20:29   BABACAN: “ÜLKEMİZDEKİ SİYASİ, EKONOMİK VE DIŞ POLİTİK MESELELERİ MASAYA YATIRDIĞIMIZ TOPLANTIMIZA EV SAHİPLİĞİ YAPAN SAYIN MERAL AKŞENER BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM GENEL BAŞKANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”   20:14   MANSUR YAVAŞ: “İYİLİK, DAYANIŞMA VE KARDEŞLİK İLE YÖNETİLEN BAŞKENTTE, DEĞİŞİM İŞLEYİŞTE”   19:46   AYLİN NAZLIAKA`NIN SOHBET ETTİĞİ VATANDAŞ: "HUBUBAT YİYE YİYE ÇOLUK ÇOCUK HERKES HUBUBAT KAFALI OLDU”   19:12   ALTI SİYASİ PARTİ LİDERİNDEN ORTAK AÇIKLAMA: “HEDEFİMİZ SADECE YÖNETİM SİSTEMİNİN DEĞİL, TOPYEKÛN HAYATLARIMIZIN DEĞİŞMESİDİR”   18:16   HDP KONGRESİNDE ATILAN SLOGANLARA SORUŞTURMA BAŞLATILDI, 4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI   18:05   PERVİN BULDAN VE MİTHAT SANCAR, HDP EŞ GENEL BAŞKANLIĞI`NA YENİDEN SEÇİLDİ   17:52   CHP`Lİ MUSTAFA ADIGÜZEL: “BAKAN KASAPOĞLU, GENÇLERİMİZİ VAKIF VE CEMAATLERE PEŞKEŞ ÇEKİYOR”   17:41   BASK, TEMMUZ ZAMMINI VE EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİNİ PROTESTO ETTİ   17:27   NİĞDELİ VATANDAŞLAR BOZUK YOLLARI ÇİÇEK EKEREK PROTESTO ETTİ, BELEDİYE DE ÇUKURLARI ASFALT İLE KAPATTI   17:16   AKP`Lİ MAMAK BELEDİYE MECLİS ÜYESİNDEN, AKP`Lİ MAMAK BELEDİYE BAŞKANINA: “HALA AKRABA ÇETENİZ KİMİ İSTERSE, BELEDİYEDE O ÇALIŞIYORSA…”   16:37   NİĞDELİ ESNAF: “VATANDAŞIN, ALIM GÜCÜNÜ DOLARA ENDEKSLEDİĞİN ZAMAN YETİŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL. ARADAKİ FİREYİ, KREDİ KARTIYLA KAPATMAYA ÇALIŞTI. AMA BU AY İTİBARİYLE KREDİ KARTI LİMİTLERİ DE DOLMUŞTUR”   16:29   İBB`DEN BAKAN KURUM`A YANIT: "İBB`Yİ HESABA KATMADAN YAPILAN TÜM İŞLEMLER GERİDE KALMIŞTIR"   16:10   AYLİN NAZLIAKA`YA DERT YANAN VATANDAŞ: "BİR AYAKKABI, BİR PANTOLON ALAMIYORUM ÇOCUĞUMA"   15:58   NİĞDE`DE ORMANLIK ALANLARA GİRİŞLER YASAKLANDI   15:43   ALTI LİDERİN, BEŞİNCİ BULUŞMASINDAN İLK GÖRÜNTÜLER VE FOTOĞRAFLAR GELDİ   15:32   MİTHAT SANCAR: KAMUOYU ÖNÜNDE AÇIK, ŞEFFAF GÖRÜŞME YAPILMASI HALİNDE ORTAK ADAY FİKRİNE AÇIĞIZ   15:09   HENDEK`TEKİ HAVAİ FİŞEK FABRİKASI PATLAMASINDA HAYATINI KAYBEDEN İŞÇİLER ANILDI: “KATLİAMIN BEDELİNİ, BENİM DEVLETİMİN ADALETİ VERMEDİ”   14:31   “LİDERLER BULUŞMASI”NIN BEŞİNCİSİ, İYİ PARTİ GENEL MERKEZİ`NDE BAŞLADI   14:26   AKSARAYLI ESNAF: ZENGİNLERE KAZANDIRMAK YERİNE EN ALT TABAKAYI DA BİRAZ DÜŞÜNSÜNLER   14:26   İYİ PARTİLİ SUNAT: “TÜRK OCAĞI`NIN `İSLAM SEMPOZYUM`U ÇARPITILDI”  
 
     
   

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: UKRAYNA TAHILININ İLLEGAL BİR ŞEKİLDE ULUSLARARASI PİYASALARA SATILMASINA KARŞIYIZ, TÜRKİYE OLARAK BU ÜRÜNLERİN GELMESİNE MÜSAADE ETMEYİZ


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz, Ukrayna`nın tahılının ya da ürününün Rusya ya da başka bir ülkeden alınıp illegal bir şekilde uluslararası piyasalara satılmasına karşıyız. Türkiye olarak bu ürünlerin gelmesine müsaade etmeyiz. Bu konuda devletimizin ve yetkili kurumlarımızın kararlılığı tamdır” dedi.

 

Tarih : 23 Haziran 2022 Perşembe 13:04   Okunma : 123

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz, Ukrayna`nın tahılının ya da ürününün Rusya ya da başka bir ülkeden alınıp illegal bir şekilde uluslararası piyasalara satılmasına karşıyız. Türkiye olarak bu ürünlerin gelmesine müsaade etmeyiz. Bu konuda devletimizin ve yetkili kurumlarımızın kararlılığı tamdır” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Birleşik Krallık Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanı Elizabeth Truss ile bugün Ankara`da bir araya geldi. Çavuşoğlu ve Truss, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“ANKARA ANLAŞMASI ÇERÇEVESİNDE İŞ İNSANLARIMIZIN BAŞVURULARI GECİKİYOR, BU TEKNİK SORUNLAR HALLEDİLMELİ”

“Geçen sene 20 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize çok yaklaştık. 19,3 milyar dolarlık ticaret gerçekleştirdik. Birleşik Krallık, 2021 yılında bizim en çok ihracat yaptığımız üçüncü ülke oldu. Hedeflerimizi büyütmek istiyoruz. Serbest ticaret anlaşmasının kapsamının genişletilmesi için çalışıyoruz. JETCO ve iş forumu toplantılarını bu sene içinde gerçekleştirmeyi istiyoruz.

Ankara Anlaşması çerçevesinde iş insanlarımızın başvuruları biraz gecikiyor. Bu halloluncaya kadar ülkeden ayrılamıyorlar. Dolayısıyla bu teknik sorunların da halledilmesi gerekiyor. Yatırım ve ticareti artırmamız gerekiyor.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace de Türkiye`de. Savunma sanayiinde iş birliğimizi geliştirmek için çalışıyoruz.”

TRUSS: FİNLANDİYA VE İSVEÇ`İN NATO`YA KATILMASININ KOLEKTİF GÜVENLİK ÇABALARIMIZ İÇİN GÜÇLENDİRİCİ BİR ETKİ OLACAĞINI DÜŞÜNMEKTEYİZ

Truss ise şunları söyledi:

“NATO`da ortak olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ticaret konusunda ilişkilerimizi yürütüyoruz. Tarım ve hizmetler alanında da çalışmaları daha da artırarak ticaret hacminin daha iyi hale geleceğini gösteren çalışmalarımız var.

Ukrayna`daki limanlar bloke edilmiş durumda. Tahılların bu limanlarda kaldığını biliyoruz. BM tarafından gösterilen bir destek olmasıyla birlikte, burada güvenli bir aralık oluşturmaya çalışıyoruz ki Ukrayna limanlarındaki tahılların gönderilmesi sağlanabilsin. Burada gecikmeler görüyoruz maalesef. Bu sebeple en geç önümüzdeki ay eyleme geçilmesi söz konusu ki yeni mahsuller de gelecek. Bunların aktarılması konusunda bir problem yaşanmasın.

NATO Zirvesi esnasında yine görüşmeler yapılacak. Türkiye ile müttefik olarak buradaki çalışmalarımıza devam edeceğiz. Finlandiya ve İsveç`in NATO`ya katılmasının bizim kolektif güvenlik çabalarımız için güçlendirici bir etki olacağını düşünmekteyiz.”

ÇAVUŞOĞLU: DÖRTLÜ ZİRVE İÇİN TARİH HENÜZ BELLİ DEĞİL

İki bakan, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çavuşoğlu, Birleşmiş Millet (BM) tarafından Karadeniz`de oluşturulması planlanan tahıl koridoruna ilişkin şöyle konuştu:

“BM`nin planını gerçekçi bir plan olarak görüyoruz. O nedenle güçlü bir şekilde destekliyoruz. İstanbul`da, anlaşma olursa bir kontrol merkezi kurulacak. Ukrayna karasularının dışında bir güvenli bölge kurulacak. Burada özellikle Ukrayna`ya gidecek gemilerin kontrolü de yapılacak. Dönüşte ise gemilerin belirlenen ürünleri taşıdığından herkes emin olmak istiyor. Tarafların anlaşması gerekiyor. Sürekli, BM`nin çabalarına ilaveten biz de gerek Ukrayna ile gerek Rusya ile çabalarımızı sürdürüyoruz. Daha çok Rusya üzerinde odaklandık. Çünkü İstanbul`da teknik düzeyde görüşme gerçekleştirilmesi bekleniyor. Tarihi henüz belli değil.

“5-6 DOLARLIK BİR PROGRAMLA HANGİ GEMİNİN NEREDEN GELDİĞİ, NE TAŞIDIĞI TAKİP EDİLİYOR”

(Ukrayna`daki çalıntı tahılın Türkiye`ye satıldığı iddiası) Bu tür iddialar bize de geldi. Ukrayna tarafından da ara ara bu tür iddialar geldi. Biz, her iddiayı ciddiye alıyoruz ve ciddi bir şekilde araştırıyoruz. Sonucunu da Ukrayna tarafına bildiriyoruz. 5-6 dolarlık bir programla hangi geminin nereden geldiği, ne taşıdığı, bunlar takip ediliyor. Bırakın yetkilileri, herhangi bir vatandaş telefonuna ya da bilgisayarına yüklediği programla uçak ve gemilerin seyri seferini rahat bir şekilde takip edebilir.

Gemilerin hareket limanlarının ve ürünlerin menşelerin, bizim incelemelerimizde, kayıtlarda Rusya olduğunu gördük. Biz, Ukrayna`nın tahılının ya da ürününün Rusya ya da başka bir ülkeden alınıp illegal bir şekilde uluslararası piyasalara satılmasına karşıyız. Türkiye olarak bu ürünlerin gelmesine müsaade etmeyiz. Bu konuda devletimizin ve yetkili kurumlarımızın kararlılığı tamdır.

“BİR MÜTTEFİKİN GÜVENLİK ENDİŞELERİ NATO İÇİN DE ÖNCELİK OLMALI”

NATO Zirvesi bir limit değildir. Bu sürecin tamamlanması için son bir tarih belirlenmedi. Katılım protokolleri imzalansa da her üye ülkenin iç onay süreçleri de var. Dolayısıyla NATO Zirvesi için bu konuda anlaşmaya varılması için çaba sarf edenler var. Müttefiklerimizin de çabaları ortada.

Biz, yazılı bir şekilde endişe ve beklentilerimizi paylaştık. Onlardan bir mektup geldi. Bunları yeterli gördük. Bizim verdiğimiz metin üzerinde çalışmalar yapıldı. En son Brüksel`de teknik düzeyde NATO`da bir çalışma oldu. O metinde anlaşılan ve görüş ayrılığı içinde olduğumuz noktalar var. Ama Türkiye olarak ve Türk milleti olarak beklentimiz açık. Eğer bu iki ülke müttefik olmak istiyorsa tabii ki onların güvenlik endişelerini anlıyoruz, o da meşrudur, ama bir müttefikin güvenlik endişelerinin karşılanması NATO için de öncelik olmalı. O ülkeler de bunu karşılamalı. Herkesin güvenlik endişeleri karşılanmalı, sadece aday ülkelerin değil.”

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA