAATLERE DEVLETİN TÜM İMKANLARINI SAĞLAYAN, DEVLET BÜROKRASİSİNİN KORUMASINA ALAN SİYASİ İKTİDAR BU SUÇUN ORTAĞIDIR”   19:10   HKP`DEN BAKANLIK ÖNÜNDE ASGARİ ÜCRET PROTESTOSU: “ASGARİ ÜCRET YOKSULLUK SINIRI OLAN 25 BİN 400 LİRANIN ALTINA DÜŞMEMELİDİR”   19:08   MURAT ÇEPNİ: "GÜNDÜZLERİNDE AÇ GEZİLMEYEN, GECELERİNDE AÇ YATILMAYAN ÖZGÜR, DEMOKRATİK, SOSYALİST BİR ÜLKEYİ VE DÜNYAYI MUTLAKA KURACAĞIZ"   19:01   OYA ERSOY: TÜRKİYE, EMPERYALİST DEVLETLERİN, TEKELLERİN ÇÖPLÜĞÜ HALİNE GELDİ   18:54   ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ YEMEK ÖNERGESİNE AKP`Lİ BAŞİSKELE BELEDİYE BAŞKANI`NDAN CEVAP: “ALGI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR… ÖNERGENİN İÇERİSİNDE BİR TON SİYASET VAR. AÇLIKTI, KITLIKTI BİLMEM NE”  
 
     
   

GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANI PROF. DR. ÖZKAYA: "GRİP ŞİKÂYETLERİ UZUYOR VE ZATÜRRE BEKLEDİĞİMİZDEN FAZLA GÖRÜLMEYE BAŞLADI"


Samsun`da özel bir hastanede Göğüs Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Şevket Özkaya, Samsun`da hastanelerde son günlerde sık görülmeye başlanan grip şikâyetlerinin uzaması ve zatürre hastalığının artması ile ilgili bir açıklama yaptı. Özkaya, "Hastalar akıllarında vatandaşların bu salgının bittiğini düşünüyor ama gerçekten şu an virüs halen kaybolmadı aramızda. Testler çoğunlukla da testleri saptayamadığımız bir karışık tablo ile karşı karşıyayız. Neredeyse testleri de yapmıyoruz. Birçoğunda test negatif geliyor ve hastalar bunları başkalarına bulaştırmaya başlıyor. Herkesin kendisini Covid gibi düşünmesi gerekiyor" dedi.

 

Tarih : 27 Ekim 2022 Perşembe 10:28   Okunma : 693

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Samsun`da özel bir hastanede Göğüs Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Şevket Özkaya, Samsun`da hastanelerde son günlerde sık görülmeye başlanan grip şikâyetlerinin uzaması ve zatürre hastalığının artması ile ilgili bir açıklama yaptı. Özkaya, "Hastalar akıllarında vatandaşların bu salgının bittiğini düşünüyor ama gerçekten şu an virüs halen kaybolmadı aramızda. Testler çoğunlukla da testleri saptayamadığımız bir karışık tablo ile karşı karşıyayız. Neredeyse testleri de yapmıyoruz. Birçoğunda test negatif geliyor ve hastalar bunları başkalarına bulaştırmaya başlıyor. Herkesin kendisini Covid gibi düşünmesi gerekiyor" dedi.

Samsun`da özel bir hastanede görev yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, son günlerde grip vakalarının artması ve uzaması ve zatürre hastalığı vakalarının artmasına ilişkin, "Son günlerde özellikle okulların açılmasından sonra çocukların hastalanmalarıyla beraber, bu mevcut virüslerin eve taşıyan çocuklar sayesinde anne ve babaların hastalandıklarını bildirmiştik. Evet, gerçekten şu an toplumda neredeyse toplumun tamamını etkileyen, halsizlik, eklem ağrıları, hafif ateşle seyreden, ciddi bir soğuk algınlığı tablosu mevcut. Bunun virüslerden kaynaklanıp yani mevcut koronavirüsten kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmiyoruz ama şu an diyoruz ki herkesin bu sorumlulukla kovid olabileceğini düşünerek, kendilerini 1-2 gün izole etmelerini istiyoruz" diye konuştu.

"KÜÇÜK ZATÜRRE PNÖMONİ ALANLARI GÖRÜYORUZ"

Göğüs Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Özkaya son on gün içinde yaşanan vakalara ilişkin şunları söyledi:

"Çok ilginç olarak, son günlerde son bir hafta on gündür, özellikle iyileşmeyen öksürük, ateş, halsizlik, eklem ağrıları nedeni ile gelen vatandaşlarımıza akciğerlerde Covid dönemine benzer şekilde akciğerlerde zatürre dediğimiz, küçük zatürre pnömoni alanları görmeye başladık. Bu sayının hani gerçekten bir kişi eve hasta olarak geliyor ve diğer, çocuklar hastanelere geldiklerinde uzamış, öksürük, ateş ve eklem ağrıları halsizliğim altında film çektiğimizde, yeni gelişen zatürre vakalarıyla karşılaşıyoruz. Son günlerde bu sayılarda bir artış var. Burada halkımızı uyarmamız gerekiyor. Eğer gerçekten kendinizi halsiz, kırgın ve yorgun hissediyorsanız, mutlaka birkaç gün kendinizi izole etmeniz semptomatik tedavi almamız, eğer geçmiyorsa da doktora gidip bir film çekinmeniz gerekiyor çünkü son günlerde son bir hafta on gündür zatürre sayılarında zatürre olan vatandaş sayımızda bir artış gözledik.

"HERKESİN KENDİSİNİ COVİD GİBİ DÜŞÜNMESİ GEREKİYOR"

`Herkes grip aşısı, zatürre aşısı olalım mı` diye soruyor. Gerçekten Covid vakaları, ölümcül Covid vakaları azaldığı için artık Covid aşıları eskisi gibi çok yapılmıyor ve Sağlık Bakanlığı da neredeyse vakalar yok denilecek kadar azaldığı için bu filyasyon dediğimiz, hasta takibini Covid pozitif vakaları takip etmiyor. Hastalar akıllarında vatandaşların bu salgının bittiğini düşünüyor ama gerçekten şu an virüs halen kaybolmadı aramızda. Testler çoğunlukla da testleri saptayamadığımız bir karışık tablo ile karşı karşıyayız. Neredeyse testleri de yapmıyoruz. Birçoğunda test negatif geliyor ve hastalar bunları başkalarına bulaştırmaya başlıyor. Herkesin kendisini Covid gibi düşünmesi gerekiyor. Mutlaka halsiz, yorgunluk ve kırgınlık varsa 1-2 gün kendimizi izole etmemiz gerekir.  Şu an grip aşısı ve zatürre aşısında şunu diyoruz. Eğer kronik hastalığınız varsa, sık grip oluyorsanız ve yaşınız 65 yaşın üzerindeyse, grip aşılarınızı olmanızı öneriyoruz. Şu an ölümcül bir Covid salgını olmadığı için, gençlerin Covid aşısı olmalarına gerek yok ama ileri yaş Covid hastalığı olan ve sık grip olanların, grip aşısı olmasını öneriyoruz. Zatürre aşısında yine, özellikle risk altındakilerin yılda bir zatürre aşısı olabileceğini öneriyoruz."

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA