3 Ekim 2022 Pazartesi

13:37   KILIÇDAROĞLU`NDAN “ABD ZİYARETİ” AÇIKLAMASI: “İCAZET KONUSUNU EN İYİ ERDOĞAN BİLİR; BAY KEMAL HİÇ KİMSEDEN İCAZET ALMAZ"   13:23   KEMAL KILIÇDAROĞLU, YARINKİ GRUP TOPLANTISINI 81 İLDEN GELECEK 600 GENÇLE YAPACAK   13:18   SANATÇILAR, MÜZİSYEN ONUR ŞENER`İN ÖLDÜRÜLMESİNE TEPKİ GÖSTERDİ   13:12   NURHAK`TA TARIM ARAZİLERİNİN ORTASINDA İŞLEYEN MADEN ELEME TESİSİNDEN ÇIKAN TOZLAR TARIM VE HAYVANCILIĞA ZARAR VERİYOR   13:02   AKŞENER, ENGELSİZ YAŞAM ÇALIŞTAYI`NDA: “O ANNELERİN O HİSSİNİ EN AZA İNDİRECEK BİR ÇALIŞMAYI BİRLİKTE YAPMAK İSTİYORUM”   12:41   EKONOMİSTLER, 24 YILIN ZİRVESİNE YÜKSELEN ENFLASYONU DEĞERLENDİRDİ: “CUMHURİYET TARİHİNİN EN APANSIZ ENFLASYON REKORUNU KIRMAK, EPİSTEMOLOJİK HETERODOKS NÖRO EKONOMİ MODELİNE NASİPMİŞ”   12:40   KILIÇDAROĞLU`NDAN "SEÇİM" AÇIKLAMASI: "KAZANACAĞIZ, PARLAMENTODA ÇOĞUNLUĞU SAĞLAYACAĞIZ, ÜSTELİK FARKLA ALACAĞIZ"   12:38   YÜKSEL MANSUR KILINÇ: "ESENLER, AÇLIK, YOKSULLUK, UYUŞTURUCU GİRDABINDA, BELEDİYE BAŞKANI GERÇEK ESENLER`İ GİZLİYOR, GÖLGELİYOR"   12:16   DİSK-AR: EMEKLİLERİN GIDA ENFLASYONU YÜZDE 118,5, EN YOKSUL GRUBUN ENFLASYONU YÜZDE 137,3 OLDU   12:16   İYİ PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ USTA`DAN RTÜK BAŞKANI ŞAHİN`E TEPKİ: "HUKUKİ OLMAYAN YOLLARLA ENGELLİYOR   11:57   KEMAL KILIÇDAROĞLU: SAAT 21.00`DA BURADA BULUŞALIM, ÖNERECEĞİM, HEPİMİZ İÇİN BİR SAMİMİYET TURNUSOLU OLACAK   11:55   KONYA`DA YARGILANAN IŞİD`LİDEN ‘TAKAS` İDDİASI: “EBU HARİS İSİMLİ ŞAHSIN, DAHA ÖNCE TÜRKİYE`DE CEZAEVİNDEYKEN IŞİD`İN ELİNDE BULUNAN TÜRK ASKERLERİ İLE TAKAS OLUNDUĞU DUYDUM”   11:53   VELİ AĞBABA: “EPİSTEMOLOJİK KOPUŞLA BENİMSENEN HETEREDOKS EKONOMİ MODELİNİN SONUCU, DÜNYADA EN YÜKSEK 6. ENFLASYONA SAHİP OLMAK OLDU”   11:31   İSO: 10 SEKTÖRÜN TAMAMINDA YENİ SİPARİŞLERDE YAVAŞLAMA KAYDEDİLDİ   11:02   MEZİTLİ BELEDİYESİ VATANDAŞLARI DOĞA YÜRÜYÜŞÜNDE BULUŞTURDU   10:59   TÜİK: ÜRETİCİ FİYATLARI YILLIK YÜZDE 151,50 ARTTI   10:41   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`DEN SAĞLIK VE OSMANİYE MAHALLELERİ`NDE ALTYAPI YENİLEME ÇALIŞMASI   10:25   TÜİK: YILLIK ENFLASYON YÜZDE 83,45`E YÜKSELDİ   10:09   DOLAR 18,56 TL` EURO 18,17 TL`DEN YENİ HAFTAYA BAŞLADI   10:03   ENAGRUP: EYLÜL AYINDA YILLIK ENFLASYON YÜZDE 186,27`YE ÇIKTI  
 
     
   

MALATYA TURGUT ÖZAL TIP MERKEZİ`NDE BİR İLK: AKCİĞER AMELİYATI CANLI OLARAK YAYINLANDI


Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Cerrahisi Kliniği, Torasik Akademi Eğitim Platformu`nun yaptığı çalışma kapsamında, ilk kez İstanbul dışında canlı bağlantılı akciğer ameliyatı yaptı. 44 yaşındaki hastaya yapılan operasyon, 4 ülkeden yaklaşık 100 cerrah tarafından canlı olarak izlendi.

 

Tarih : 16 Eylül 2022 Cuma 18:55   Okunma : 548

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Cerrahisi Kliniği, Torasik Akademi Eğitim Platformu`nun yaptığı çalışma kapsamında, ilk kez İstanbul dışında canlı bağlantılı akciğer ameliyatı yaptı. 44 yaşındaki hastaya yapılan operasyon, 4 ülkeden yaklaşık 100 cerrah tarafından canlı olarak izlendi.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Cerrahisi Kliniği`nde bir ilk yaşandı. Anadolu`da ilk kez Malatya`da, canlı bağlantılı akciğer ameliyatı yapıldı. Ameliyat, Türkiye`nin yanı sıra 4 ülkede 100 cerrah tarafından canlı olarak izlendi.

"100 KATILIMCI İZLEDİ"

Yapılan canlı operasyonla ilgili bilgi veren Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakkı Ulutaş, “İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi`nde yine bir ilk yaşandı. Türkiye`de ilk kez İstanbul dışında canlı torasik cerrahi Malatya`da yapıldı. Göğüs cerrahisi, özellikle kanser ve diğer endoskopik cerrahilerde referans bir merkez haline geldik. Bölgede sıklıkla etkin bir şekilde yapılıyor, deneyimimiz çok iyi ve ekip olarak kendimize güveniyoruz” dedi.

Ulutaş, operasyonla ilgili şu bilgileri verdi:

“44 yaşında erkek hastada çocukluktan buyana tekrarlayan enfeksiyonlar var; öksürük, balgam ve kan gelme. Ağızdan kan gelme ve kan tükürme hayati tehlike arz eder. Eskiden açık cerrahide bile zor yapılan, kapalı ve tek delikten dediğimiz yöntemle cerrahiyi canlı olarak gerçekleştirdik. 100 katılımcı bu operasyonu canlı olarak izledi. 2 bin kapalı ameliyat yaptık. Bu ameliyattan da 500`ün üzerinde gerçekleştirdik. Canlı olarak ise ilk defa yaptık.”

"YURT DIŞINDAN CERRAHLAR CANLI İZLEDİ"

İstanbul Yedikule Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği`nden Prof. Dr. Muzaffer Metin ise şunları söyledi:

“Turgut Özal Tıp Merkezi Türkiye`de gurur kaynağı bir hastane, genel cerrahi ve transplantasyonda Türkiye`nin bir numarası. Türkiye, tıpta Avrupa`da çok ileri bir düzeyde yer alıyor. Bizim tek rakibimiz Çin ve Amerika. Yabancı hasta kabulünü görüyorsunuz, havaalanları yabancı hastalarla dolup taşıyor. Hem hekim hem hastane kalitesi hem de Avrupa ve Amerika`ya göre ucuz olması sebebiyle çok tercih edilen bir ülke konumuna geldik. Yedikule olarak, akciğer kanser cerrahisi ön planda olmak üzere akciğer cerrahisiyle ilgileniyoruz. Bize yurt içi ve yurt dışından hastalar geliyor ama Malatya`dan gelmiyor, çünkü burada çok sağlam bir ekip var. Endoskopik cerrahi Türkiye`de çok değerli hekim arkadaşlarımız tarafından yapılıyor ama biz bu konuda bir eğitim protokolü oluşturduk. Yedikule dışında önce İstanbul`da her ay yapmaya karar verdik. Sonra Anadolu`ya açılmaya karar verdik. Buradaki ameliyatların nasıl yapıldığını herkes görsün istedik. İlk olarak Malatya`ya geldik. Vakaya çok güzel bir operasyon gerçekleştirdiler. Zor bir vakaydı ama sabırla gayet güzel bir ameliyat oldu. 100`le sınırlıydı ama zoom açtık, daha fazla katılımcı oldu. Almanya, Mısır, Dubai ve Porto Riko`da göğüs cerrahları bu operasyonu canlı olarak izledi."

"DENEYİMLİ HOCALARDAN EĞİTİM ALINIYOR"

İstanbul Yedikule Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği`nden Doç. Dr. Celal Buğra Sezen de “Türkiye, cerrahi konusunda çok deneyimli bir ülke. Bunu standardının üzerine çıkarmanın tek yolu, bu konuda en deneyimli hocalardan eğitim almaktır. Ülkedeki koşullar nedeniyle hekim arkadaşların her ülkeye ve her yere gitme şansları yok. Bizde Torasik Akademi Eğitim Platformu`nu oluşturarak Türkiye genelinde bu eğitimleri yapmayı planladık” diye konuştu.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA