29 Şubat 2024 Perşembe

15:41   SERDAR SOYDAN AKDENİZ VE YENİŞEHİR MUHTARLARI İLE BULUŞTU   15:34   AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANI GÜLTAK; “HERKESİN BELEDİYE BAŞKANI OLMAYI BAŞARDIM”   15:03   MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ`NİN ŞUBAT AYI HALK KART TUTARLARI HESAPLARA YATIRILDI   14:18   MEZİTLİ BELEDİYE BAŞKANI TARHAN, İLKOKUL ÖĞRENCİSİ FEYZA`NIN DAVETİNE KAYITSIZ KALMADI    14:11   ÇORLU TREN KAZASI DAVASININ ERTELENMESİNE AVUKATLAR VE AİLELERDEN TEPKİ   12:51   MECLİSTE SAHTE İMZALI PUSULA SKANDALININ YANKILARI SÜRÜYOR   11:50   MEZİTLİ BELEDİYE BAŞKANI TARHAN, ESNAF VE VATANDAŞLARLA BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR    11:29   ÖZGÜR ÖZEL ÇORLU TREN KAZASI DAVASININ DURUŞMASI SONRASI AÇIKLAMA YAPTI   10:36   ÇORLU TREN FACİASI DAVASINDA DURUŞMA, 25 NİSAN`A ERTELENDİ   10:21   GÖKHAN GÜNAYDIN TRT GENEL MÜDÜRÜ İLE GÖRÜŞECEK, BASIN AÇIKLAMASI İPTAL EDİLDİ   09:54   BÜYÜKŞEHİR’İN MOLA EVİ AİLELERE DE ÇOCUKLARA DA İYİ GELİYOR   09:32   MBB MEZİTLİ EMEKLİ EVİ, HAFTANIN 6 GÜNÜ HİZMET VERİYOR   01:49   ANAYASA MAHKEMESİ’NDEN CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİNE KISMİ İPTAL    21:51   İSTANBUL`DA 33 BİN 227 SANDIĞI 100 BİN KİŞİLİK BİR ORDUYLA KORUYACAĞIZ   15:46   TOROSLAR’DA CAMİLER RAMAZAN AYINA HAZIRLANIYOR   15:26   AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANI GÜLTAK; “MERSİN VE İLÇELERİ MAKÛS TALİHİNİ ARTIK YENMELİDİR”   15:16   VAHAP SEÇER’E BİR DESTEK DE GELECEK PARTİSİ’NDEN   14:28   ÇORLU TREN KAZASI DAVASININ KARAR DURUŞMASI YARIN   13:39   CHP`Lİ TANRIKULU`NDAN 8. YARGI PAKETİ DEĞERLENDİRMESİ   13:17   TALAT DİNÇER, MECLİSE MERSİN LİMANI GENİŞLETİLMESİ VE TAŞ OCAKLARI HAKKINDA SORU ÖNERGESİ SUNDU  
 
     
   

SAMSUN BÖLGE İDARE MAHKEMESİ, ÇAMBÜKÜ KÖYÜNDE YAPIMI PLANLANAN OSB İÇİN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERDİ


Amasya`nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde, tarım ve hayvancılık yapılan mera alanlarının cebri istimlak yoluyla ellerinden alınmasına karşı köylülerin 3 aydan beri yürüttükleri direniş sürerken; Samsun Bölge İdare Mahkemesi`nden sevindiren karar çıktı. Samsun Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi Çambükü köyünde OSB yapılmasına ilişkin bakanlık kararı hakkında oybirliğiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 

Tarih : 2 Şubat 2023 Perşembe 18:01   Okunma : 357

GENÇAĞA KARAFAZLI

Amasya`nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde, tarım ve hayvancılık yapılan mera alanlarının cebri istimlak yoluyla ellerinden alınmasına karşı köylülerin 3 aydan beri yürüttükleri direniş sürerken; Samsun Bölge İdare Mahkemesi`nden sevindiren karar çıktı. Samsun Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi Çambükü köyünde OSB yapılmasına ilişkin bakanlık kararı hakkında oybirliğiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Samsun 3`ncü İdari Dava Dairesi, oybirliğiyle aldığı kararda, yeterli araştırma yapılmadan planlı ya da planlaması yapılmamış alanların OSB`nin için kullanılıp kullanılamayacağına ilişkin yeterel araştırma yapılmadan tarım alanının kullanılması kararı alınmasının hukuka aykırı olduğunu bildirdi. Kararda, “Toprak ve Arazi Koruma Kanunu göz önünde bulundurularak; mutlak tarım arazileri, özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri ile sulu tarım arazileri tarımsal üretim amacı dışında kullanılamaz, bu arazilerin amaç dışı kullanım taleplerine, toprak koruma projelerine uyulması kaydı ile ancak Bakanlık tarafından izin verilebilir gerekçesiyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının OSB yapımına ilişkin kesin kararının yürütmesinin durdurulmasına oy birliğiyle kesin olarak karar verildi” denildi.  

AVUKAT CELEP: “BU KARAR İLE ÇAMBÜKÜ`NDE OSB KURULMASI İŞLEMLERİ DURMUŞ OLACAK”

Çambükü köylülerinin avukatlığını sürdüren Mehmet Celep mahkeme kararı sonrası şunları söyledi:

“Hukuki mücadelemizde sonunda bir yol kat ettik ve yürütmenin durdurulması kararını aldık. Samsun 3. İdare Mahkemesinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı`nın vermiş olduğu OSB kurulması kesin kararının iptali için açmış olduğumuz dava mahkeme tarafından reddedilmişti. Bu kararın iptali için istinaf mahkemesine başvuruda bulunmuştuk ve talep etmiş olduğumuz yürütmenin durdurulması kararı verilmiş oldu. Bu karar ile Çambükü köyünde OSB kurulması yönündeki uygulama işlemleri durmuş olacak ve mahkemenin vereceği asıl karara kadar bu durum böyle devam edecek.”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA