13 Nisan 2024 Cumartesi

16:13   ALTINDAĞ BELEDİYESİ İŞÇİLERİNİN YÜRÜTTÜĞÜ HAK MÜCADELESİNE MAHALLELİ DE DESTEK VERDİ: “GEREKİRSE ALTINDAĞ`IN BÜTÜN ÇÖPÜNÜ BİZ ÇEKERİZ. İŞÇİLERİN HAKKINI KİMSE YİYEMEZ”   15:52   ÖZGÜR ÖZEL: "İSRAİL`İN SAVAŞ KOŞULLARINI DUYURAN GAZETECİLERİ HEDEF ALMASINI LANETLİYORUM"   15:10   ÖZGÜR ÖZEL, KAMPANYA FİLMİNDE OYNAYAN ÇOCUKLAR İLE AİLELERİNİN BAYRAMINI KUTLADI   13:11   İMAMOĞLU: “İNSANLARI PARTİSİNDEN DOLAYI AYIRT EDENLERDEN OLMADIK, OLMAYIZ”   12:43   VAN`DA YENİ SEÇİLEN BELEDİYE BAŞKANLARI BAYRAM PROGRAMINA KATILDI   12:43   İMAMOĞLU DOĞDUĞU KÖYDE HORON TEPTİ   12:40   ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÜNLÜCE, PERSONELİN BAYRAMINI KUTLADI   11:41   TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU: SÜPER LİG`DE LİG SONUNA KADAR KRİTİK MAÇLARDA YABANCI VAR HAKEMİ GÖREVLENDİRİLECEK   11:23   MERSİN`DE MERCAN 100. YIL İKLİM VE ÇEVRE BİLİM MERKEZİ`NİN KAPILARI BAYRAMDA DA AÇIK   11:03   BAKAN YERLİKAYA: "BAYRAM TATİLİNDEN GERİ DÖNÜŞ YOLCULUKLARI BAŞLADI, TRAFİK YOĞUNLUĞU ARTIYOR"   10:57   TBMM BAŞKANVEKİLİ BEKİR BOZDAĞ: "ORTAYA ÇIKAN SONUCUN SORUMLULARI BİZLERİZ"   10:54   RABİA NAZ`IN BABASI ŞABAN VATAN`DAN ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ`A: "EĞER Kİ `BU ÜLKE HUKUK DEVLETİDİR` DİYORSANIZ KATİLLER YARGILANARAK HAK ETTİĞİ CEZAYI ALSIN"   10:16   ÇEŞME BELEDİYE BAŞKANI LAL DENİZLİ: “İZMİR`DE KENT NÜFUSUNUN YÜZDE 40`INI KADINLAR YÖNETİYORSA, BU DEĞİŞİM HİKAYEMİZİN BAŞARISIDIR”   09:53   BAKAN YERLİKAYA: "KALKAN-19 OPERASYONLARINDA 1177 DÜZENSİZ GÖÇMEN YAKALANDI"   09:44   ÖMER FETHİ GÜRER: "STAJYER VE ÇIRAKLARIN İŞE BAŞLADIĞI GÜN EMEKLİLİK İÇİN SİGORTA BAŞLANGIÇ TARİHİ SAYILMALI"   09:11   VAHAP SEÇER, ‘BAYRAM SOFRASI`NDA TARSUS HALKIYLA BULUŞTU   09:05   MALATYA`NIN BATTALGAZİ İLÇESİNDE DEPREM   22:48   GÖKHAN GÜNAYDIN: "SANDIĞA GİTMEYEN CHP SEÇMENİ AKP SEÇMENİNDEN 10 KAT FAZLADIR"   19:52   SİYASİ PARTİLER ARASINDAKİ BAYRAM ZİYARETLERİ, SİYASET GÜNDEMİNİN YANI SIRA RENKLİ GÖRÜNTÜLERE DE SAHNE OLDU   19:25   ÖZGÜR ÖZEL, GEZİ TUTUKLULARININ YAKINLARINI ARAYARAK BAYRAMINI KUTLADI  
 
     
   

ERHAN USTA`DAN, ERDOĞAN`IN ÜÇÜNCÜ KEZ ADAYLIĞIYLA İLGİLİ KONUŞAN ŞENTOP`A TEPKİ: MECLİS BAŞKANI`NIN BU TARTIŞMALARIN EN GÖBEĞİNDE YER ALMASI... BUNU YADIRGADIĞIMI İFADE ETMEK İSTERİM”


İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulu`nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili açıklamaları nedeniyle TBMM  Başkanı Mustafa Şentop`u eleştirdi. Usta, “Erdoğan`ın üçüncü kez adaylığına ilişkin o kadar argüman oluşturmaya çalışmış ki biz bu kadar gayreti şu Parlamento`nun ve parlamenterlerin hukukunu korumak için görmedik. Ama benim esas eleştirdiğim şey, Meclis Başkanı`nın bu tartışmaların en göbeğinde, en derinden, en gayretli kişi olarak yer alması. Bunu yadırgadığımı ifade etmek isterim” dedi.

 

Tarih : 28 Mart 2023 Salı 17:44   Okunma : 457

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulu`nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili açıklamaları nedeniyle TBMM  Başkanı Mustafa Şentop`u eleştirdi. Usta, “Erdoğan`ın üçüncü kez adaylığına ilişkin o kadar argüman oluşturmaya çalışmış ki biz bu kadar gayreti şu Parlamento`nun ve parlamenterlerin hukukunu korumak için görmedik. Ama benim esas eleştirdiğim şey, Meclis Başkanı`nın bu tartışmaların en göbeğinde, en derinden, en gayretli kişi olarak yer alması. Bunu yadırgadığımı ifade etmek isterim” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta TBMM`de yaptığı konuşmada, TBMM Başkanı Mustafa Şentop`un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı adayı olabileceğine ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. Usta şunları söyledi:

“Mustafa Şentop`un Erdoğan`ın üçüncü kez adaylığına ilişkin tartışmalarına katıldığını gördük. Kendisi ‘Meclis Başkanı sıfatıyla bu tartışmaya girmiyorum bir hukukçu olarak giriyorum` diyor. Ben konuşmanın içeriğine bakıyorum. Erdoğan`ın üçüncü kez adaylığına ilişkin o kadar argüman oluşturmaya çalışmış ki biz bu kadar gayreti şu Parlamento`nun ve parlamenterlerin hukukunu korumak için görmedik. 4 yıldır Meclis Başkanı, milletvekillerinin itibarıyla ilgili, parlamentonun hukukuyla ilgili bir tane beyanatını görmedik. Ama bunu iyi çalışmış, ne kadar çalışmış biliyor musunuz? Hangi akademisyen, ta Erzincan Üniversitesi`nden benim de Cumhuriyet Yurdu`ndan arkadaşım Ayhan Döner dahil, en uçtaki üniversiteye kadar hangi akademisyenlerin görüş beyan ettiğini inceleyecek kadar. Tek tek isim isim sayıyor. İki tane makalem var 60 sayfa diyor. Makaleler ne zaman yazılmış diye baktım hepsi Meclis Başkanı olduktan sonra yazılmış. Bu makaleleri o düzenleme olduğunda yazabilirsiniz, Meclis Başkanı olduktan sonra olağanüstü bir gayret sarf ediyor Sayın Erdoğan`ın üçüncü kez aday olabilmesi için.

“MECLİS BAŞKANI`NIN TARTIŞMALARIN EN GÖBEĞİNDE OLMASINI YADIRGADIM”

Bu tartışmayı hukukçular yapar, orasında filan değilim. Ama benim esas eleştirdiğim şey, Meclis Başkanı`nın bu tartışmaların en göbeğinde, en derinden en gayretli kişi olarak yer alması. Bunu yadırgadığımı ifade etmek isterim.

Gelelim argümanlarına, kendisinin iki argümanı var. Anayasa`nın 101. Maddesi diyor, en son değişiklikle bütün olarak yazılmıştır diyor. Bir kişinin iki defadan fazla cumhurbaşkanı seçilemeyeceğine ilişkin düzenleme 2007 yılında yapıldı. Burada maddenin tamamının yazılıyor olması, bu hükmün yeni geldiği anlamını taşımaz.

“PES DOĞRUSU”

Sayın Şentop`un buradan çıkarak ‘bu yeni yazıldı dolayısıyla 2018`den önceki seçimleri etkilemez` diye bir argümanı, ben hukukçu değilim ama pes doğrusu ya. Maddenin yeniden yazılmış olması, komple oylanmış olması var olan hükmü etkisiz hale getirir mi? Devamla şunu söylüyor, eğer burada diyor ikinci defa seçilemez diyebilmemiz için istisna hükmü olması lazım. Bu da kabul edilebilir bir şey değil.

“ÜÇÜNCÜ DEFA ADAYLIĞI İÇİN İSTİSNA HÜKMÜNE İHTİYACIMIZ VARDI”

Tam tersine, istisna hükmü, eğer önceki seçimleri kapsamasın istiyorsak bunun için istisna yazılmalıydı. Yani, eğer üçüncü defa adaylığı ancak bir istisna hükmü konmuş olsaydı, bu düzenlemeden önceki cumhurbaşkanlığı seçimleri bu kapsama dahil değildir, sayıdan sayılmaz diye… Üçüncü defa adaylığını sağlamak amacıyla istisna hükmüne ihtiyacımız vardı. Değilse, tersi durumda üçüncü defa seçilebilir, seçilmemesi için istisna hükmü konmalıydı demeyi de doğrusu anlayamıyorum.”

“TEDBİR ALSAYDINIZ BUGÜN 10 BİNLERCE VATANDAŞIMIZ ANNESİZ, BABASIZ, EŞSİZ VE EVLATSIZ KALMAYACAKTI”

Usta konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın deprem bölgesinde gerçekleştirdiği temel atma törenleriyle ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Usta şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz cuma günü Hatay`da sözde temel atma törenlerine katılmıştır. Antakya ve Defne Devlet Hastanesi temel atma görüntülerinde olduğu gibi İskenderun Devlet Hastanesi temel atma görüntülerinde de dar açıyla çekilmiş, platform kadar küçük bir alana göstermelik beton döküldüğü anlaşılmıştır. Milletimiz, 21`inci yüzyılda ‘deniz kumu dökmüyoruz` diyerek övünen, ‘betona bak betona` diye gururlanan bir profile ve tuhaf görüntülere maruz bırakılmıştır.

Ertesi gün bölgeden gelen görüntüde beton dökülen alanın etrafında herhangi bir inşaat çalışmasının yapılmadığı ortaya çıkmıştır. Çadır kurmakta bile yetersiz kalan bir hükümetin bir yıl içinde konut dikeceğiz vaadi tamamen göz boyamadır, külliyen aldatmacadır. Sayın Erdoğan, taşıma platformlara yalandan temel atacağınıza 50 bin kişiye mezar olan binaların temelini kontrol ettirip, tedbir alsaydınız bugün 10 binlerce vatandaşımız annesiz, babasız, eşsiz ve evlatsız kalmayacaktı.

“ERDOĞAN HÜKÜMETİNDEN ALIŞIK OLDUĞUMUZ HESAP BİLMEZ PLANSIZ POLİTİKALARININ BEDELİNİ MİLLETİMİZ CANIYLA ÖDEMEKTEDİR”

Erdoğan hükümetinden alışık olduğumuz hesap bilmez plansız politikaların, liyakatsiz atamaların, rant uğruna denetim aksatmaların, ihmallerin ve üstü örtülen suistimallerin bedelini milletimiz canıyla ödemektedir. Hükümet olarak tehdit ve tehlikeyi öngörerek gerekli tedbirleri alamıyorsanız.  ‘Helallik` isteyerek bu işin içinden sıyrılamazsınız. Taşıma platformlara temel atıyor gibi gözükerek depremzedelerin umutlarıyla oynayamazsınız.

“PARTİ DEVLET ANLAYIŞINDAN KAYNAKLANAN, ‘NASILSA HESAP VERMEM` DÜŞÜNCESİYLE ARSIZLIK ARŞA YÜKSELMİŞTİR”

Felaketin yaşayan depremzedeler üç gün boyunca soğuk hava ve zorlu şartlarla mücadele ederken deposundaki çadırları çıkartmayan ve parayla satan Kızılay Başkanı her konuşmasında skandal açıklamalar yapmaya devam etmektedir. Dün, ‘Çadır satışından haberim yoktu. Bana sorsalardı Ahbap`a göndermeyin derdim` açıklamasında bulundu. Kerem Kınık`a göre, çadırları depoda tutması normal. Çadırları satması normal. Fakat tek sorun Ahbap`a sattığına pişman olması. Bu kadar pişkinliğe pes. Sayın Erdoğan`ın liyakatsiz atamaları sonucu devletin tüm kurumları çökertilmiş, içleri boşaltılmıştır. Devlet ciddiyetinden uzak yöneticiler vatandaşın vicdanını dinlememiştir. Erdoğan döneminde parti devlet anlayışından kaynaklanan, ‘nasılsa hesap vermem` düşüncesiyle arsızlık arşa yükselmiştir. Sayın Kınık`a hatırlatmak isterim ki, erdemli bir istifa pişkince makamlarda oturmaktan daha iyidir.”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA