30 Mayıs 2023 Salı

01:53   DÜNYA LİDERLERİNDEN ERDOĞAN`A TEBRİK TELEFONU   23:50   İMAMOĞLU: “‘ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİKLER` BENİM DEFTERİMDE YOK. BİZ, O DÜNYALARI ARTIK DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUZ”   20:32   AHMET DAVUTOĞLU: “ASLA ÜMİTSİZLİĞE DE OLASI TAHRİKLERE DE KAPILMAYINIZ. SEÇİM NETİCELERİ BİR İKTİDAR DEĞİŞİMİNE YOL AÇMAMIŞSA DA TOPLUMUN YARISI STATÜKOYA KARŞI DEĞİŞİM TALEBİNİ AÇIK BİR ŞEKİLDE ORTAYA KOYMUŞTUR”   19:47   AKPM VE AGİT HEYETİNDEN İKİNCİ TUR SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ: "GÖREVDEKİ CUMHURBAŞKANI HAKSIZ BİR AVANTAJDAN YARARLANMAYA DEVAM ETTİ. HER İKİ TARAFIN DA AYRIMCI VE KIŞKIRTICI SERT SÖYLEMLER KULLANMASI, TÜRK TOPLUMUNU DAHA DA KUTUPLAŞTIRMIŞTIR”   18:09   GÜLTEKİN UYSAL: BU, ‘SEÇİM KAZANDIK` DİYENLERİN KAYBETTİĞİ, KAYBETTİĞİ ZANNEDİLEN MİLLET İTTİFAKI VE SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLU`NUN KAZANDIĞI BİR SEÇİMDİR   17:25   DEMOKRAT PARTİLİ ARDA`DAN KILIÇDAROĞLU AÇIKLAMASI: BU ZORLU YOLDA BİR PARÇA HAKKIM VARSA HELAL OLSUN   15:56   DP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLAY AKSOY: HİÇBİR KOŞULDA ÜLKEMİZİ TESLİM ETMEYECEĞİZ   15:21   İSKİ`DEN AÇIKLAMA: İSKİ`YE AİT ARACIN BİR SİYASİ PARTİNİN SEÇİM ÇALIŞMALARINDA KULLANDIĞI İDDİALARI GERÇEK DIŞI   15:21   MALATYA YEŞİLYURT BELEDİYESİ, SANAYİ SİTESİNDEKİ İŞ YERLERİNİ `YAPILAŞMA İZNİ YOK` GEREKÇESİYLE YIKTI, ESNAF `VALİLİK İZNİ VAR` DİYEREK TEPKİ GÖSTERDİ   14:55   CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN İKİNCİ TURUNDA KILIÇDAROĞLU, İSTANBUL`DA ERDOĞAN`A 352 BİN 536 OY FARK ATTI   14:26   KESK: “28 MAYIS SEÇİMLERİNİN KAZANANI YOKTUR… İKTİDARDA KİMİN YA DA KİMLERİN OLDUĞUNA BAKMAKSIZIN EMEĞİN HAKLARINI, DEMOKRASİYİ, LAİKLİĞİ, BARIŞI SAHİPLENMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”   10:57   YSK BAŞKANI AHMET YENER, MİLLETVEKİLİ SEÇİMİ KESİN SONUÇLARININ “BUGÜN YA DA YARIN AÇIKLANACAĞINI” BİLDİRDİ   10:53   İMAMOĞLU: "KİMSE ENDİŞE ETMESİN; HER ŞEY YENİDEN BAŞLIYOR"   10:11   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`İN ÜRETİCİ KADIN STANTLARI İLGİ GÖRMEYE DEVAM EDİYOR   01:02   ERDOĞAN: “CUMHURBAŞKANLIĞI GÖREVİNİ 5 YILLIĞINA DAHA BİZLERE TEVDİ ETMİŞTİR MİLLETİMİN HER BİR FERDİNE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM”   23:42   YSK BAŞKANI AHMET YENER SAAT 22.30`DA AÇIKLADI: “GEÇİCİ SONUÇLAR SONUCUNDA SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN`IN CUMHURBAŞKANI OLARAK SEÇİLDİĞİ GÖRÜLMÜŞTÜR”   23:38   TEMEL KARAMOLLAOĞLU: SEÇİM SONUÇLARININ ÜLKEMİZE VE COĞRAFYAMIZA HAYIRLAR GETİRMESİNİ TEMENNİ EDİYORUM   23:30   YEŞİL SOL PARTİ EŞ SÖZCÜSÜ İBRAHİM AKIN: “BİZLER BURADAYIZ. HEM MECLİS`TE HEM DE HAYATIN BÜTÜN ALANLARINDA DEĞİŞİM İÇİN DEMOKRATİK MÜCADELENİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ SÜRDÜRECEĞİZ”   23:24   ALİ BABACAN: “ERDOĞAN VE İRİLİ UFAKLI ORTAKLARI BU ÜLKEYİ MAALESEF YÖNETEMEYECEK. ÇÜNKÜ İŞ BİLEN, ÇALIŞKAN VE DÜRÜST KADROLARI KALMADI"   23:24   CEMAL ENGİNYURT: “RECEP TAYYİP ERDOĞON, KİN VE NEFRET DİLİN ORDU GÜLYALI`DA BİR DELİKANLININ CANINA SEBEP OLDU. BİR DELİKANLI EMRAH KURT. SENİN BU PİS DİLİN YÜZÜNDEN BU AKŞAM AKP`Lİ ÇETELER TARAFINDAN ŞEHİT EDİLDİ”  
 
     
   

ERHAN USTA`DAN, ERDOĞAN`IN ÜÇÜNCÜ KEZ ADAYLIĞIYLA İLGİLİ KONUŞAN ŞENTOP`A TEPKİ: MECLİS BAŞKANI`NIN BU TARTIŞMALARIN EN GÖBEĞİNDE YER ALMASI... BUNU YADIRGADIĞIMI İFADE ETMEK İSTERİM”


İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulu`nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili açıklamaları nedeniyle TBMM  Başkanı Mustafa Şentop`u eleştirdi. Usta, “Erdoğan`ın üçüncü kez adaylığına ilişkin o kadar argüman oluşturmaya çalışmış ki biz bu kadar gayreti şu Parlamento`nun ve parlamenterlerin hukukunu korumak için görmedik. Ama benim esas eleştirdiğim şey, Meclis Başkanı`nın bu tartışmaların en göbeğinde, en derinden, en gayretli kişi olarak yer alması. Bunu yadırgadığımı ifade etmek isterim” dedi.

 

Tarih : 28 Mart 2023 Salı 17:44   Okunma : 329

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulu`nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili açıklamaları nedeniyle TBMM  Başkanı Mustafa Şentop`u eleştirdi. Usta, “Erdoğan`ın üçüncü kez adaylığına ilişkin o kadar argüman oluşturmaya çalışmış ki biz bu kadar gayreti şu Parlamento`nun ve parlamenterlerin hukukunu korumak için görmedik. Ama benim esas eleştirdiğim şey, Meclis Başkanı`nın bu tartışmaların en göbeğinde, en derinden, en gayretli kişi olarak yer alması. Bunu yadırgadığımı ifade etmek isterim” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta TBMM`de yaptığı konuşmada, TBMM Başkanı Mustafa Şentop`un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı adayı olabileceğine ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. Usta şunları söyledi:

“Mustafa Şentop`un Erdoğan`ın üçüncü kez adaylığına ilişkin tartışmalarına katıldığını gördük. Kendisi ‘Meclis Başkanı sıfatıyla bu tartışmaya girmiyorum bir hukukçu olarak giriyorum` diyor. Ben konuşmanın içeriğine bakıyorum. Erdoğan`ın üçüncü kez adaylığına ilişkin o kadar argüman oluşturmaya çalışmış ki biz bu kadar gayreti şu Parlamento`nun ve parlamenterlerin hukukunu korumak için görmedik. 4 yıldır Meclis Başkanı, milletvekillerinin itibarıyla ilgili, parlamentonun hukukuyla ilgili bir tane beyanatını görmedik. Ama bunu iyi çalışmış, ne kadar çalışmış biliyor musunuz? Hangi akademisyen, ta Erzincan Üniversitesi`nden benim de Cumhuriyet Yurdu`ndan arkadaşım Ayhan Döner dahil, en uçtaki üniversiteye kadar hangi akademisyenlerin görüş beyan ettiğini inceleyecek kadar. Tek tek isim isim sayıyor. İki tane makalem var 60 sayfa diyor. Makaleler ne zaman yazılmış diye baktım hepsi Meclis Başkanı olduktan sonra yazılmış. Bu makaleleri o düzenleme olduğunda yazabilirsiniz, Meclis Başkanı olduktan sonra olağanüstü bir gayret sarf ediyor Sayın Erdoğan`ın üçüncü kez aday olabilmesi için.

“MECLİS BAŞKANI`NIN TARTIŞMALARIN EN GÖBEĞİNDE OLMASINI YADIRGADIM”

Bu tartışmayı hukukçular yapar, orasında filan değilim. Ama benim esas eleştirdiğim şey, Meclis Başkanı`nın bu tartışmaların en göbeğinde, en derinden en gayretli kişi olarak yer alması. Bunu yadırgadığımı ifade etmek isterim.

Gelelim argümanlarına, kendisinin iki argümanı var. Anayasa`nın 101. Maddesi diyor, en son değişiklikle bütün olarak yazılmıştır diyor. Bir kişinin iki defadan fazla cumhurbaşkanı seçilemeyeceğine ilişkin düzenleme 2007 yılında yapıldı. Burada maddenin tamamının yazılıyor olması, bu hükmün yeni geldiği anlamını taşımaz.

“PES DOĞRUSU”

Sayın Şentop`un buradan çıkarak ‘bu yeni yazıldı dolayısıyla 2018`den önceki seçimleri etkilemez` diye bir argümanı, ben hukukçu değilim ama pes doğrusu ya. Maddenin yeniden yazılmış olması, komple oylanmış olması var olan hükmü etkisiz hale getirir mi? Devamla şunu söylüyor, eğer burada diyor ikinci defa seçilemez diyebilmemiz için istisna hükmü olması lazım. Bu da kabul edilebilir bir şey değil.

“ÜÇÜNCÜ DEFA ADAYLIĞI İÇİN İSTİSNA HÜKMÜNE İHTİYACIMIZ VARDI”

Tam tersine, istisna hükmü, eğer önceki seçimleri kapsamasın istiyorsak bunun için istisna yazılmalıydı. Yani, eğer üçüncü defa adaylığı ancak bir istisna hükmü konmuş olsaydı, bu düzenlemeden önceki cumhurbaşkanlığı seçimleri bu kapsama dahil değildir, sayıdan sayılmaz diye… Üçüncü defa adaylığını sağlamak amacıyla istisna hükmüne ihtiyacımız vardı. Değilse, tersi durumda üçüncü defa seçilebilir, seçilmemesi için istisna hükmü konmalıydı demeyi de doğrusu anlayamıyorum.”

“TEDBİR ALSAYDINIZ BUGÜN 10 BİNLERCE VATANDAŞIMIZ ANNESİZ, BABASIZ, EŞSİZ VE EVLATSIZ KALMAYACAKTI”

Usta konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın deprem bölgesinde gerçekleştirdiği temel atma törenleriyle ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Usta şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz cuma günü Hatay`da sözde temel atma törenlerine katılmıştır. Antakya ve Defne Devlet Hastanesi temel atma görüntülerinde olduğu gibi İskenderun Devlet Hastanesi temel atma görüntülerinde de dar açıyla çekilmiş, platform kadar küçük bir alana göstermelik beton döküldüğü anlaşılmıştır. Milletimiz, 21`inci yüzyılda ‘deniz kumu dökmüyoruz` diyerek övünen, ‘betona bak betona` diye gururlanan bir profile ve tuhaf görüntülere maruz bırakılmıştır.

Ertesi gün bölgeden gelen görüntüde beton dökülen alanın etrafında herhangi bir inşaat çalışmasının yapılmadığı ortaya çıkmıştır. Çadır kurmakta bile yetersiz kalan bir hükümetin bir yıl içinde konut dikeceğiz vaadi tamamen göz boyamadır, külliyen aldatmacadır. Sayın Erdoğan, taşıma platformlara yalandan temel atacağınıza 50 bin kişiye mezar olan binaların temelini kontrol ettirip, tedbir alsaydınız bugün 10 binlerce vatandaşımız annesiz, babasız, eşsiz ve evlatsız kalmayacaktı.

“ERDOĞAN HÜKÜMETİNDEN ALIŞIK OLDUĞUMUZ HESAP BİLMEZ PLANSIZ POLİTİKALARININ BEDELİNİ MİLLETİMİZ CANIYLA ÖDEMEKTEDİR”

Erdoğan hükümetinden alışık olduğumuz hesap bilmez plansız politikaların, liyakatsiz atamaların, rant uğruna denetim aksatmaların, ihmallerin ve üstü örtülen suistimallerin bedelini milletimiz canıyla ödemektedir. Hükümet olarak tehdit ve tehlikeyi öngörerek gerekli tedbirleri alamıyorsanız.  ‘Helallik` isteyerek bu işin içinden sıyrılamazsınız. Taşıma platformlara temel atıyor gibi gözükerek depremzedelerin umutlarıyla oynayamazsınız.

“PARTİ DEVLET ANLAYIŞINDAN KAYNAKLANAN, ‘NASILSA HESAP VERMEM` DÜŞÜNCESİYLE ARSIZLIK ARŞA YÜKSELMİŞTİR”

Felaketin yaşayan depremzedeler üç gün boyunca soğuk hava ve zorlu şartlarla mücadele ederken deposundaki çadırları çıkartmayan ve parayla satan Kızılay Başkanı her konuşmasında skandal açıklamalar yapmaya devam etmektedir. Dün, ‘Çadır satışından haberim yoktu. Bana sorsalardı Ahbap`a göndermeyin derdim` açıklamasında bulundu. Kerem Kınık`a göre, çadırları depoda tutması normal. Çadırları satması normal. Fakat tek sorun Ahbap`a sattığına pişman olması. Bu kadar pişkinliğe pes. Sayın Erdoğan`ın liyakatsiz atamaları sonucu devletin tüm kurumları çökertilmiş, içleri boşaltılmıştır. Devlet ciddiyetinden uzak yöneticiler vatandaşın vicdanını dinlememiştir. Erdoğan döneminde parti devlet anlayışından kaynaklanan, ‘nasılsa hesap vermem` düşüncesiyle arsızlık arşa yükselmiştir. Sayın Kınık`a hatırlatmak isterim ki, erdemli bir istifa pişkince makamlarda oturmaktan daha iyidir.”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA