24 Eylül 2023 Pazar

11:02   ERDOĞAN TOPRAK: "TÜRKİYE AVRUPA`NIN EN YOKSULLARI VE EN KÖTÜ BESLENEN ÜLKELERİ ARASINA YERLEŞTİ"   10:58   AYHAN BORA KAPLAN`IN TELEFON DÜKKANI İLE BAŞLAYAN VE 15 YILDA 15 MİLYON TL SERMAYELİ ŞİRKETE GİDEN YÜKSELİŞİ   23:41   CHP’Lİ YILDIZ BİÇER’DEN SKANDAL İDDİAYI HATIRLAMADIĞINI SÖYLEYEN BÜLENT TEZCAN’A YANIT! ’BU HATIRLATMA İLE HAFIZASININ TOZU ALINACAK’   23:37   KEMAL KILIÇDAROĞLU, PARİS OLİMPİYATLARI`NA KATILMAYA HAK KAZANAN A MİLLİ KADIN VOLEYBOL TAKIMI`NI TEBRİK ETTİ   23:01   GAZETECİ VE YAZAR METİN MÜNİR 79 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ   22:39   CHP ANKARA İL BAŞKANI ÜMİT ERKOL OLDU   21:20   DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI`NDAN HOLLANDA`YA KINAMA: "İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KİSVESİ ALTINDA BU NEFRET EYLEMLERİNE İZİN VERİLMESİNİ KINIYORUZ"   19:42   İYİ PARTİ SÖZCÜSÜ ZORLU, BAKAN TEKİN`E DEVLET OKULLARINDA VELİLERDEN ÜCRET TALEP EDİLİP EDİLMEDİĞİNİ SORDU   19:06   CEVDET AKAY, KARABÜK ÜNİVERSİTESİ SAYIŞTAY RAPORUNU DEĞERLENDİ: "ÜCRETSİZ YABANCI ÖĞRENCİ KABULÜ ANLAŞMASINA RAĞMEN YETKİSİZ KİŞİLER YA DA FİRMALARIN ÖĞRENCİLERDEN TAHSİLATLAR YAPTI"   18:52   CHP ANKARA İL KONGRESİ... BAŞKAN ADAYI ÜMİT ERKOL: “BÖYLE YENİLİKÇİLİK OLMAZ. BİR GÜN ÖNCE KILIÇDAROĞLU`NUN DOKTRİNİNİ ANLATACAKSIN, BİR GÜN SONRA YENİLİKÇİ OLACAKSIN, YOK BÖYLE YAĞMA”   18:47   20 JÜRİ ÜYESİ, “KANUN HÜKMܔ BELGESELİNİN ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ`NDEN ÇIKARILMASINA TEPKİ OLARAK GÖREV BIRAKTI: "FİLMLERDE SUÇ UNSURU ARAYAN BU BAKIŞI VE SANSÜR YAPTIRIMININ NORMALLEŞMESİNİ KABUL ETMİYORUZ"   18:40   TBMM BAŞKANI KURTULMUŞ: "TÜRKİYE`Yİ YARINLARA TAŞIYACAK HEDEFİ, BİLGİSİ VE DONANIMI OLAN BİR GENÇLİĞİ YETİŞTİRMEK BU MİLLETİN EN ÖNEMLİ VAZİFELERİNDEN BİRİSİDİR"   18:18   CHP ANKARA İL KONGRESİ... İL BAŞKANI ADAYI SERCAN ÇIĞGIN: KONGREDE HANGİ SONUÇ ÇIKIYORSA ONA HEP BERABER SAYGI DUYACAĞIZ. BEN SEÇİLİRSEM BİLİYORUM Kİ, ÜMİT HOCAM YARIN BENİMLE TEKRAR ALANLARDA OLACAK   17:26   GÜRSEL EROL, A MİLLİ KADIN VOLEYBOL TAKIMI SPORCULARINA DEVLET ÜSTÜN HİZMET MADALYASI VERİLMESİNİ ÖNERDİ   17:11   CHP ANKARA İL KONGRESİ... TURAN AYDOĞAN: "ZULMÜN OLDUĞU YERDE TARAFSIZLIK NAMUSSUZLUKTUR` DER CEMİL MERİÇ, ZULMÜN GÖBEĞİNDE BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ, BAY KEMAL İLE BERABER TARAF OLACAĞIZ"   17:01   CHP MERSİN İL KONGRESİ... VAHAP SEÇER: "BİZİM GİBİ PARTİLERDE TARTIŞMALAR OLUR. DELEGASYON GİDER OYUNU KULLANIR. BU KAVGA NEDENİ, AYRIŞMA NEDENİ OLMAMALI"   16:28   GELECEK PARTİSİ ESKİŞEHİR İL BAŞKANI SAYIN: "AK PARTİ İLE BİLE İTTİFAK OLABİLİR ÇÜNKÜ YERELİN ÜLKE GÜNDEMİNİ DEĞİŞTİRECEĞİNE İNANIYORUM"   16:24   ŞANLIURFA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ASIM SULTANOĞLU`NU PROTESTO EDEN EMİNE GİZEM ÇETİNER: “SİYASİ PARTİLERİN, STK`LARIN DESTEK OLMASINI BEKLİYORUM”   16:17   TARSUS BELEDİYESİ, MANTAR ÜRETİM SERALARI İLE SEBZE MEYVE KURUTMA, PAKETLEME TESİSİNİ AÇTI   16:11   CHP ANKARA İL KONGRESİ... OĞUZ KAAN SALICI: “YAPTIĞIMIZ TARTIŞMALARIN HİÇBİRİ CUMHUR İTTİFAKI`NI, RECEP TAYYİP ERDOĞAN`I YERİNDEN ETMEKTEN DAHA KIYMETLİ DEĞİLDİR”  
 
     
   

ERDOĞAN TOPRAK: "ALAN BAZLI FINDIK DESTEĞİ 2014`TEN BU YANA ARTTIRILMADI, İKTİDAR ÜLKE TARIMINI BİTİRİYOR"


CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, "Alan bazlı fındık desteği, 2014`ten bu yana artırılmadı. İktidar, ülke tarımını bitiriyor. Çaresizliğe terk edilen yerli üreticiye üç kuruşluk desteği çok gören, ‘ne halin varsa gör` diyen iktidar, bir yandan da üreticiyi ithalatla tehdit ediyor. Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, ithal tarım ve gıda ürünlerine milyarlarca dolar ödemeye hazır olduğunu bugünden ilan ediyor. Yerli üretici, mazota parası yetmediği için ürününü piyasaya ulaştıramazken, iktidar ‘ya bu şartlarda üretmeye razı olursun ya da her şeyi Hans`tan, George`dan alırım` mesajıyla üreticiye sopa gösteriyor" dedi. 

 

Tarih : 17 Eylül 2023 Pazar 12:15   Okunma : 350

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, "Alan bazlı fındık desteği, 2014`ten bu yana artırılmadı. İktidar, ülke tarımını bitiriyor. Çaresizliğe terk edilen yerli üreticiye üç kuruşluk desteği çok gören, ‘ne halin varsa gör` diyen iktidar, bir yandan da üreticiyi ithalatla tehdit ediyor. Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, ithal tarım ve gıda ürünlerine milyarlarca dolar ödemeye hazır olduğunu bugünden ilan ediyor. Yerli üretici, mazota parası yetmediği için ürününü piyasaya ulaştıramazken, iktidar ‘ya bu şartlarda üretmeye razı olursun ya da her şeyi Hans`tan, George`dan alırım` mesajıyla üreticiye sopa gösteriyor" dedi. 

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Haftalık Değerlendirme Raporu`nu bugün yayınladı. Rapordan önce çıkan başlıklar şöyle:

“Suç örgütü lideri servetini, ‘yurt dışında kumar ve bahisten kazanıp varlık barışı-servet affıyla getirdiğim paralar` diyerek izah ediyor. Bu ifadeyle, iktidarın Türkiye`nin gri listeye alınmasına zemin hazırlayan varlık barışı adı altındaki kara para-suç gelirlerinin aklanması yasalarının kimler için çıkarıldığını, neye hizmet ettiğini de gözler önüne seriyor. Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından kabul edilen Türkiye Raporu`nda demokrasi ve hukuk devletinden uzaklaşma vurgusu yapılırken, AB`ye üyelik sürecinin devam edemeyeceği kaydedildi. Türkiye ile müzakerelerin kesilmesi önergesi reddedilerek kapı aralık bırakıldı. İktidar, raporu ‘çöp` olarak nitelendirdi. 

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖĞRETMEN ADAYLARINI ALDATTI: İktidar, AB`nin yıllardır Türkiye`yi oyaladığından yakınıyor ancak 18 yıldır demokratikleşme kriterlerini karşılamak için bir çaba göstermiyor. Aksine otokrasiyi, yargı kararlarını tanımama tavrını yaygınlaştırıyor. AB, İstanbul Sözleşmesi`ni tüm üye ülkeler için ‘bağlayıcı` kabul ederken; iktidar, İstanbul Sözleşmesi`nden çıkma kararı aldı. İktidarın AB ile normalleşme, ilişkileri yeniden geliştirme söylemleri samimi değil. Avrupa Parlamentosu Raporu, yakın ve orta vadede Türkiye ile olumlu bir gelişmenin söz konusu olamayacağını sergiliyor. Seçimde kamuya personel alımında mülakatı kaldıracağını vaat eden iktidar; milyonlarca genç işsizi, üniversite mezununu ve öğretmen adaylarını aldattı. İktidarın partizan kadrolaşmadan vazgeçmeyeceği, Milli Eğitim Bakanının her öğretmen için 45 dakika ‘Mülakat gibi mülakat yapacağız` sözleriyle açığa çıktı.

ORTA VADELİ PROGRAM`DA MİLYONLARCA ÇALIŞANIN HAKLARINI ELİNDEN ALMAYA DÖNÜK HAZIRLIK YAPILIYOR: AKP`li olmayan gençlerin umutlarını çalıp geleceklerini karartmanın, açlık ve işsizliğe mahkum etmenin yöntemi ‘mülakat gibi mülakatlarda` ömür tükettirmek. Atadığı Milli Eğitim Bakanı`nın açıklamalarına sessiz kalan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘sükut ikrardan gelir` deyişini doğruluyor. Parti devleti ve partizan kadrolaşma zihniyetinden vazgeçmediklerini teyit eden bu suskunluk, iktidarın işsiz gençleri ve onlara emek veren ailelerini yalan vaatlerle kandırdıklarını sergiliyor. Orta Vadeli Program`da (OVP) yerel seçim sonrası milyonlarca çalışanın sosyal güvenlik, emeklilik, kıdem tazminatı haklarını elinden almaya dönük hazırlık yapılıyor. IMF literatüründeki ‘güvenceli esnek çalışma ve tamamlayıcı emeklilik sistemi` modeli OVP`de yer alıyor. OVP`deki emekçiyi yoksullaştırma-haklarını elinden alma düzenlemeleri, iktidarın alın teri ve emek karşıtlığının belgesidir.

YILSONU ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 70`E YAKLAŞTI: Kartlı harcamaların kısıtlanması, ekonomide talep ve tüketimin düşmesine, çarkların yavaşlayıp durmasına neden olacaktır. Yap-boza çevrilen ekonomi politikalarıyla başlatılacak bu deneyden, büyük ihtimalle bir süre sonra yaşanacak ağır kart borcu yükü ve geri ödemelerde tıkanıklıkla vazgeçilmek zorunda kalınacaktır. Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları, Orta Vadeli Program hedeflerinin inandırıcı bulunmadığını gösterdi. Yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 70`e yaklaştı. İktidarın 2024`te yüzde 33 olarak hedeflediği gelecek yıla dönük enflasyon beklentisi yüzde 45`e tırmandı. Yılsonu dolar/TL kuruyla ilgili beklentiler 30 liranın üstüne çıktı.

PİKA EYLÜL ANKETİ, İKTİDARIN İNANDIRICILIK SORUNUN ARTTIĞINI GÖSTERİYOR: Pika Anketi`nde cari açık beklentisindeki kötüleşme, iktidarın gerek rasyonel ekonomi politikalarına geçiş söylemlerinin gerekse OVP`deki cari açığı düşürme hedefinin tıpkı enflasyon, döviz kuru, faizde olduğu gibi ‘gerçekçi ve inandırıcı` bulunmadığını sergiliyor. PİKA Eylül Anketi, iktidarın inandırıcılık sorunu yanında, piyasa profesyonellerinin beklentilerinde kötümserlik ve endişelerin de arttığını gösteriyor. OVP`nin mürekkebi kurumadan en iddialı hedeflerden birisi olan cari açıkta yılsonu için öngörülen tutarın aşılacağı, temmuz ayı rakamlarıyla netleşti. Haziranda 627 milyon dolar cari fazla verilmesini yeni ekonomi programının başarısı olarak sunan iktidar, temmuzda gerçekleşen aylık 5,5 milyar dolarlık cari açığa suskun.

ALAN BAZLI FINDIK DESTEĞİ, 2014`TEN BU YANA ARTIRILMADI: Daha yedinci ayın sonunda cari açıkta yılsonu için belirlenen hedefe yaklaşılması, OVP`de yılsonu için ilan edilen dış ticaret açığı, ihracat ve ithalat hedeflerinin de tutturulamayacağını gösteriyor. Cari açığın finansmanının büyük ölçüde MB rezervlerinden yapılması, Hazine ve Maliye Bakanının ‘rezerv biriktirme` planının zora gireceğini işaret ediyor. İktidarın yılsonu için yegâne beklentisi, Birleşik Arap Emirlikleri`ne yapılacak tahvil satışından gelecek 8-11 milyar dolar. Üç haneye giden Tarım-ÜFE`ye, yüzde 60`a varan resmi enflasyona karşılık, Resmi Gazete`de yayınlanan 2023-2024 Tarım Destekleri kararında gübre desteği sıfır zamla 2022 ile aynı tutuldu. Alan bazlı fındık desteği, 2014`ten bu yana artırılmadı. İktidar, ülke tarımını bitiriyor. Çaresizliğe terk edilen yerli üreticiye üç kuruşluk desteği çok gören, ‘ne halin varsa gör` diyen iktidar, bir yandan da üreticiyi ithalatla tehdit ediyor. Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, ithal tarım ve gıda ürünlerine milyarlarca dolar ödemeye hazır olduğunu bugünden ilan ediyor. Yerli üretici, mazota parası yetmediği için ürününü piyasaya ulaştıramazken, iktidar ‘ya bu şartlarda üretmeye razı olursun ya da her şeyi Hans`tan, George`dan alırım` mesajıyla üreticiye sopa gösteriyor.

TAM ÜYELİK MÜZAKERE SÜRECİNDE TÜRKİYE`DEN SÖZ EDİLMİYOR: 2030`da tamamlanacak yeni genişlemede ‘tam üyelik müzakere sürecindeki` Türkiye`den söz edilmiyor. Bunda, başta demokratikleşme kriterlerinin yıllardır karşılanmamasını, AB üyesi Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) tanınmamasını, yine Doğu Akdeniz ve Ege`de AB üyesi Yunanistan ve GKRY ile süren anlaşmazlık ve gerilimleri kriz başlıkları olarak görmek olanaklı. Güney Kafkasya`da Azerbaycan-Ermenistan arasında Dağlık Karabağ`da yeni bir sıcak savaş ihtimali artıyor. Dağlık Karabağ`ın Ermenistan`a yakın bölgesinde devlet başkanlığı seçimi yapılması gerilimi tırmandırırken, ABD-Ermenistan arasında ortak askeri tatbikat, bölgede ‘Barış Gücü` bulunduran Rusya`nın tepkisine yol açtı.

İRAN, SINIRLARINDA YAŞANABİLECEK BİR ÇATIŞMAYA MÜDAHALE EDECEĞİNİ AÇIKLADI: İran, sınırlarında yaşanabilecek bir çatışmaya müdahale edeceğini açıkladı. Bölgede bugüne kadar Ermenistan`a destek veren İran, Rusya ile siyasi-askeri iş birliğini önemsiyor. Ermenistan topraklarında ABD ile gerçekleştirilen ortak tatbikat Rusya gibi İran`ın da sert tepkisine neden oldu ve Ermenistan`a desteğini mesafeli tutmasına zemin hazırladı. Yeni gelişmelerin olası bir sıcak savaşa dönüşmesi, Güney Kafkasya`daki bölgesel dengeler üzerinde Türkiye`yi de yakından ilgilendiren farklı etkilere yol açabilir.

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA